Řádění izraelských osadníků na Západním břehu se stupňuje. Netanjahu zde chce plnou suverenitu Izraele

Včera na Západním břehu Jordánu řádili izraelští osadníci. Zastřelili Palestnice a několik dalších osob zranili. Obyvatelé se podle BBC obávají o své životy, protože stovky ozbrojených osadníků zapálily domy a auta ve městě Turmusaya. Útok se odehrál jen jeden den poté, co Izraelci na Západním břehu zabili další čtyři lidi. Palestinci se vymezují proti tvrdé politice izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, který chce získat nad Západním břehem plnou suverenitu.

Poblíž osady Eli na Západním břehu Jordánu byli v úterý zabiti čtyři lidé a další čtyři se zranili, informovaly v úterý izraelské úřady a záchranné složky. Šlo o nejsmrtelnější útok na Izraelce od letošního ledna. Jednoho ze střelců na místě zabil civilista, druhého Izraelské obranné síly (IDF), píše CNN.

Krajně pravicový izraelský ministr národní bezpečnosti Itamar Ben Gvir dorazil na místo a vyzval osadníky k ozbrojení. „Vyzývám obyvatele Judeje a Samaří, aby nosili zbraně. Zachraňují životy. Sedíme tu jako kachny v sudu,“ uvedl. Použil biblické názvy, které Izrael používá k označování Západního břehu Jordánu.

K oběma střelcům se přihlásilo palestinské hnutí Hamás. Útok označilo za „přirozenou reakci“ na izraelský zásah v Dženínu o den dříve, při němž zemřelo šest Palestinců. „Vraťte se k cílenému zabíjení, zbourejte budovy, postavte zátarasy, deportujte teroristy a uzákoňte trest smrti pro teroristy,“ vyzýval Ben Gvir místní.

Kromě šesti mrtvých Palestinců si izraelský útok v Dženínu vyžádal 90 zraněných osob. Cílem bylo zatčení dvou hledaných osob. Při bojích se zranilo dalších osm příslušníků izraelské armády. „Izraelští extrémisté způsobili rozsáhlé škody při vlně útoků na palestinská města, které trvaly od úterý do středy v noci jako odplata za zabití čtyř Izraelců palestinskými ozbrojenci u nedaleké osady na tomto území,“ psal list New York Times.

Premiér Benjamin Netanjahu označil útoky osadníků za nepřijatelné: „Stát Izrael je právním státem. Všichni občané Izraele jsou povinni respektovat zákony,“ zdůraznil.

Zároveň ale oznámil plán na výstavbu tisícovky nových domů v osadě Eli. „Naší odpovědí na terorismus je rázně na něj udeřit a vybudovat naši zemi,“ dodal Netanjahu.

Podle NY Times se izraelský předseda vlády snaží snížit napětí a zároveň vyhovět osadníkům ve vládní koalici. Ta je nejkonzervativnější a nejnacionalističtější v dějinách Izraele. Současně se Netanjahu snaží o posílení diplomatických vztahů s arabskými zeměmi. „Netanjahuova reakce však pravděpodobně zhorší vztahy Izraele v arabském světě, jehož představitelé chtějí, aby snížil napětí na Západním břehu,“ napsal americký list s tím, že například Maroko tento týden odložilo dlouho očekávaný diplomatický summit s Izraelem.

Palestinské ministerstvo zahraničí a vystěhovalectví vyzvalo zejména Spojené státy americké k mezinárodní intervenci, aby zabránily eskalaci útoků. „Co nejdůrazněji odsuzuji dnešní nesmyslnou vraždu čtyř nevinných Izraelců – mé srdce je s jejich truchlícími rodinným příslušníky,“ řekl americký velvyslanec v Izraeli Tom Nides.

Vyjádřil hluboké znepokojení nad úmrtími a zraněními civilistů na Západním břehu Jordánu. „Modlím se za rodiny, které truchlí nad ztrátou svých blízkých nebo pečují o zraněné,“ doplnil.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí ještě v pondělí večer vyzval k deeskalaci mezi Izraelem a Palestinou. „Násilnosti si za poslední den vyžádaly mnoho mrtvých Palestinců a zraněných Palestinců i příslušníků IDF, a to i v Dženínu. Vyzýváme obě strany, aby se zdržely akcí, které eskalují napětí,“ zdůraznil.

Problémem je, že vládní koalice Netanjahua ve svém manifestu zmiňuje výlučné právo židovského národa na „celou Zemi izraelskou“. „Premiér bude usilovat o formulaci a prosazování politiky, podle níž se na Judeji a Samaří uplatňuje suverenita,“ vysvětlit ministr financí Bezalel Smotrich podle serveru Foreign Policy.

Netanjahu prosazuje postupné uplatňování izraelské suverenity na tomto území. Děje se tak od roku 2019, kdy s tehdejším americkým prezidentem Donaldem Trumpem podepsal takzvanou Dohodu století. Ta předepisuje částečnou izraelskou anexi Západního břehu. „S Trumpovou administrativou jsem jednal o anexi se souhlasem – souhlasem USA,“ řekl tehdy izraelský předseda vlády.

Izrael okupuje Západní břeh od roku 1967, kdy ho získal od Jordánska během arabsko-izraelských válek. „Území je předmětem opakovaných násilností, protože jeho palestinští obyvatelé chtějí, aby tvořilo páteř palestinského státu. Tento cíl byl narušen izraelskou vojenskou okupací a výstavbou stovek osad, které většina zemí považuje za porušení mezinárodního práva,“ upřesňuje NY Times.

V předchozích dvou letech dochází k eskalaci násilí, protože mladí Palestinci jsou stále více frustrovaní z upevňování okupace a nedostatku rovných práv. Osadníci získali větší sílu díky rostoucí roli svých krajně pravicových spojenců ve vládě. „Útok jedné etnické skupiny obvykle vyvolá reakci druhé, čímž vzniká násilný cyklus, který má jen málo vůdců v regionu i v zahraničí schopnost přerušit,“ píší reportéři amerického listu.

Související

Eva Taterová Rozhovor

Izrael nemá moc na výběr, hodnotí Taterová situaci v regionu. Pro EZ řekla, zda hrozí totální válka

Izrael se v současné době nachází ve složitém vojenském konfliktu na několika frontách, přičemž bojuje proti Hamásu, Hizballáhu a nepřímo i Íránu či Hutíjům. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz expertka Eva Taterová z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR vysvětluje geopolitické souvislosti tohoto konfliktu, roli Íránu a možné scénáře dalšího vývoje. Odpověděla také na otázky týkající se legitimity izraelských akcí a vyhlídek na mírové uspořádání regionu.

Více souvisejících

Izrael Benjamin Netanjahu

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Kamala Harrisová a Tim Walz

Budoucnost NATO i války na Ukrajině? Ve volbách v USA se rozhodne

Blížící se prezidentské volby v USA mohou výrazně ovlivnit budoucnost transatlantické spolupráce v rámci NATO a přístup k podpoře Ukrajiny, která od roku 2022 čelí ruské agresi. Jak uvádí Simon Miles, odborník z Dukeovy univerzity, kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump představují odlišné vize v těchto klíčových otázkách.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Severokorejští vojáci bojují na Ukrajině

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že Rusko prostřednictvím kanálů západních tajných služeb potvrdilo nasazení severokorejských vojáků ve válce proti Ukrajině. Podle serveru CNN už tam navíc bojují.

včera

Smog

Jak Evropa bojuje se změnami počasí? Emise rapidně klesají, ani zdaleka to ale nestačí

Evropská unie učinila v oblasti snižování emisí skleníkových plynů významný krok, když v roce 2023 došlo k poklesu o osm procent. Údaj zveřejněný Evropskou agenturou pro životní prostředí (EEA) a ukazuje, že emise jsou nyní o 37 procent nižší než v roce 1990. Nicméně dosažený pokles stále zaostává za ambiciózními cíli, které si Unie stanovila.

včera

včera

Ilustrační fotografie

Jak sledovat volby prezidenta USA 2024?

Americké prezidentské volby každé čtyři roky přitahují pozornost z celého světa, ať už jde o kandidáty, kampaně nebo samotný volební den. Přinášíme vám přehled, jak sledovat volby, co očekávat a na co se zaměřit, aby vám nic důležitého neuteklo.

včera

Válka v Izraeli

Ve válce mezi Izraelem a Hamásem se schyluje k zásadnímu zvratu

Diplomatická snaha o příměří mezi Izraelem a hnutím Hamás, které vládne v Pásmu Gazy, dostává konkrétnější obrysy. Zprostředkovatelé z USA, Kataru a Egypta připravují návrh měsíčního příměří, který by zahrnoval i výměnu rukojmí a zvýšení humanitární pomoci pro obyvatelstvo v Pásmu Gazy. Tento diplomatický plán přichází v době, kdy je konflikt v oblasti na nebezpečné úrovni, a naděje na zlepšení vztahů jsou křehké.

včera

včera

Donald Trump

Volby v USA: Nastane zvrat v zahraniční politice? Přední expert Jirušek pro EZ odhalil možné scénáře

Americké prezidentské volby se neúprosně blíží, předčasné hlasování už probíhá. Možné dopady zvolení republikánského exprezidenta Donalda Trumpa nebo demokratické viceprezidentky Kamaly Harrisové na zahraniční vztahy Washingtonu exkluzivně pro EuroZprávy.cz popsal přední český expert na mezinárodní vztahy Martin Jirušek z brněnské Masarykovy univerzity.

včera

včera

včera

Kamala Harrisová

Kamala nebo Trump? Expert prozradil, kdo by byl pro Česko výhodnější

Pro malé státy jako Česko nebo Slovensko by bylo výhodnější, kdyby v amerických prezidentských volbách zvítězila Kamala Harrisová. Podle amerikanisty a vedoucího Katedry severoamerických studií na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy (FSV UK) Jana Hornáta by totiž Harrisová více dbala na multilateralismus a mezinárodní právo. „Z dlouhodobého hlediska by to bylo výhodnější pro malé státy, a tedy i pro Českou republiku,“ uvedl Hornát v rozhovoru pro TASR.

včera

Dmitrij Peskov

Rusko skrývá nervozitu? Kvůli Tomahawkům se vysmívá Ukrajině

Kyjev se obrací na USA s žádostí o rakety dlouhého doletu Tomahawk, což podle Kremlu odráží nervozitu ukrajinského vedení z aktuálního vývoje na frontové linii. S prohlášením přišel mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, jak informovala agentura Reuters. Podle něj jsou ukrajinské kroky reakcí na ruský postup, který byl v posledních měsících nejrychlejší od začátku konfliktu před více než dvěma lety.

včera

Pásmo Gazy

Situace v Pásmu Gazy je kritická. Statisícům lidí hrozí hladomor

Světový potravinový program (WFP) vyzval k okamžitým opatřením, aby se zabránilo hrozícímu hladomoru v Pásmu Gazy, kde humanitární krize stále narůstá. WFP upozornil na zhoršující se situaci, která je způsobena i přísnými omezeními na dovoz humanitární pomoci. Podle zprávy agentury Reuters varoval WFP, že kvůli vojenským operacím v regionu se přístup k pomoci dále komplikuje, což může mít katastrofální následky. 

včera

Pentagon

Pentagon: Do Kurské oblasti míří tisíce severokorejských vojáků

Americké ministerstvo obrany oznámilo, že do Kurské oblasti na západě Ruska se přesouvá několik tisíc příslušníků severokorejské armády. Pentagon se obává, že tyto jednotky budou nasazeny proti ukrajinské armádě, která si v Kurské oblasti udržuje kontrolu nad významným územím od srpnové ofenzívy.  

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Kruhliakivka padla. Rusko obsadilo město osvobozené ukrajinskou armádou

Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že ve středu obsadilo vesnici Kruhliakivka v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny, která se nachází zhruba 20 kilometrů jižně od města Kupiansk. Toto město se Moskva podle všeho snaží obklíčit. Před ruskou invazí žilo v Kruhliakivce kolem tisíce obyvatel, a vesnice se tak stala strategickým bodem pro obě strany konfliktu.

včera

včera

Rusko se v OSN poprvé vyjádřilo k nasazení severokorejských vojáků

Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Nebenzia odmítl tvrzení, že v Rusku působí severokorejští vojáci, a obvinil Spojené státy a Spojené království ze šíření "dezinformací". Moskva podle něj jedná v souladu s mezinárodním právem a v interakci se Severní Koreou neporušuje žádné závazky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy