OSN si poprvé připomene vyhnání Palestinců z Izraele v roce 1948

Organizace spojených národů si poprvé oficiálně připomene útěk stovek tisíc Palestinců z území dnešního Izraele a to přesně v den 75. výročí jejich exodu. Stalo se tak díky rozdělení Palestiny pod britskou vládou na samostatné židovské a arabské státy, informuje AP.

Palestinský prezident Mahmúd Abbás předsedal pondělnímu připomenutí "Nakby" neboli "katastrofy", kterou Palestinci uctívají. Palestinský velvyslanec při OSN Riyad Mansour uvítal připomenutí ze starny OSN jako "historické" a klíčové po rozdělení Palestiny. Mansour nedávno připomněl skupině reportérů OSN, že "katastrofa pro palestinský lid" stále trvá, neboť Palestinci stále nemají nezávislý stát, i když mají právo na návrat do svých domovů díky rezoluci Valného shromáždění z prosince 1948.

Izraelský velvyslanec při OSN Gilad Erdan kritizoval oslavu a označil ji za „ohavnou událost“ a „pokus překroutit historii“. Podle něj účastníci této akce tolerují antisemitismus a dávají Palestincům zelenou pro propagaci svého urážlivého vyprávění v mezinárodních orgánech.

V roce 1947 schválilo Valné shromáždění OSN rezoluci o rozdělení Palestiny, přičemž 33 zemí hlasovaly pro a 13 proti, 10 se zdrželo hlasování. Izrael vyhlásil nezávislost v roce 1948 po ukončení britského mandátu, avšak Arabové plán rozdělení odmítli a sousední arabské země zahájily válku proti Izraeli.

Nakba připomíná 700 000 Palestinců, kteří uprchli nebo byli nuceni opustit své domovy v roce 1948.

Problém osudu více než 5 milionů palestinských uprchlíků a jejich potomků zůstává klíčovým sporem v arabsko-izraelském konfliktu. Izrael odmítá požadavky na jejich hromadný návrat, protože by to ohrozilo židovský charakter země. Na 75. výročí Nakby přijalo Valné shromáždění v roce 2022 rezoluci, která vyzývá Výbor OSN pro výkon nezcizitelných práv palestinského lidu k uspořádání akcí na vysoké úrovni ke vzpomínce na tuto událost dne 15. května. Rezoluci podpořilo 90 členů, 30 bylo proti a 47 se zdrželo hlasování.

Spojené státy se připojily k Izraeli v hlasování proti rezoluci a americká mise oznámila, že žádný americký diplomat se oslavě Nakby nezúčastní. 

Mansour vysvětlil, proč toto připomenutí ze strany OSN trvalo tak dlouho. V pátek agentuře AP řekl, že Palestinci postupují v OSN opatrně od doby, kdy Valné shromáždění v roce 2012 zvýšilo jejich status z nečlenského pozorovatele na nečlenský pozorovatelský stát.

Po získání statutu nečlenského pozorovatelského státu v roce 2012 se Palestinci mohou připojit ke smlouvám a podat žaloby k Mezinárodnímu trestnímu soudu a Mezinárodnímu soudnímu dvoru. 

Související

Izraelská armáda

Izraelské letectvo likviduje zbytky syrské armády. Tanky údajně míří k Damašku

Izraelské vojenské operace v Sýrii, zahrnující nálety a pozemní invazi, se staly terčem ostré kritiky ze strany OSN, mezinárodních organizací a několika států. Geir Pedersen, zvláštní vyslanec OSN pro Sýrii, upozornil, že Izrael svými kroky porušuje dohodu o klidu zbraní z roku 1974, která byla uzavřena mezi Izraelem a Sýrií po konfliktu na Golanských výšinách.

Více souvisejících

Izrael Ramla, Izrael (před rokem 1948 palestinské území) palestina

Aktuálně se děje

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Aktualizováno včera

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Islámský stát (ISIS)

USA zabily vůdce Islámského státu Abu Yusifa

Spojené státy oznámily, že při náletu v Sýrii zabily vůdce Islámského státu (IS) Abu Yusifa, známého také jako Mahmud. Operaci provedly síly Centrálního velení USA (Centcom) ve východní části země.

včera

Ilustrační foto

Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik

Pád diktátorského režimu Bašára Asada v Sýrii byl nepříjemnou ranou také pro dalšího aktéra v regionu – Írán. Ten podle experta na blízkovýchodní politiku Gokhana Bacika z olomoucké Univerzity Palackého přišel o velký bezpečnostní pás, Bašárův režim pro něj byl jakousi geopolitickou pojistkou. Expert exkluzivně pro EuroZprávy.cz uvedl, že by Teherán měl vypracovat novou strategii.

včera

Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA

Vysoce postavený úředník Bílého domu varoval, že Pákistán rozvíjí schopnosti dlouhého doletu svých balistických raket, které by mohly umožnit útoky daleko za hranicemi Jižní Asie. Toto prohlášení přichází v době, kdy vztahy mezi Washingtonem a Islámábádem procházejí nejistým obdobím, zejména po stažení amerických vojsk z Afghánistánu v roce 2021.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy