"Putin se fundamentálně zmýlil." Scholz měl projev, odsoudil ruskou taktiku spálené země

Ruský prezident Vladimir Putin se útokem na Ukrajinu ve všem dramaticky přepočítal, Ukrajina invazi vzdoruje a Evropa se kvůli plynu nevzdala hodnot a solidarity. Dnes to v projevu před poslanci Spolkového sněmu prohlásil německý kancléř Olaf Scholz. Ukrajině Scholz vyslovil plnou podporu a země se podle něj může spolehnout, že dostane vše, co pro svou obranu a přežití potřebuje, a to včetně zbraní a financí. 

Kancléř také ocenil rychlost, s jakou Německo a Evropa posilují svou energetickou a vojenskou bezpečnost.

"Putin se fundamentálně zmýlil, když věřil, že Ukrajinu dobyde za pár dní, země se ale už deset měsíců brání," řekl Scholz. Putinovou obrovskou chybou bylo podle kancléře i to, že spoléhal na nejednotu Západu. "Věřil, že může evropskou solidaritu rozpustit utažením plynového kohoutu," uvedl.

Místo rychlého pádu Ukrajiny a slabého Západu je to nyní Putin, kdo čelí statečnosti Ukrajinců a živoucí solidaritě Evropy. "A to je skutečná historie roku 2022," řekl kancléř.

Scholz opětovně odsoudil taktiku ruských vojsk, která na Ukrajině ničí civilní energetickou infrastrukturu. "Je to hrozivá taktika spálené země," uvedl a dodal, že Putinovi se ani tak zvítězit nepodaří. "Podpoříme Ukrajinu vším, čím potřebuje, aby mohla vzdorovat," řekl. Jako pomoc pro Kyjev zmínil zbraně včetně dělostřeleckých a protileteckých systémů, generátory a také peníze. "Evropská unie v roce 2023 poskytne 18 miliard eur (437 miliard Kč)," řekl o společné půjčce, na kterou se unie v pondělí dohodla.

Kancléř o německé podpoře opakovaně ujistil i východní spojence v NATO. "Budeme bránit každý metr čtvereční spojeneckého území," řekl. Uvedl také, že Německo v reakci na válku zahájilo rozsáhlou modernizaci armády, která získala na zbrojení zvláštní fond o objemu 100 miliard eur (2,4 bilionu Kč). Připomenul i záměr koupit pro německé letectvo 35 amerických stíhaček F-35, které mohou nést jaderné bomby. Ty Německo v arzenálu nemá, ale v rámci závazků Severoatlantické aliance slíbilo provozovat letouny, které tyto zbraně mohou nést.

Kancléř zmínil i projekt evropského systému protivzdušné obrany, který Scholz navrhl v létě v Praze během projevu na Univerzitě Karlově. O účast má zájem vedle Německa dalších 14 zemí včetně Česka.

Podle Scholze Německo s Evropou ukázaly neuvěřitelné tempo v posílení energetické nezávislosti. Jako příklad uvedl rychlé budování terminálů na zkapalněný zemní plyn (LNG). První z nich Německo otevře v sobotu ve Wilhelmshavenu, další budou následovat. "V červenci se začalo stavět a již tento týden ve Wilhelmshavenu zakotví první loď s LNG," řekl. Do Wilhelmshavenu nyní míří plovoucí terminál na opětovné zplynování LNG, který také na své palubě přepravuje 170.000 kubických metrů LNG.

V závěru projevu Scholz ujistil, že Německo nenechá v současné krizi vyvolané ruskou invazí nikoho bez pomoci. "Nikdo netrpí tak jako Ukrajinci. Stojíme pevně na jejich straně. Ale i Němce a naše spojence ruská agrese postavila před velké výzvy, které přijímáme a zvládneme. Ti, kteří nevěřili, že to zvládneme, se hluboce mýlili," řekl. "Jsme v tom společně a nikoho nenecháme samotného," dodal.

V reakci na Scholzův projev vystoupila také opozice. Šéf Křesťanskodemokratické unie (CDU) Friedrich Merz řekl, že sociálnědemokratický kancléř nese plnou odpovědnost za to, že Ukrajina nedostala německé tanky, které by mohly přispět k rychlejšímu skončení bojů. Kancléř prozatím předání tanků Leopard 2 ukrajinským silám odmítá a zdůvodňuje to společným postupem západních spojenců. Spolupředseda protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD) Tino Chrupalla zase kancléře vyzval k ukončení protiruských sankcí, které podle něj škodí především Německu.

Scholz před poslanci hovořil také o cenovém stropu pro plyn, na kterém se zatím Evropská unie neshodla, a o multipolárnosti světa 21. století. Ke snaze omezit na úrovni EU ceny plynu řekl, že neexistují jednoduchá okamžitá řešení. "Nemůžeme například zasahovat do cen tak, aby se pak snížily dodávky plynu do Evropy," řekl. Ve výsledku ale očekává pragmatickou dohodu. Otevřená je stále otázka toho, jak vysoká by cena plynu za megawatthodinu měla být. Unijní ministři energetiky by ji chtěli vyřešit na zasedání příští týden v pondělí.

Poslancům kancléř rovněž řekl, že éra bipolárního světa skončila a že 21. století bude patřit multipolaritě. Za nejdůležitějšího globálního partnera označil Spojené státy, uvedl ale, že Evropa hledá úzká partnerství také s rozvíjejícími se zeměmi Asie, Afriky či Jižní Ameriky. Vzestup Číny jako světové mocnosti označil za skutečnost, se kterou se je třeba vyrovnat, což ale neznamená se od asijské velmoci izolovat. "Čína zůstává naším důležitým obchodním partnerem," dodal s tím, že s Čínou je třeba hovořit i o oblastech, ve kterých má Evropa odlišné postoje.

Související

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Po raketách Taurus už nevolá jen Kyjev. Tlak na Scholze neustále roste

Německý kancléř Olaf Scholz i nadále odmítá poskytnout Ukrajině rakety dlouhého doletu Taurus, a to navzdory zprávám o změně postoje Spojených států, které nyní povolují Ukrajině využívat americké rakety ATACMS k útokům na cíle uvnitř Ruska. Scholzův „nein“ zůstává nezměněný a podle mluvčího německé vlády rozhodnutí USA nemá na tuto pozici žádný vliv. Uvedl to server Politico.

Více souvisejících

Olaf Scholz Vladimír Putin válka na Ukrajině Ukrajina EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 58 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety

Ruský prezident Vladimir Putin se snaží zastrašit západní spojence eskalací konfliktu, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO Ivo Daalder. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy