Ruská agrese není pro Araby nejpalčivější problém. Ankara nevnímá Putina jako teroristu, říká expert

Válka na Ukrajině není pro blízkovýchodní region primární. Turecko a Saúdská Arábie se jejím prostřednictvím spíše snaží utužit svůj vliv. Ruská agrese tedy nemá potenciál rozštěpit region tak, jako by mohla rozštěpit Evropu. To by se mohlo změnit v případě akutního dopadu konfliktu na ceny potravin. 

V saúdskoarabské Džiddě se sešli diplomaté a vládní či prezidentští poradci z asi čtyř desítek zemí, aby jednali o principech ukončení ruské války na Ukrajině. Schůzky se neúčastnilo Rusko, jež pozváno nebylo. Hlavním cílem rozhovorů bylo podle tiskových agentur přesvědčit velké země rozvojového jihu, jako je Brazílie či Indie, ke shodě se Západem stran řešení rusko-ukrajinského konfliktu. Důležitá byla účast čínského zástupce.  

EuroZprávy.cz se zeptaly experta na blízkovýchodní politiku Gokhana Bacika z Univerzity Palackého na to, jak region přistupuje k válce na Ukrajině. Podle něj saúdský režim viděl v pořádání summitu příležitost, jak zvýšit svůj vliv. „Neměli bychom zapomínat, že válka se stala dynamikou, která prohlubuje globální potravinové problémy. V tomto ohledu tedy (Saúdská Arábie) symbolizovala i reakci nezápadních zemí,“ podotkl. 

Bacik zdůraznil, že ruská válka proti Ukrajině je přímým útokem na Západ. „Vytvořila však také závažné negativní důsledky pro ostatní země. Iniciativy z dalších zemí by mohly přispět k tomu, aby se válka stala globální hrozbou, a nikoli primárně problémem Západu.“

Podle něj ale válka na Ukrajině není primárním problémem Rijádu, ale „je to problém Evropy“. Saúdové tak nemusí symbolizovat jakousi roztříštěnost mezi režimy Kyjeva a Moskvy. „Oficiálně by se Saúdové postavili proti invazi. Ale uznání takové invaze či okupace by pro Saúdy vytvořilo nebezpečné dědictví vzhledem k jejich problémům a konkurenci s Íránem i palestinskému problému,“ poznamenal.

„Vzhledem k tomu, že země jako Saúdská Arábie nevidí válku jako svůj primární problém, nechtějí být vystaveny bezprostředním nákladům krize,“ dodal Bacik.

Dalším případem je Turecko, kterému jde podle experta především o maximalizaci svých zájmů. „Ankara samozřejmě nevnímá Putina jako teroristu, ale jako spojence. Pokud jde o diplomacii, země jako Turecko skutečně mohou hrát určitou roli, ale ta je vždy omezená. Neměli bychom zapomínat, že se jedná o nepřímou válku mezi Ruskem a Západem.“

Ankara či jiné podobné země nemohou v tak vysoké míře napětí vytvářet autonomní vliv, který by ovlivnil diplomacii, upozornil expert. „Mohou hrát roli pouze tehdy, pokud Rusko a Západ skutečně chtějí jednat,“ uvedl. 

Stále ale platí, že válka na Ukrajině netvoří primární dynamiku na Blízkém východě. „Může se stát akutním bodem agendy Blízkého východu, pokud se její dopad na ceny potravin stane silným. Znovu opakuji, že pro Afričany a obyvatele Blízkého východu je to evropská válka,“ zopakoval Bacik. 

Novou sérii otazníků přinesla i situace v Sýrii a střety mezi ruskými stíhačkami a americkými drony. „Všichni na Západě vědí, že Sýrie pod Bašárovým režimem bude proíránská a proruská.  Vynucovat si v tomto ohledu jinou dynamiku je téměř nesmyslné,“ zdůraznil expert. „Západní mocnosti se však mohou pokusit vyvinout na Rusko v Sýrii tlak. Je zde strategický bod.“ Alternativou podle Bacika mohou být i aktivity týkající se otázky Kurdů.

Uznal ale, že pro Západ je Rusko společně s Čínou velkou hrozbou. „Mezinárodní systém funguje jako celek: Pokud Rusko kdekoli získá půdu pod nohama, není to pro Západ dobré. Pokud ani vy nemůžete změnit situaci na místě v Sýrii, neměli byste vytvářet dojem, že Rusku zcela ustupujete,“ uzavřel. 

Související

Ruská armáda, ilustrační foto Původní zpráva

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Saúdská Arábie Turecko Ukrajina Rusko Vladimír Putin Gökhan Bacik Sýrie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

před 4 hodinami

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

před 5 hodinami

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy