Národní politické strany k volbám do Evropského parlamentu sice vypisují své vlastní kandidátní listiny pro jednu konkrétní zemi, v evropské instituci už ale poslanci nejsou organizováni podle státní, ale politické příslušnosti. V Evropském parlamentu tak existují politické strany a frakce, mezi nimiž rozdíl vysvětlíme v článku níže.
Frakce v EP
Na půdě Evropského parlamentu vzniklo celkově sedm frakcí, kam se zařazují politické strany z každého státu dle své ideologie. Níže je k nalezení seznam frakcí společně s českými stranami, které do nich patří.
Frakce v Evropském parlamentu je skupina europoslanců, kteří se sdružují na základě podobných politických názorů a ideologií. Tyto frakce jsou tvořeny členy různých národních stran, které mohou být součástí evropských politických stran. Frakce mají důležitou roli při organizaci práce parlamentu, včetně rozdělování funkcí a času pro řečníky, koordinace politických strategií a stanovování parlamentního programu.
„Před každým hlasováním na plenárním zasedání projednávají politické skupiny zprávy z parlamentních výborů a předkládají pozměňovací návrhy. Žádná z politických skupin nemá v Evropském parlamentu většinu, proto musí skupiny pro přijetí svých pozměňovacích návrhů hledat podporu z jiných skupin,“ vysvětluje parlament fungování frakcí na svých webových stránkách.
Členy jsou jednotliví poslanci Evropského parlamentu, kteří se k frakci připojí na základě svých politických názorů a ideologií. Tito poslanci mohou pocházet z různých národních stran, které jsou členy stejné evropské politické strany, nebo mohou být nezávislí. Jejich vliv je omezen na práci a rozhodování v rámci Evropského parlamentu. Frakce se soustředí na ovlivňování legislativního procesu a politických rozhodnutí přímo v parlamentu.
Evropská lidová strana (EPP): KDU-ČSL, TOP09, STAN
Progresivní aliance socialistů a demokratů (S&D): SOCDEM
Renew Europe: ANO2011, SEN21
Zelení/Evropská svobodná aliance (Greens/EFA): Piráti
Evropští konzervatisté a reformisté (ECR): ODS
Identita a demokracie (ID): SPD
Levice – GUE/NGL: KSČM
Evropské politické strany
Na půdě Evropského parlamentu existují ještě evropské politické strany, které se následně do výše vypsaných frakcí rozdělují. Jde o organizace, které sdružují politické strany z různých členských států EU. Tyto strany sdílejí společné ideologické základy a cíle a usilují o ovlivnění politického dění na evropské úrovni.
Jejich hlavní úlohou je sjednocovat politické síly na evropské úrovni, vytvářet společné politické programy, účastnit se voleb do Evropského parlamentu a prosazovat společné politické cíle napříč členskými státy EU. Tyto strany také pořádají konference, vzdělávací akce a kampaně na podporu svých politických agend.
První z nich je Evropská lidová strana s křesťansko-demokratickou a konzervativní ideologií, jejímiž členy jsou například německá CDU nebo francouzští Republikáni. Z Česka jsou členy KDU-ČSL a TOP09. Propojen s EPP je také STAN.
Strana evropských socialistů (PES) je sociálně demokratická a patří zde německá SPD či španělská PSOE. Z Česka zde bývají přítomni Sociální demokraté z bývalé ČSSD.
Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE) je liberalistická, z Německa zahrnuje FDP a například z Nizozemska D66. Jedinou přítomnou českou stranou je ANO2011.
Evropská strana zelených je zaměřená na environmentální politiku a například z Německa zde jsou členy Die Grünen (Zelení). Za české strany zde figuruje Strana Zelených.
Ideologicky euroskeptická a konzervativní Strana evropských konzervativců a reformistů má za členy polskou PiS nebo belgickou N-VA. Z Česka je členem ODS.
Evropská sjednocená levice je socialistická či komunistická a patří zde kupříkladu řecká SYRIZA. Členem byla KSČM, která je nyní pouze pozorovatelem. V současné době se zde řadí Levice.
Evropská aliance pro svobodu a přímou demokracii, jak už název napovídá, stojí za přímou demokracií a euroskeptickou politikou. Působí zde Svobodní.
Evropská aliance pro lidi a národy (ID) je nacionalistická a populistická, jejími členy jsou například Rassemblement National z Francie nebo italská Lega. Z České republiky se tu nachází SPD.
Česká pirátská strana pak je členem Evropské pirátské strany, která není oficiálně uznaná.
Evropská svobodná aliance se skládá z regionálních politických stran usilujících o nezávislost či autonomii, z České republiky zde patří Moravské zemské hnutí, které je momentálně bez mandátu.
Související
České eurovolby mají definitivně potvrzené výsledky. Kolář bude europoslancem
Pokud bude Síkela eurokomisařem, jsem připraven stát se ministrem, říká místopředseda STAN Vlček pro EZ
Eurovolby , EU (Evropská unie) , Volby
Aktuálně se děje
před 25 minutami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 51 minutami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 1 hodinou
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 1 hodinou
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 2 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
Evropská unie se po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem připravuje na možnou obchodní válku. Trump během kampaně slíbil, že navýší cla na dovoz produktů z EU i Číny. O problematice této politiky promluvil ekonom Pavel Kuchař z Univerzity Palackého v Olomouci.
Zdroj: Jakub Jurek