Německý kancléř Olaf Scholz čelí klíčovému hlasování o důvěře, které se uskuteční v pondělí. Pravděpodobné odmítnutí jeho vlády v parlamentu povede k předčasným volbám, naplánovaným na 23. února. Tento proces, který začal již na počátku listopadu, ztělesňuje německý model pečlivě řízeného rozpadu vlády, jenž má zabránit chaosu podobnému tomu z dob Výmarské republiky, uvedl server Politico.
Hlasování o důvěře je v německé politice nutným krokem k rozpuštění parlamentu a vypsání předčasných voleb. Scholz, jehož třístranná koalice se rozpadla kvůli rozporům ohledně rozpočtu, zahájí pondělní zasedání projevem, v němž vysvětlí důvody, proč hlasování inicioval. Po něm bude následovat dvouhodinová debata a tajné hlasování. Ačkoliv je výsledek formálně otevřený, Scholz pravděpodobně podporu nezíská, což je v souladu s jeho záměrem připravit cestu k volbám.
Mezi těmi, kdo by mohli hlasování narušit, je krajně pravicová strana Alternativa pro Německo (AfD), která je známá svými taktickými manévry. Někteří její poslanci již avizovali, že Scholze podpoří, protože považují pravděpodobného budoucího kancléře Friedricha Merze z konzervativní CDU za příliš radikálního v jeho podpoře Ukrajiny. Přesto se očekává, že AfD nakonec podpoří rozpuštění parlamentu, aby maximalizovala svůj vliv jako druhá nejsilnější strana v současných průzkumech.
Po ztrátě důvěry navrhne Scholz prezidentu Frank-Walteru Steinmeierovi rozpuštění Bundestagu. Jeho menšinová vláda, složená z SPD a Zelených, zůstane do voleb plně funkční, ale s omezenými možnostmi prosazovat legislativu. Scholz tak bude vnímán jako "chromá kachna", což oslabí jeho pozici doma i na mezinárodní scéně.
Současná politická krize má kořeny v listopadu, kdy Scholz oznámil kolaps své koalice. Partnerství mezi SPD, Zelenými a FDP bylo od počátku komplikované. SPD a Zelení prosazovali silný sociální stát a investice do zelené energie, zatímco FDP kladla důraz na omezení vládních výdajů. Rozpory eskalovaly a Scholz ztratil podporu, což vedlo k nevyhnutelnému pádu vlády.
Následující volby pravděpodobně přinesou vítězství CDU a její bavorské sesterské strany CSU, které mají podporu kolem 32 %. SPD je podle průzkumů až třetí, za AfD. Klíčovou otázkou zůstává, kdo se stane koaličním partnerem konzervativců. Dlouhodobě se mluví o Zelených, kteří sdílí podobné zahraničněpolitické názory s CDU. Nicméně bavorský lídr Markus Söder z CSU tento scénář kritizuje, což vytváří další nejistoty.
Tradiční dvoustranné koalice se v poválečném Německu staly normou, ale s rostoucím vlivem AfD a vznikem nové levicově-populistické strany Aliance Sahry Wagenknechtové se třístranné koalice stávají pravděpodobnějšími. To by mohlo zvýšit politickou nestabilitu a zkomplikovat vládní rozhodování.
FDP, která byla součástí Scholzovy vlády, mezitím bojuje o přežití. S průzkumy pod 5% hranicí nutnou pro vstup do parlamentu čelí existenční krizi. Tato situace podtrhuje hluboké změny, kterými německá politika prochází, a nastavuje scénu pro dramatické volební období.
Související
Politico: EU tříští obchodní dohoda. Pro Německo je klíčová, Francie mobilizuje spojence
Záhadné požáry napříč Evropou. Stopy vedou k ruským agentům
Aktuálně se děje
před 10 minutami
KLDR na pokraji kolapsu. Jak se Kim Čong-un dokáže udržet u moci navzdory ekonomickým problémům?
před 34 minutami
Pád Asada rozpoutal v Evropě vášnivou debatu. Uprchlíci se bojí, co bude dál
před 1 hodinou
Francie má nového premiéra. Barniera nahradil Macronův spojenec Bayrou
před 1 hodinou
Trumpovo pozvání čínského prezidenta na inauguraci je historickým krokem. Si Ťin-pching ale neměl a výběr
před 2 hodinami
Zapojení Kyjeva do převratu v Sýrii je pro Rusko další ze špatných signálů. Podobné akce už běží v Súdánu a Mali, říká Řepa
před 2 hodinami
Ledovkové počasí je zpět v Česku. Udeří už dnes večer
před 2 hodinami
O transportu Asada do Ruska nevěděla ani jeho rodina. Moskva ho nechá upadnout v zapomnění
před 2 hodinami
Eutanazie zažívá nevídaný boom. V Kanadě takto zemře každý dvacátý
před 3 hodinami
Kde bere KLDR peníze? Severokorejská vláda vyškolila tisíce programátorů, podílí se na rozsáhlém spiknutí
před 3 hodinami
Čeští vědci zabodovali v NASA. Pomohli s odhalením tajemství černých děr
před 3 hodinami
Čína stranou nestojí. Legitimizuje požadavek Ruska, aby se Ukrajina vzdala značné části území
před 4 hodinami
Scholzova politická kariéra se blíží ke svému konci. V pondělí se rozhodne
před 4 hodinami
Počasí může ohrozit dostupnost potravin. V Británii už zvedají varovný prst
před 5 hodinami
Trumpa Sýrie nezajímá. Možná ale bude muset
před 5 hodinami
Rusko podniklo masivní letecký útok na Ukrajinu
před 6 hodinami
Syrské márnice vypráví příběhy o drsném týrání a mučení
před 7 hodinami
Počasí jako stvořené k zimním radovánkám. O víkendu napadne sníh
včera
Elon Musk překonal historický rekord. Nikdy nebyl nikdo bohatší, než on
včera
Ve stínu nemohoucího Brežněva. O intervenci v Afghánistánu se v Moskvě rozhodlo před 45 lety
včera
Proč se nedaří zastavit změny počasí? Na vině je nejen Trump a krajní pravice
Evropský komisař pro klima Wopke Hoekstra varuje, že svět čelí nejen zhoršujícím se klimatickým podmínkám, ale i „geopolitické zimě“. Podle něj se současné politické prostředí stává stále složitějším pro prosazování klimatických cílů Evropské unie. Vliv má návrat Donalda Trumpa na politickou scénu, vzestup krajní pravice v Evropě a rostoucí skepticismus vůči zeleným politikám v rámci samotné EU.
Zdroj: Libor Novák