Rozvratné akce i tvrdý boj na frontě. Náznaky protiofenzívy existují, nikdo ji ale nemůže potvrdit

Ukrajinci se na protiofenzívu zřejmě připravili jak konvenčně, tak i hybridně. Existují informace o systému ukrajinských agentů přímo uvnitř Ruské federace, kteří mají za úkol podnikat rozvratné akce. Mezitím sociálními sítěmi kolují videa ukazující čím dál tvrdší boje. Ty nejtěžší se zřejmě stále odehrávají v okolí Bachmutu, šéf Wagnerovců Prigožin podle RFE/RL potvrdil, že okupanti přišli minimálně o jednu vesnici. 

Účet Aktuálně o Ukrajině dnes na twitteru zveřejnil video s popiskem: „Masivní protiútok vojáků na ruské pozice u Bachmutu.“ Na videu z prvního pohledu voják provádí krycí palbu, zatímco se jeho spolubojovníci posouvají v předklonu vpřed. Evidentně zde probíhají tvrdé boje s Rusy. Video nicméně není datované a nelze potvrdit, že pochází z dnešního dne. 

V okolí Bachmutu ukrajinské ozbrojené síly podle informací serveru Euromaidan Press dokázaly osvobodit dvě osady na jih od města. Rusové navíc měli ztratit více než 200 kilometrů čtverečních teritoria v Bělgorodské oblasti. 

Postup u Bachmutu potvrdil generál ukrajinské armády Oleksandr Syrskij pro RFE/RL. Ukrajinské síly podle něj postupují v okolí města, které je epicentrem několikaměsíční bitvy o kontrolu nad Doněckou oblastí. O protiofenzívě se však nezmínil. Jeho prohlášení ale potvrdil šéf žoldáků z Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin. „Nyní je již část osady Berchivka ztracena, vojáci tiše utíkají. Ostuda!“ říká ve videu, které zveřejnila mediální odnož Wagnerovců. 

Server Euromaidan Press na druhou stranu potvrdil Syrského slova z Telegramu, že „obranné síly pracují, pokračujeme v postupu vpřed“. „Tanky 3. samostatné útočné brigády vyhladily Rusy ve stromořadí při šturmu nepřátelských pozic ve směru na Bachmut,“ píše server u sdíleného videa na twitteru. 

Boje zřejmě probíhají i na kybernetické frontě. „Ruský rozhlas dnes odvysílal Putinovu mimořádnou zprávu o útoku NATO na Rusko a vyhlášení celoruské mobilizace. Kreml však uvedl, že rádio bylo hacknuto ukrajinskými hackery. Zajímalo by mě, jestli to rádio opravdu bylo hacknuté, nebo se Putin rozhodl…,“ napsala Devana poznámku k dnešnímu rozhlasovému vysílaní v ruštině. Není zřejmé, zda jde o práci ukrajinských útočníků nebo taktiku ruské armády v hybridní válce. 

Ukrajinský twitterový účet společenského programu Saint Javelin zase ukázal, že se Rusové snaží varovat obyvatele Krymu před možnou protiofenzivou protivníka. „Televize na Krymu vysílají reklamu na protiofenzivu,“ píše. Během posledních dnů Ukrajinci skutečně zveřejnili jakousi „reklamu“ na protiofenzivu, kde prostřednictvím vojáků přikládajících si ukazováček k ústům vyzývají k zachování tichosti. 

V rámci hybridního boje si Ukrajina podle zdroje blízkého americké stanici CNN vytvořila v Rusku síť agentů, kteří pracují na sabotážních akcích proti ruským cílům. Poskytuje jim bezpilotní letouny. Může to vysvětlovat útoky na Kreml ze začátku května. Drony mohli vypouštět přímo z Ruska, než aby s nimi letěli až z Ukrajiny. 

Otázka, jak se drony dostaly až do Ruska, je poměrně lehce zodpověditelná. Rusko-ukrajinská hranice je velmi dlouhá a obtížně kontrolovatelná, což jsou přímo ideální podmínky pro pašování. „Musíte také vzít v úvahu, že se jedná o okrajovou oblast Ruska. Přežití je problémem všech, takže hotovost dělá divy,“ popsal nejmenovaný úředník z řad evropských zpravodajských služeb způsob, jak jednoduché je pro Ukrajince drony převézt. 

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Armáda Ukrajina Ruská armáda Jevgenij Prigožin Ukrajina Bachmut Vladimír Putin Hackeři

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Petr Fiala

Vláda schválila novou obrannou strategii, reaguje na válku na Ukrajině

Česko bude mít novou obrannou strategii, která reaguje na aktuální bezpečnostní situaci v Evropě, která se zásadně zhoršila po ruském útoku na Ukrajinu. Dokument schválila vláda Petra Fialy na jednání ve středu 4. října 2023. Podpořila také poslanecký návrh novely školského zákona, který mimo jiné zavádí elektronický systém přihlášek na střední školy a rozhodla o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic se Slovenskem na dobu deseti dnů.

včera

včera

včera

včera

Wagnerova skupina v Rostově na Donu (24. června 2023).

Co pro Ukrajinu znamená návrat wagnerovců? Za určitých podmínek představuje vážnou hrozbu

Po srpnovém úmrtí velitele Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina se zdálo, že budoucnost pro jeho žoldáky nevypadá nijak příznivě. Část z nich se odebrala do Běloruska, zatímco jiní podle nejrůznějších zpráv skončili zpátky v Africe, kde se v minulosti zapojovali do konfliktů v několika státech. Nejnovější zprávy ale hovoří o jejich návratu na Ukrajinu, kde mohou v případě sjednocení pod novým velitelem představovat pro Kyjev vážný problém.

včera

včera

Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov

Nobelovu cenu za chemii získala trojice vědců z USA a Ruska za kvantové tečky

Trojice vědců z USA a Ruska letos získala Nobelovu cenu za chemii za své revoluční objevy a výzkum polovodičových nanokrystalů známých jako kvantové tečky. Laureáty jsou Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov. Informace o čerstvých vítězích unikla na veřejnost několik hodin před oficiálním oznámením Královské švédské akademie věd.

včera

včera

včera

včera

včera

V Benátkách se zřítil autobus z nadjezdu

Proč došlo k tragédii v Benátkách? Itálie má zatím jediné vysvětlení

Za zřícením autobusu z nadjezdu nad železniční tratí u Benátek, při němž zemřelo nejméně 21 lidí, může podle prvních informací stát chyba řidiče. Čtyřicetiletý Alberto Rizzotto z provincie Treviso je jedinou italskou obětí nehody a policie pracuje s verzí, že zkušený řidič mohl trpět zdravotními problémy.

včera

včera

Policisté zastavili dodávku s migranty

Policisté zadrželi už desítky příchozích migrantů. Slovensko zavádí hraniční kontroly s Maďarskem

Slovenská vláda v Bratislavě dnes rozhodla, že od čtvrtka dočasně zavede kontroly na hranicích s Maďarskem kvůli migrační situaci. Tento krok je pokračováním podobných opatření, která v úterý ohlásily také Česká republika, Polsko a Rakousko. Krátce poté, co Česko začalo na hranicích se Slovenskem kontrolovat vytipovaná vozidla, už policie zachytila desítky nelegálních migrantů.

včera

Politico: USA, EU a Rusko před útokem Ázerbájdžánu tajně jednali o Náhorním Karabachu

Zástupci Spojených států, Evropské unie a Ruska se v září setkali v Turecku na neveřejných mimořádných jednáních, s cílem najít řešení pro složitou situaci týkající se Náhorního Karabachu. Tato schůzka se uskutečnila jen krátce před tím, než Ázerbájdžán zahájil vojenskou ofenzivu, snažící se získat kontrolu nad územím spravovaným etnickými Armény. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy