Orbán: Ukrajině nepomůžeme, rozhodnutí NATO o podpoře ale nezablokujeme

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg a maďarský premiér Viktor Orbán se v Budapešti shodli, že Maďarsko nebude blokovat rozhodnutí NATO týkající se podpory Ukrajině. Maďarsko však neposkytne Ukrajině žádný personál ani finanční pomoc, uvedl server index.hu.

"Maďarsko se tohoto úsilí NATO nezúčastní a já tento postoj akceptuji," řekl Stoltenberg po jednání s Orbánem novinářům. Uvedl, že se dohodli na podmínkách neúčasti Maďarska, ale nespecifikoval, jak přesně to bude fungovat.

Očekává se, že americký prezident Joe Biden a jeho partneři z NATO se na summitu ve Washingtonu příští měsíc dohodnou na novém systému poskytování předvídatelnější a dlouhodobější pomoci Ukrajině v oblasti bezpečnosti a vojenského výcviku.

Severoatlantická aliance přijímá všechna svá rozhodnutí konsensem, což dává každému z 32 spojenců právo veta. Ostatních 31 zemí NATO s plánem podle dosavadních informací souhlasí. Někteří diplomaté uvedli, že bude třeba doladit technické detaily.

Maďarský premiér, který je v Evropské unii nejbližším spojencem Moskvy, stále více vyvolává obavy z konfliktu mezi Západem a Ruskem, z něhož obviňuje Brusel a NATO. Orbán však ve středu prohlásil, že Maďarsko je "loajálním a oddaným" členem NATO.

Ohledně rusko-ukrajinské války řekl, že postoj Maďarska se liší od postoje ostatních, dodal ale, že jeho země nemá dostatečné schopnosti a sílu změnit velké množství rozdílných názorů. "Nechcete tedy blokovat rozhodnutí, která sdílejí ostatní," dodal.

Stoltenberg zdůraznil, že Maďarsko bylo vždy váženým členem NATO a v zemi také sídlí důležitá vojenská velitelství. Zmínil také, že Maďarsko podporuje stabilitu na západním Balkáně a od začátku ruské invaze na Ukrajinu poskytuje přístřeší lidem přicházejícím z válkou zničené země.

Stoltenberg také prohlásil, že NATO je nejdůležitějším garantem bezpečnosti svých členských zemí, a tím zajišťuje prosperitu v Evropě jako celku. Už dříve uvedl, že aliance by měla nadále podporovat Ukrajinu a vyjádřil naději, že se členským zemím podaří učinit rozhodnutí nezbytná pro "obranu a odstrašení."

Orbán ve svém pondělním rozhovoru pro M1 hovořil o středečním příjezdu generálního tajemníka do Maďarska a uvedl, že budou společně diskutovat o tom, jak může Maďarsko zůstat stranou mise NATO na Ukrajině. 

Související

Více souvisejících

NATO Viktor Orbán Maďarsko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy