Rusové se na ambasádě ve Washingtonu brání světelným show svými reflektory. Dětinské, míní organizátor

Ruské ambasády jsou po celém světě terčem protestů. Ve Washingtonu zde odpůrci invaze proti Ukrajině spouštějí světelnou show a personál tamního velvyslanectví proti nim bojuje vlastními reflektory. Aktivisté v Londýně pro změnu namalovali na silnici před budovou ambasády velkou ukrajinskou vlajku. 

Odborník na právo národní bezpečnosti Benjamin Wittes sedává v budově naproti ruskému velvyslanectví a vytváří světelnou show na jeho fasádě. Ze světelných projektorů na ni promítá například velkou modro-žlutou ukrajinskou vlajku. „Máme malou esej, kterou budeme promítat řádek po řádku ve třech jazycích. Je to o ukradených dětech,“ popsal. Neváhá vysílat ani nadávky adresované ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi v ukrajinštině. 

Wittes s přáteli nasvěcuje ruskou ambasádu jednou za několik týdnů už od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu na konci února loňského roku. „Rusům se to zjevně dostává pod kůži. Tuto noc se snažili projekce zahladit svými vlastními, včetně dvou obřích bílých Z,“ píše server listu NY Times. Písmeno Z se stalo za období agrese nacionalistickým symbolem ruského válečného úsilí. 

Loni na jaře pro změnu Rusové proháněli reflektorem ukrajinskou vlajku po celé budově. „Absurdní hru na kočku a myš od té doby sledovaly miliony lidí na internetu,“ líčí reportér NYT. 

Během letošního dubna se pro změnu z ambasády vynořil muž a otevřeným deštníkem v ruce bránil v promítání. „Dostávají se s námi do války o reflektory. Je to opravdu docela dětinské,“ poznamenal Wittes. 

Ruští diplomaté mají na své ambasádě v USA plný servis. V posledních letech zde pracovalo až 1 200 ruských zaměstnanců. Začátkem roku 2022 velvyslanec Anatolij Antonov uvedl, že zde je 184 diplomatů a členů pomocného personálu. „Uvnitř vysokého plotu obehnaného bezpečnostními kamerami se nachází samostatná vesnice s bytovým komplexem pro diplomaty a jejich rodiny, školou, hřištěm a bazénem. Jednoho nedávného odpoledne bylo možné vidět mladou dívku, jak jezdí na skateboardu poblíž zeleninové zahrady,“ líčí reportéři amerického listu. 

Ruské ambasády v zahraničí jsou od začátku války terčem protestů a někdy i útoků. Koncem června například demonstranti v estonském Tallinnu oblepili plot okolo budovy ruského velvyslanectví plakáty vyjadřujícími podporu ukrajinskému válečnému úsilí. 

Před ambasádou v Londýně aktivisté na silnici namalovali obrovskou ukrajinskou vlajku. Barvu rozlévali za pomoci upravených ručních vozíků. 

Pro změnu Dánové se v Kodani rozhodli pro poklidnější gesto. Přes silnici naproti ruské ambasádě zaparkovali dodávku s nápisem „Putine, zastav válku“. 

Aktivisté v polské Varšavě v červnu vylívali před touto budovou vodu jako symbol zničené Kachovské přehrady. 

Demonstranti se v odporu proti ruské invazi hned na začátku července sešli před ruskou ambasádou také v mongolské metropoli Ulánbátaru. 

Související

Budova ruského velvyslanectví v Praze, ilustrační fotografie.

Fiala nevidí důvod pro vyhoštění ruského velvyslance. Vztahy jsou na minimu

Premiér Petr Fiala (ODS) míní, že teď není třeba vyhošťovat ruského velvyslance z České republiky. Diplomatické vztahy jsou podle něj už teď na minimu, pro jejich úplně přerušení není. Řekl to dnes v Ostravě při diskusi se studenty v budově Ekonomické fakulty Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava. 

Více souvisejících

Velvyslanectví Rusko USA (Spojené státy americké) Rusko válka na Ukrajině Demonstrace

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj přirovnal Putina k Hitlerovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek odmítl podmínky ruského prezidenta Vladimira Putina pro okamžité příměří a zahájení jednání o ukončení války na Ukrajině. Tyto podmínky označil za ultimáta a přirovnal Putinovy návrhy k politice nacistického vůdce Adolfa Hitlera, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

včera

Návštěva Jense Stoltenberga u Zelenského v Kyjevě (29. dubna 2024).

Stoltenberg se vysmál Putinovu návrhu na mír. Podle Kyjeva je absurdní

Ukrajina označila podmínky pro ukončení války, které v pátek představil ruský prezident Vladimir Putin, za absurdní. Podle Ukrajiny se Putin snaží zavádět mezinárodní společenství a oslabovat skutečné diplomatické úsilí zaměřené na dosažení míru, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

EU

Kormidlo zelené politiky EU se neotočí, míní expertka. Nové složení EP ale zřejmě způsobí složitější schvalovací proces

Volby do Evropského parlamentu zasadily nepříjemnou ránu frakci Zelených. Ti oproti volbám z roku 2019 ztratili 18 křesel, letos dosáhli pouze na zisk celkových 7,4 % a 53 mandátů. Expertka na politiku Evropské unie Veronika Velička Zapletalová z Masarykovy univerzity v Brně pro EuroZprávy.cz ale vysvětlila, že ústředním bodem ve schvalovacím procesu je koalice Evropské lidové strany (EPP) a Socialistů a demokratů (S&D)., „Pro Evropskou unii je po technické stránce reálné být do roku 2050 neutrální,“ uvedla. 

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Šlachta

Přísaha a Motoristé jednají o budoucí spolupráci. Proč bořit něco, co funguje, ptá se Šlachta v rozhovoru pro EZ

Koalice Přísahy a Motoristé ve volbách do Evropského parlamentu získala dva mandáty. EuroZprávy.cz v této souvislosti oslovily předsedu hnutí Přísaha Roberta Šlachtu. Odmítl, že by jeho hnutí upozadilo svůj program kvůli spolupráci s Motoristy sobě. „Nikola Bartůšek a Filip Turek spolu skvěle fungují jako tým. Nikola jako odbornice na migraci a Filip jako odborník na Green Deal a průmysl. A to jsou dvě základní témata, o které dalších pět let v Evropě půjde,“ říká. 

včera

včera

včera

včera

Soukup přišel o TV Barrandov. Valná hromada ho odvolala z představenstva

Podnikatel Jan Čermák nahradil Jaromíra Soukupa v jednočlenném představenstvu společnosti Barrandov Televizní Studio, jak rozhodla před měsícem valná hromada firmy. Tato změna byla dnes oficiálně zapsána ve Sbírce listin. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy