PŘEHLEDNĚ: Kam v Evropském parlamentu spadají vaši favorité u voleb?

Národní politické strany k volbám do Evropského parlamentu sice vypisují své vlastní kandidátní listiny pro jednu konkrétní zemi, v evropské instituci už ale poslanci nejsou organizováni podle státní, ale politické příslušnosti. V Evropském parlamentu tak existují politické strany a frakce, mezi nimiž rozdíl vysvětlíme v článku níže. 

Frakce v EP

Na půdě Evropského parlamentu vzniklo celkově sedm frakcí, kam se zařazují politické strany z každého státu dle své ideologie. Níže je k nalezení seznam frakcí společně s českými stranami, které do nich patří.

Frakce v Evropském parlamentu je skupina europoslanců, kteří se sdružují na základě podobných politických názorů a ideologií. Tyto frakce jsou tvořeny členy různých národních stran, které mohou být součástí evropských politických stran. Frakce mají důležitou roli při organizaci práce parlamentu, včetně rozdělování funkcí a času pro řečníky, koordinace politických strategií a stanovování parlamentního programu.

„Před každým hlasováním na plenárním zasedání projednávají politické skupiny zprávy z parlamentních výborů a předkládají pozměňovací návrhy. Žádná z politických skupin nemá v Evropském parlamentu většinu, proto musí skupiny pro přijetí svých pozměňovacích návrhů hledat podporu z jiných skupin,“ vysvětluje parlament fungování frakcí na svých webových stránkách.

Členy jsou jednotliví poslanci Evropského parlamentu, kteří se k frakci připojí na základě svých politických názorů a ideologií. Tito poslanci mohou pocházet z různých národních stran, které jsou členy stejné evropské politické strany, nebo mohou být nezávislí. Jejich vliv je omezen na práci a rozhodování v rámci Evropského parlamentu. Frakce se soustředí na ovlivňování legislativního procesu a politických rozhodnutí přímo v parlamentu.

Evropská lidová strana (EPP): KDU-ČSL, TOP09, STAN

Progresivní aliance socialistů a demokratů (S&D): SOCDEM

Renew Europe: ANO2011, SEN21

Zelení/Evropská svobodná aliance (Greens/EFA): Piráti

Evropští konzervatisté a reformisté (ECR): ODS

Identita a demokracie (ID): SPD

Levice – GUE/NGL: KSČM



Evropské politické strany

Na půdě Evropského parlamentu existují ještě evropské politické strany, které se následně do výše vypsaných frakcí rozdělují. Jde o organizace, které sdružují politické strany z různých členských států EU. Tyto strany sdílejí společné ideologické základy a cíle a usilují o ovlivnění politického dění na evropské úrovni.

Jejich hlavní úlohou je sjednocovat politické síly na evropské úrovni, vytvářet společné politické programy, účastnit se voleb do Evropského parlamentu a prosazovat společné politické cíle napříč členskými státy EU. Tyto strany také pořádají konference, vzdělávací akce a kampaně na podporu svých politických agend.

První z nich je Evropská lidová strana s křesťansko-demokratickou a konzervativní ideologií, jejímiž členy jsou například německá CDU nebo francouzští Republikáni. Z Česka jsou členy KDU-ČSL a TOP09. Propojen s EPP je také STAN.

Strana evropských socialistů (PES) je sociálně demokratická a patří zde německá SPD či španělská PSOE. Z Česka zde bývají přítomni Sociální demokraté z bývalé ČSSD.

Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE) je liberalistická, z Německa zahrnuje FDP a například z Nizozemska D66. Jedinou přítomnou českou stranou je ANO2011.

Evropská strana zelených je zaměřená na environmentální politiku a například z Německa zde jsou členy Die Grünen (Zelení). Za české strany zde figuruje Strana Zelených.

Ideologicky euroskeptická a konzervativní Strana evropských konzervativců a reformistů má za členy polskou PiS nebo belgickou N-VA. Z Česka je členem ODS.

Evropská sjednocená levice je socialistická či komunistická a patří zde kupříkladu řecká SYRIZA. Členem byla KSČM, která je nyní pouze pozorovatelem. V současné době se zde řadí Levice.

Evropská aliance pro svobodu a přímou demokracii, jak už název napovídá, stojí za přímou demokracií a euroskeptickou politikou. Působí zde Svobodní.

Evropská aliance pro lidi a národy (ID) je nacionalistická a populistická, jejími členy jsou například Rassemblement National z Francie nebo italská Lega. Z České republiky se tu nachází SPD.

Česká pirátská strana pak je členem Evropské pirátské strany, která není oficiálně uznaná.

Evropská svobodná aliance se skládá z regionálních politických stran usilujících o nezávislost či autonomii, z České republiky zde patří Moravské zemské hnutí, které je momentálně bez mandátu.

Související

Lukáš Vlček (použito se svolením L. Vlčka) Rozhovor

Pokud bude Síkela eurokomisařem, jsem připraven stát se ministrem, říká místopředseda STAN Vlček pro EZ

Jak Starostové hodnotí výsledek evropských voleb? Proč se už s Danuší Nerudovou nepočítá na post evropské komisařky? Jak moc reálná je situace, v níž se eurokomisařem stane současný ministr průmyslu Síkela? Nejen na tyto otázky se EuroZprávy zeptaly Lukáše Vlčka, místopředsedy STAN a také možného kandidáta na nového ministra průmyslu a obchodu. 
Filip Turek Rozhovor

Turek by měl Starostům poděkovat za kampaň, kterou pro něj odvedli, říká politický konzultant pro EZ

Politický konzultant a stratég Karel Komínek ze společnosti IPM Consultning a zakladatel Institutu politického marketingu v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil, proč ve volbách do Evropského parlamentu uspěla koalice Přísahy a Motoristů. Podle něj by měl lídr kandidátky Filip Turek poděkovat hnutí STAN za kampaň, kterou pro něj odvedl. „Tím, že na něj začali reagovat z pozice strany, která sedí ve vládě, legitimizovali pozici pana Turka coby vyzyvatele a dodali mu tolik potřebnou relevanci a dosah,“ říká.

Více souvisejících

Eurovolby EU (Evropská unie) Volby

Aktuálně se děje

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Velká Británie

Americká média očekávají komplikace ve vztazích Británie a USA. Starmer a Trump si nemohou rozumět

Přední americká média se pustila do kritiky situace ve Velké Británii. Vztahy mezi Brity a Američany jsou pro transatlantické partnerství nesmírně důležité a současné okolnosti mohou vést k tomu, že se výrazně ochladí. Na premiérský post brzy pravděpodobně nastoupí někdejší vrchní státní zástupce Keir Starmer a pokud dojde ke zvolení Donalda Trumpa do Bílého domu, bude Brit muset udržovat diplomatické vztahy s osobou uznanou vinnou z několika zločinů. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

Keir Starmer

Nového britského premiéra král jmenuje už v pátek, zřejmě půjde o Starmera

Lidé ve Spojeném království si volí do Dolní sněmovny 650 poslanců. Dolní komora britského parlamentu, anglicky známá po jménem House of Commons, zahrnuje politiky ze všech čtyř částí země. Jde o 543 zástupců z Anglie, 57 ze Skotska, 32 z Walesu a 18 ze Severního Irska. Aby tedy strana měla většinu, musí získat 326 křesel. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Monika Brausenbauch Meislová

Britové jsou opravdu unavení, říká Brusenbauch Meislová pro EZ. Nejspíše si zvolí Labouristy

V Británii dnes odstartovaly parlamentní volby v nichž se patrně rozhodnou mezi dvěma tradičními stranami – Konzervativní a Labouristickou. „De facto všechny průzkumy předpovídají Labouristické straně drtivé vítězství. Její náskok konzistentně činí zhruba 20 %, což je opravdu masivní náskok,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz expertka na britský politický systém Monika Brusenbauch Meislová z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. 

před 10 hodinami

před 12 hodinami

Letní počasí

Předpověď počasí pro prodloužený víkend: Žhavá sobota, pak se ochladí

Děti mají volno už od poslední červnové soboty, ale dospělí vyhlížejí páteční den volna navíc. Zvlášť když počasí nemá být vůbec špatné. Už v pátek bude tepleji než v předchozím průběhu týdne, teploty dosáhnou maxima v sobotu. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

včera

včera

včera

Týdenní výhled filmů: Převyprávěný Monte Christo, zahajovák z Varů a návrat žlutých raubířů

Pravidelný výhled začínajícího filmového týdne představí pět premiérové tituly v kinech a zároveň upozorní na některé z nových přírůstků do katalogů rozmanitých VOD platforem. Navrací se nejen mimoňští raubíři, ale i kanonické dílo Alexandra Dumase nebo legendární Policajt z Beverly Hills, jenž filmové plátno vyměnil za svět streamingu.

Zdroj: Martin Pleštil

Další zprávy