Rebelové osvobozují Asadova "lidská jatka". V podzemí kruté věznice může být sto tisíc lidí, v cele našli malé dítě

Poté, co syrští rebelové převzali moc nad zemí dosud ovládanou prezidentem Bašárem Asadem, se začaly objevovat zprávy o lidech uvězněných v podzemních celách v nechvalně známé syrské věznici Saydnaya. Syrská civilní obrana známá jako Bílé přilby oznámila, že zkoumá svědectví přeživších, kteří tvrdí, že jsou v této věznici drženi lidé v utajených podzemních prostorách. Pět specializovaných týmů prochází věznicí s pomocí průvodce, který je obeznámen s jejím rozvržením.

Saydnaya je jednou z mnoha věznic, které byly osvobozeny během bleskového postupu povstaleckých sil po Sýrii. Jakmile vzbouřenci dorazili do Damašku, vyzvali bývalé vojáky a zaměstnance věznic, aby poskytli kódy k odemknutí elektronicky uzamčených dveří.

Úřady v provincii Damašek zároveň upozornily, že někteří vězni jsou téměř udušení kvůli špatné ventilaci. Rebelové zveřejnili videozáznamy, na nichž se snaží dostat do nižších pater věznice, kde se údajně nachází přes 100 000 zadržovaných, uvedl server BBC.

Na záběrech sdílených na sociálních sítích a některými médii je vidět muže, kteří prorážejí zeď, za níž se nachází temné prostory, a také vězně vycházející na svobodu. Mezi osvobozenými byla i malá dítě, které bylo zatčeno se svou matkou. Video ukazuje ženy, které jsou ujišťovány, že „Assad padl“ a že již nejsou v nebezpečí. Další záběry zachycují rodiny spěchající k věznici, aby zjistily, zda mezi osvobozenými jsou jejich blízcí.

Saydnaya se během občanské války stala symbolem represí a zvěrstev Assadova režimu. Podle zprávy Amnesty International z roku 2017 fungovala věznice jako „lidská jatka“, kde byly tisíce lidí popraveny nebo umučeny k smrti. Mezi lety 2011 a 2018 zde údajně zemřelo více než 30 000 vězňů. Přeživší, jako Omar al-Shogre, popisují nelidské podmínky, mučení a nátlak, aby se vězni navzájem mučili.

Jednou z klíčových povstaleckých skupin zapojených do osvobozování vězňů je Hayat Tahrir al-Sham (HTS), která oznámila osvobození více než 3 500 vězňů z vojenské věznice v Homsu. HTS, dříve známá jako Fronta an-Nusrá, byla původně spojena s al-Káidou, ale od té doby se od ní distancovala. Přesto je stále považována za teroristickou organizaci mnoha zeměmi, včetně USA a Velké Británie.

Osvobození vězňů z temných a děsivých míst, jako je Saydnaya, symbolizuje konec éry strachu, kterou Assadův režim v zemi udržoval. Rebelové osvobodili tisíce lidí, kteří byli často bez soudu zadržováni a vystavováni mučení. Scény vězňů vycházejících na svobodu se staly ikonickými pro pád jedné z nejrepresivnějších diktatur moderní doby.

Související

Islámský stát (ISIS)

Na severovýchodě Sýrie tiká časovaná bomba. Tisíce bojovníků IS, na které svět zapomněl

Tisíce údajných bojovníků Islámského státu (IS) zůstávají uvězněny v detenčních zařízeních na severovýchodě Sýrie, zatímco svět na ně postupně zapomíná. Panorama, jedno z největších vězení tohoto druhu, skrývá za svými zdmi 4 500 mužů, kteří se ocitli v právním vakuu. Mnozí z nich nemají možnost obhajoby ani naději na spravedlivý proces. A přestože oficiální pád samozvaného chalífátu nastal již před šesti lety, jeho duch v těchto celách stále přežívá.
Bašár al-Asad Analýza

Sýrie po Asadovi. Panuje chaos, který se může přelít do celého regionu

Ačkoli prosincový převrat v Sýrii vyvolal vlnu optimismu, pád režimu Bašára Asada ještě zdaleka nezaručuje stabilitu v zemi – a podle vývoje v Egyptě ani v regionu. Moc převzaly islamistické frakce, které se sice snaží získat mezinárodní uznání, avšak jejich minulost spojená s nechvalně známou teroristickou organizací al-Káidou jim ničí reputaci. Přes snahy o prezentaci umírněnější politiky zůstávají mnohé státy vůči jejich vládě skeptické, což dále komplikuje cestu k obnově a stabilizaci Sýrie.

Více souvisejících

Sýrie Věznice

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 49 minutami

Jiří Bartoška na KVIFF 2024.

Zemřel Jiří Bartoška

Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy. 

před 1 hodinou

Politici a další si na Vítkově připomněli výročí konce války

80 let po konci války se hroutí představa trvalého míru. Opakujeme totiž chyby z minulosti

Před osmdesáti lety kapitulovaly poslední německé jednotky na území tehdejšího Československa. Tím definitivně skončila druhá světová válka v Evropě, nejničivější konflikt v dějinách našeho kontinentu. Výročí této události není jen historickou připomínkou, nýbrž výzvou k tomu, abychom znovu a znovu promýšleli význam porážky nacismu a cenu svobody, kterou tehdy naši předkové vybojovali.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Národní památník na Vítkově - pietní akt u příležitosti oslav výročí konce druhé světové války.

Masakry na konci války. Nacisté umučili a zavraždili stovky Čechů

Začátek května roku 1945 se nesl ve znamení osvobozování nacisty obsazených území, ale také masového vraždění. Němci se nehodlali lehce vzdát, a tak v samém závěru druhé světové války došlo na našem území k několika masakrům, při nichž byly umučeny a zabity stovky Čechů.

před 5 hodinami

Petr Fiala

Česko podepíše dohodu o dostavbě Dukovan, jakmile to bude možné

Premiér Petr Fiala (ODS) se ve středu setkal s korejským ministrem obchodu, průmyslu a energetiky An Tuk-kunem, s nímž jednal o tendru na výstavbu nových jaderných bloků v Dukovanech. Během návštěvy ministři průmyslu obou zemí podepsali dohody o spolupráci v civilní jaderné energetice a o spolupráci při rozvoji a podpoře bateriového ekosystému. Zástupci českých a korejských firem také uzavřeli řadu smluv, které představují klíčový krok v přípravě výstavby nového jaderného zdroje v Dukovanech a výrazně posilují zapojení českého průmyslu. Vláda poté na svém zasedání udělila souhlas s podpisem dohody na výstavbu nových jaderných bloků ve chvíli, kdy to bude možné.

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.

včera

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

včera

včera

včera

včera

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

včera

včera

V Ústí nad Orlicí hořel vlak se dřevem. Železničáři museli omezit provoz

Požár nákladního vlaku v Ústí nad Orlicí omezil ve středu ráno provoz na koridoru mezi Prahou a Českou Třebovou. Na trati zasahovali hasiči. Hořící nákladní vlak převážel dřevo. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy