Papež František při návštěvě Konga kritizoval vykořisťování Afriky

Papež František, který dnes v Kongu zahájil šestidenní návštěvu Afriky, v projevu v prezidentském paláci v Kinshase odmítl vykořisťování Afriky. Podle papeže, který je očekáván rovněž v Jižním Súdánu, bohaté země nemohou nadále ignorovat tragický osud mnoha afrických států. Situaci v Kongu označil František podle Reuters za zapomenutou genocidu a kritizoval milice páchající násilnosti na východě země.

"Ruce pryč od Konžské demokratické republiky! Ruce pryč od Afriky! Přestaňte Afriku dusit: není to důl, který je třeba vytěžit, ani území, které je třeba vyplenit," uvedl papež v projevu po setkání s konžským prezidentem Félixem Tshisekedim.

"Jed chamtivosti potřísnil jeho diamanty krví," uvedl papež konkrétně o Kongu, kde boje o nerostné suroviny vedly k válkám, hladu a vysídlení mnoha tamních obyvatel.

Kongo má jedna z nejbohatších nalezišť diamantů, zlata, mědi, kobaltu, cínu, tantalu a lithia na světě, o které mezi sebou bojují zahraniční milice, vládní jednotky a také ozbrojená skupina M23. Východní Kongo zároveň sužuje násilí, které souvisí s následky genocidy v sousední Rwandě z roku 1994.

"Konžský lid bojuje za zachování své územní celistvosti proti politováníhodným pokusům o rozdrobení země," uvedl papež v projevu ve zjevné narážce na M23 a další milice působící na východě Konga.

Podle OSN je v zemi v současnosti na 5,6 milionů vnitřně vysídlených lidí a více než čtvrtina populace Konga se v důsledku konfliktu potýká a hladem. Katolická církev v zemi zajišťuje fungování mnoha škol, zdravotnických zařízení a podporu demokracie.

"Člověk má dojem, že se mezinárodní komunita v podstatě smířila s násilím, které sžírá Kongo. Nemůžeme si zvykat na krveprolití, které tuto zemi provází už desítky let a které si vyžádalo miliony mrtvých," uvedl papež na adresu bohatých zemí.

"Je to poprvé, co ho vidím jinak než jen v televizi. Je to radostný okamžik," uvedl katolický kněz Alain Difima, který na papežův přílet čekal několik hodin. Davy tisíců lidí pak vítaly pontifika při cestě přes ty nejchudší čtvrti Kinshasy, píše Reuters.

Afrika je jedno z mála míst ve světě, kde praktikujících katolíků přibývá stejně jako nových kněží a řeholníků, což tuto pátou papežskou návštěvu kontinentu za posledních deset let činí o to důležitější, píše AP.

Přibližně polovina devadesátimilionové populace Konga se hlásí k římskokatolické církvi a v zemi je více než 10.000 řádových sester a 4000 seminaristů, kteří tvoří 3,6 procenta z celkového počtu mladých mužů, kteří se připravují na kněžství.

"Musíme naslouchat jejich kultuře: vést dialog, učit se, mluvit, podporovat," uvedl papež před cestou do Afriky v rozhovoru s AP, v němž také kritizoval kolonialistickou mentalitu, kvůli které mnozí Afriku považují za místo vhodné k vykořisťování. Naznačil tak, že jeho poselství se bude lišit od návštěvy papeže Jana Pavla II., který v roce 1985 při cestě do Konga (tehdy Zairu) tamějším kněžím a biskupům připomínal, že se mají držet celibátu.

Ve středu čeká papeže Františka mše na letišti v Kinshase a setkání s přeživšími konfliktu na východě země, včetně obyvatel z Gomy, kam se František původně chtěl také vydat, ale z bezpečnostních důvodů nakonec cestu zrušil.

"Doufáme, že papež svou návštěvou přinese lidem v Kongu, kteří to potřebují, poselství míru," uvedl Providence Bireke, manažer italské humanitární skupiny AVSI, která působí v Gomě.

Představitelé neziskového sektoru podle AP doufají, že návštěva papeže Františka v Kongu a v Jižním Súdánu, kam hlava katolické církve odcestuje v pátek, přiláká pozornost dárců k těmto místům nejhorších humanitárních krizí současnosti.

Související

Vatikán, ilustrační foto

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

Více souvisejících

Papež František Kongo

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 50 minutami

Jeffrey Epstein

Sliby chyby. Epsteinův seznam neexistuje, tvrdí americká justice

Ministerstvo spravedlnosti USA popřelo existenci tzv. Epsteinova seznamu a podkopalo sliby generální prokurátorky Pam Bondiové o zveřejnění kompromitujících dokumentů. Podle resortu žádný usvědčující seznam ani důkazy o vydírání prominentních osob neexistují. Tvrzení přichází navzdory rostoucímu tlaku veřejnosti, politiků i Trumpových příznivců, kteří Bondiovou a FBI viní ze záměrného zdržování kauzy.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Juraj Cintula

Na Slovensku začíná ostře sledovaný soud s atentátníkem na Fica

Muž, který vloni spáchal neúspěšný atentát na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD), se dnes poprvé postaví před soud. Důchodce Juraj C. je obžalován ze zvlášť závažného zločinu teroristického útoku. Hrozí mu až doživotí. Případ řeší Specializovaný trestní soud. 

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Král Charles III. (Karel III.)

Britové si připomněli teror v Londýně. Král ocenil, jak se národ vzpamatoval

Je to 20 let, co se datum 7. července smutně a nesmazatelně zapsalo do britských dějin. Král Karel III. u příležitosti výročí teroristických útoků v Londýně odsoudil tyto nesmyslné akty zla a vyzval lidi, aby se společně postavili těm, kteří se je snaží rozdělovat. Informovala o tom BBC. V hlavním městě království se dnes uskuteční řada vzpomínkových akcí. 

včera

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Trump udělal z USA obchodního vyvrhele. Řešením je vyloučení z WTO

Americký prezident Donald Trump vkročil do mezinárodní politiky, zejména v oblasti obchodu, velmi agresivním způsobem a zásadně narušil dosavadní fungování globálního systému. Profesorka Kristen Hopewellová z Univerzity Britské Kolumbie nastínila možné řešení, jak Spojené státy přimět k dodržování mezinárodních pravidel – jejich vyloučení ze Světové obchodní organizace (WTO).

včera

včera

Patrik Schick

Brankář Kovář je blízko odchodu do PSV Eindhoven. Schick bude v Leverkusenu pokračovat

Vypadá to, že až odstartuje nadcházející sezóna německé Bundesligy, z českých legionářů zbyde v Leverkusenu už jen útočník Patrik Schick. Jak totiž informuje německý časopis Kicker, o služby dalšího českého reprezentanta, brankáře Matěje Kováře, projevil zájem nizozemský PSV Eindhoven. Přestože oficiálně ještě není nic potvrzené, v zákulisí se už mluví o tom, že se na přestupu již obě strany dohodly. Nyní pětadvacetiletý gólman absolvuje zdravotní prohlídku, aby pak mohl podepsat smlouvu.

včera

Aktualizováno včera

Do Prahy přijel končící polský prezident Andrzej Duda. (7.7.2025) Prohlédněte si galerii

Duda je naposledy jako prezident v Praze. Na Hradě ho přijal Pavel

Končící polský prezident Andrzej Duda přijel v pondělí na návštěvu Prahy. Na Pražském hradě ho přijal český protějšek Petr Pavel. Duda za několik týdnů skončí ve funkci, nahradí ho vítěz nedávných prezidentských voleb Karol Nawrocki. 

včera

včera

Emmanuel Macron, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Francouzi možná půjdou opět volit. Rozhodne frustrovaný a podrážděný Macron

Rok po předčasných volbách, které zásadně posílily krajní pravici a oslabily jeho vlastní tábor, čelí francouzský prezident Emmanuel Macron opět hrozbě politického patu. Navzdory veřejným prohlášením, že nové volby nechystá, roste tlak na to, aby rozhodnutí o předčasných volbách zopakoval. Macron podle spolupracovníků zvažuje další krok, který by mu umožnil obnovit kontrolu nad chaotickou scénou, ale hrozí, že by krizi ještě prohloubil.

včera

Policie odvolala pátrání po synovci herce Rychlého. Přihlásil se sám

Šťastný konec má pátrání po šestnáctiletém synovci herce Petra Rychlého, který se o víkendu rovněž snažil pomoci s nalezením dospívajícího chlapce. Středočeská policie v pondělí oznámila, že se hoch sám přihlásil strážcům zákona. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy