Pavel je nositelem naděje, porazil Babišův nekorektní populismus, píše světový tisk

Kandidatura Petra Pavla byla v Česku chápána jako naděje pro ty, kteří na Pražském hradě nechtěli bývalého premiéra Andreje Babiše. V materiálu o zvolení Pavla příštím prezidentem České republiky to uvedla rakouská rozhlasová a televizní společnost ORF. Stejně jako další rakouská média si všímá Pavlovy vojenské kariéry a poukazuje na to, že byl prvním generálem z východní Evropy, který se stal předsedou vojenského výboru Severoatlantické aliance. ORF informovala i tom, že Pavel se nebrání jaderné energetice.

Deník Der Standard napsal, že Pavel nad Babišem jasně vyhrál. Rakouská tisková agentura APA si zase všimla Pavlova prohlášení, že chce být důstojným prezidentem a nedělat ostudu. Tato slova byla podle agentury zjevnou narážkou na dosluhující hlavu státu Miloše Zemana, který je znám kontroverzními výroky a vystupováním. Deník Wiener Zeitung napsal, že Pavel se chce svým prezidentským stylem vymezit vůči populistům a že je zastáncem větší podpory Ukrajině v jejím vzdoru proti ruské invazi.

"Když se dostal do čela předvolebních průzkumů, stal se nositelem naděje pro ty, kteří nechtěli na Pražském hradě vidět expremiéra Babiše," uvedla ORF. Poukázala přitom na to, že Pavel během kampaně čelil obviněním, že se chtěl před rokem 1989 stát vojenským špionem působícím na Západě. Tato tvrzení ale odmítl s tím, že chtěl být diplomatem a ne špionem.

"Do armády vstoupil Pavel v 15 letech - byl na vojenském gymnáziu a studoval na vojenské vysoké škole. Později sloužil u výsadkářů a u vojenské rozvědky," uvedla ORF. "Velkou roli v jeho kariéře sehrála účast na misi UNPROFOR v bývalé Jugoslávii, kde jeho jednotka zachránila skupinu odříznutých francouzských vojáků," uvedla a dodala, že za to od Francie dostal vyznamenání v podobě Řádu čestné legie.

ORF rovněž poukázala, že Pavel podporuje výstavbu malých jaderných reaktorů, které považuje za bezpečné, bezemisní a dostupné energetické zdroje pro Česko. Téma nukleární energetiky je v Rakousko velice citlivé, neboť tato alpská země je v Evropě hlasitým odpůrcem jádra a kritikem českých jaderných plánů. Rakousko sice v minulosti jadernou elektrárnu postavilo, ale na základě referenda v roce 1978 se ji rozhodlo nezprovoznit.

Pavel bude nezávislý proevropský prezident, píší francouzská média

Za vítězství jednoznačně proevropsky orientovaného kandidáta označují sobotní výsledek českých prezidentských voleb francouzská média. List Le Monde zmiňuje kontrast Petra Pavla s jeho předchůdcem Milošem Zemanem, kterého deník označil za euroskeptika snažícího se orientovat Česko na východ. Agentura AFP připomíná, že Pavel vyhrál navzdory ostré dezinformační kampani mířící na jeho osobu.

"S volbou Petra Pavla se do českého prezidentského úřadu vrací umírněný proevropský politik," napsal v titulku svého článku Le Monde. List uvedl, že končící prezident Zeman neváhal v minulosti vyjadřovat své sympatie k Rusku a Číně a také se pohyboval "na hraně překračování svých pravomocí".

Porážka bývalého premiéra, populisty Andreje Babiše, je zdrcující, napsal deník k rozdílu téměř milionu hlasů mezi oběma kandidáty. Další francouzská média si všímají rozdílu v kampaních Pavla a Babiše.

"Petr Pavel slíbil mimo jiné být nezávislým prezidentem neovlivněným stranickou politikou, pokračovat v podpoře Ukrajiny ničené válkou a podporovat kandidaturu Kyjeva do Evropské unie," poznamenává AFP. Babiš se naproti tomu podle televizní stanice France24 snažil získat na svou stranu voliče obávající se dopadu války na Ukrajině a naznačoval, že jeho soupeř zatáhne zemi do této války.

Řada francouzských médií v souvislosti s válkou označuje Pavla za hrdinu a připomíná jeho čin z roku 1993. Tehdy jako velitel české jednotky zachránil během konfliktu v bývalé Jugoslávii 53 francouzských vojáků, za což dostal v roce 2012 francouzský Řád čestné legie.

Vítězství Pavla je porážkou populismu, soudí anglicky píšící média

Americká a britská média vnímají výsledek prezidentských voleb v České republice jako porážku nekorektního a populistického politického stylu reprezentovaného Andrejem Babišem a vítězství klidného pragmatismu představovaného Petrem Pavlem. U zvoleného prezidenta si zahraniční novináři všimají především jeho dosoavadní kariéry, prozápadního směřování a podpory manželství stejnopohlavních párů. Post na Pražském hradě má bohatou symboliku a je ověnčený morální autoritou, píše list The Guardian.

"Andrej Babiš, chemicko-technologický, zemědělský a mediální magnát známý pro své střety s Evropskou unií, měl 41,68 procenta hlasů," napsala agentura Bloomberg a zařadila se tak po bok mnoha dalších médií, které na poraženého kandidáta, bývalého premiéra a předsedu hnutí ANO, nahlížejí optikou jeho bohatství, právních sporů a politického stylu, který se prokázal v předvolební kampani.

"Babiš vedl kampaň postavenou na strachu z války na Ukrajině a navrhoval, že uspořádá mírové jednání. O Pavlovi naopak naznačoval, že přivede Čechy do války," píše web stanice CNN. Ta stejně jako The Guardian hovoří o českém prezidentovi jako "mocném tvůrci veřejného mínění". Takřka všechny noviny, které o českých volbách psaly, podtrhují Pavlovu nově nabytou morální autoritu návštěvou slovenské prezidentky Zuzany Čaputové v Pavlově volebním štábu.

"Jsem rád, že po 20 letech máme prezidenta, za kterého se nemusíme stydět," řekl televizní stanici Euronews jeden z voličů Petra Pavla v pražské letenské hospodě Pivnice u Pivoje, kde si v dalším záběru připíjí s přáteli pivem a lihovinami zelených a rudých barev. Reportér Euronews dodal, že Pavel přebírá úřad v době ekonomicky těžkého období pro Česko.

Tchajwanský anglojazyčný deník Taiwan News staví do kontrastu léta v úřadu Miloše Zemana s těmi, které přicházejí. Zeman je přátelsky nakloněný vůči Číně, která usiluje o sjednocení s Tchaj-wanem. Vítězství Pavla Taiwain News vnímá jako jednotící prvek v českém veřejném prostoru, jenž zemi povede k prozápadní cestě. Deník připomíná také dnešní avizovaný telefonát Pavla a tchajwanské prezidentky Cchaj Jing-wen, která Pavlovi v sobotu gratulovala a která doufá v prohloubení vztahů z Českem.

Nejširší optikou vnímá prezidentské volby v Česku americký deník The New York Times, který porážku Babiše staví do kontextu porážek jiných populistických figur, k jejichž jménům se jako přívlastek staví jméno "Trump", tedy jméno amerického prezidenta, který svou porážku v prezidentských volbách v USA otevřeně dodnes neuznal. NYT si mimo jiné všímá, že Babiš v kampani využil stejnou strategii jako jeho někdejší blízký partner, maďarský premiér Viktor Orbán, který stejně jako nyní Babiš v maďarských volbách v dubnu 2022 naznačoval, že jeho protivník chce poslat maďarské vojáky do války proti Rusku, ačkoliv to nebyla pravda.

"Pavlova image rozvážného a neochvějného lídra mu pomohla prosadit se mezi českými voliči. V úřadu, který kdysi zastával disident Václav Havel, bude mít vliv na sestavování kabinetu a jmenování centrálních bankéřů a soudců," píše závěrem svého textu Bloomberg.

Související

Více souvisejících

Petr Pavel Noviny / tisk

Aktuálně se děje

před 27 minutami

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

před 1 hodinou

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

před 4 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy