OSN si poprvé připomene vyhnání Palestinců z Izraele v roce 1948

Organizace spojených národů si poprvé oficiálně připomene útěk stovek tisíc Palestinců z území dnešního Izraele a to přesně v den 75. výročí jejich exodu. Stalo se tak díky rozdělení Palestiny pod britskou vládou na samostatné židovské a arabské státy, informuje AP.

Palestinský prezident Mahmúd Abbás předsedal pondělnímu připomenutí "Nakby" neboli "katastrofy", kterou Palestinci uctívají. Palestinský velvyslanec při OSN Riyad Mansour uvítal připomenutí ze starny OSN jako "historické" a klíčové po rozdělení Palestiny. Mansour nedávno připomněl skupině reportérů OSN, že "katastrofa pro palestinský lid" stále trvá, neboť Palestinci stále nemají nezávislý stát, i když mají právo na návrat do svých domovů díky rezoluci Valného shromáždění z prosince 1948.

Izraelský velvyslanec při OSN Gilad Erdan kritizoval oslavu a označil ji za „ohavnou událost“ a „pokus překroutit historii“. Podle něj účastníci této akce tolerují antisemitismus a dávají Palestincům zelenou pro propagaci svého urážlivého vyprávění v mezinárodních orgánech.

V roce 1947 schválilo Valné shromáždění OSN rezoluci o rozdělení Palestiny, přičemž 33 zemí hlasovaly pro a 13 proti, 10 se zdrželo hlasování. Izrael vyhlásil nezávislost v roce 1948 po ukončení britského mandátu, avšak Arabové plán rozdělení odmítli a sousední arabské země zahájily válku proti Izraeli.

Nakba připomíná 700 000 Palestinců, kteří uprchli nebo byli nuceni opustit své domovy v roce 1948.

Problém osudu více než 5 milionů palestinských uprchlíků a jejich potomků zůstává klíčovým sporem v arabsko-izraelském konfliktu. Izrael odmítá požadavky na jejich hromadný návrat, protože by to ohrozilo židovský charakter země. Na 75. výročí Nakby přijalo Valné shromáždění v roce 2022 rezoluci, která vyzývá Výbor OSN pro výkon nezcizitelných práv palestinského lidu k uspořádání akcí na vysoké úrovni ke vzpomínce na tuto událost dne 15. května. Rezoluci podpořilo 90 členů, 30 bylo proti a 47 se zdrželo hlasování.

Spojené státy se připojily k Izraeli v hlasování proti rezoluci a americká mise oznámila, že žádný americký diplomat se oslavě Nakby nezúčastní. 

Mansour vysvětlil, proč toto připomenutí ze strany OSN trvalo tak dlouho. V pátek agentuře AP řekl, že Palestinci postupují v OSN opatrně od doby, kdy Valné shromáždění v roce 2012 zvýšilo jejich status z nečlenského pozorovatele na nečlenský pozorovatelský stát.

Po získání statutu nečlenského pozorovatelského státu v roce 2012 se Palestinci mohou připojit ke smlouvám a podat žaloby k Mezinárodnímu trestnímu soudu a Mezinárodnímu soudnímu dvoru. 

Související

Jimmy Carter Rozhovor

Dohody z Camp Davidu se před 45 lety staly prvním kamenem izraelsko-arabských vztahů, konstatuje Zouplna

Izrael a Egypt uzavřely před 45 lety, 17. září 1978, v letním sídle amerických prezidentů dohody, které otevřely cestu k normalizaci vztahů těchto letitých nepřátel a měly se proklamativně stát i základem pro širší mír na Blízkém východě. Celému procesu přitom opakovaně hrozil krach, připomíná Jan Zouplna z Orientálního ústavu Akademie věd. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz za hlavní důvod snah o vzájemné urovnání označil skutečnost, že obě země si další konfrontaci nemohly dovolit, k čemuž se přidaly i bezprecedentně vysoké finanční pobídky z americké strany. Odborník na moderní dějiny blízkovýchodního regionu rovněž poukázal na odvrácenou tvář dohod a nastínil, proč nevedly k normalizaci izraelsko-arabských vztahů v plném významu slova. 

Více souvisejících

Izrael Ramla, Izrael (před rokem 1948 palestinské území) palestina

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 42 minutami

Boris Jelcin

Jelcin před 30 lety rozpustil parlament. Šlo o tvrdý mocenský střet, ne o souboj idejí, hodnotí Holzer

Dne 21. září 1993 se tehdejší ruský prezident Boris Jelcin rozhodl rozpustit parlament. Krok, který neměl oporu v platné ústavě, výrazně eskaloval politickou krizi v zemi, jež následně vyústila v násilnosti s několika stovkami mrtvých. Politolog Jan Holzer se nicméně nedomnívá, že by se jednalo o zásadní moment pro přehodnocení přístupu Západu vůči postsovětskému Rusku. Profesor z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v rozhovoru pro EuroZprávy.cz připomíná, že aktérů, kteří by výrazně podporovali ryze demokratické principy, bylo na ruské politické scéně naprosté minimum. Podle odborníka převládlo mocenské uvažování a hledání řešení bez ohledu na pevné ideové konstanty. Pokládá proto i otázku, zda Západ raději neupřednostnil sociálně-ekonomickou a územní stabilizaci Ruska před vizí jeho demokratizace.   

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Americké námořnictvo (U.S. Navy SEALs)

Američané se proti Číně musí dobře připravit. Případný brutální a drahý konflikt má změnit nová koncepce

Pokud někdy dojde k ozbrojenému konfliktu mezi americkou a čínskou armádou, Washington bude mít strategickou nevýhodu. Armáda Spojených států sice má ohromně silné letectvo a loďstvo, jenže vzdálenost, na kterých musí v Tichém oceánu fungovat, jsou obrovské. Mezi San Diegem na západním pobřežím USA a základnou Iwakuni na japonském území leží bezmála deset tisíc kilometrů zdánlivě nekonečné vodní plochy. Pomoct má nové koncepce, která ale čelí kruté realitě – válka mezi Čínou a USA by skončila brutálním krveprolitím, paralyzujícím obě armády. 

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Ázerbájdžánská armáda

Ázerbájdžán v Karabachu údajně ovládl desítky pozic. Úřady přistoupily na příměří

Ázerbájdžán tvrdí, že jeho ozbrojené síly převzaly v Náhorním Karabachu kontrolu nad desítkami vojenských pozic, které měli dříve v rukou tamní arménští separatisté. Operaci ale ukončí, až separatisté složí zbraně, řekl prezident Ilham Alijev v telefonátu s americkým ministrem zahraničí Antonym Blinkenem. Úřady Náhorního Karabachu následně přistoupily na příměří.

včera

včera

včera

traktor

Spor o ukrajinské plodiny sílí. Bulharsko zakazuje dovoz semen, Polsko hrozí dalším embargem

Spor o dovoz zemědělských plodin z Ukrajiny se vyostřuje. Zatímco Kyjev podá žalobu proti Polsku, Maďarsku a Slovensku za jejich rozhodnutí odmítnout ukončení zákazu dovozu ukrajinských zemědělských produktů, jak informoval server EuroZprávy.cz, bulharská vláda schválila dočasné zastavení dovozu slunečnicových semen. Polsko následně varovalo, že může zákaz dovozu ukrajinského obilí rozšířit na další ukrajinské zemědělské produkty.

včera

Aktualizováno včera

včera

Ruské drony zasáhly ropnou rafinerii v Kremenčuku v Poltavské oblasti

V noci na dnešek byla ropná rafinerie ve městě Kremenčuk v Poltavské oblasti na střední Ukrajině zasažena ruským dronovým útokem. Uvedl to šéf oblastní správy Dmytro Lunin.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy