Osud generála Surovikina je stále nejasný, od vzpoury ho nikdo neviděl. Pátrají po něm i Britové

Britská rozvědka sleduje možný osud velitele ruského letectva a zástupce velitele ruských sil na Ukrajině Sergeje Surovikina. Nikdo ho neviděl od vzpoury wagnerovců na konci června. Údajně byl zatčen, věrohodné informace o tom ale nejsou k dispozici.

O tom, že nebyl viděn od vzpoury majitele wagnerovců Jevgenije Prigožina EuroZprávy.cz již několikrát psaly, nicméně uběhl další týden a o generálovi stále nikdo neslyšel. Poslední informace se týkaly důležitých dokumentů získaných CNN. Podle nich měl Surovikin u Wagnera osobní registrační číslo, stejně tak dalších 30 vysokých ruských představitelů. 

Spekulace hovoří o jeho zatčení, což popřel mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. „Kolem těchto událostí se nyní objeví spousta spekulací a fám. Domnívám se, že toto je jen další příklad,“ vylíčil. 

„Už tři dny nebyl v kontaktu se svou rodinou. Neozývá se ani jeho ochranka,“ řekl minulé pondělí bývalý šéfredaktor Echa Moskvy Alexej Venediktov.

Britské ministerstvo obrany na twitteru nově zveřejnilo informace svých zpravodajských služeb, že o jeho zatčení stále nejsou dostupné žádné nové informace, ale jeho propojení s wagnerovci se datuje až do roku 2017, kdy společně působili v Sýrii.

„Ačkoliv je na Západě znám pro svou brutální reputaci, Surovikin je jedním z více respektovaných seniorních důstojníků ruské armády. Jakákoliv oficiální sankce proti němu bude mít pravděpodobně rozdělující účinek,“ hodnotí Britové. 

Surovikin ale není poslední, jehož absence je viditelná. Když se 3. července na veřejnosti objevilo vedení ruského ministerstva obrany, chyběl zde náměstek šéfa resortu Junus-bek Jevkurov. Jevkurov byl natočen v Rostovu na Donu během Prigožinovy vzpoury, když se šéfem wagnerovců mluvil. 

Prigožin v sobotu 24. června obsadil vojenské velení operací na Ukrajině v Rostovu na Donu a následně pokračoval se svým „pochodem na Moskvu“ přes významná hlavní města oblastí Voroněž a Lipeck. 

Zastavila ho až dohoda s běloruským lídrem Alexandrem Lukašenkem, který podle svých slov zaručil exil Prigožinovi i jeho vojákům. Těm ruské ministerstvo obrany nabídlo podpis smluv a upuštění od trestní odpovědnosti za vzpouru. Ruské úřady zrušily také trestní stíhání samotného šéfa wagnerovců.

Související

Více souvisejících

Sergej Surovikin Ruská armáda Rusko válka na Ukrajině Wagnerova skupina (v přepisu z ruštiny Vagnerova) Velká Británie

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 9 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 10 hodinami

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy