Putin z jídla vytvořil zbraň, říká k chování Moskvy na Černém moři expertka

Rusko minulé pondělí oznámilo, že odstupuje od obilné dohody s Ukrajinou. Během následujících dní bombardovalo černomořský přístav v Oděse, kde zničilo přes 60 tisíc tun obilí. Pro světové potravinové trhy to znamená obnovenou těžkou krizi, která může stát životy miliony hladovějících lidí.

Ceny potravin díky tomu raketově rostou. Nárůst cen pšenice, kukuřice a sóji podle serveru The Conversation zaznamenává především Evropa a Střední východ.

Více než 400 milionů lidí po celém světě se spoléhá na dovoz potravin z Ukrajiny. Ta totiž má třetinu nejúrodnější půdy na světě – černozem. „Navíc se mohla spolehnout na celoroční přístup k nezamrzajícím přístavům Černého moře, díky kterým mohla dodávat obilí na Blízkém východě a v Africe,“ doplnila odbornice na dodavatelské řetězce Anna Nagurneyová z Kyjevské ekonomické školy.

Mezi lety 2019 až 2022 bylo hladomoru nově vystaveno 122 milionů lidí, a to nejen v důsledku války na Ukrajině, nýbrž i kvůli změnám klimatu a pandemii onemocnění covid-19. Pomyslným hřebíkem do rakve byla ruská námořní blokáda a uvíznutí nejméně 25 milionů tun ukrajinského obilí určeného pro globální trhy.

Společné úsilí Turecka a Organizace spojených národů dne 22. července loňského roku vyústilo v podpis černomořské dohody o obilí. Ta umožnila bezpečný průchod zemědělských produktů ze tří ukrajinských přístavu na pobřeží Černého moře – největší z nich je Oděsa. „Ukrajina tak od srpna loňského roku vyvezla více než 32 milionů tun potravinářských výrobků,“ vyčíslila Nagurneyová.

Dohoda mezi Ruskem a Ukrajinou, kterou prostředkovala OSN a Turecko, byla podepsána v červenci loňského roku. Vznikla jako reakce na ruskou invazi na Ukrajinu, která zastavila vývoz zemědělských produktů obou zemí přes Černé moře. Původní platnost dohody byla 120 dní a od té doby byla několikrát prodloužena, naposledy v polovině května.

Čtyři pětiny přesnice z Ukrajiny nakoupil Světový potravinový program, což je největší humanitární agentura na světě. „Největšími příjemci zásilek tak byla Etiopie, Jemen, Afghánistán a Turecko,“ uvedla ukrajinská expertka s tím, že OSN tak odhaduje pokles globálních cen potravin v souvislosti s podpisem dohody o více než 23 %.

Proč Rusko odstoupilo a co to znamená?

Oficiálním důvodem Ruska k odstoupení od obilné dohody byla jeho neochota setrvat u ní v případě, že nebudou splněny požadavky Moskvy na dodávky většího množství vlastních potravin a hnojiv. „Rusko sice po předchozích výhrůžkách prodloužilo dohodu, ale tentokrát to může být jiné. Ruské údery způsobily Oděse rozsáhlé škody, což může v budoucnu vážně omezit schopnost Ukrajiny vyvážet přes přístav – dohoda nebo žádná dohoda,“ zdůraznila Nagurneyová.

Rusko dlouhodobě vyjadřuje nespokojenost s nedostatečným splněním jeho požadavků v oblasti obchodu a Moskva požaduje mimo jiné právě opětovné připojení ruské státní banky Rosselchozbank k systému SWIFT. Tato banka se specializuje na půjčky pro zemědělce, ale podle Západu je ovládána Kremlem.

Rusko od dohody odstoupilo v pondělí 17. července. Během následujících dvou dní útočilo na Oděsu drony a raketami. Kvůli tomu prudce rostou ceny kritických komodit – mezi nimi figuruje pšenice a kukuřice.

Dále Moskva uvedla, že považuje jakoukoli loď v Černém moři směřující do některého z ukrajinských přístavů za legitimní vojenský cíl. „Domnívám se, že ruský vůdce Vladimir Putin dělá z jídla zbraň v době rostoucího hladu. Jen doufám, že zvítězí dobrá vůle a nějakým způsobem bude umožněno pokračovat v životně důležitém ukrajinském vývozu.“

Putin v pondělí ráno nově ubezpečil, že Rusko africkým zemím export obilí z ukrajinských přístavů nahradí. „Rusko bude pokračovat ve své intenzivní snaze poskytnout Africe dodávky obilí, potravin, hnojiv a dalších produktů. Zaručujeme, že naše země je schopna nahradit ukrajinské obilí na komerční i bezplatné bázi,“ prohlásil.

Související

Lodní doprava, ilustrační foto

Turecko se snaží obnovit černomořskou obilnou iniciativu

Turecko se pokouší o obnovení tvz. černomořské obilné iniciativy, která do loňského léta umožňovala přepravu obilí z ukrajinských přístavů na světové trhy. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan to dnes řekl ukrajinskému prezidentu Volodymyru Zelenskému na summitu NATO ve Washingtonu, informuje agentura Reuters.
Kyjev

Ukrajina pozastavila stížnosti podané u WTO na Slovensko, Polsko a Maďarsko

Ukrajina zastavila své stížnosti, které podala minulý měsíc u Světové obchodní organizace (WTO) na Slovensko, Polsko a Maďarsko. Toto rozhodnutí souvisí s tím, že země udržují embargo na dovoz ukrajinského obilí. Ukrajinský obchodní zástupce Taras Kačka dodal, že Kyjev pracuje na hledání komplexního řešení obchodního sporu.

Více souvisejících

obilí, pšenice Rusko Vladimír Putin

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy