Bojoval za Wagnerovce. Rodina studentovi z Afriky říkala, který padl na Ukrajině, ať do války nechodí

Třiatřicetiletého Tanzaňana Nemese Tarimoa rodina varovala, ať se do bojů na Ukrajině po boku ruských sil nevydává. Muž měl velkou motivaci, aby k Wagnerově (v ruském přepisu Vagnerově) skupině narukoval, napsal web stanice BBC. Už před třemi týdny jeho příbuzní dostali zprávu, která potvrdila jejich nejhorší obavy. Nemes ve válce zemřel.

Členové jeho rodiny ve městě Dáresalám vypadají vyčerpaně a čekají na zprávy o tom, kdy se jeho tělo vrátí. V domě Tarimovy rodiny je přibližně patnáct lidí, příbuzní přicházejí a odcházejí celý den a čekají na jakékoliv novinky.

Podle jednoho z nich se jim Nemes naposledy ozval v říjnu, kdy souhlasil, že se upíše ruské žoldnéřské Wagnerově skupině. "Nemes dal vědět mně a dalším příbuzným o tom, že se připojil k Wagnerově skupině, radili jsme mu, ať to nedělá," uvedl Tarimoův příbuzný, který s BBC hovořil pod podmínkou anonymity. Pro mladého muže, jehož rodina popisuje jako zdvořilého, bohabojného a vstřícného člověka, se jednalo o nabídku, která se nedá odmítnout.

Tarimo měl ambice stát se poslancem opoziční strany Chadema a do Moskvy se v minulosti dostal jako student magisterského programu informačních a komunikačních technologií na Ruské technologické univerzitě. Tarimo se ale v Rusku někdy po lednu 2021 dostal do vězení za zločiny související s drogami. Loni dostal nabídku, že dostane milost, když se upíše Wagnerově skupině. "Řekl, že se přidá, aby se dostal na svobodu," uvedl jeho příbuzný.

Podobný osud potkal také třiadvacetiletého zambijského studenta Lemekhaniho Nyirendu, který byl také vězněn v Rusku a minulý rok zahynul v boji na Ukrajině poté, co se připojil k Wagnerově skupině.

Loni v září uniklo video, na němž Jevgenij Prigožin, zakladatel Wagnerovy skupiny, vězňům popisuje pravidla boje, mezi kterými byly zákaz dezerce nebo sexuálního styku s ukrajinskými ženami. Poté dává vězňům pět minut na rozhodnutí, zda se chtějí přihlásit.

Tarimova rodina zjistila, že zahynul na konci října při bojové misi na Ukrajině, jíž se účastnil s Wagnerovou skupinou. "Naposledy jsme se s ním bavili 17. října, kdy už byl členem Wagnerovy skupiny. Informace o jeho smrti se k nám dostala v prosinci od jeho přátel," uvádí Tarimova rodina. Podle médií zahynul v důsledku ukrajinské dělostřelecké palby.

Ruská Federální zpravodajská agentura, využívaná Prigožinem k propagaci Wagnerovy skupiny, odvysílala záběry údajné zádušní mše za Tarimoa v kapli ve městě Gorjačij Ključ. O život podle reportáže přišel 24. října poblíž Bachmutu, který je v posledních měsících dějištěm intenzivních bojů.

Ruská státní zpravodajská agentura RIA Novosti zveřejnila rozhovor s někým, kdo údajně bojoval po Tarimově boku. Muž v rozhovoru uvedl, že Tanzaňan zemřel, když se snažil pomoci jinému vojákovi. Tarimo byl podle Federální zpravodajské agentury Wagnerovou skupinou posmrtně vyznamenán medailí za odvahu.

Příbuzní zesnulého jsou v kontaktu s velvyslanectvím země v Moskvě, ale tanzanská vláda, která se vůči ruské invazi na Ukrajinu staví neutrálně, se ke smrti studenta doposud nevyjádřila.

Rodina si přeje Tarimoa pohřbít v jejich vesnici na jihozápadě země, ale zatím jim nezbývá nic jiného než čekat. "Dokud se k nám nedostane jeho tělo, nechceme věřit, že zemřel," uvedl jeden z příbuzných. "Jsme ze ztráty našeho syna smutní. Stále nevíme, kdy dorazí jeho tělo, už týden jsme připraveni ho přijmout a pochovat jej ve věčném domově," uvedla teta zesnulého Roida Sambulikaová.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Nemes Tarimo Tanzánie Ruská armáda

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Joe Biden

Biden nemá nic jisté. Průzkum mezi demokraty pro něj nedopadl dobře

Bude se v listopadových prezidentských volbách v USA opakovat souboj z minula? Joe Biden to může mít nahnuté. Potvrzují to výsledky průzkumu amerického Centra pro výzkum veřejných otázek institutu NORC pro agenturu AP. Vyplývá z něj totiž, že dvě třetiny demokratů chtějí, aby Biden stáhl kandidaturu a umožnil straně vybrat jiného uchazeče o post prezidenta. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Armáda České Republiky

Armáda nahradí beznadějně zastaralou techniku. Nakoupí nové Tatry

Ministerstvo obrany koupí nové těžké nákladní vozy Tatra i munici pro americké vrtulníky. O zakázkách dnes ministryně obrany Jana Černochová (ODS) informovala vládu. V případě pořízení vozidel Tatra T-815 jde o rámcovou dohodu se společností Tatra Defence Systems s.r.o., u nákupu munice o smlouvu s českou firmou STV Group. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Král Karel III. jmenoval Keira Starmera novým britským premiérem. (5.7.2024)

Karel III. prozradil priority Starmerovy labouristické vlády

Britský král Karel III. ve středu přednesl priority nové labouristické vlády premiéra Keira Starmera, která se chopila moci po nedávném drtivém vítězství nad konzervativci ve volbách. Starmer slibuje s ostatními členy kabinetu oživení ekonomiky či řešení nedostatku bytů a krize životních nákladů. Vláda chce také ztížit nelegální přistěhovalectví a zlepšit vztahy s Evropskou unií. 

před 6 hodinami

Roman Červenka, český hokejový útočník. Žurnalista Daniel Sallows z Bleacher Report označil Červenku jako sedmého nejlepšího hokejistu mimo NHL.

Hokejové Pardubice hlásí zvučnou posilu. Ze Švýcarska se vrací domů kapitán mistrů světa Červenka

Nadcházející extraligová sezóna 2024/25 nabídne tuzemským hokejovým fanouškům zajímavou podívanou. Na zdejších extraligových kluzištích se totiž bude prohánět kapitán českých mistrů světa z letošního roku, útočník Roman Červenka, jenž se tak po dlouhých osmi letech vrací ze zahraničí domů. Po návratu do Česka bude oblékat dres posledního vicemistra, tedy Pardubic. Ty tak tímto přestupem daly jasně najevo svůj záměr dokráčet tentokrát až k extraligovému titulu.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Elon Musk

Musk stěhuje své firmy v rámci USA. Vadí mu nový zákon v Kalifornii

Podnikatel a miliardář Elon Musk oznámil, že přesune sídla svých firem X a SpaceX v rámci USA z Kalifornie do Texasu. Za jeden z důvodů označil nový zákon, který v prvně jmenovaném státě zakazuje školským úřadům informovat kohokoliv včetně rodičů o rodové identitě či sexuální orientaci žáků. Upozornila na to BBC. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Jaderná elektrárna Dukovany

Dva nové bloky jaderné elektrárny Dukovany postaví Korejci, rozhodla vláda

Dva nové bloky jaderné elektrárny v Dukovanech postaví korejská společnost Korea Hydro & Nuclear Power Company (KHNP). O preferovaném dodavateli strategického projektu rozhodla vláda na středečním zasedání. Informovalo o tom ministerstvo průmyslu v tiskové zprávě. Česko si od projektu slibuje, že zemi zajistí energetickou bezpečnost a soběstačnost na několik desetiletí dopředu. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

FBI se dostala do mobilu střelce na Trumpa. Pomohli Izraelci

Vyšetřování sobotního atentátu na republikánského prezidentského kandidáta Donalda Trumpa pokračuje. FBI se podle nejnovějších informací dostala do mobilu střelce Thomase M. Crookse, který byl na místě zneškodněn tajnou službou. Zásadně k tomu pomohla izraelská technologie, informuje web Times of Israel. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Nejednejte jménem EU. Přestřelka mezi Orbánem a Michelem pokračuje, šéf Evropské rady nešetří kritikou

Předseda Evropské rady Charles Michel odpověděl na dopis maďarského premiéra Viktora Orbána, který po své nedávné návštěvě Ukrajiny, Ruska a Číny vyzval Evropskou unii k diplomatickému řešení války na Ukrajině. Informoval o tom deník Népszava.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy