Papež František při návštěvě Konga kritizoval vykořisťování Afriky

Papež František, který dnes v Kongu zahájil šestidenní návštěvu Afriky, v projevu v prezidentském paláci v Kinshase odmítl vykořisťování Afriky. Podle papeže, který je očekáván rovněž v Jižním Súdánu, bohaté země nemohou nadále ignorovat tragický osud mnoha afrických států. Situaci v Kongu označil František podle Reuters za zapomenutou genocidu a kritizoval milice páchající násilnosti na východě země.

"Ruce pryč od Konžské demokratické republiky! Ruce pryč od Afriky! Přestaňte Afriku dusit: není to důl, který je třeba vytěžit, ani území, které je třeba vyplenit," uvedl papež v projevu po setkání s konžským prezidentem Félixem Tshisekedim.

"Jed chamtivosti potřísnil jeho diamanty krví," uvedl papež konkrétně o Kongu, kde boje o nerostné suroviny vedly k válkám, hladu a vysídlení mnoha tamních obyvatel.

Kongo má jedna z nejbohatších nalezišť diamantů, zlata, mědi, kobaltu, cínu, tantalu a lithia na světě, o které mezi sebou bojují zahraniční milice, vládní jednotky a také ozbrojená skupina M23. Východní Kongo zároveň sužuje násilí, které souvisí s následky genocidy v sousední Rwandě z roku 1994.

"Konžský lid bojuje za zachování své územní celistvosti proti politováníhodným pokusům o rozdrobení země," uvedl papež v projevu ve zjevné narážce na M23 a další milice působící na východě Konga.

Podle OSN je v zemi v současnosti na 5,6 milionů vnitřně vysídlených lidí a více než čtvrtina populace Konga se v důsledku konfliktu potýká a hladem. Katolická církev v zemi zajišťuje fungování mnoha škol, zdravotnických zařízení a podporu demokracie.

"Člověk má dojem, že se mezinárodní komunita v podstatě smířila s násilím, které sžírá Kongo. Nemůžeme si zvykat na krveprolití, které tuto zemi provází už desítky let a které si vyžádalo miliony mrtvých," uvedl papež na adresu bohatých zemí.

"Je to poprvé, co ho vidím jinak než jen v televizi. Je to radostný okamžik," uvedl katolický kněz Alain Difima, který na papežův přílet čekal několik hodin. Davy tisíců lidí pak vítaly pontifika při cestě přes ty nejchudší čtvrti Kinshasy, píše Reuters.

Afrika je jedno z mála míst ve světě, kde praktikujících katolíků přibývá stejně jako nových kněží a řeholníků, což tuto pátou papežskou návštěvu kontinentu za posledních deset let činí o to důležitější, píše AP.

Přibližně polovina devadesátimilionové populace Konga se hlásí k římskokatolické církvi a v zemi je více než 10.000 řádových sester a 4000 seminaristů, kteří tvoří 3,6 procenta z celkového počtu mladých mužů, kteří se připravují na kněžství.

"Musíme naslouchat jejich kultuře: vést dialog, učit se, mluvit, podporovat," uvedl papež před cestou do Afriky v rozhovoru s AP, v němž také kritizoval kolonialistickou mentalitu, kvůli které mnozí Afriku považují za místo vhodné k vykořisťování. Naznačil tak, že jeho poselství se bude lišit od návštěvy papeže Jana Pavla II., který v roce 1985 při cestě do Konga (tehdy Zairu) tamějším kněžím a biskupům připomínal, že se mají držet celibátu.

Ve středu čeká papeže Františka mše na letišti v Kinshase a setkání s přeživšími konfliktu na východě země, včetně obyvatel z Gomy, kam se František původně chtěl také vydat, ale z bezpečnostních důvodů nakonec cestu zrušil.

"Doufáme, že papež svou návštěvou přinese lidem v Kongu, kteří to potřebují, poselství míru," uvedl Providence Bireke, manažer italské humanitární skupiny AVSI, která působí v Gomě.

Představitelé neziskového sektoru podle AP doufají, že návštěva papeže Františka v Kongu a v Jižním Súdánu, kam hlava katolické církve odcestuje v pátek, přiláká pozornost dárců k těmto místům nejhorších humanitárních krizí současnosti.

Související

Volodymyr Zelenskyj na návštěvě ve Vatikánu u papeže Františka (13. května 2023).

Zelenskyj dovezl papeži Františkovi netradiční dar

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v pátek setkal s papežem Františkem na soukromé audienci ve Vatikánu, během níž mu předal symbolický dar – olejomalbu inspirovanou vražděním civilistů v Buči, kyjevském předměstí, kde v prvních týdnech ruské invaze došlo k masakru.  

Více souvisejících

Papež František Kongo

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 44 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy