Ostrovní státy řeší existenční problém. Oteplování je může nadobro vymazat z mapy

Malé ostrovní státy v Tichomoří se potýkají s otázkou, jak čelit hrozbě, že budou globálními změnami klimatu vymazány z mapy. Jedním z příkladů je Tuvalu, které by se podle současných odhadů mohlo ocitnout pod vodou již v příštím století. Jeho politická reprezentace se proto zabývá možnostmi zachování státu, i když by ztratil své území. Informoval deník The Guardian.

Fórum tichomořských ostrovů (PIF), vlivná regionální organizace zastupující mnoho zemí zranitelných dopady klimatických změn, spolupracuje s právními odborníky na hledání odpovědí, jak zajistit existenci státu i po zmizení jeho území. Zároveň poukazuje na paradox, že země, které jsou nejvíce ohroženy, téměř nepřispívají k globálnímu oteplování.

Premiér Cookových ostrovů, Mark Brown, na letošní konferenci v Fidži vyjádřil dilema těmito slovy: "Stoupající hladina oceánu postupně ničí naše pobřeží. Jak to ovlivní naši suverenitu, naše území, naše právní nároky a naše domovy? Co se stane s našimi základními právy a svobodami, které jsou zaručeny ústavou a Všeobecnou deklarací lidských práv? Jak můžeme budovat naši společnou budoucnost, když samotná existence našich států je ohrožena?"

Ministr zahraničí Tuvalu, Simon Kofe, vyzval mezinárodní společenství, aby přehodnotilo globální pravidla a přizpůsobilo právní normy novým podmínkám. Uvedl: "Hrozba stoupajících hladin oceánů a zániku naší státnosti není hypotetická, ale velmi reálná. Musíme se jí čelit."

Tuvalu se snaží posílit své pobřeží a vybudovat protipovodňové bariéry, ale věnuje se také diplomatickým aktivitám. Snaží se přimět světové země, aby uznaly jeho státnost bez ohledu na to, jak změny klimatu ovlivní jeho fyzickou podobu.

Kofe upozornil na Montevidejskou úmluvu o právech a povinnostech států, která definuje stát na základě čtyř kritérií: území, obyvatelstvo, vládu a schopnost navazovat vztahy se zahraničím. Uvedl: "Pokud bychom se drželi této definice, Tuvalu by mohlo ztratit svou státnost ve chvíli, kdy by přišlo o své území nebo by bylo nuceno přesídlit."

Tuvalu se také zaměřuje na digitalizaci vlády, která by usnadnila případný přesun, a právníci zkoumají možnost, zda by stát mohl pokračovat i tehdy, kdyby si pronajal území v jiné zemi. Jedná se o zcela nový problém, který svět dosud neřešil, ačkoli v minulosti byly příklady vlád působících v exilu. Bez území stát ztrácí zdroje příjmů a může mít potíže s plněním mezinárodních závazků, udržováním zahraničních vztahů nebo financováním členství v mezinárodních organizacích.
 

Související

Moře, ilustrační foto

Drogové kartely, motorkářské gangy. Svět čelí novému problému, ostrovy se mění v doupě zločinu

Ostrovní země v Tichém oceánu čelí rostoucímu riziku, že se stanou základnami pro mezinárodní zločinecké gangy. Toto varování zaznělo ve zprávě Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC), která byla zveřejněna v pátek. Podle ní region už nyní slouží jako útočiště pro drogové kartely z Ameriky, motorkářské gangy z Austrálie a Nového Zélandu a asijské zločinecké skupiny.

Více souvisejících

Oceán

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 9 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku

Deset členských zemí Evropské unie, mezi nimiž nechybí Česká republika a Polsko, předložilo návrh nového sankčního balíčku proti Rusku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy