Za "jeden z nejdůležitějších projevů v kariéře," označil svůj český prezident Petr Pavel před svým vystoupením na všeobecné rozpravě jednání 78. Valného shromáždění OSN. Jeho hlavním tématem bylo odsouzení ruské agrese a volání po pokračování podpory Ukrajiny.
"Asi by bylo naivní si myslet, že takový projev si kterýkoli státník střihne spatra a bez přípravy. Na takový projev se člověk... připravuje dlouho dopředu," popsal Pavel svou přípravu novinářům v New Yorku.
V úvodu svého projevu Petr Pavel zdůraznil, že Valné shromáždění OSN nese velkou zodpovědnost za utváření budoucnosti lidstva. Ve svém projevu se pokusil představit svou vizi, jak by mohly národy a občané spolupracovat na globální úrovni a sdílet společnou existenci. Podle jeho slov Česká republika projevuje zájem o aktivní a odpovědnou účast na této globální úrovni.
Prezident ve svém vystoupení rovněž ostře odsoudil ruskou agresi vůči Ukrajině, kterou označil za hrubé porušení základních principů OSN. Podle něj ruská invaze představuje jasný porušení Charty OSN a mezinárodního práva.
„Má země má zkušenost s válkami a intervencemi, včetně desítky let dlouhé vojenské okupace ze strany Moskvy. To nás naučilo, co znamená, když „právo je na straně silnějšího,“ řekl prezident Pavel s tím, že válečné hrůzy podle jeho slov musí skončit a Rusko musí bezpodmínečně stáhnout všechna svá vojska z celého území Ukrajiny. Vedoucí představitelé Ruska navíc musí za zločinnou agresi nést odpovědnost.
„Česko bude Ukrajinu v její oprávněné obraně podporovat tak dlouho, jak bude potřeba. Od prvního dne stojíme na straně Ukrajiny a poskytujeme obráncům zbraně a munici,“ uvedl dále prezident České republiky v projevu, jehož ústředním tématem byla ruská agrese a podpora válkou zničené Ukrajiny.
Podle něj by obnova Ukrajiny mohla představovat nejrozsáhlejší rekonstrukční projekt v novodobé historii. Dále upozornil na to, že Česká republika přijala vzhledem k počtu obyvatel největší podíl ukrajinských uprchlíků, převážně ženy a děti.
Prezident Petr Pavel vyzdvihl potřebu ustanovení spravedlivého a trvalého míru na Ukrajině, který by byl založen na podmínkách napadené strany, a nepodpořil by nespravedlivé kompromisy či podmínky vnucené agresorem.
V závěru svého projevu se zaměřil na aktuální bezpečnostní, humanitární a politickou krizi v oblasti Sahelu, rostoucí napětí mezi Čínou a Tchajwanem a znepokojující trendy v oblasti vývoje jaderných a mezikontinentálních balistických raket Severní Koreou.
Prezident Pavel také promluvil o současné bezpečnostní situaci v Evropě, která bude tématem středečního jednání Rady Bezpečnosti. I přesto, že Česká republika není jejím členem, naše delegace již potvrdila, že prezident Petr Pavel bude na tomto jednání vystupovat. Tím vyjadřuje snahu Česka stát se členem Rady Bezpečnosti OSN v budoucnosti.
Organizace spojených národů (OSN) byla založena po druhé světové válce s cílem dosáhnout několika klíčových mezinárodních cílů.
Zachování míru a bezpečnosti: Hlavním cílem vzniku OSN bylo zabránit budoucím válečným konfliktům a udržovat mír a bezpečnost na mezinárodní úrovni. Vzhledem k hrůzám a zničení druhé světové války byla potřeba organizace, která by mohla sloužit jako platforma pro diplomacii a konfliktům řešení.
Ochrana lidských práv: OSN byla zřízena také s cílem chránit a podporovat lidská práva na celém světě. Chce zajistit respektování základních práv a svobod všech lidí bez ohledu na jejich rasu, náboženství, pohlaví nebo národnost.
Rozvoj a hospodářská spolupráce: OSN se angažuje v podpoře ekonomického rozvoje a spolupráce mezi zeměmi. Jedním z cílů je snížit chudobu, zlepšit vzdělání, zdravotní péči a podmínky života v rozvojových zemích.
Spolupráce a dialog: OSN slouží jako fórum pro komunikaci mezi různými státy. Její instituce a orgány umožňují jednání a vyjednávání mezi členskými státy a hledání řešení mezinárodních problémů.
Humanitární pomoc: OSN hraje klíčovou roli v poskytování humanitární pomoci oblastem postiženým konflikty, katastrofami a krizemi. Pomáhá lidem, kteří se ocitnou v nesnázích, a koordinuje mezinárodní snahy při poskytování pomoci.
Celkově lze říci, že OSN byla založena s cílem udržovat mezinárodní mír, podporovat lidská práva a zlepšovat podmínky života na celém světě prostřednictvím spolupráce a diplomacie.
"Na jednu stranu můžeme hovořit o úspěchu, protože se podařilo dosáhnout toho, že nedošlo k celosvětovému válečnému konfliktu. Na druhou stranu během těch desetiletí tu byla celá řada menších konfliktů a tady se jim nepodařilo zabránit," vysvětluje pro TN.cz odborník na mezinárodní právo Pavel Šturma.
Válce se nepodařilo předejít v Koreji, bývalé Jugoslávii, Iráku ani při ruské invazi do Gruzie. Lidé umírali i při genocidě ve Rwandě. V současnosti je OSN krátká i na zastavení ruské agrese na Ukrajině.
Související
Izrael porušil 50 let starou dohodu. Potají mění nárazníkovou zónu
Proti komu Izrael vlastně bojuje? Většinu civilních obětí v Gaze tvoří ženy a děti
OSN , Petr Pavel , válka na Ukrajině
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Ceny energií se příští rok změní. Distributoři zveřejnili nové ceníky
před 2 hodinami
Rusko na Ukrajině postupuje. Hlásí další úspěch u Doněcku i v Charkovské oblasti
před 3 hodinami
Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky
před 4 hodinami
Ministr Válek je po operaci nádoru prostaty
před 4 hodinami
Trump může boj s oteplováním omezit. Firmy se ale nedají, tvrdí Bidenův člověk
před 5 hodinami
Rusko je ochotno s Trumpem jednat o ukončení války na Ukrajině. Má ale podmínku
před 6 hodinami
Jak rychle se mění počasí? Za tři roky zmizelo v jediné zemi tisíc ledovců
před 6 hodinami
Evropu čekají těžké dny, říká ke zvolení nepředvídatelného Trumpa publicista Marjanovič
před 6 hodinami
Peking se obává Trumpova hněvu. Lídři z celého světa míří na dva významné summity plní nejistoty
před 7 hodinami
Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat
před 8 hodinami
Kde sehnat bilion dolarů na boj s extrémním počasím? V hlavách lídrů se rodí plán
před 8 hodinami
COP29: Změna klimatu je podle Argentiny socialistická lež. Alijev obvinil Macrona ze zabíjení lidí
před 9 hodinami
Ukrajina má být „měsíce“ od vývoje vlastní jaderné zbraně. Kyjev zareagoval
před 9 hodinami
Počasí se otepluje rychleji, než se čekalo? Nové výpočty vědců ukazují, že lidstvo v boji s oteplováním selhalo
před 9 hodinami
V uzavřeném dole trpí hlady tisíce horníků. Pomoc jim nepošleme, vzkazuje jihoafrická vláda
před 10 hodinami
O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29
před 11 hodinami
"Ruská válečná loď, jdi do p**ele." Výrokem ukrajinské armády se zabýval i Evropský soudní dvůr
před 11 hodinami
Izrael porušil 50 let starou dohodu. Potají mění nárazníkovou zónu
před 11 hodinami
Chudé státy potřebují na změny počasí bilion dolarů ročně. Zaplaťte hned, nebo bude hůř, vyzvali experti svět
před 12 hodinami
Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak
Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV.
Zdroj: Jan Hrabě