Bojoval za Wagnerovce. Rodina studentovi z Afriky říkala, který padl na Ukrajině, ať do války nechodí

Třiatřicetiletého Tanzaňana Nemese Tarimoa rodina varovala, ať se do bojů na Ukrajině po boku ruských sil nevydává. Muž měl velkou motivaci, aby k Wagnerově (v ruském přepisu Vagnerově) skupině narukoval, napsal web stanice BBC. Už před třemi týdny jeho příbuzní dostali zprávu, která potvrdila jejich nejhorší obavy. Nemes ve válce zemřel.

Členové jeho rodiny ve městě Dáresalám vypadají vyčerpaně a čekají na zprávy o tom, kdy se jeho tělo vrátí. V domě Tarimovy rodiny je přibližně patnáct lidí, příbuzní přicházejí a odcházejí celý den a čekají na jakékoliv novinky.

Podle jednoho z nich se jim Nemes naposledy ozval v říjnu, kdy souhlasil, že se upíše ruské žoldnéřské Wagnerově skupině. "Nemes dal vědět mně a dalším příbuzným o tom, že se připojil k Wagnerově skupině, radili jsme mu, ať to nedělá," uvedl Tarimoův příbuzný, který s BBC hovořil pod podmínkou anonymity. Pro mladého muže, jehož rodina popisuje jako zdvořilého, bohabojného a vstřícného člověka, se jednalo o nabídku, která se nedá odmítnout.

Tarimo měl ambice stát se poslancem opoziční strany Chadema a do Moskvy se v minulosti dostal jako student magisterského programu informačních a komunikačních technologií na Ruské technologické univerzitě. Tarimo se ale v Rusku někdy po lednu 2021 dostal do vězení za zločiny související s drogami. Loni dostal nabídku, že dostane milost, když se upíše Wagnerově skupině. "Řekl, že se přidá, aby se dostal na svobodu," uvedl jeho příbuzný.

Podobný osud potkal také třiadvacetiletého zambijského studenta Lemekhaniho Nyirendu, který byl také vězněn v Rusku a minulý rok zahynul v boji na Ukrajině poté, co se připojil k Wagnerově skupině.

Loni v září uniklo video, na němž Jevgenij Prigožin, zakladatel Wagnerovy skupiny, vězňům popisuje pravidla boje, mezi kterými byly zákaz dezerce nebo sexuálního styku s ukrajinskými ženami. Poté dává vězňům pět minut na rozhodnutí, zda se chtějí přihlásit.

Tarimova rodina zjistila, že zahynul na konci října při bojové misi na Ukrajině, jíž se účastnil s Wagnerovou skupinou. "Naposledy jsme se s ním bavili 17. října, kdy už byl členem Wagnerovy skupiny. Informace o jeho smrti se k nám dostala v prosinci od jeho přátel," uvádí Tarimova rodina. Podle médií zahynul v důsledku ukrajinské dělostřelecké palby.

Ruská Federální zpravodajská agentura, využívaná Prigožinem k propagaci Wagnerovy skupiny, odvysílala záběry údajné zádušní mše za Tarimoa v kapli ve městě Gorjačij Ključ. O život podle reportáže přišel 24. října poblíž Bachmutu, který je v posledních měsících dějištěm intenzivních bojů.

Ruská státní zpravodajská agentura RIA Novosti zveřejnila rozhovor s někým, kdo údajně bojoval po Tarimově boku. Muž v rozhovoru uvedl, že Tanzaňan zemřel, když se snažil pomoci jinému vojákovi. Tarimo byl podle Federální zpravodajské agentury Wagnerovou skupinou posmrtně vyznamenán medailí za odvahu.

Příbuzní zesnulého jsou v kontaktu s velvyslanectvím země v Moskvě, ale tanzanská vláda, která se vůči ruské invazi na Ukrajinu staví neutrálně, se ke smrti studenta doposud nevyjádřila.

Rodina si přeje Tarimoa pohřbít v jejich vesnici na jihozápadě země, ale zatím jim nezbývá nic jiného než čekat. "Dokud se k nám nedostane jeho tělo, nechceme věřit, že zemřel," uvedl jeden z příbuzných. "Jsme ze ztráty našeho syna smutní. Stále nevíme, kdy dorazí jeho tělo, už týden jsme připraveni ho přijmout a pochovat jej ve věčném domově," uvedla teta zesnulého Roida Sambulikaová.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Nemes Tarimo Tanzánie Ruská armáda

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 30 minutami

před 1 hodinou

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 2 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 17 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu

Do Štědrého dne čekají Česko hned dvě epizody výraznějšího sněžení ve vyšších a horských polohách, avizuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti. Sněžit bude během neděle a také v pondělí odpoledne a během noci na úterý.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy