Orbán návštěvou Putina porušil smlouvy EU. Státy s tím nic dělat nemohou

Maďarský premiér Viktor Orbán svou samostatnou diplomatickou cestou do Moskvy, kde se setkal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, podle právní služby EU porušil unijní smlouvy. Informoval o tom list Financial Times s odvoláním na své zdroje.

Po zahájení maďarského předsednictví v Radě EU navštívil Orbán Ukrajinu, Rusko a Čínu, což označil za "mírovou misi". Tvrdil, že v těchto zemích hledal způsob, jak ukončit válku na Ukrajině.

Představitelé EU ale rychle zdůraznili, že šlo o bilaterální návštěvy, na které Orbán neměl mandát od EU. Kritika zazněla i od členských států včetně Česka. Oficiální postoj EU, který Orbán schválil, odsuzuje Moskvu jako agresora a zavádí proti Rusku sankce.

Orbánovy cesty byly diskutovány i na středečním zasedání Coreperu, což je setkání velvyslanců členských států EU v Bruselu. Podle tří zdrojů Financial Times unijní právní služba informovala, že Orbánova jednání porušila unijní smlouvy, které zakazují činnosti ohrožující cíle unie. Orbán také porušil ustanovení vyzývající členské státy k zahraničněpolitickým aktivitám "v duchu loajality a vzájemné solidarity".

Předseda Evropské rady Charles Michel řekl Financial Times, že Orbánova návštěva Moskvy byla politickou chybou. Michel uvedl, že reakce ostatních 26 členských států byla velmi ostrá, což přirovnal k "žluté kartě". S Orbánem se setkal na summitu NATO ve Washingtonu a konzultuje s dalšími unijními vůdci další kroky.

Od 1. července má Maďarsko rotující předsednictví v Radě EU, což umožňuje členům Orbánovy vlády předsedat zasedáním unijních ministrů. Čtyři dny poté Orbán odjel do Moskvy, což někteří členové EU považují za zneužití předsednického statusu k získání větší váhy pro své jednání s Putinem.

Členské státy mohou na Orbánovy aktivity stěžovat, ale moc toho nezmůžou. Mohou však vyjádřit svou nespokojenost bojkotem neformálních jednání unijních ministrů v Budapešti a vysílat tam jen nižší úředníky.

Orbánovy schůzky s ruským a čínským prezidentem vyvolaly kritiku ze strany EU a několika členských států. Charles Michel, končící předseda Evropské rady, označil Orbánovu návštěvu v Moskvě za politickou chybu a nepřijatelný způsob jednání, protože Orbán neměl od EU žádný mandát pro jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Také stálí představitelé členských zemí při EU ve středu odsoudili Orbánovy návštěvy. Proto se tímto tématem bude zabývat Konference předsedů Evropského parlamentu, která zahrnuje předsedkyni EP a šéfy politických frakcí.

Podle Euractivu se zvažuje několik opatření vůči maďarskému předsednictví v Radě EU, včetně možného bojkotu nebo dokonce předčasného ukončení a urychlení nástupu polského předsednictví, které má začít v lednu 2025.

"O bojkotu maďarského předsednictví se diskutovalo už od jeho první cesty do Kyjeva," uvedl pro Euractiv představitel liberální frakce Obnovme Evropu.

Možné výsledky jednání Konference předsedů jsou zatím nejasné a názory na kroky vůči maďarskému předsednictví se různí.

Maďarsko převzalo rotující předsednictví Rady EU před necelými dvěma týdny od Belgie. Během tohoto krátkého období Orbán navštívil Kyjev, Moskvu a Peking, přičemž své cesty označil za mírovou misi s cílem ukončit válku na Ukrajině.
 
Maďarský premiér zdůraznil, že jeho země patří mezi pár evropských států, které udržují kontakty s oběma stranami konfliktu. "Proto jsem navštívil Kyjev a proto jsem nyní v Moskvě. Vnímám, že jejich pozice jsou daleko od sebe. Bude potřeba mnoho kroků, které nás přiblíží ke konci války," poznamenal

Související

Robert Fico Komentář

Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně

Od návratu Roberta Fica do premiérského křesla uběhl více než rok, a zatímco jeho čtvrtá vláda pokračuje v prosazování své agendy, debaty o geopolitickém směřování Slovenska a jeho oddanosti Západu se dostávají do pozornosti veřejnosti. Tyto diskuse přitahuje především premiérův politický posun – od původní doktríny, jež měla stavět Slovensko do „jádra Evropské unie“, k důrazu na „suverénní zahraniční politiku“. 

Více souvisejících

Viktor Orbán EU (Evropská unie) Rusko

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Palestina, pásmo Gazy

Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny

Život v Gaze, poznamenaný dlouholetým konfliktem, přináší osudy, které lámou srdce i ty nejzkušenější. Pro některé děti je cesta za lékařskou péčí jedinou šancí na přežití, avšak jen málo z nich tuto možnost dostane. Příběhy malých pacientů, kteří unikli válečným hrůzám a byli převezeni k léčbě do Spojených států, ukazují nejen lidskou tragédii, ale také odvahu a obrovskou solidaritu. Zmapoval je server SkyNews.

včera

včera

Vladimír Putin a Robert Fico

Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem

Slovenský premiér Robert Fico uskutečnil pracovní návštěvu v Rusku, kde se setkal s prezidentem Vladimirem Putinem. Jednalo se o jejich první osobní schůzku od roku 2016, která přichází v době složitých vztahů mezi Moskvou a Bratislavou. 

včera

Vladimir Putin

Politico: Vítězem voleb v Rumunsku je Putin

Vůdci v zemích na východní hranici NATO byli už dlouho náchylní k manipulaci ze strany Moskvy, což bylo důsledkem desítek let špatného vládnutí. Upozornil na to server Politico s tím, že vítězem voleb v Rumunsku se stal ruský prezident Vladimir Putin.

včera

Robert Fico

Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně

Od návratu Roberta Fica do premiérského křesla uběhl více než rok, a zatímco jeho čtvrtá vláda pokračuje v prosazování své agendy, debaty o geopolitickém směřování Slovenska a jeho oddanosti Západu se dostávají do pozornosti veřejnosti. Tyto diskuse přitahuje především premiérův politický posun – od původní doktríny, jež měla stavět Slovensko do „jádra Evropské unie“, k důrazu na „suverénní zahraniční politiku“. 

včera

Kim Čong-un

12 tisíc nestačí. Kim pošle Putinovi další vojáky

Jižní Korea oznámila, že detekovala přípravy Severní Koreje na další vojenské dodávky do Ruska, včetně nasazení sebevražedných dronů a dalších vojáků, aby podpořila ruskou válku na Ukrajině. Uvedla to agentura Reuters.

včera

Čelí zneužívání i týrání. Na školách v USA umírají tisíce dětí původních obyvatel Ameriky

Americký deník The Washington Post zveřejnil výsledky svého ročního vyšetřování, podle kterého na internátních školách pro původní obyvatele Spojených států zemřelo více než 3000 dětí. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy