Rusko a Čína se shodnou na přístupu ke světovým záležitostem, potvrdili si diplomaté obou zemí

Čínský nejvyšší diplomat Wang I ujistil ruského protějška Sergeje Lavrova o nestrannosti své země v konfliktu na Ukrajině. Stalo se tak po víkendové konferenci v saúdskoarabské Džiddě o mezinárodním řešení války na Ukrajině, kam Rusko nebylo pozváno. Moskva ocenila široký soulad přístupů Číny a Ruska ke světovým záležitostem.

Peking se zúčastnil mezinárodních rozhovorů o ukončení konfliktů v saudskoarabské Džiddě. Rusko ale pozváno nebylo. Kreml ke schůzce řekl, že ji bude „sledovat“. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová minulý týden obvinila západní mocnosti, že se schůzkou v Džiddě snaží vytvořit „protiruskou koalici“.

Sešli se diplomaté a vládní či prezidentští poradci z asi čtyř desítek zemí, aby jednali o principech ukončení ruské války na Ukrajině. Hlavním cílem rozhovorů bylo podle tiskových agentur přesvědčit velké země rozvojového jihu, jako je Brazílie či Indie, ke shodě se Západem na řešení rusko-ukrajinského konfliktu

Wang Yi během telefonátu zdůrazňoval nezávislost a nestrannost Číny. „Čína a Rusko jsou důvěryhodní a spolehliví dobří přátelé a partneři,“ sdělil Lavrovovi. „V otázce ukrajinské krize bude Čína zastávat nezávislý a nestranný postoj, bude znít objektivně a racionálně, bude aktivně podporovat mírové rozhovory a usilovat o politické řešení při jakékoli mezinárodní mnohostranné příležitosti,“ dodal čínský diplomat.

Skupina se podle oficiální saúdských médií shodla na „důležitosti mezinárodního dialogu s cílem nalézt společnou řeč, která připraví cestu k míru,“ informovala americká stanice CNN.

Účast Pekingu ocenil například ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Označil ji za „super průlom a historické vítězství“.  

Vztahy mezi Čínou a Západem jsou poškozené i vzhledem k tomu, jak přátelský postoj největší komunistická země světa zastává k Moskvě. „Zvláštní vyslanec Číny pro euroasijské záležitosti Li Hui, který vedl delegaci, měl rozsáhlé kontakty a komunikoval se všemi stranami ohledně politického urovnání ukrajinské krize. Vyslechl názory a návrhy všech stran a dále upevňoval mezinárodní konsensus,“ citovala stanice prohlášení čínského ministerstva zahraničí. 

Ruská zpráva k tomuto rozhovoru však tvrdí, že oba muži „opět potvrdili jednomyslnost či široký soulad přístupů Moskvy a Pekingu ke světovým záležitostem“. „Konstatovali, že odmítají konfrontační politiku západního bloku vůči Rusku a Číně, jeho pokusy omezit jejich rozvoj pomocí sankcí a dalších nelegitimních metod,“ uvádí ruská agentura TASS. 

Zatímco Čína, Indie a Jihoafrická republika vyslaly své zástupce osobně, za Brazílii se jednání účastnil zvláštní poradce prezidenta Celso Amorim, ale jen prostřednictvím videokonference. Amorim podle agentury AFP dnes řekl, že „jakékoli jednání musí zahrnovat všechny strany“. „Ačkoliv Ukrajina je největší obětí, pokud opravdu chceme mír, musíme do tohoto procesu zahrnout Moskvu,“ řekl brazilský zástupce.

Související

Více souvisejících

Wang I (čínský ministr zahraničí) Sergej Lavrov Čína Rusko diplomacie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Hradec Králové mění podruhé v sezóně trenéra. Kotal rezignoval kvůli zdravotním problémům

Podruhé v tomto týdnu se uskutečnila trenérská změna v tuzemské nejvyšší fotbalové Fortuna lize a podruhé v této sezóně 2023/24 se trenérská změna uskutečnila v Hradci Králové. Zatímco na podzim si musel balit kufry kvůli nevýrazným výsledkům Jozef Weber, aby ho nahradil velezkušený Václav Kotal, tentokrát končí poněkud nečekaně právě on. Jednasedmdesátiletý stratég, jenž byl po Miroslavu Koubkovi druhým nejstarším trenérem v lize, svůj konec odůvodnil zdravotními problémy. Nástupcem se stal David Horejš.

včera

včera

Timothée Chalamet v pokračování Duny.

RECENZE: Duna: Část druhá je přeceňovaná a emočně vyprahlá. Velkofilm století se nekoná

Všeobecné nadšení, pověst nejspektakulárnější sci-fi naší doby, hlasy opěvující nedosažitelnou audiovizuální formu. Očekávaný velkofilm sklízí jednu nadšenou reakci za druhou. Je však pokračování Duny skutečně tak revolučním blockbusterem? Nebo jde jen o líbivými a epickými motivy pokrytou, v jádru však vyprázdněnou nádobu? Film se ukájí sebou samotným a sklouzává k midcultu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajina hlásí těžké boje západně od města Avdijivka

Západně od ukrajinského města Avdijivka, které je pod ruskou kontrolou, probíhají těžké boje a ukrajinská armáda má potíže se stabilizací své obranné linie, uvedl ve čtvrtek hlavní velitel ukrajinské armády Olexandr Syrskyj. 

včera

včera

včera

včera

včera

Putin Západu opět vyhrožuje jadernou válkou

Většina ruských občanů podporuje "speciální vojenskou operaci" ruských sil na Ukrajině, uvedl prezident Vladimir Putin při svém projevu o stavu země před poslanci obou komor parlamentu a dalšími hosty. Země Severoatlantické aliance podle něj riskují jaderný konflikt, pokud vyšlou své vojáky na Ukrajinu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy