Rusko musí utrpět totální porážku, řekl švédský ministr. Putina chce před soudem, pozastavil se u Maďarska

Německý deník Die Welt zveřejnil přepis rozhovoru se šéfem švédské diplomacie Tobiasem Billströmem, který nedávno mluvil s francouzským serverem Le Figaro. Ministr zahraničí zmínil, že Švédsko udělalo už všechno pro to, aby mohlo vstoupit do Severoatlantické aliance, přesto mu Ankara a Budapešť brání. Chování Maďarů je navíc poměrně zrádné, protože před rokem na summitu v Madridu stáli za bezpodmínečným přijetím Švédska i Finska. 

Billström uvedl, že Stockholm rozumí tureckému strachu z terorismu. „Opravdu jsme splnili své závazky od summitu NATO v Madridu před rokem. Naše jednání s Tureckem byla konstruktivní.“

Jenže i přes schválení mnohem přísnějšího protiteroristického zákonu a zrušení zbrojního embarga prezident Turecka Recep Tayyip Erdogan přístup Švédska do NATO blokuje. „Naštěstí můžeme počítat s velmi silnou podporou našich spojenců v NATO. Protože Švédsko bude loajálním a oddaným členem NATO,“ podotkl švédský ministr zahraničí. 

Maďarské veto nevnímá jako tak problematické. Přístup Budapeští je ale poměrně zrádný. „V Madridu před rokem Maďarsko podpořilo přijetí Švédska bez jakýchkoliv podmínek. Nevidíme tedy důvod, proč by tento problém s Maďarskem měl pokračovat,“ prozradil.

Ještě větší otázkou, než přístup severských zemí do Aliance, je spolupráce s Kyjevem. „Podporujeme princip otevřených dveří v NATO. Jako kandidátská země jsme však povinni v této otázce projevit určitou zdrženlivost,“ řekl Billström. 

Švédsko se muselo před rokem vzdát své neutrality. Vedly ho k tomu velké obavy z rozpínavosti Ruské federace spojené s invazí proti Ukrajině. „Již od napoleonských válek jsme vždy prosazovali politiku vyrovnávání mezi velmocemi. To je princip a základ naší politiky od doby, kdy se maršál Bernadotte před 205 lety stal švédským králem,“ vysvětlil švédský ministr. 

Švédská neutralita se za poslední století stala jakousi tradicí, země totiž kromě nasazení dobrovolníků či legií nebojovala v žádné ze světových válek. 

Tradice vyrovnávání moci nemůže platit dál

Vyrovnávání sil mezi velmocemi, které ministr zmínil, je ale daleko komplikovanější. Princip „balance of power“, jak ho zná věda Mezinárodních vztahů, vešel v účinnost Vídeňským kongresem po ukončení napoleonských válek ve druhém desetiletí 19. století. Jeho přijetím se velké evropské mocnosti v čele s Velkou Británií, Francií, Habsburskou monarchií, Osmanskou říší a Ruskem zavázaly nebojovat mezi sebou. 

Období takzvané omezené války skutečně nějakou dobu fungovalo, větší konflikt byl zaznamenán zejména mezi lety 1853–1856 v Krymské válce, kdy se proti sobě postavili Rusové a Osmanská říše vojensky podporovaná Francouzi, Brity a tehdejší Sardinií. Proběhly také některé dílčí konflikty, jako například prusko-rakouská válka a boje mezi Rakouskem a Itálií, stoupencem Pruska. Zde ale šlo zejména o vzmáhající se sjednocovací hnutí v Prusku a Itálii. 

Vznikaly samostatné státy v čele s Belgií a Švýcarskem, které prakticky okamžitě přijalo neutralitu a udělalo z ní rovněž svou tradiční zahraniční politiku. 

Jenže když se roku 1861 sjednotila Itálie a následně v roce 1871 Německo, znamenalo to výraznou čáru přes rozpočet celého principu vyrovnávání sil. Uprostřed evropského kontinentu prakticky přes noc vznikl extrémně mocný stát, usilující o koloniální državy a rozšiřující svou armádu. Postupné vymezování se vůči jeho sousedům vedlo až k první světové válce. 

Všemožné dopady první světové války pak vedly přímo ke druhému, ještě brutálnějšímu celosvětovému konfliktu. A dopady tohoto daly vzniknout soupeření mezi Spojenými státy a Sovětským svazem, jehož důsledky pociťujeme dodnes – a nyní začala horká fáze tohoto konfliktu prostřednictvím Ukrajiny. „Vladimir Putin jednou prohlásil, že Vídeňský kongres v roce 1815 byl vůbec nejlepší. Což je logické, protože to byla politika sfér vlivu, kterou dnes Rusko prosazuje. Ale byli jsme na tuto změnu připraveni,“ řekl Billström.

Švédský ministr míní, že Rusko musí utrpět totální porážku. „Rusko jinam nepůjde, ještě dlouho bude sousední a nepřátelskou mocností. Tento způsob zacházení se svými sousedy musí přestat, na evropské půdě nesmí docházet k dalším agresivním válkám, musí být respektována Charta OSN a Vladimir Putin, na kterého již Mezinárodní trestní soud vydal zatykač, se musí zodpovídat za své zločiny,“ uzavřel Billström. 

Tobias Billström Švédsko NATO Turecko Maďarsko Rusko Vladimír Putin

Aktuálně se děje

před 37 minutami

Volební štáb hnutí ANO

ANO lže, jako když Rudé právo tiskne. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 14 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

Na Mělnicku leželo bezvládné tělo u havarovaného auta. Případ řeší policie

Středočeská policie se zabývá nálezem bezvládného těla na Mělnicku. Muž se zřejmě zastřelil po předchozí dopravní nehodě, vyplývá z dosavadních informací. Tragická událost je nadále předmětem vyšetřování. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy