Čínský nejvyšší diplomat Wang I ujistil ruského protějška Sergeje Lavrova o nestrannosti své země v konfliktu na Ukrajině. Stalo se tak po víkendové konferenci v saúdskoarabské Džiddě o mezinárodním řešení války na Ukrajině, kam Rusko nebylo pozváno. Moskva ocenila široký soulad přístupů Číny a Ruska ke světovým záležitostem.
Peking se zúčastnil mezinárodních rozhovorů o ukončení konfliktů v saudskoarabské Džiddě. Rusko ale pozváno nebylo. Kreml ke schůzce řekl, že ji bude „sledovat“. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová minulý týden obvinila západní mocnosti, že se schůzkou v Džiddě snaží vytvořit „protiruskou koalici“.
Sešli se diplomaté a vládní či prezidentští poradci z asi čtyř desítek zemí, aby jednali o principech ukončení ruské války na Ukrajině. Hlavním cílem rozhovorů bylo podle tiskových agentur přesvědčit velké země rozvojového jihu, jako je Brazílie či Indie, ke shodě se Západem na řešení rusko-ukrajinského konfliktu
Wang Yi během telefonátu zdůrazňoval nezávislost a nestrannost Číny. „Čína a Rusko jsou důvěryhodní a spolehliví dobří přátelé a partneři,“ sdělil Lavrovovi. „V otázce ukrajinské krize bude Čína zastávat nezávislý a nestranný postoj, bude znít objektivně a racionálně, bude aktivně podporovat mírové rozhovory a usilovat o politické řešení při jakékoli mezinárodní mnohostranné příležitosti,“ dodal čínský diplomat.
Skupina se podle oficiální saúdských médií shodla na „důležitosti mezinárodního dialogu s cílem nalézt společnou řeč, která připraví cestu k míru,“ informovala americká stanice CNN.
Účast Pekingu ocenil například ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Označil ji za „super průlom a historické vítězství“.
Vztahy mezi Čínou a Západem jsou poškozené i vzhledem k tomu, jak přátelský postoj největší komunistická země světa zastává k Moskvě. „Zvláštní vyslanec Číny pro euroasijské záležitosti Li Hui, který vedl delegaci, měl rozsáhlé kontakty a komunikoval se všemi stranami ohledně politického urovnání ukrajinské krize. Vyslechl názory a návrhy všech stran a dále upevňoval mezinárodní konsensus,“ citovala stanice prohlášení čínského ministerstva zahraničí.
Ruská zpráva k tomuto rozhovoru však tvrdí, že oba muži „opět potvrdili jednomyslnost či široký soulad přístupů Moskvy a Pekingu ke světovým záležitostem“. „Konstatovali, že odmítají konfrontační politiku západního bloku vůči Rusku a Číně, jeho pokusy omezit jejich rozvoj pomocí sankcí a dalších nelegitimních metod,“ uvádí ruská agentura TASS.
Zatímco Čína, Indie a Jihoafrická republika vyslaly své zástupce osobně, za Brazílii se jednání účastnil zvláštní poradce prezidenta Celso Amorim, ale jen prostřednictvím videokonference. Amorim podle agentury AFP dnes řekl, že „jakékoli jednání musí zahrnovat všechny strany“. „Ačkoliv Ukrajina je největší obětí, pokud opravdu chceme mír, musíme do tohoto procesu zahrnout Moskvu,“ řekl brazilský zástupce.
Související

Pojar potvrdil jednání v Číně, mohla by se obnovit přímá letecká linka

Poradce vlády Pojar jednal v Číně s nejvýše postaveným diplomatem
Wang I (čínský ministr zahraničí) , Sergej Lavrov , Čína , Rusko , diplomacie
Aktuálně se děje
před 26 minutami

Trump má problém, se kterým nepočítal. Čína navzdory nátlaku nechce jednat
před 1 hodinou

"Nebe nespadne". Čína uklidňuje svět po Trumpových celních excesech
před 2 hodinami

"Byly jsme jako středověké otrokyně, musely jsme se týrat." Slavnou církví Opus Dei otřásá skandál
před 3 hodinami

Trump opět vše mění: Výjimky na smartphony a elektroniku? Pouze dočasně
před 5 hodinami

Prorazí EU Trumpův nezájem a chaos? Pokusí se využít zmrazení cel
před 5 hodinami

34 mrtvých, 117 zraněných. Útok na Sumy se stal omylem, prohlásil Trump
před 6 hodinami

Letní počasí se blíží. Teploty tento týden citelně vyrostou
Aktualizováno před 12 hodinami

Kometa Brno slaví návrat mezi elitu. Udolala pražskou Spartu a míří do finále Tipsport extraligy
včera

Lékařská zpráva zveřejněna. Jaký je zdravotní stav Donalda Trumpa?
Aktualizováno včera

Brutalita Rusů nezná mezí. Během oslav hodili raketu na město plné civilistů, na ulicích leží desítky mrtvých
včera

Čína poprvé oficiálně vyzvala Trumpa, aby zrušil cla
včera

OBRAZEM: Anna Slováčková (†29): Veřejnost se dnes rozloučila se slavnou umělkyní
včera

Trumpův paradox: Celoživotní odpůrce jaderných zbraní může rozpoutat nejrychlejší nukleární zbrojení od studené války
včera

Komu poděkovat za extrémní počasí? Experti odhalili největší znečišťovatelé ovzduší
včera

Svět za Trumpa platí obrovskou cenu: Sleduje jeho kroky, zatímco ignoruje jiné krize
včera

Diplomaté promluvili: Už nevíme, co Trump vlastně chce. Snažíme se jednat, ale kašle na nás.
včera

Trumpa se bojí Temu i Shein. Svět levného oblečení dostává kvůli Trumpovi na frak
včera

USA chtějí ovládnout klíčový plynovod na Ukrajině. Bílý dům čelí obviněním z koloniálního nátlaku
včera

Tohle nikdy nebylo a nebude Rusko: Ukrajinci žijící pod okupací se děsí Trumpových mírových plánů
včera
Neviditelná, ale o to zákeřnější. Evropa čelí novému druhu války s Ruskem
Napětí mezi Ruskem a Evropou se přelévá i pod hladinu moře. Nejde o oficiální válku, ale série podezřelých incidentů naznačuje, že podmořská infrastruktura — především internetové a elektrické kabely — se stává novou frontou konfliktu. Evropské státy čelí rostoucím obavám z ruských sabotáží, které sice zatím nezpůsobily masové výpadky, ale poukazují na zranitelnost kritické infrastruktury.
Zdroj: Libor Novák