Válka na Ukrajině není pro blízkovýchodní region primární. Turecko a Saúdská Arábie se jejím prostřednictvím spíše snaží utužit svůj vliv. Ruská agrese tedy nemá potenciál rozštěpit region tak, jako by mohla rozštěpit Evropu. To by se mohlo změnit v případě akutního dopadu konfliktu na ceny potravin.
V saúdskoarabské Džiddě se sešli diplomaté a vládní či prezidentští poradci z asi čtyř desítek zemí, aby jednali o principech ukončení ruské války na Ukrajině. Schůzky se neúčastnilo Rusko, jež pozváno nebylo. Hlavním cílem rozhovorů bylo podle tiskových agentur přesvědčit velké země rozvojového jihu, jako je Brazílie či Indie, ke shodě se Západem stran řešení rusko-ukrajinského konfliktu. Důležitá byla účast čínského zástupce.
EuroZprávy.cz se zeptaly experta na blízkovýchodní politiku Gokhana Bacika z Univerzity Palackého na to, jak region přistupuje k válce na Ukrajině. Podle něj saúdský režim viděl v pořádání summitu příležitost, jak zvýšit svůj vliv. „Neměli bychom zapomínat, že válka se stala dynamikou, která prohlubuje globální potravinové problémy. V tomto ohledu tedy (Saúdská Arábie) symbolizovala i reakci nezápadních zemí,“ podotkl.
Bacik zdůraznil, že ruská válka proti Ukrajině je přímým útokem na Západ. „Vytvořila však také závažné negativní důsledky pro ostatní země. Iniciativy z dalších zemí by mohly přispět k tomu, aby se válka stala globální hrozbou, a nikoli primárně problémem Západu.“
Podle něj ale válka na Ukrajině není primárním problémem Rijádu, ale „je to problém Evropy“. Saúdové tak nemusí symbolizovat jakousi roztříštěnost mezi režimy Kyjeva a Moskvy. „Oficiálně by se Saúdové postavili proti invazi. Ale uznání takové invaze či okupace by pro Saúdy vytvořilo nebezpečné dědictví vzhledem k jejich problémům a konkurenci s Íránem i palestinskému problému,“ poznamenal.
„Vzhledem k tomu, že země jako Saúdská Arábie nevidí válku jako svůj primární problém, nechtějí být vystaveny bezprostředním nákladům krize,“ dodal Bacik.
Dalším případem je Turecko, kterému jde podle experta především o maximalizaci svých zájmů. „Ankara samozřejmě nevnímá Putina jako teroristu, ale jako spojence. Pokud jde o diplomacii, země jako Turecko skutečně mohou hrát určitou roli, ale ta je vždy omezená. Neměli bychom zapomínat, že se jedná o nepřímou válku mezi Ruskem a Západem.“
Ankara či jiné podobné země nemohou v tak vysoké míře napětí vytvářet autonomní vliv, který by ovlivnil diplomacii, upozornil expert. „Mohou hrát roli pouze tehdy, pokud Rusko a Západ skutečně chtějí jednat,“ uvedl.
Stále ale platí, že válka na Ukrajině netvoří primární dynamiku na Blízkém východě. „Může se stát akutním bodem agendy Blízkého východu, pokud se její dopad na ceny potravin stane silným. Znovu opakuji, že pro Afričany a obyvatele Blízkého východu je to evropská válka,“ zopakoval Bacik.
Novou sérii otazníků přinesla i situace v Sýrii a střety mezi ruskými stíhačkami a americkými drony. „Všichni na Západě vědí, že Sýrie pod Bašárovým režimem bude proíránská a proruská. Vynucovat si v tomto ohledu jinou dynamiku je téměř nesmyslné,“ zdůraznil expert. „Západní mocnosti se však mohou pokusit vyvinout na Rusko v Sýrii tlak. Je zde strategický bod.“ Alternativou podle Bacika mohou být i aktivity týkající se otázky Kurdů.
Uznal ale, že pro Západ je Rusko společně s Čínou velkou hrozbou. „Mezinárodní systém funguje jako celek: Pokud Rusko kdekoli získá půdu pod nohama, není to pro Západ dobré. Pokud ani vy nemůžete změnit situaci na místě v Sýrii, neměli byste vytvářet dojem, že Rusku zcela ustupujete,“ uzavřel.
Související
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Rusko nesmí vyhrát. Budu jednat s Putinem, prohlásil Scholz
válka na Ukrajině , Saúdská Arábie , Turecko , Ukrajina , Rusko , Vladimír Putin , Gökhan Bacik , Sýrie
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 3 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 11 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
včera
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
20. prosince 2024 22:32
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
20. prosince 2024 21:43
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
Prezident Petr Pavel uskutečnil telefonický hovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, během kterého se zaměřili na klíčová témata spojená s vojenskou podporou Ukrajiny.
Zdroj: Libor Novák