Ruské experimenty v Sevastopolu: Britové si všimli delfínů v přístavu. K čemu slouží?

Ruské loďstvo chce mít Černomořskou flotilu ve větším bezpečí. O zásadních vylepšeních dnes informovala britská rozvědka, zahrnují i využití mořských savců. Už loni to kritizoval například Mezinárodní červený kříž. Mezinárodní humanitární právo tyto nevinné oběti prakticky ignoruje. 

Britská rozvědka dnes na twitteru ve svém pravidelném shrnutí informovala o vylepšování námořní bezpečnosti Ruské federace. „Od léta 2022 investovalo ruské námořnictvo do zásadního zvýšení hlavní základny Černomořské flotily v Sevastopolu,“ nastiňuje. 

Vylepšení probíhá i za využití mořské fauny. „Zahrnuje nejméně čtyři vrstvy sítí a ráhen přes vjezd do přístavu. V posledních týdnech byla tato obrana pravděpodobně posílena také zvýšeným počtem vycvičených mořských savců,“ pokračuje rozvědka. 

Britové mají k podezření z využívání zvířat jasná vodítka. „Snímky ukazují téměř zdvojnásobení plovoucích ohrad pro savce v přístavu, v nichž se s velkou pravděpodobností nacházejí delfíni. V arktických vodách námořnictvo využívá také velryby, běluhy a tuleně,“ píší.

EuroZprávy.cz na začátku června popisovaly příběh běluhy, kterou Norové pojmenovali Hvaldimir (kombinace norského výrazu pro loď „hval“ a jména ruského prezidenta Vladimira Putina, pozn. red.). Velrybu poprvé spatřili u norského pobřeží v roce 2019 a měla na sobě ruský postroj. 

Na to, že ji využívá ruská armáda, přišli vyšetřovatelé z norské zpravodajské služby. Rusko ze své strany žádné vysvětlení nepodalo. Již dříve existenci programů na výcvik mořských savců za účelem špionáže popřelo. „Rusko má vycvičená zvířata pro řadu misí, ale ta umístěná v sevastopolském přístavu jsou s velkou pravděpodobností určena k potírání nepřátelských potápěčů,“ konstatuje rozvědka. 

Hvaldimir léta pomalu cestoval z norského dalekého severu na jih. V posledních měsících ale zrychlil svůj pohyb mimo norské vody. Za změnou rychlosti pohybu velryby může být řada důvodů. Dle norského mořského biologa Stranda existují dvě možná vysvětlení: vysoká hladina hormonů, ženoucí Hvaldimira k nalezení partnerky; nebo osamělost, jelikož je běluha velice společenský druh velryby. „Je možné, že hledá jiné běluhy,“ řekl. Navíc některé běluhy na léto migrují z ledových arktických vod okolo Grónska, Ruska, Aljašky a severního Ruska.

Zvířata jsou oběťmi válečných konfliktů, kterým se nevěnuje pozornost. Ve své loňské studii to popsal Mezinárodní červený kříž (IRC). „Nicméně, mezinárodní humanitární právo tuto otázku z velké části ignoruje. Pouze nepřímo a často zvířatům poskytuje minimální ochranu, která je poskytována civilním osobám, objektům, životnímu prostředí, a zvláště chráněným objektům, jako jsou zdravotnické prostředky, zařízení, předměty nezbytné pro přežití civilního obyvatelstva nebo kulturní dědictví,“ píše IRC. 

Související

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 
Chemické zbraně

Proč Kyjev zabil Kirillova? Používání chemických zbraní na Ukrajině není výjimkou

Obvinění z použití chemických zbraní během války na Ukrajině vzbuzují vážné obavy a znovu otevírají diskusi o respektování mezinárodního práva v konfliktech. Poslední události, včetně údajného atentátu na generála Igora , velitele ruských sil radiační, chemické a biologické ochrany, přitahují pozornost ke kontroverzní otázce využívání zakázaných látek na bojištích.

Více souvisejících

Rusko Delfíni Krym Zvířata Velká Británie

Aktuálně se děje

před 19 minutami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 45 minutami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 3 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 18 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu

Německý kancléř Olaf Scholz slíbil veškerou pomoc obětem pátečního útoku na vánočním trhu v Magdeburgu a také detailní vyšetření hrůzného činu. Na svědomí ho má lékař původem ze Saúdské Arábie, jehož policie zadržela na místě tragédie. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy