Šéf ukrajinské rozvědky vyčíslil počet použitelných ruských strategických bombardérů. Některé už Ukrajinci zničili

Nezávislý ruský server Radio Svoboda zveřejnil rozhovor se šéfem ukrajinské rozvědky GUR Kyrylo Budanovem. Ruská armáda podle něj má už jen 27 bojeschopných strategických bombardérů Tu-22. Dva z nich Ukrajinci zničili během nedávných útoků na ruská vojenská letiště.

„Nedávné operace proti ruským strategickým bombardérům Tu-22M3 výrazně snížily možnost úderů raketami X-22 na území Ukrajiny,“ sdělil Budanov.

Vyčíslil, že do leteckých operací proti Ukrajině je zapojeno 436 ruských letadel. „To je hodně. Ale když se zeptáte, kolik z nich jsou letouny Tu-22, bude to několik málo. Měli asi 31 provozuschopných Tu-22, teď jich mají 29, mínus další dva, které jsou v opravě, to je 27. To znamená, že jich není tolik, aby skutečně létaly,“ vysvětlil.

Připomněl kompletní zničení dvou letadel a poškození dalších dvou při útočných operacích proti ruským letištím Solcy v Nižegorodské oblasti a Šajkovka v Kalužské oblasti. „Ta dvě, která byla poškozena, budou časem opravena, a to je třeba také pochopit. Jsme si dobře vědomi lidí, kteří to udělali… jsou to lidé, kteří plnili určité úkoly na území Ruské federace,“ prozradil.

Ukrajina informace o tomto zásahu nepotvrdila, nicméně úder na leteckou základnu Šajkovka v ruské Kalužské oblasti už ano. Nachází se více než 200 kilometrů od ukrajinsko-ruské hranice. „Útoky na ruské základny v posledních dnech zničily několik letadel včetně dvou bombardérů,“ citovala ukrajinská média nejmenované představitele tamního obranného zpravodajství.

Tento druh letounu je schopen provádět jaderné údery, konvenční útoky i protilodní mise. „Poškození nebo dokonce zničení dvou letounů Tu-22M3 samo o sobě nevyvolá vojensky významné účinky. Takovéto hluboké útoky ale podporují větší ukrajinské snahy o snížení ruské morálky,“ citovala CNN zprávu Institutu pro studium války (ISW).

Údery mohou značně poškodit stabilitu ruské obrany na velice kritických místech fronty, píše ISW. „Ruské frontové jednotky, zejména na jižní Ukrajině, se často potýkají se zhoršenou morálkou po ukrajinských úderech na týlové oblasti. Problémy s morálkou se mohou rychle prohloubit a rozšířit mezi ruské frontové jednotky, pokud se jedna jednotka pod tlakem zlomí, což by mohlo rozšířit paniku a výrazně snížit bojovou efektivitu ostatních ruských sil.“

Související

Více souvisejících

Ruská armáda Tu-22M3

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 52 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 9 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 9 hodinami

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy