Ostrovní státy řeší existenční problém. Oteplování je může nadobro vymazat z mapy

Malé ostrovní státy v Tichomoří se potýkají s otázkou, jak čelit hrozbě, že budou globálními změnami klimatu vymazány z mapy. Jedním z příkladů je Tuvalu, které by se podle současných odhadů mohlo ocitnout pod vodou již v příštím století. Jeho politická reprezentace se proto zabývá možnostmi zachování státu, i když by ztratil své území. Informoval deník The Guardian.

Fórum tichomořských ostrovů (PIF), vlivná regionální organizace zastupující mnoho zemí zranitelných dopady klimatických změn, spolupracuje s právními odborníky na hledání odpovědí, jak zajistit existenci státu i po zmizení jeho území. Zároveň poukazuje na paradox, že země, které jsou nejvíce ohroženy, téměř nepřispívají k globálnímu oteplování.

Premiér Cookových ostrovů, Mark Brown, na letošní konferenci v Fidži vyjádřil dilema těmito slovy: "Stoupající hladina oceánu postupně ničí naše pobřeží. Jak to ovlivní naši suverenitu, naše území, naše právní nároky a naše domovy? Co se stane s našimi základními právy a svobodami, které jsou zaručeny ústavou a Všeobecnou deklarací lidských práv? Jak můžeme budovat naši společnou budoucnost, když samotná existence našich států je ohrožena?"

Ministr zahraničí Tuvalu, Simon Kofe, vyzval mezinárodní společenství, aby přehodnotilo globální pravidla a přizpůsobilo právní normy novým podmínkám. Uvedl: "Hrozba stoupajících hladin oceánů a zániku naší státnosti není hypotetická, ale velmi reálná. Musíme se jí čelit."

Tuvalu se snaží posílit své pobřeží a vybudovat protipovodňové bariéry, ale věnuje se také diplomatickým aktivitám. Snaží se přimět světové země, aby uznaly jeho státnost bez ohledu na to, jak změny klimatu ovlivní jeho fyzickou podobu.

Kofe upozornil na Montevidejskou úmluvu o právech a povinnostech států, která definuje stát na základě čtyř kritérií: území, obyvatelstvo, vládu a schopnost navazovat vztahy se zahraničím. Uvedl: "Pokud bychom se drželi této definice, Tuvalu by mohlo ztratit svou státnost ve chvíli, kdy by přišlo o své území nebo by bylo nuceno přesídlit."

Tuvalu se také zaměřuje na digitalizaci vlády, která by usnadnila případný přesun, a právníci zkoumají možnost, zda by stát mohl pokračovat i tehdy, kdyby si pronajal území v jiné zemi. Jedná se o zcela nový problém, který svět dosud neřešil, ačkoli v minulosti byly příklady vlád působících v exilu. Bez území stát ztrácí zdroje příjmů a může mít potíže s plněním mezinárodních závazků, udržováním zahraničních vztahů nebo financováním členství v mezinárodních organizacích.
 

Související

Moře, ilustrační foto

Drogové kartely, motorkářské gangy. Svět čelí novému problému, ostrovy se mění v doupě zločinu

Ostrovní země v Tichém oceánu čelí rostoucímu riziku, že se stanou základnami pro mezinárodní zločinecké gangy. Toto varování zaznělo ve zprávě Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC), která byla zveřejněna v pátek. Podle ní region už nyní slouží jako útočiště pro drogové kartely z Ameriky, motorkářské gangy z Austrálie a Nového Zélandu a asijské zločinecké skupiny.

Více souvisejících

Oceán

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Kauza Signalgate pokračuje. Člen Trumpova kabinetu používal méně zabezpečenou verzi aplikace Signal

Na snímcích pořízených během středečního zasedání kabinetu Donalda Trumpa bylo odhaleno, že nejvyšší představitelé Bílého domu používají upravenou a méně bezpečnou verzi šifrované komunikační aplikace Signal. Jde o novou kontroverzi poté, co už minulý měsíc vyvolalo pozdvižení odhalení, že v obdobné skupinové konverzaci byly nechtěně sdíleny citlivé informace o vojenských operacích.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Počasí jen v Evropě tvrdě dopadá na statisíce lidí. A bude to jen horší

Evropa zažila v roce 2024 nejteplejší období ve své historii, které bylo doprovázeno ničivými bouřemi a rozsáhlými povodněmi. Podle nové zprávy „Evropský stav klimatu“, kterou zveřejnily klimatické služby EU Copernicus a Světová meteorologická organizace (WMO), bylo přírodními katastrofami postiženo více než 413 000 obyvatel kontinentu.

před 8 hodinami

Donald Trump

Pronásledování odpůrců, návrat detektorů lži, citování předních nacistů. Amerika se za Trumpa mění

Zavádění polygrafů uvnitř FBI na příkaz administrativy Donalda Trumpa není obranou státu, ale symptomem hluboce znepokojivého vývoje. Místo řešení reálných hrozeb sledujeme stíhání „neloajálních“ hlasů a bezostyšné normalizování rétoriky nacistické propagandy. Spojené státy se tak pod vedením paranoidního vůdce posouvají směrem, který si donedávna nikdo netroufl veřejně hájit.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

včera

Mike Waltz

Trump posílá Waltze do OSN. Nahradí ho Rubio

Prezident Donald Trump dnes ráno informoval Michaela Waltze, že ho odvolává z funkce poradce pro národní bezpečnost a nominuje ho na post amerického velvyslance při OSN. Informaci potvrdil mluvčí Bílého domu stanici CNN. Několik hodin poté Trump oznámil změnu i na své sociální síti Truth Social.

včera

včera

včera

včera

Mike Waltz

Otřes v Bílém domě: Mike Waltz končí

Poradce pro národní bezpečnost Donalda Trumpa Mike Waltz a jeho zástupce Alex Wong opustí své posty poté, co ztratili důvěru ostatních činitelů administrativy a přišli o podporu v Bílém domě. Uvedly to dva informované zdroje, napsal server The Guardian.

včera

Donald Trump

Co říká ukrajinsko-americká dohoda o nerostech? Je hlavně symbolická, ale Trumpovi to stačí

Ve Washingtonu podepsali USA a Ukrajina dohodu o těžbě a zpracování nerostných surovin – krok, který sice postrádá okamžitý ekonomický dopad, ale politicky je mimořádně významný. Pro prezidenta Donalda Trumpa jde o symbolické vítězství, které má ukázat, že Amerika z partnerství s Ukrajinou něco získává. Pro Kyjev je zase klíčové demonstrovat, že vztahy s Bílým domem fungují, navzdory dřívějším napětím.

včera

film Hříšníci

RECENZE: Vraždění upírů v rytmu černošské hudby. Hříšníci jsou eruptivním kino zážitkem

Přes dominantní postavení snímků Minecraft film a Vyšehrad Dvje, jež dominují návštěvnosti a takřka boří kina, by se v současné nabídce nemělo zapomenout na pozoruhodný a vrstevnatými možnostmi interpretace disponující film Hříšníci. Systematicky vystavěný tok obrazů ztělesňuje důvod, proč má audiovize stále nejsilnější zásah v bouřícím kinosále. Dokonale propojuje multižánrový zážitek s reflexí společenské problematiky a kulturní historie.

včera

Co se děje s počasím na Zemi? To, čeho se vědci obávali, se naplnilo

Ekosystémy v Arktidě, jednom z nejnehostinnějších míst planety, procházejí podle nové vědecké studie nečekanými proměnami, které odborníci považují za varovný signál rychle postupujících klimatických změn. Výzkum, na kterém se podílelo 54 vědců a který sledoval více než 2 000 rostlinných společenství na 45 místech napříč kanadskou Arktidou, Aljaškou a Skandinávií, ukazuje, že se tundra mění rychle a nepředvídatelně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy