Rusko po útocích na Jemen požádalo o svolání mimořádného zasedání RB OSN. Čína je znepokojena

Rusko oznámilo, že na pátek požádalo o svolání mimořádného zasedání Rady bezpečnosti OSN (RBOSN) kvůli útokům USA a Velké Británie v Jemenu. 

"Rusko požádalo na 12. ledna o mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN v souvislosti s útoky Spojených států a Británie v Jemenu," oznámila Stálá mise Ruska při OSN.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničních věcí Marija Zacharovová v pátek na sociální síti Telegram odsoudila útoky USA a Británie v Jemenu. Uvedla, že jde "o další příklad překrucování rezolucí RB OSN a úplného ignorování mezinárodního práva" s cílem eskalovat situaci v regionu a dosáhnout tak vlastní "destruktivní cíle".

Čína v pátek vyzvala všechny strany konfliktu v Jemenu ke zdrženlivosti, aby nedošlo k jeho rozšíření. "Čína je znepokojena eskalací napětí v Rudém moři," prohlásila mluvčí čínského ministerstva zahraničí Mao Ning. "Vyzýváme všechny strany zapojené do konfliktu k zachování klidu a zdrženlivosti, aby nedošlo k jeho rozšíření," dodala.

V noci na pátek podnikly Spojené státy a Spojené království rozsáhlé údery proti desítkám cílů v Jemenu, které jsou spojeny s husíjskými povstalci podporovanými Íránem. Čtyři američtí představitelé potvrdili tuto akci pro agenturu Reuters.

Jde o první odvetné údery proti povstalcům v Jemenu, kteří od listopadu útočí raketami a drony na lodní dopravu v Rudém moři. Husíové, kteří ovládají většinu území v Jemenu, tvrdí, že jednají ze solidarity s Palestinci v Pásmu Gazy, kde Izrael bojuje proti militantnímu hnutí Hamás.

Do operace americké a britské armády jsou zapojeny stíhačky, ponorka a válečné lodě, ze kterých byly vypáleny střely Tomahawk, uvedly nejmenované zdroje pro Reuters s tím, že oficiální prohlášení má být zveřejněno brzy.

Doporučené články

Mezi vojenské cíle patřily logistické uzly, systémy protivzdušné obrany a místa skladování a odpalování zbraní. Prezident Joe Biden v pátek prohlásil, že údery proti povstalcům v Jemenu podpořily také Austrálie, Kanada, Bahrajn a Nizozemsko.

V pátek brzy ráno informovali zpravodajové AP o čtyřech výbuších v Saná, hlavním městě Jemenu. Svědci hlásili pět explozí i v přístavním městě Hudajdá. Vůdce jemenských povstalců Muhammad Alí al-Húsí ve čtvrtek varoval, že jakýkoli útok USA na jejich pozice vyvolá tvrdou vojenskou reakci.

Rada bezpečnosti Organizace spojených národů (RB OSN) přijala ve středu rezoluci, v níž odsoudila útoky jemenských povstalců na obchodní lodě v Rudém moři a vyzvala k jejich okamžitému zastavení.  

V rezoluci se uvádí, že nejméně dvě desítky útoků husijských povstalců v Rudém moři brání světovému obchodu a podkopávají svobodu plavby, jakož i mír a bezpečnost v regionu.

Rezoluci podpořilo 11 zemí, hlasování se zdržely Rusko, Čína, Alžírsko a Mosambik. Rada bezpečnosti OSN před hlasováním zamítla tři Ruskem navrhované pozměňovací návrhy.

Jemenští povstalci v uplynulých týdnech podnikli opakované útoky na plavidla v Rudém moři a tvrdí, že to dělají ze solidarity s Palestinci v Pásmu Gazy, kde Izrael bojuje proti militantnímu hnutí Hamás.

Související

Více souvisejících

Rusko Čína Husíové OSN

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Dominik Feri

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Přežijí jen ti nejbohatší? Před změnami počasí zavírají oči, na případné katastrofy se chystají po svém

Vítězství Donalda Trumpa představuje triumf politiky „bunkru na konci světa“, což je špatnou zprávou pro globální životní prostředí. Tento přístup vychází z myšlenky, že v době klimatických katastrof, vymírání přírody a narůstající nerovnosti je pro bohaté nejlepší šancí na přežití vybudování osobního útočiště, kde se mohou chránit před zoufalými masami. Jedná se o přežití těch nejbohatších, varuje server The Guardian.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Krůček od apokalypsy? Studená válka by nově zahrnovala tři strany, a byla by pořádně horká

S aktuálními hrozbami ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině, zrychleným programem zbrojení v Číně a americkou touhou po nadřazenosti, vyvstává podle serveru The Guardian základní otázka: Co by donutilo světové vůdce ustoupit od hrozící světové války?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy