Čtyři izraelské vojačky byly v sobotu propuštěny z rukou Hamásu, který je držel jako rukojmí od útoku 7. října 2023. Tento krok byl součástí dohody o příměří, která zahrnovala výměnu rukojmí za palestinské vězně. Izrael však obvinil Hamás z nedodržení podmínek příměří, protože mezi propuštěnými nebyla civilistka Arbel Yehud, kterou Izrael požaduje zpět.
V sobotu byly propuštěny čtyři izraelské vojačky, které Hamás držel jako rukojmí od útoku z 7. října 2023. Tento krok byl součástí dohody o příměří, v níž Hamás souhlasil s výměnou rukojmích za palestinské vězně držené Izraelem. Propuštěné ženy – Karina Ariev, Daniella Gilboa, Naama Levy, všechny ve věku 20 let, a Liri Albag, které je 19 let – se po předání Mezinárodnímu červenému kříži znovu shledaly se svými rodinami. Jejich propuštění sledovala veřejnost s dojetím, zejména v Tel Avivu, kde lidé sledovali záběry z přenosu na náměstí nazvaném Hostages Square.
Hamás při samotném předání rukojmích v centru Gazy uspořádal demonstraci síly. Militanti mávali zelenými vlajkami a vystavovali plakáty s tvářemi izraelských politických a vojenských lídrů s nápisem „selhání“, což bylo jasné poselství o tom, že i přes izraelskou ofenzivu si Hamás udržuje vliv a kontrolu. Propuštěné ženy byly oblečeny do improvizovaných vojenských uniforem a na první pohled působily uvolněně a šťastně, že jsou na svobodě.
Izraelský premiér a další představitelé však vyjádřili zklamání, že Hamás nedodržel dohodnuté podmínky příměří. Podle Izraele měl být v rámci sobotního předání osvobozen i civilista, konkrétně Arbel Yehud, devětadvacetiletá žena unesená z kibucu Nir Oz. Hamás však tvrdí, že Yehud není civilistka, ale vojačka spojená s izraelským vesmírným programem, což Izrael popírá. Podle nejmenovaných zdrojů z Palestinského islámského džihádu (PIJ) je Yehud stále naživu, ale její osud zůstává předmětem sporů.
V reakci na tuto situaci izraelská armáda oznámila, že neumožní palestinským civilistům návrat do jejich domovů v severní Gaze, dokud nebude Yehud propuštěna nebo dokud nezačne proces jejího předání. Tento krok je součástí širší strategie, kterou Izrael používá k tlaku na Hamás v otázkách osvobození dalších rukojmích a zajištění plnění příměří.
V rámci výměny rukojmích Izrael propustil 200 palestinských vězňů, což zahrnovalo jak osoby s doživotními tresty, tak i vězně odsouzené na vysoké tresty. Propouštění probíhalo na různých místech, včetně věznice Ofer na Západním břehu a zařízení Ktzi’ot v Negevu. Vězni byli následně převezeni na západní břeh Jordánu nebo ke Kerem Shalom, jednomu z klíčových hraničních přechodů mezi Izraelem a Gazou.
Celá situace vyvolala silné emoce na obou stranách. Rodiny propuštěných izraelských rukojmích vyjadřovaly obrovskou radost a úlevu. Například rodina Danielly Gilboa uvedla, že se nemohou dočkat, až ji obejmou a ujistí, že je opět v bezpečí. Zároveň však politické napětí mezi Izraelem a Hamásem zůstává vysoké, přičemž obě strany se navzájem obviňují z porušování dohod.
Hamás v prohlášení uvedl, že i nadále očekává další propouštění palestinských vězňů, zatímco izraelská strana se zavázala pokračovat v jednáních o osvobození všech rukojmích držených v Gaze. Přestože současná dohoda představuje důležitý krok směrem k humanitární pomoci, situace ukazuje, jak hluboce zakořeněný je konflikt mezi oběma stranami a jak obtížné je najít trvalé řešení.
Související

Příměří v Gaze se vzdaluje. Izraelci to nemyslí vážně, tvrdí Palestinci

Gaza před dalším příměřím: Desetitisíce mrtvých, rozvrácená infrastruktura a špatné diplomatické vyhlídky
Hamás , Izrael , Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza)
Aktuálně se děje
před 7 minutami

NATO urychluje přípravy na dodávky Patriotů Ukrajině. Rusko bude hrozbou i v případě míru, varuje nový šéf
před 51 minutami

Chaotické vyjednávání o rozpočtu EU za 1,8 bilionu eur odhalilo slabiny von der Leyenové
před 1 hodinou

Průlom v genetice: V Británii se rodí děti z DNA tří lidí, bez dědičné choroby, která ničí životy
před 2 hodinami

Když Putin vidí ústup, považuje to za známku slabosti. Myslím, že NATO ve skutečnosti již neexistuje, varuje Zolotukhin
před 2 hodinami

Evropská zbrojařská skupina pod palbou kritiky. Dodává součásti bomb, které v Gaze zabíjely děti
před 3 hodinami

Tesla může přijít o miliardy kvůli rozkolu mezi Muskem a Trumpem
před 4 hodinami

Tropické počasí po víkendu ukončí studená fronta. Přinese změnu
včera

Může se to táhnout roky. Po smrti horolezkyně Kolouchové nastal nový problém
včera

Tragédie na Chrudimsku. Srazila se čtyři auta, jeden ze řidičů nepřežil
včera

Po Suchém a Necidovi se vrací i Deli. Navíc se stará o to, aby i v Africe byla Slavia
včera

Španělsko zasáhlo zemětřesení. Jen štěstím se nikomu nic nestalo
včera

Léto pokračuje. Dny bez deště budou spíše výjimkou, avizují meteorologové
včera

Vyhledávaná restaurace v kempu u Máchova jezera lehla popelem
včera

Diouf se konečně dočkal. Senegalský obránce přestupuje za rekordní sumu do West Hamu
včera

Na Ukrajině zadrželi muže, který výhrůžkami paralyzoval české školy. Stopy vedou do Ruska
včera

Místo hrozivé zbraně jen symbol propagandy. Rusko tank Armata vychvalovalo do nebes, dodnes jej nenasadilo
včera

Rusko zavádí novou etapu hybridní války. Z Ukrajinců nevědomky dělá sebevražedné atentátníky
včera

Ze tří dnů jsou tři roky? Proč Rusko dosud neuspělo na Ukrajině? Podle expertů neumí válčit
včera

Na Západě by neprošel, ve válkou zasažené zemi ale ukrajinský revoluční nástroj zachraňuje životy
včera
Ukrajinská půda plná smrtících pastí. Miny brání návratu k zemědělství i normálnímu životu
Ukrajina čelí tichému, ale mimořádně zákeřnému nepříteli: minám, které zůstaly ukryté v polích, lesích i městech po celé zemi. V jihoukrajinském městečku Bezymenne kráčí Viktoria Šynkar polem krok za krokem, pečlivě sleduje každý kousek půdy. Každý její pohyb může rozhodnout o životě – buď jejím, nebo životech lidí, kteří se sem jednou vrátí. Dřív byla kadeřnicí. Dnes je jednou z mnoha Ukrajinců, kteří místo nůžek používají detektor kovů a ochranný oblek. Pracuje pro britskou organizaci Halo Trust, která patří mezi 80 týmů, jež se podílejí na odminování země.
Zdroj: Libor Novák