Orbán vyzval svou stranu, aby schválila vstup Švédska a Finska do NATO

Maďarský premiér Viktor Orbán vyzval poslance své strany Fidesz ke schválení vstupu Švédska a Finska do Severoatlantické aliance (NATO), napsala agentura Reuters s odvoláním na Orbánův rozhovor s maďarským veřejnoprávním rozhlasem. Někteří poslanci podle Orbána "nejsou příliš nadšení" z rozšiřování NATO.

Maďarsko je společně s Tureckem jedinou zemí třicetičlenné aliance, která vstup dvojice skandinávských zemí neschválila. Orbán už loni v listopadu na jednání šéfů vlád zemí Visegrádské skupiny prohlásil, že "Finsko a Švédsko kvůli Maďarsku neztratí ani minutu" a že Maďarsko jejich členství schválí v únoru 2023.

Maďarští poslanci mají podle Orbána o věci začít jednat příští středu 1. března a "jednání napříč parlamentními uskupeními jsou nutná", než bude moci Maďarsko vstup schválit. Fidesz je v parlamentu nejsilnější stranou; ve 199členné zákonodárné komoře má 135 mandátů. Podle programu maďarského parlamentu by poslanci měli hlasovat o rozšíření aliance v týdnu od 6. března.

Finsko a Švédsko podaly žádost o přistoupení k Severoatlantické alianci společně loni na jaře v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu, která změnila dlouhodobé postoje tamních vlád i obyvatel k otázce členství v obranné alianci.

Pokud se Maďarsko vysloví pro jejich vstup do NATO, zbývat bude už jen Turecko. Ankara kritizuje Švédsko kvůli tomu, že podle něj poskytuje útočiště kurdským radikálům. V lednu navíc zrušila na únor plánované rozhovory s oběma severskými zeměmi, když krajně pravicový politik při protestu ve Stockholmu spálil kopii koránu. Ve středu švédský premiér Ulf Kristersson uvedl, že rozhovory mají pokračovat v polovině března.

Orbán řekl, že je třeba vyslyšet výhrady Turecka vůči vstupu Švédska do NATO, jinak by snahy o rozšíření aliance mohly ztroskotat. "Co se týče Turecka, jsou také našimi spojenci, a proto je nutné jim naslouchat," řekl maďarský premiér.

Maďarští představitelé podle Reuters říkají, že schvalování přístupových protokolů v parlamentu nabralo zpoždění kvůli zákonům potřebným pro to, aby EU odblokovala peníze pro Maďarsko. Orbán dnes uvedl, že někteří poslanci jeho Fideszu si dělají starosti kvůli možným geopolitickým rizikům vzhledem k tomu, že hranice, již aliance sdílí s Ruskem, se po vstupu Finska rozšíří o 1000 kilometrů. Jiným zákonodárcům podle něho zase vadí, že Finsko a Švédsko šíří "naprosté lži" o stavu demokracie a právního státu v Maďarsku. Porušování těchto základních principů, na nichž je založena EU, je už několik let předmětem sporů mezi Evropskou komisí a Orbánovou vládou. Brusel odmítá Budapešti vyplácet peníze z unijních fondů do doby, než zavede reformy vedoucí k posílení nezávislosti justice a opatření proti korupci.

Související

Viktor Orbán

Svět čekají dva nejnebezpečnější měsíce války, varuje Orbán

Viktor Orbán, předseda maďarské vlády, ve středu po mimořádném jednání Rady obrany státu prohlásil, že nadcházející dva měsíce mohou být nejnebezpečnější etapou války na Ukrajině. Vyzval k maximální opatrnosti a zdůraznil, že Maďarsko se za žádných okolností nesmí nechat zatáhnout do probíhajícího konfliktu.

Více souvisejících

Viktor Orbán fidesz Švédsko Finsko NATO

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy