Ostrovní státy řeší existenční problém. Oteplování je může nadobro vymazat z mapy

Malé ostrovní státy v Tichomoří se potýkají s otázkou, jak čelit hrozbě, že budou globálními změnami klimatu vymazány z mapy. Jedním z příkladů je Tuvalu, které by se podle současných odhadů mohlo ocitnout pod vodou již v příštím století. Jeho politická reprezentace se proto zabývá možnostmi zachování státu, i když by ztratil své území. Informoval deník The Guardian.

Fórum tichomořských ostrovů (PIF), vlivná regionální organizace zastupující mnoho zemí zranitelných dopady klimatických změn, spolupracuje s právními odborníky na hledání odpovědí, jak zajistit existenci státu i po zmizení jeho území. Zároveň poukazuje na paradox, že země, které jsou nejvíce ohroženy, téměř nepřispívají k globálnímu oteplování.

Premiér Cookových ostrovů, Mark Brown, na letošní konferenci v Fidži vyjádřil dilema těmito slovy: "Stoupající hladina oceánu postupně ničí naše pobřeží. Jak to ovlivní naši suverenitu, naše území, naše právní nároky a naše domovy? Co se stane s našimi základními právy a svobodami, které jsou zaručeny ústavou a Všeobecnou deklarací lidských práv? Jak můžeme budovat naši společnou budoucnost, když samotná existence našich států je ohrožena?"

Ministr zahraničí Tuvalu, Simon Kofe, vyzval mezinárodní společenství, aby přehodnotilo globální pravidla a přizpůsobilo právní normy novým podmínkám. Uvedl: "Hrozba stoupajících hladin oceánů a zániku naší státnosti není hypotetická, ale velmi reálná. Musíme se jí čelit."

Tuvalu se snaží posílit své pobřeží a vybudovat protipovodňové bariéry, ale věnuje se také diplomatickým aktivitám. Snaží se přimět světové země, aby uznaly jeho státnost bez ohledu na to, jak změny klimatu ovlivní jeho fyzickou podobu.

Kofe upozornil na Montevidejskou úmluvu o právech a povinnostech států, která definuje stát na základě čtyř kritérií: území, obyvatelstvo, vládu a schopnost navazovat vztahy se zahraničím. Uvedl: "Pokud bychom se drželi této definice, Tuvalu by mohlo ztratit svou státnost ve chvíli, kdy by přišlo o své území nebo by bylo nuceno přesídlit."

Tuvalu se také zaměřuje na digitalizaci vlády, která by usnadnila případný přesun, a právníci zkoumají možnost, zda by stát mohl pokračovat i tehdy, kdyby si pronajal území v jiné zemi. Jedná se o zcela nový problém, který svět dosud neřešil, ačkoli v minulosti byly příklady vlád působících v exilu. Bez území stát ztrácí zdroje příjmů a může mít potíže s plněním mezinárodních závazků, udržováním zahraničních vztahů nebo financováním členství v mezinárodních organizacích.
 

Související

Moře, ilustrační foto

Drogové kartely, motorkářské gangy. Svět čelí novému problému, ostrovy se mění v doupě zločinu

Ostrovní země v Tichém oceánu čelí rostoucímu riziku, že se stanou základnami pro mezinárodní zločinecké gangy. Toto varování zaznělo ve zprávě Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC), která byla zveřejněna v pátek. Podle ní region už nyní slouží jako útočiště pro drogové kartely z Ameriky, motorkářské gangy z Austrálie a Nového Zélandu a asijské zločinecké skupiny.

Více souvisejících

Oceán

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy