Ostrovní státy řeší existenční problém. Oteplování je může nadobro vymazat z mapy

Malé ostrovní státy v Tichomoří se potýkají s otázkou, jak čelit hrozbě, že budou globálními změnami klimatu vymazány z mapy. Jedním z příkladů je Tuvalu, které by se podle současných odhadů mohlo ocitnout pod vodou již v příštím století. Jeho politická reprezentace se proto zabývá možnostmi zachování státu, i když by ztratil své území. Informoval deník The Guardian.

Fórum tichomořských ostrovů (PIF), vlivná regionální organizace zastupující mnoho zemí zranitelných dopady klimatických změn, spolupracuje s právními odborníky na hledání odpovědí, jak zajistit existenci státu i po zmizení jeho území. Zároveň poukazuje na paradox, že země, které jsou nejvíce ohroženy, téměř nepřispívají k globálnímu oteplování.

Premiér Cookových ostrovů, Mark Brown, na letošní konferenci v Fidži vyjádřil dilema těmito slovy: "Stoupající hladina oceánu postupně ničí naše pobřeží. Jak to ovlivní naši suverenitu, naše území, naše právní nároky a naše domovy? Co se stane s našimi základními právy a svobodami, které jsou zaručeny ústavou a Všeobecnou deklarací lidských práv? Jak můžeme budovat naši společnou budoucnost, když samotná existence našich států je ohrožena?"

Ministr zahraničí Tuvalu, Simon Kofe, vyzval mezinárodní společenství, aby přehodnotilo globální pravidla a přizpůsobilo právní normy novým podmínkám. Uvedl: "Hrozba stoupajících hladin oceánů a zániku naší státnosti není hypotetická, ale velmi reálná. Musíme se jí čelit."

Tuvalu se snaží posílit své pobřeží a vybudovat protipovodňové bariéry, ale věnuje se také diplomatickým aktivitám. Snaží se přimět světové země, aby uznaly jeho státnost bez ohledu na to, jak změny klimatu ovlivní jeho fyzickou podobu.

Kofe upozornil na Montevidejskou úmluvu o právech a povinnostech států, která definuje stát na základě čtyř kritérií: území, obyvatelstvo, vládu a schopnost navazovat vztahy se zahraničím. Uvedl: "Pokud bychom se drželi této definice, Tuvalu by mohlo ztratit svou státnost ve chvíli, kdy by přišlo o své území nebo by bylo nuceno přesídlit."

Tuvalu se také zaměřuje na digitalizaci vlády, která by usnadnila případný přesun, a právníci zkoumají možnost, zda by stát mohl pokračovat i tehdy, kdyby si pronajal území v jiné zemi. Jedná se o zcela nový problém, který svět dosud neřešil, ačkoli v minulosti byly příklady vlád působících v exilu. Bez území stát ztrácí zdroje příjmů a může mít potíže s plněním mezinárodních závazků, udržováním zahraničních vztahů nebo financováním členství v mezinárodních organizacích.
 

Související

Více souvisejících

Oceán

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy