PŘEHLEDNĚ: Kam v Evropském parlamentu spadají vaši favorité u voleb?

Národní politické strany k volbám do Evropského parlamentu sice vypisují své vlastní kandidátní listiny pro jednu konkrétní zemi, v evropské instituci už ale poslanci nejsou organizováni podle státní, ale politické příslušnosti. V Evropském parlamentu tak existují politické strany a frakce, mezi nimiž rozdíl vysvětlíme v článku níže. 

Frakce v EP

Na půdě Evropského parlamentu vzniklo celkově sedm frakcí, kam se zařazují politické strany z každého státu dle své ideologie. Níže je k nalezení seznam frakcí společně s českými stranami, které do nich patří.

Frakce v Evropském parlamentu je skupina europoslanců, kteří se sdružují na základě podobných politických názorů a ideologií. Tyto frakce jsou tvořeny členy různých národních stran, které mohou být součástí evropských politických stran. Frakce mají důležitou roli při organizaci práce parlamentu, včetně rozdělování funkcí a času pro řečníky, koordinace politických strategií a stanovování parlamentního programu.

„Před každým hlasováním na plenárním zasedání projednávají politické skupiny zprávy z parlamentních výborů a předkládají pozměňovací návrhy. Žádná z politických skupin nemá v Evropském parlamentu většinu, proto musí skupiny pro přijetí svých pozměňovacích návrhů hledat podporu z jiných skupin,“ vysvětluje parlament fungování frakcí na svých webových stránkách.

Členy jsou jednotliví poslanci Evropského parlamentu, kteří se k frakci připojí na základě svých politických názorů a ideologií. Tito poslanci mohou pocházet z různých národních stran, které jsou členy stejné evropské politické strany, nebo mohou být nezávislí. Jejich vliv je omezen na práci a rozhodování v rámci Evropského parlamentu. Frakce se soustředí na ovlivňování legislativního procesu a politických rozhodnutí přímo v parlamentu.

Evropská lidová strana (EPP): KDU-ČSL, TOP09, STAN

Progresivní aliance socialistů a demokratů (S&D): SOCDEM

Renew Europe: ANO2011, SEN21

Zelení/Evropská svobodná aliance (Greens/EFA): Piráti

Evropští konzervatisté a reformisté (ECR): ODS

Identita a demokracie (ID): SPD

Levice – GUE/NGL: KSČM



Evropské politické strany

Na půdě Evropského parlamentu existují ještě evropské politické strany, které se následně do výše vypsaných frakcí rozdělují. Jde o organizace, které sdružují politické strany z různých členských států EU. Tyto strany sdílejí společné ideologické základy a cíle a usilují o ovlivnění politického dění na evropské úrovni.

Jejich hlavní úlohou je sjednocovat politické síly na evropské úrovni, vytvářet společné politické programy, účastnit se voleb do Evropského parlamentu a prosazovat společné politické cíle napříč členskými státy EU. Tyto strany také pořádají konference, vzdělávací akce a kampaně na podporu svých politických agend.

První z nich je Evropská lidová strana s křesťansko-demokratickou a konzervativní ideologií, jejímiž členy jsou například německá CDU nebo francouzští Republikáni. Z Česka jsou členy KDU-ČSL a TOP09. Propojen s EPP je také STAN.

Strana evropských socialistů (PES) je sociálně demokratická a patří zde německá SPD či španělská PSOE. Z Česka zde bývají přítomni Sociální demokraté z bývalé ČSSD.

Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE) je liberalistická, z Německa zahrnuje FDP a například z Nizozemska D66. Jedinou přítomnou českou stranou je ANO2011.

Evropská strana zelených je zaměřená na environmentální politiku a například z Německa zde jsou členy Die Grünen (Zelení). Za české strany zde figuruje Strana Zelených.

Ideologicky euroskeptická a konzervativní Strana evropských konzervativců a reformistů má za členy polskou PiS nebo belgickou N-VA. Z Česka je členem ODS.

Evropská sjednocená levice je socialistická či komunistická a patří zde kupříkladu řecká SYRIZA. Členem byla KSČM, která je nyní pouze pozorovatelem. V současné době se zde řadí Levice.

Evropská aliance pro svobodu a přímou demokracii, jak už název napovídá, stojí za přímou demokracií a euroskeptickou politikou. Působí zde Svobodní.

Evropská aliance pro lidi a národy (ID) je nacionalistická a populistická, jejími členy jsou například Rassemblement National z Francie nebo italská Lega. Z České republiky se tu nachází SPD.

Česká pirátská strana pak je členem Evropské pirátské strany, která není oficiálně uznaná.

Evropská svobodná aliance se skládá z regionálních politických stran usilujících o nezávislost či autonomii, z České republiky zde patří Moravské zemské hnutí, které je momentálně bez mandátu.

Související

Lukáš Vlček (použito se svolením L. Vlčka) Rozhovor

Pokud bude Síkela eurokomisařem, jsem připraven stát se ministrem, říká místopředseda STAN Vlček pro EZ

Jak Starostové hodnotí výsledek evropských voleb? Proč se už s Danuší Nerudovou nepočítá na post evropské komisařky? Jak moc reálná je situace, v níž se eurokomisařem stane současný ministr průmyslu Síkela? Nejen na tyto otázky se EuroZprávy zeptaly Lukáše Vlčka, místopředsedy STAN a také možného kandidáta na nového ministra průmyslu a obchodu. 

Více souvisejících

Eurovolby EU (Evropská unie) Volby

Aktuálně se děje

včera

včera

Princ Harry v dokumentární sérii Heart of Invictus.

Princ Harry má zase blíž ke královské rodině, tvrdí komorník krále Karla III.

Princ Harry po odchodu z britské královské rodiny zpřetrhal vazby s jejími nejvyššími představiteli, což jsou jeho nejbližší příbuzní. Podle expertů je možné obnovit alespoň vztah s králem Karlem III. Člověk, který měl k panovníkovi svého času velmi blízko, se dokonce domnívá, že Harry už podnikl jistý vstřícný krok. 

včera

včera

Donald Trump

Trump má na své straně mocné osobnosti. O část republikánů ale přišel

Kandidáta na šéfa Bílého domu Donalda Trumpa podporuje řada mocných osobností. Figurují mezi nimi miliardáři, mediální osobnosti nebo jiní politici. O některé důležité podporovatele ale Trump přišel. V některých případech dokonce šlo o prominentní členy Republikánské strany, kteří se rozhodli podpořit jeho sokyni Kamalu Harrisovou. 

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Turbulence v české fotbalové lize. Po víkendu přišly změny na lavičkách Pardubic a Slovácka

Kvůli špatným výsledkům i výkonům z poslední doby se po posledním ligovém víkendu rozhodly hned dva kluby první fotbalové ligy ke změně trenéra. Nejprve se k radikálnímu kroku odhodlaly Pardubice, když s ostravským Baníkem prohrály 2:3 poté, co rozhodující gól padl až v deváté minutě nastavení. I proto Východočeši nadále figurují na předposledním místě v tabulce a klubové vedení sáhlo ke konci spolupráce s Jiřím Saňákem a jeho asistentem Markem Kuličem. Jejich nástupci se stali na pozici hlavního kouče David Střihavka a na pozici asistentů Milan Černý a Tomáš Jablonský. K ukončení trenéra přikročili i na Slovácku po debaklu s Libercem 0:4 a rozloučili se tak s Romanem Westem.

včera

Vlastimil Válek

Válek prosadil novelu zákona o zdravotním pojištění. Chce tak podpořit prevenci

Vláda ve středu schválila novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění, která se zaměřuje na podporu prevence, dostupnost stomatologické péče či poskytování a úhradu přeshraniční péče. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví. Schválen byl také zákon o kategorizaci zdravotnických prostředků předepisovaných na poukaz hrazených z veřejného zdravotního pojištění.

včera

včera

Andrej Babiš

Babiš ve Sněmovně cupoval důchodovou reformu. Jde prý o okrádání seniorů

Poslanci ve středu přerušili až do pátku mimořádnou schůzi, na které jde do finále schvalování důchodové reformy. Slovo si během jednání vzal Andrej Babiš (ANO). Podle expremiéra o žádnou reformu nejde. Babiš také kritizoval výši lednové valorizace. ANO by podle jeho slov přidávalo důchodcům více peněz a zastropovalo by důchodový věk. 

včera

Donald Trump

Trump je šílenější a vzteklejší než minule. Z USA může být druhé Rusko

Kandidáti na šéfa Bílého domu Kamala Harrisová a Donald Trump mají za sebou závěrečné řeči. Zatímco demokratka ukázala na směřování kampaně proti svému protivníkovi, republikán pronesl dosud nejextrémnější výrok za celou svou kampaň – chce zahájit masivní deportační program. Ideologií se velice rychle blíží k současnému ruském politickému vedení, což pro USA může být nesmírně nebezpečné. 

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

Ukrajina pod ruským tlakem. Kyjev se rozhodl povolat nové vojáky

Ukrajina plánuje povolat do armády dalších 160 tisíc osob, informovala BBC. Děje se tak v době, kdy ruské jednotky zaznamenávají územní zisky na východě Ukrajiny. Invazní vojska by přitom podle některých zpráv měli výhledově posílit severokorejští vojáci. 

včera

Jaderná elektrárna Dukovany

Dukovany mají problém. Do tendru vstoupil antimonopolní úřad

V projektu dostavby jaderné elektrárny v Dukovanech nastává problém. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) ve středu informoval, že vydal předběžné opatření, které státu zakazuje uzavření smlouvy na výstavbu nového jaderného zdroje. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Británie hlásí rozsáhlý požár. Zachvátil doky, kde se vyrábějí ponorky

Rozsáhlý požár vypukl v noci na středu v docích, kde se vyrábějí nové britské jaderné ponorky. Dva lidé byli hospitalizováni, protože se nadýchali kouře. Příčina incidentu je předmětem vyšetřování. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy