Protivzdušná obrana za drony? Šojgu je v Teheránu, Rusko má dilema kvůli Izraeli

Teherán během návštěvy ruské delegace vedené někdejším ministrem obrany Sergejem Šojguem požádal Moskvu o pokročilé systémy protivzdušné obrany. Rusové se teď nacházejí na rozcestí – mohou podpořit Írán v jeho potenciální válce proti Izraeli, zároveň ale mají hluboké vazby na židovský stát. 

V pondělí do Teheránu zavítal předseda ruské Bezpečnostní rady Šojgu. Setkal se zde s nově jmenovaným prezidentem Masúdem Pezeškjánem a velitelem íránských ozbrojených sil Mohammedem Bagherim. Někdejší ruský ministr obrany se také setkal s tajemníkem íránské Nejvyšší rady národní bezpečnosti.  

Írán podle tamních médií požádal Moskvu o „pokročilé systémy protivzdušné obrany“, protože se připravuje na válku s Izraelem, jak píše americký list New York Times. 

Proběhlo také větší setkání mezi členy ruské delegace a íránskými vojenskými představiteli. „Jsme připraveni na plnou spolupráci s Íránem v regionálních otázkách,“ přiblížil Šojgu. 

Bagheri pak Šojguovi sdělil, že vztahy mezi Íránem a Ruskem „jsou hluboké, dlouhodobé a strategické“. Pod novou íránskou vládou se údajně „budou jen rozšiřovat“. 

Podle politického analytika Colina P. Clarka si Íránci prostřednictvím protivzdušné obrany vyberou „dluh“ od Ruska. „Pokud Íránci žádají Rusy o protivzdušnou obranu, inkasují své žetony. Otázkou je, jak Rusové uklidní Teherán, aniž by si zničili vztahy s Izraelem,“ popsal. 

Íránci ruské armádě dlouhodobě dodávají bezpilotní letouny, které Moskva využívá k leteckým útokům na Ukrajinu. 

Teherán v současné době hrozí Izraeli odvetou za smrt politického vůdce Hamásu Ismaila Haníji. Ajatolláh Alí Chameneí v bezprostřední reakci na události z minulého úterý dokonce dal rozkaz k přímému útoku na Izrael. 

Židovský stát podle vysokého íránského diplomata Abbáse Aragčího zaplatí „vysokou cenu“ za vraždu Haníji. Prestižnímu listu New York Times informace o ajatolláhovu rozkazu potvrdily tři zdroje z řad íránské diplomacie. 

Írán připravenost k pomstě ukázal už v dubnu letošního roku, když v reakci na smrt vysoce postavených členů IRGC na konzulátu v Damašku vypustil proti Izraeli několik stovek raket a bezpilotních letounů.

Otázkou ale zůstává pozice Rusů v tomto případném konfliktu. Moskva má s Izraelem hluboké ekonomické a kulturní vazby, žije tam mnoho ruských Židů. Zároveň si Rusko nemůže dovolit odmítnout íránskou žádost o pomoc, míní analytici podle NY Times. 

Související

Více souvisejících

Sergej Šojgu (ruský ministr obrany) Írán Rusko Masúd Pezeškján Izrael

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu povstal jako fénix z popela. Na klíčová místa dosazuje své lidi, média hovoří o mafii

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu je po útoku hnutí Hamás ze 7. října 2023 v neobvyklé politické pozici, která mu přináší jak nové výzvy, tak i nečekané příležitosti. Útok, který byl jedním z nejničivějších za poslední desetiletí, přitom zpočátku přivedl jeho politickou kariéru na hranici propasti, když čelil kritice ohledně bezpečnostních selhání. Ukazuje to analýza serveru CNN.

včera

včera

včera

Pedro Sánchez

Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize

Na klimatické konferenci COP29 v Baku vystoupil španělský premiér Pedro Sánchez, který ve své řeči varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny, která zasáhla i jeho zemi. Španělsko nedávno čelilo ničivým záplavám, které si vyžádaly více než 200 obětí, a Sánchez uvedl, že podle odborníků by záplavy byly méně intenzivní, kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize. Svět podle něj vysílá stále hlasitější varovné signály, ale mnohé vlády reagují pomalu nebo dokonce popírají realitu.

včera

COP29

Za změny počasí nemůžeme, přesto nás ničí nejvíc. Jednání na COP29 se vyostřují, Čína se staví na odpor

V hlavním městě Ázerbájdžánu, Baku, se koná 29. konference COP o klimatické změně, kde světoví lídři a diplomaté usilují o dosažení nových cílů financování klimatických opatření pro rozvojové země. Tento závazek, který je součástí Pařížské dohody, má do roku 2025 přinést významné navýšení předchozího příslibu ve výši 100 miliard dolarů ročně, určeného k podpoře snižování emisí a adaptace na klimatické dopady v chudších zemích. Rozpory mezi očekáváním rozvojových zemí a možnostmi bohatších států jsou však výrazné a jednání se podle BBC vyostřují.

včera

včera

António Guterres

COP29: Počasí nás zničí. Svět předvádí ukázkovou lekci destrukce klimatu. Rodiny prchají, lidé umírají, děti hladoví

Letošní rok představuje „ukázkovou lekci destrukce klimatu,“ uvedl generální tajemník OSN António Guterres při svém vášnivém projevu na zahájení konference. Ve svém projevu Guterres vykreslil situaci jako katastrofální: rodiny prchající před bouřemi, zničenou biodiverzitu v přehřátých oceánech, pracovníky a poutníky kolabující v nesnesitelném horku, povodně ničí nejen komunity, ale i infrastrukturu, a děti jdou spát hladové, protože sucho pustoší úrodu. Podle něj jsou všechny tyto tragédie zesilovány změnou klimatu způsobenou člověkem. 

včera

včera

včera

včera

včera

Trump není jen noční můrou vědců. Ohrožuje i fungování americké armády, varují experti

Trumpův skeptický postoj k problematice klimatu by podle odborníků mohl vážně ohrozit efektivitu a operace americké armády. Navrhované změny, jako rozpuštění Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) nebo omezování snah o snižování závislosti Pentagonu na fosilních palivech, považují za velmi rizikové jak současní představitelé ministerstva obrany, tak i bývalí národní bezpečnostní úředníci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy