Ruské experimenty v Sevastopolu: Britové si všimli delfínů v přístavu. K čemu slouží?

Ruské loďstvo chce mít Černomořskou flotilu ve větším bezpečí. O zásadních vylepšeních dnes informovala britská rozvědka, zahrnují i využití mořských savců. Už loni to kritizoval například Mezinárodní červený kříž. Mezinárodní humanitární právo tyto nevinné oběti prakticky ignoruje. 

Britská rozvědka dnes na twitteru ve svém pravidelném shrnutí informovala o vylepšování námořní bezpečnosti Ruské federace. „Od léta 2022 investovalo ruské námořnictvo do zásadního zvýšení hlavní základny Černomořské flotily v Sevastopolu,“ nastiňuje. 

Vylepšení probíhá i za využití mořské fauny. „Zahrnuje nejméně čtyři vrstvy sítí a ráhen přes vjezd do přístavu. V posledních týdnech byla tato obrana pravděpodobně posílena také zvýšeným počtem vycvičených mořských savců,“ pokračuje rozvědka. 

Britové mají k podezření z využívání zvířat jasná vodítka. „Snímky ukazují téměř zdvojnásobení plovoucích ohrad pro savce v přístavu, v nichž se s velkou pravděpodobností nacházejí delfíni. V arktických vodách námořnictvo využívá také velryby, běluhy a tuleně,“ píší.

EuroZprávy.cz na začátku června popisovaly příběh běluhy, kterou Norové pojmenovali Hvaldimir (kombinace norského výrazu pro loď „hval“ a jména ruského prezidenta Vladimira Putina, pozn. red.). Velrybu poprvé spatřili u norského pobřeží v roce 2019 a měla na sobě ruský postroj. 

Na to, že ji využívá ruská armáda, přišli vyšetřovatelé z norské zpravodajské služby. Rusko ze své strany žádné vysvětlení nepodalo. Již dříve existenci programů na výcvik mořských savců za účelem špionáže popřelo. „Rusko má vycvičená zvířata pro řadu misí, ale ta umístěná v sevastopolském přístavu jsou s velkou pravděpodobností určena k potírání nepřátelských potápěčů,“ konstatuje rozvědka. 

Hvaldimir léta pomalu cestoval z norského dalekého severu na jih. V posledních měsících ale zrychlil svůj pohyb mimo norské vody. Za změnou rychlosti pohybu velryby může být řada důvodů. Dle norského mořského biologa Stranda existují dvě možná vysvětlení: vysoká hladina hormonů, ženoucí Hvaldimira k nalezení partnerky; nebo osamělost, jelikož je běluha velice společenský druh velryby. „Je možné, že hledá jiné běluhy,“ řekl. Navíc některé běluhy na léto migrují z ledových arktických vod okolo Grónska, Ruska, Aljašky a severního Ruska.

Zvířata jsou oběťmi válečných konfliktů, kterým se nevěnuje pozornost. Ve své loňské studii to popsal Mezinárodní červený kříž (IRC). „Nicméně, mezinárodní humanitární právo tuto otázku z velké části ignoruje. Pouze nepřímo a často zvířatům poskytuje minimální ochranu, která je poskytována civilním osobám, objektům, životnímu prostředí, a zvláště chráněným objektům, jako jsou zdravotnické prostředky, zařízení, předměty nezbytné pro přežití civilního obyvatelstva nebo kulturní dědictví,“ píše IRC. 

Související

Více souvisejících

Rusko Delfíni Krym Zvířata Velká Británie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 12 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

Maďarsko převezme otěže EU. Szijjártó řekl, na co se během předsednictví zaměří

Maďarsko, které se chystá převzít předsednictví v Radě EU ve druhé polovině tohoto roku, se zaměří na klíčová témata pro střední Evropu, jako je boj proti migraci, rozšiřování EU na západní Balkán a zajištění energetické bezpečnosti. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy