Politické násilí jako nová norma v USA. Trump začal s provokacemi už před mnoha lety

Politické násilí ve Spojených státech se vrací. Exprezident a současný kandidát na obhajobu postu šéfa Bílého domu Donald Trump k němu ale často vyzýval. Týká se to jeho prohlášení už od roku 2015, kdy teprve začínal s politickou kampaní do prezidentských voleb o rok později. 

Politické násilí se podle britské stanice BBC stává v USA „novou normou“. Jde o důsledek rozdělené společností, velkých stranických rozporů a změn v chování jednotlivých kandidátů. Důležitým faktorem jsou také střelné zbraně, jejichž držení je v Americe ústavním právem.

Nedělení hrozící atentát na Trumpa „zapadá“ do jeho kampaně, kde neustále opakuje, že se stal terčem pronásledování a útoků. „Nejdou po mně, jdou po vás. Já jim jen stojím v cestě,“ prohlásil po červencovém atentátu. Bezprostředně poté, co mu střelec prostřelil ucho, zvolal k davům „bojujte, bojujte, bojujte“. Teď jde o mobilizační pokřik pro jeho příznivce. 

Podle expertů ale včerejší incident nebude mít takový dopad, jako červencový atentát v pensylvánském Butleru. Trump byl vzdálen od nebezpečí a neexistují ani grafické záběry, které by cokoliv zachytily. 

Jenže Trump má zkušenosti s mobilizováním davů k „povstání“, prokázal to už v lednu 2021, když shromážděnému davu sdělil, aby „šel dolů ke Kapitolu“. Tehdy se rozčiloval nad prohranými prezidentskými volbami, které označil za podvod. „Slabostí naši zemi nikdy nezískáme zpět,“ prohlásil podle serveru Vox.

Jenže na toto shromáždění dorazili příznivci, kteří byli ochotni skutečně ke Kapitolu přijít, vystoupat na jeho schody a vyrazit dveře a okna. I přesto dále burcoval své stoupence, aby si „vzali zemi zpět“ a posléze jim vzkázal, aby šli domů s tím, že jsou „velmi výjimeční“. 

Trump je spojován s násilnými činy už od roku 2015, kdy teprve začal vést kampaň pro první období ve funkci prezidenta USA. Do roku 2020 údajně desítky lidí v různých případech obhajovaly své násilí jménem exprezidenta. 

Kupříkladu když Ceasar Sayoc rozeslal šestnáct nefunkčních trubkových bomb demokratickým lídrům, značil Trumpa za „náhradního otce“. Střelec z texaského El Pasa, který v roce 2019 zabil 23 lidí, v manifestu opakoval Trumpovu rétoriku o imigrantech. 

Trump na předvolebních mítincích dlouhodobě volil rétoriku, která probouzela k násilí a vypouštěl nenávistné projevy vybízející k fyzickému ubližování nespokojeným lidem. „Trump měl pravdu. Všichni tito ilegálové musí být deportováni,“ vylíčil jeden z mužů, který před několika lety v Bostonu močil na bezdomovce a bil ho kovovou trubkou.

Exprezident ale toto násilí neodsoudil, pouze označil své příznivce za „vášnivé“. „Myslím, že by to byla škoda. Řeknu, že lidé, kteří mě následují, jsou velmi vášniví. Milují tuto zemi. Chtějí, aby tato země byla opět skvělá. Ale jsou velmi vášniví. Řeknu to,“ uvedl. 

„Bostonský incident je hrozný. Potřebujeme energii a vášeň, ale musíme se k sobě chovat s respektem. Nikdy bych neschvaloval násilí,“ mírnil nakonec Trump podporující prohlášení. 

„Když Mexiko posílá své lidi, neposílají své nejlepší. Neposílají vás. Neposílají vás. Posílají lidi, kteří mají spoustu problémů, a ty problémy si přinášejí s sebou. Přivážejí drogy. Přinášejí kriminalitu. Jsou to násilníci. A někteří, jak předpokládám, jsou dobří lidé,“ řekl Trump v roce 2015. 

Jenže i přes několikanásobné vyvrácení pravdivosti jeho tvrzení pokračoval. „Co může být jednodušší nebo přesnější? Mexická vláda nutí své nejnežádanější lidi do Spojených států. Jsou to v mnoha případech zločinci, drogoví dealeři, násilníci a tak dále,“ prohlásil.

V neděli došlo k incidentu v blízkosti republikánského prezidentského kandidáta Trumpa, kdy zazněly výstřely. Ryan Wesley Routh, zatčený v neděli na Floridě za údajné plánování útoku na golfovém hřišti ve West Palm Beach, je známý svou aktivní podporou Ukrajiny v konfliktu s Ruskem, jak vyjádřil v řadě příspěvků na síti X v roce 2022. Podle CNN měl rovněž opakované problémy se zákonem. 

Událost se stala před Trumpovým golfovým klubem na Floridě, kde se dvě osoby vzájemně postřelily, uvedl server New York Post. Před dvěma měsíci, 13. července, byl Trump při předvolebním shromáždění v Pensylvánii lehce zraněn, když ho kulka zasáhla do ucha. Tento první pokus o atentát na amerického prezidenta nebo kandidáta po více než čtyřiceti letech byl označen za selhání bezpečnostních složek.

Po tomto pokusu o atentát byla Trumpova ochrana výrazně posílena. Například před Trump Tower v New Yorku byla před budovou parkována nákladní auta jako bariéra. Na venkovních shromážděních vystupuje Trump za neprůstřelným sklem.

Tento víkend se Trump vrátil na Floridu po kampani na západním pobřeží, která zahrnovala i shromáždění v Las Vegas a finanční akci v Utahu. Exprezident často tráví dopoledne hraním golfu a poté obědvá ve svém golfovém klubu v Palm Beach na Floridě. 

Související

Více souvisejících

Donald Trump USA (Spojené státy americké) zbraně prezidentské volby USA 2024

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy