Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

Právě se přehrává: ŽIVĚ: Pohřeb opozičního lídra Alexeje Navalného

ŽIVĚ: Pohřeb opozičního lídra Alexeje Navalného Video: YouTube

Na Borisovském hřbitově, kde byl Navalnyj pohřben, byly přítomny policejní hlídky, uvedl server Mediazona. Podle serveru Meduza měli zájemci vyrazit na obřad v předstihu, protože úřady mohou uzavřít stanici metra. Panovaly obavy, že policie bude bránit příznivcům Navalného v účasti na ceremonii.

Před návštěvou předpokládaných demonstrací byli podle serveru varováni žáci moskevských škol, studentům bylo vyhrožováno vyloučením. Pohřební vůz s Navalným do chrámu ve čtvrti Marjino dorazil krátce před polednem. Pohřeb byl naplánován na 12:00.

Smuteční obřad se odehrál ve čtvrti na jihovýchodě Moskvy, kde Navalnyj bydlel. Pohřben byl na Borisovském hřbitově. Rozloučení bylo neveřejné a trvalo více než půl hodiny. Navalného rakev do hrobu nakonec byla uložena do země za zvuků skladby My Way amerického zpěváka Franka Sinatry a hudby z amerického trháku Terminátor.

Smrt politika, který byl nejvýznamnějším kritikem Kremlu v posledních letech, oznámila vězeňská služba 16. února. Navalnyj zemřel v trestanecké kolonii za polárním kruhem, kde si odpykával mnoholetý trest.

Podle vdovy Julije Navalné nebylo jisté, zda bude páteční pohřeb probíhat klidně, obávala se, že by mohlo dojít k zatýkání. V chrámu platil zákaz pořizování obrazového i zvukového záznamu.

Přípravy pohřbu provázely komplikace. Navalného tým uvedl, že měl problémy s nalezením místa pro pohřeb a ve čtvrtek také vyšlo najevo, že kvůli výhrůžkám žádná z pohřebních služeb není ochotná ujmout se převozu politikova těla. 

Právě se přehrává: ŽIVĚ: Pohřeb opozičního lídra Alexeje Navalného

ŽIVĚ: Pohřeb opozičního lídra Alexeje Navalného Video: YouTube

Alexej Navalnyj byl ruský politik, právník a aktivista, který se stal známým díky své odvážné kritice korupce a politického establishmentu v Rusku. Narodil se 4. června 1976 v obci Butyně poblíž Moskvy. Vystudoval práva na Moskevské státní univerzitě a získal titul v oboru právo.

Navalnyj začal svoji veřejnou kariéru jako právník a později se stal politickým blogerem a aktivistou. Jeho popularita stoupla díky jeho schopnosti odhalovat korupci prostřednictvím sociálních médií a internetu. Navalnyj se stal známým svými investigativními reportážemi a videi, ve kterých odhaloval korupci na různých úrovních ruského státu.

V roce 2011 se Navalnyj stal jedním z hlavních organizátorů masových protestů proti volebním podvodům a korupci ve vládě. Tyto protesty vyvrcholily v Moskvě a jiných ruských městech a tisíce lidí během nich vyjádřily svůj nesouhlas se současným politickým systémem.

Navalnyj také založil protikorupční nadaci, nevládní organizaci zaměřenou na boj proti korupci v Rusku a na prosazování transparentnosti a spravedlnosti. Jeho práce pro nadaci mu přinesla nejen uznání, ale také mnoho nepřátel v ruském establishmentu.

Navalnyj byl opakovaně zatýkán a souzen ruskými úřady kvůli svým politickým aktivitám. Jeho zadržení vyvolalo protesty doma i v zahraničí, kde mnoho západních zemí odsoudilo postup ruské vlády.

V srpnu 2020 byl Navalnyj otráven nervovým jedem a byl hospitlizován v Německu. Podezření z útoku směřovalo k ruským úřadům, což vyvolalo další mezinárodní rozhořčení.

Navalnyj se po zotavení vrátil do Ruska, kde byl opět zatčen a následně odsouzen k mnoha letům vězení. Jeho zadržení a soudní procesy vyvolaly další protesty a vlnu solidarity doma i v zahraničí.

Navalnyj byl považován za jednoho z hlavních kritiků ruského prezidenta Vladimira Putina a symbol boje za demokracii a lidská práva v Rusku. 16. února 2024 podle ruských úřadů zemřel v trestanecké kolonii.

Související

Více souvisejících

Alexej Navalnyj Rusko Policie Rusko

Aktuálně se děje

před 25 minutami

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno před 30 minutami

před 48 minutami

před 56 minutami

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 10 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Z posil z NHL už reprezentaci opustil Zadina, následoval ho i Kodýtek. Týmu bude pomáhat kouč Gross

Týden před startem světového šampionátu v Praze a Ostravě se český národní tým ukazuje fanouškům v Brně, kde se konají České hokejové hry. Jedná se o závěrečnou přípravu na hokejový vrchol této sezóny v domácím prostředí, a proto není divu, že je o tuto akci mezi hokejisty ohromný zájem a na závěrečnou přípravu tak přijelo ze zámoří až deset hokejistů. Národní tým už ale stihli po úvodním zápase v Brně s Finy (1:4) opustit Filip Zadina ze San Jose a Petr Kodýtek z Ilvesu Tampere. Posilu si pak do realizačního týmu přivedl i ze Sparty, a to trenéra Pražanů Pavla Grosse, jenž bude pomáhat se skautingem. 

před 10 hodinami

Hrůzný nález ostatků v Plzni. V řece plavala lidská hlava

Plzeňská policie se od pátečního večera, kdy ve městě probíhaly populární Slavnosti svobody, zabývá nálezem lidských ostatků. Podle dostupných informací vylovili potápěči z řeky Radbuzy v centru města lidskou hlavu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy