Rozvratné akce i tvrdý boj na frontě. Náznaky protiofenzívy existují, nikdo ji ale nemůže potvrdit

Ukrajinci se na protiofenzívu zřejmě připravili jak konvenčně, tak i hybridně. Existují informace o systému ukrajinských agentů přímo uvnitř Ruské federace, kteří mají za úkol podnikat rozvratné akce. Mezitím sociálními sítěmi kolují videa ukazující čím dál tvrdší boje. Ty nejtěžší se zřejmě stále odehrávají v okolí Bachmutu, šéf Wagnerovců Prigožin podle RFE/RL potvrdil, že okupanti přišli minimálně o jednu vesnici. 

Účet Aktuálně o Ukrajině dnes na twitteru zveřejnil video s popiskem: „Masivní protiútok vojáků na ruské pozice u Bachmutu.“ Na videu z prvního pohledu voják provádí krycí palbu, zatímco se jeho spolubojovníci posouvají v předklonu vpřed. Evidentně zde probíhají tvrdé boje s Rusy. Video nicméně není datované a nelze potvrdit, že pochází z dnešního dne. 

V okolí Bachmutu ukrajinské ozbrojené síly podle informací serveru Euromaidan Press dokázaly osvobodit dvě osady na jih od města. Rusové navíc měli ztratit více než 200 kilometrů čtverečních teritoria v Bělgorodské oblasti. 

Postup u Bachmutu potvrdil generál ukrajinské armády Oleksandr Syrskij pro RFE/RL. Ukrajinské síly podle něj postupují v okolí města, které je epicentrem několikaměsíční bitvy o kontrolu nad Doněckou oblastí. O protiofenzívě se však nezmínil. Jeho prohlášení ale potvrdil šéf žoldáků z Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin. „Nyní je již část osady Berchivka ztracena, vojáci tiše utíkají. Ostuda!“ říká ve videu, které zveřejnila mediální odnož Wagnerovců. 

Server Euromaidan Press na druhou stranu potvrdil Syrského slova z Telegramu, že „obranné síly pracují, pokračujeme v postupu vpřed“. „Tanky 3. samostatné útočné brigády vyhladily Rusy ve stromořadí při šturmu nepřátelských pozic ve směru na Bachmut,“ píše server u sdíleného videa na twitteru. 

Boje zřejmě probíhají i na kybernetické frontě. „Ruský rozhlas dnes odvysílal Putinovu mimořádnou zprávu o útoku NATO na Rusko a vyhlášení celoruské mobilizace. Kreml však uvedl, že rádio bylo hacknuto ukrajinskými hackery. Zajímalo by mě, jestli to rádio opravdu bylo hacknuté, nebo se Putin rozhodl…,“ napsala Devana poznámku k dnešnímu rozhlasovému vysílaní v ruštině. Není zřejmé, zda jde o práci ukrajinských útočníků nebo taktiku ruské armády v hybridní válce. 

Ukrajinský twitterový účet společenského programu Saint Javelin zase ukázal, že se Rusové snaží varovat obyvatele Krymu před možnou protiofenzivou protivníka. „Televize na Krymu vysílají reklamu na protiofenzivu,“ píše. Během posledních dnů Ukrajinci skutečně zveřejnili jakousi „reklamu“ na protiofenzivu, kde prostřednictvím vojáků přikládajících si ukazováček k ústům vyzývají k zachování tichosti. 

V rámci hybridního boje si Ukrajina podle zdroje blízkého americké stanici CNN vytvořila v Rusku síť agentů, kteří pracují na sabotážních akcích proti ruským cílům. Poskytuje jim bezpilotní letouny. Může to vysvětlovat útoky na Kreml ze začátku května. Drony mohli vypouštět přímo z Ruska, než aby s nimi letěli až z Ukrajiny. 

Otázka, jak se drony dostaly až do Ruska, je poměrně lehce zodpověditelná. Rusko-ukrajinská hranice je velmi dlouhá a obtížně kontrolovatelná, což jsou přímo ideální podmínky pro pašování. „Musíte také vzít v úvahu, že se jedná o okrajovou oblast Ruska. Přežití je problémem všech, takže hotovost dělá divy,“ popsal nejmenovaný úředník z řad evropských zpravodajských služeb způsob, jak jednoduché je pro Ukrajince drony převézt. 

Související

Hrіm-2, také známý jako OTRK Sapsan

Ukrajina nasadí proti Rusku "zázračnou zbraň". Může s ní zkusit zabít Putina

Ukrajina se v rámci své obranné strategie připravuje na nasazení nové zbraně, balistické střely Hrim-2, která by mohla výrazně rozšířit její schopnost zasahovat ruské cíle daleko za hranicemi. "Zázračná zbraň", jak ji označil server index.hu, umožní Ukrajině zaměřit se na Kreml a dokonce i na ruského prezidenta Vladimira Putina. 

Více souvisejících

válka na Ukrajině Armáda Ukrajina Ruská armáda Jevgenij Prigožin Ukrajina Bachmut Vladimír Putin Hackeři

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 41 minutami

před 1 hodinou

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala

Maia Sanduová obhájila mandát moldavské prezidentky, což mnozí v Evropě vnímají jako významný krok k posílení demokratického a proevropského směřování Moldavska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy