OSN si poprvé připomene vyhnání Palestinců z Izraele v roce 1948

Organizace spojených národů si poprvé oficiálně připomene útěk stovek tisíc Palestinců z území dnešního Izraele a to přesně v den 75. výročí jejich exodu. Stalo se tak díky rozdělení Palestiny pod britskou vládou na samostatné židovské a arabské státy, informuje AP.

Palestinský prezident Mahmúd Abbás předsedal pondělnímu připomenutí "Nakby" neboli "katastrofy", kterou Palestinci uctívají. Palestinský velvyslanec při OSN Riyad Mansour uvítal připomenutí ze starny OSN jako "historické" a klíčové po rozdělení Palestiny. Mansour nedávno připomněl skupině reportérů OSN, že "katastrofa pro palestinský lid" stále trvá, neboť Palestinci stále nemají nezávislý stát, i když mají právo na návrat do svých domovů díky rezoluci Valného shromáždění z prosince 1948.

Izraelský velvyslanec při OSN Gilad Erdan kritizoval oslavu a označil ji za „ohavnou událost“ a „pokus překroutit historii“. Podle něj účastníci této akce tolerují antisemitismus a dávají Palestincům zelenou pro propagaci svého urážlivého vyprávění v mezinárodních orgánech.

V roce 1947 schválilo Valné shromáždění OSN rezoluci o rozdělení Palestiny, přičemž 33 zemí hlasovaly pro a 13 proti, 10 se zdrželo hlasování. Izrael vyhlásil nezávislost v roce 1948 po ukončení britského mandátu, avšak Arabové plán rozdělení odmítli a sousední arabské země zahájily válku proti Izraeli.

Nakba připomíná 700 000 Palestinců, kteří uprchli nebo byli nuceni opustit své domovy v roce 1948.

Problém osudu více než 5 milionů palestinských uprchlíků a jejich potomků zůstává klíčovým sporem v arabsko-izraelském konfliktu. Izrael odmítá požadavky na jejich hromadný návrat, protože by to ohrozilo židovský charakter země. Na 75. výročí Nakby přijalo Valné shromáždění v roce 2022 rezoluci, která vyzývá Výbor OSN pro výkon nezcizitelných práv palestinského lidu k uspořádání akcí na vysoké úrovni ke vzpomínce na tuto událost dne 15. května. Rezoluci podpořilo 90 členů, 30 bylo proti a 47 se zdrželo hlasování.

Spojené státy se připojily k Izraeli v hlasování proti rezoluci a americká mise oznámila, že žádný americký diplomat se oslavě Nakby nezúčastní. 

Mansour vysvětlil, proč toto připomenutí ze strany OSN trvalo tak dlouho. V pátek agentuře AP řekl, že Palestinci postupují v OSN opatrně od doby, kdy Valné shromáždění v roce 2012 zvýšilo jejich status z nečlenského pozorovatele na nečlenský pozorovatelský stát.

Po získání statutu nečlenského pozorovatelského státu v roce 2012 se Palestinci mohou připojit ke smlouvám a podat žaloby k Mezinárodnímu trestnímu soudu a Mezinárodnímu soudnímu dvoru. 

Související

Více souvisejících

Izrael Ramla, Izrael (před rokem 1948 palestinské území) palestina

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

včera

včera

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko poslalo balistické rakety na Charkov. Samo přiznalo požár v další rafinérii

Během noci na pátek se město Charkov na severovýchodě Ukrajiny opět stalo cílem útoku ruské armády, tentokrát s nasazením pravděpodobně balistických střel. Informovala o tom britská stanice BBC s odvoláním na ukrajinské úřady.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy