Rusové se na ambasádě ve Washingtonu brání světelným show svými reflektory. Dětinské, míní organizátor

Ruské ambasády jsou po celém světě terčem protestů. Ve Washingtonu zde odpůrci invaze proti Ukrajině spouštějí světelnou show a personál tamního velvyslanectví proti nim bojuje vlastními reflektory. Aktivisté v Londýně pro změnu namalovali na silnici před budovou ambasády velkou ukrajinskou vlajku. 

Odborník na právo národní bezpečnosti Benjamin Wittes sedává v budově naproti ruskému velvyslanectví a vytváří světelnou show na jeho fasádě. Ze světelných projektorů na ni promítá například velkou modro-žlutou ukrajinskou vlajku. „Máme malou esej, kterou budeme promítat řádek po řádku ve třech jazycích. Je to o ukradených dětech,“ popsal. Neváhá vysílat ani nadávky adresované ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi v ukrajinštině. 

Wittes s přáteli nasvěcuje ruskou ambasádu jednou za několik týdnů už od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu na konci února loňského roku. „Rusům se to zjevně dostává pod kůži. Tuto noc se snažili projekce zahladit svými vlastními, včetně dvou obřích bílých Z,“ píše server listu NY Times. Písmeno Z se stalo za období agrese nacionalistickým symbolem ruského válečného úsilí. 

Loni na jaře pro změnu Rusové proháněli reflektorem ukrajinskou vlajku po celé budově. „Absurdní hru na kočku a myš od té doby sledovaly miliony lidí na internetu,“ líčí reportér NYT. 

Během letošního dubna se pro změnu z ambasády vynořil muž a otevřeným deštníkem v ruce bránil v promítání. „Dostávají se s námi do války o reflektory. Je to opravdu docela dětinské,“ poznamenal Wittes. 

Ruští diplomaté mají na své ambasádě v USA plný servis. V posledních letech zde pracovalo až 1 200 ruských zaměstnanců. Začátkem roku 2022 velvyslanec Anatolij Antonov uvedl, že zde je 184 diplomatů a členů pomocného personálu. „Uvnitř vysokého plotu obehnaného bezpečnostními kamerami se nachází samostatná vesnice s bytovým komplexem pro diplomaty a jejich rodiny, školou, hřištěm a bazénem. Jednoho nedávného odpoledne bylo možné vidět mladou dívku, jak jezdí na skateboardu poblíž zeleninové zahrady,“ líčí reportéři amerického listu. 

Ruské ambasády v zahraničí jsou od začátku války terčem protestů a někdy i útoků. Koncem června například demonstranti v estonském Tallinnu oblepili plot okolo budovy ruského velvyslanectví plakáty vyjadřujícími podporu ukrajinskému válečnému úsilí. 

Před ambasádou v Londýně aktivisté na silnici namalovali obrovskou ukrajinskou vlajku. Barvu rozlévali za pomoci upravených ručních vozíků. 

Pro změnu Dánové se v Kodani rozhodli pro poklidnější gesto. Přes silnici naproti ruské ambasádě zaparkovali dodávku s nápisem „Putine, zastav válku“. 

Aktivisté v polské Varšavě v červnu vylívali před touto budovou vodu jako symbol zničené Kachovské přehrady. 

Demonstranti se v odporu proti ruské invazi hned na začátku července sešli před ruskou ambasádou také v mongolské metropoli Ulánbátaru. 

Související

Budova ruského velvyslanectví v Praze, ilustrační fotografie.

Fiala nevidí důvod pro vyhoštění ruského velvyslance. Vztahy jsou na minimu

Premiér Petr Fiala (ODS) míní, že teď není třeba vyhošťovat ruského velvyslance z České republiky. Diplomatické vztahy jsou podle něj už teď na minimu, pro jejich úplně přerušení není. Řekl to dnes v Ostravě při diskusi se studenty v budově Ekonomické fakulty Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava. 

Více souvisejících

Velvyslanectví Rusko USA (Spojené státy americké) Rusko válka na Ukrajině Demonstrace

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 34 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování

Úřadující prezidentka Moldavska Maia Sanduová vyhrála druhé kolo prezidentských voleb s podporou 54 % voličů, čímž porazila proruského kandidáta a bývalého generálního prokurátora Alexandra Stoianogla. Sanduová, známá svou proevropskou orientací, oslovila vděčné občany a prohlásila, že Moldavsko „zvítězilo v bitvě za demokracii“. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy