Počet mrtvých v Pásmu Gazy překročil 31 tisíc. Hamás žádá příměří, Netanjahu odráží kritiku USA

Počet obětí v Pásmu Gazy od začátku války mezi Izraelem a palestinským radikálním hnutím Hamás přesáhl 31.000, uvedlo v neděli Hamásem řízené palestinské ministerstvo zdravotnictví. Hamás je přitom stále otevřen jednáním s Izraelem poté, co se zprostředkovatelům dosud nepodařilo dosáhnout ramadánového příměří. Prohlásil to v neděli šéf Hamásu Ismáíl Haníja.

Podle ministerstva je aktuální počet obětí v pásmu Gazy 31.045, přičemž zranění utrpělo dalších 72.654 Palestinců. Jen během uplynulých 24 hodin přišlo o život 85 osob, zatímco dalších 130 utrpělo zranění, dodal resort zdravotnictví v Gaze. V důsledku katastrofální humanitární situace v této palestinské enklávě zemřelo hlady nebo žízní celkem 25 lidí.

Agentura DPA připomíná, že tyto údaje nebylo možné nezávisle ověřit. Podle OSN a dalších pozorovatelů se však údaje ministerstva mohou považovat za obecně důvěryhodné. Počty však nerozlišují mezi civilisty a ozbrojenými příslušníky teroristických organizací.

"Jasně říkám, že ten, kdo nese odpovědnost za nedosažení dohody, je okupační strana (Izrael). Jsme však otevřeni pokračovat v jednáních," řekl Haníja v televizním projevu.

Haníja, který je v katarském exilu, však v neděli prohlásil, že židovský stát nebyl ochoten splnit podmínky Hamásu týkající se dohody, na jejímž základě by rukojmí zadržovaní militanty byli vyměněni za palestinské vězně v Izraeli.

Zopakoval, že Hamás chce trvalé příměří, stažení izraelských vojsk z Pásma Gazy, návrat vysídlených obyvatel této enklávy do svých domovů a zlepšení přístupu k humanitární pomoci na obléhaném území, kde hrozí hladomor.

Izrael odmítl úplné stažení svých jednotek a premiér Benjamin Netanjahu přislíbil, že bude pokračovat v kampani na zničení Hamásu i po dosažení jakékoli dohody o příměří.

Izrael v sobotním prohlášení obvinil Hamás, že "upevňuje své pozice jako někdo, kdo nemá zájem o dohodu a snaží se během ramadánu vyvolat další napětí v regionu".

Netanjahu také odmítl kritiku amerického prezidenta Joea Bidena o tom, že přístup izraelské vlády k válce proti hnutí Hamás v Pásmu Gazy Izraeli "více ubližuje, než pomáhá". 

"Pokud tím (Biden) myslel, že prosazuji soukromou politiku proti většině, přání většiny Izraelců, a že to poškozuje zájmy Izraele, pak se v obou bodech mýlí," reagoval Netanjahu v rozhovoru pro týdeník Politico na sobotní vyjádření amerického prezidenta.

Biden několikrát upozornil, že Izrael riskuje ztrátu mezinárodní podpory pro zvyšující se počty civilních obětí v Pásmu Gazy. Americký prezident podporuje právo Izraele na sebeobranu po útoku Hamásu ze 7. října, ale dodal, že Netanjahu "musí více dbát na to, aby důsledkem jeho činů nebyla ztráta nevinných životů."

Netanjahu tvrdí, že "drtivá většina Izraelců" podporuje kroky, které jeho vláda podniká ke zničení "zbývajících teroristických praporů Hamásu". Izraelci podle jeho slov odmítají, aby po skončení války vládla v Pásmu Gazy palestinská samospráva, která "vychovává své děti k terorismu a platí za terorismus".

Související

Humanitární pomoc na přechodu Rafáh

Lidskost v Pásmu Gazy zemřela? OSN popsala jeden z nejhorších incidentů

V sobotu bylo v jižní části Pásma Gazy vyrabováno téměř 100 nákladních aut s humanitární pomocí, což OSN označila za jeden z nejhorších incidentů svého druhu. Podle UNRWA, agentury OSN pro palestinské uprchlíky, bylo z celkových 109 vozů směřujících z přechodu Kerem Šalom do Gazy vyrabováno 97 vozidel. Uvedl to server CNN.

Více souvisejících

Pásmo Gazy Hamás Izrael

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy