PŘEHLEDNĚ: Kam v Evropském parlamentu spadají vaši favorité u voleb?

Národní politické strany k volbám do Evropského parlamentu sice vypisují své vlastní kandidátní listiny pro jednu konkrétní zemi, v evropské instituci už ale poslanci nejsou organizováni podle státní, ale politické příslušnosti. V Evropském parlamentu tak existují politické strany a frakce, mezi nimiž rozdíl vysvětlíme v článku níže. 

Frakce v EP

Na půdě Evropského parlamentu vzniklo celkově sedm frakcí, kam se zařazují politické strany z každého státu dle své ideologie. Níže je k nalezení seznam frakcí společně s českými stranami, které do nich patří.

Frakce v Evropském parlamentu je skupina europoslanců, kteří se sdružují na základě podobných politických názorů a ideologií. Tyto frakce jsou tvořeny členy různých národních stran, které mohou být součástí evropských politických stran. Frakce mají důležitou roli při organizaci práce parlamentu, včetně rozdělování funkcí a času pro řečníky, koordinace politických strategií a stanovování parlamentního programu.

„Před každým hlasováním na plenárním zasedání projednávají politické skupiny zprávy z parlamentních výborů a předkládají pozměňovací návrhy. Žádná z politických skupin nemá v Evropském parlamentu většinu, proto musí skupiny pro přijetí svých pozměňovacích návrhů hledat podporu z jiných skupin,“ vysvětluje parlament fungování frakcí na svých webových stránkách.

Členy jsou jednotliví poslanci Evropského parlamentu, kteří se k frakci připojí na základě svých politických názorů a ideologií. Tito poslanci mohou pocházet z různých národních stran, které jsou členy stejné evropské politické strany, nebo mohou být nezávislí. Jejich vliv je omezen na práci a rozhodování v rámci Evropského parlamentu. Frakce se soustředí na ovlivňování legislativního procesu a politických rozhodnutí přímo v parlamentu.

Evropská lidová strana (EPP): KDU-ČSL, TOP09, STAN

Progresivní aliance socialistů a demokratů (S&D): SOCDEM

Renew Europe: ANO2011, SEN21

Zelení/Evropská svobodná aliance (Greens/EFA): Piráti

Evropští konzervatisté a reformisté (ECR): ODS

Identita a demokracie (ID): SPD

Levice – GUE/NGL: KSČM



Evropské politické strany

Na půdě Evropského parlamentu existují ještě evropské politické strany, které se následně do výše vypsaných frakcí rozdělují. Jde o organizace, které sdružují politické strany z různých členských států EU. Tyto strany sdílejí společné ideologické základy a cíle a usilují o ovlivnění politického dění na evropské úrovni.

Jejich hlavní úlohou je sjednocovat politické síly na evropské úrovni, vytvářet společné politické programy, účastnit se voleb do Evropského parlamentu a prosazovat společné politické cíle napříč členskými státy EU. Tyto strany také pořádají konference, vzdělávací akce a kampaně na podporu svých politických agend.

První z nich je Evropská lidová strana s křesťansko-demokratickou a konzervativní ideologií, jejímiž členy jsou například německá CDU nebo francouzští Republikáni. Z Česka jsou členy KDU-ČSL a TOP09. Propojen s EPP je také STAN.

Strana evropských socialistů (PES) je sociálně demokratická a patří zde německá SPD či španělská PSOE. Z Česka zde bývají přítomni Sociální demokraté z bývalé ČSSD.

Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE) je liberalistická, z Německa zahrnuje FDP a například z Nizozemska D66. Jedinou přítomnou českou stranou je ANO2011.

Evropská strana zelených je zaměřená na environmentální politiku a například z Německa zde jsou členy Die Grünen (Zelení). Za české strany zde figuruje Strana Zelených.

Ideologicky euroskeptická a konzervativní Strana evropských konzervativců a reformistů má za členy polskou PiS nebo belgickou N-VA. Z Česka je členem ODS.

Evropská sjednocená levice je socialistická či komunistická a patří zde kupříkladu řecká SYRIZA. Členem byla KSČM, která je nyní pouze pozorovatelem. V současné době se zde řadí Levice.

Evropská aliance pro svobodu a přímou demokracii, jak už název napovídá, stojí za přímou demokracií a euroskeptickou politikou. Působí zde Svobodní.

Evropská aliance pro lidi a národy (ID) je nacionalistická a populistická, jejími členy jsou například Rassemblement National z Francie nebo italská Lega. Z České republiky se tu nachází SPD.

Česká pirátská strana pak je členem Evropské pirátské strany, která není oficiálně uznaná.

Evropská svobodná aliance se skládá z regionálních politických stran usilujících o nezávislost či autonomii, z České republiky zde patří Moravské zemské hnutí, které je momentálně bez mandátu.

Související

Lukáš Vlček (použito se svolením L. Vlčka) Rozhovor

Pokud bude Síkela eurokomisařem, jsem připraven stát se ministrem, říká místopředseda STAN Vlček pro EZ

Jak Starostové hodnotí výsledek evropských voleb? Proč se už s Danuší Nerudovou nepočítá na post evropské komisařky? Jak moc reálná je situace, v níž se eurokomisařem stane současný ministr průmyslu Síkela? Nejen na tyto otázky se EuroZprávy zeptaly Lukáše Vlčka, místopředsedy STAN a také možného kandidáta na nového ministra průmyslu a obchodu. 

Více souvisejících

Eurovolby EU (Evropská unie) Volby

Aktuálně se děje

před 25 minutami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 51 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané

Evropská unie se po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem připravuje na možnou obchodní válku. Trump během kampaně slíbil, že navýší cla na dovoz produktů z EU i Číny. O problematice této politiky promluvil ekonom Pavel Kuchař z Univerzity Palackého v Olomouci.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy