Shořelá policejní auta, stovky zraněných policistů. Francouzi protestují často a mnohdy tvrdě

Lidé ve Francii nejsou nespokojeni jen s penzijní reformou. Na západě Francie byl těžce zraněn policista během akce, při které shořely dva policejní vozy. Demonstranti útočili na vodní rezervoáry uprostřed stavby. Mají zaručit vodu farmářům během období sucha. Muži zákona často čelí masivní přesile a používají tvrdé donucovací prostředky, za což si už úřady vysloužily kritiku z Rady Evropy. 

Kritiku za přístup k demonstrantům schytává už i francouzská policie. Komisař Rady Evropy pro lidská práva Dunja Mijatovič podle serveru Guardian obvinil represivní složky z užívání přílišného násilí. Řada demonstrantů se totiž chtěla shromáždit poklidně a měla právo na ochranu před policejní brutalitou. 

„Došlo k násilním incidentům, z nichž některé byly zaměřeny na síly zákona a pořádku. Ale sporadické násilné činy některých demonstrantů nebo jiné odsouzeníhodné činy spáchané jinými během protestu nemohou ospravedlnit nadměrné použití síly ze strany státu,“ popsal Mijatovič ve zprávě Rady Evropy. 

Francouzská policie podle informací agentury CNN uvedla, že se během čtvrtečních demonstrací až tisíc lidí chovalo násilně – zakládali ohně, zapalovali dýmové bomby a ničili majetek. Represivní složky měly zatknout minimálně 80 lidí. Zraněno bylo 123 policistů. 

Policie během dosud jedenáctidenní stávky mobilizovala 12 tisíc svých příslušníků, jen v Paříži 5 tisíc z nich. 

Francouzi protestují často a tvrdě 

Ukázalo se to například při sobotních střetech, kdy na západě země protestovali místní farmáři proti budování konstrukci nových rezervoárů na vodu. Ve městě Sainte-Soline se sešlo přes 25 tisíc protestujících. Na místě bylo podle serveru Politico přítomných 3 tisíce policistů a deset helikoptér. 

Tyto rezervoáry budou mít za úkol pomoct farmářům při čím dál častějším suchu způsobeném klimatickou změnou. Umožňují vodu pumpovat z podzemní vody. Aktivisté však tvrdí, že voda je běžnou komoditou a farmáři ji takto kradou. „Rezervoáry jsou nefér, protože znamenají přivlastnění a privatizaci vodních zdrojů menšinou na náklady většiny,“ vylíčila šéfka francouzské Strany zelených Marine Tondelier. Podle ní mají rezervoáry sloužit hlavně velkým farmářům. 

Policisté na protestující používali slzný plyn, vodní děla a zábleskové granáty. Snažili se totiž dostat do rezervoárů, které jsou momentálně ve výstavbě. Mezitím na muže zákona vypalovali ohňostroje a jiné projektily. Při akcích bylo zraněno několik lidí a shořela dvě policejní auta, jak informoval server France3.

„V Sainte-Soline jsou ultralevicové a krajně levicové skupiny extrémně násilné vůči našim četníkům. Nevýslovné, nesnesitelné. Nikdo by to neměl tolerovat. Plná podpora pro naše vymáhání práva,“ napsal na svém twitterovém účtu francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin. 

Při protestech ve čtvrtek a v noci na pátek bylo zadrženo dalších 457 lidí, zranění utrpělo 441 policistů, uvedl Darmanin. Počty zadržených a zejména zraněných jsou vyšší než při posledních protestech. 

Související

Více souvisejících

demonstrace ve Francii Francie

Aktuálně se děje

před 42 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

Emmanuel Macron

Muž pokory, hlas míru. Světoví lídři vzdávají poctu papeži Františkovi

Po zprávě o úmrtí papeže Františka, který zemřel ve věku 88 let ve Vatikánu na velikonoční pondělí, přicházejí z celého světa projevy soustrasti i obdivu k jeho životu a odkazu. Světoví státníci vyjadřují úctu vůči muži, který se podle jejich slov stal hlasem soucitu, míru a lidskosti v náročném století.

před 1 hodinou

Papež František na posledních záběrech před smrtí

Poslední záběry papeže Františka: Vystoupil před věřící, Urbi et Orbi už nepřečetl

Papež František se na veřejnosti naposledy objevil v neděli, tedy den před svou smrtí. Své velikonoční poselství Urbi et Orbi – Městu a světu – věnoval prosbě za světový mír, odzbrojení a propuštění vězňů. Navzdory rekonvalescenci po zánětu plic se papež z lodžie baziliky svatého Petra obrátil k tisícům věřících shromážděným na květinami zaplněném náměstí. Poselství už ale nepřečetl.

před 2 hodinami

Papež František

Mimořádná zpráva Zemřel papež František, bylo mu 88 let

Vatikán dnes ráno oznámil úmrtí papeže Františka, který zesnul ve věku 88 let. Podle oficiálního prohlášení zemřel v pondělí ráno 21. dubna 2025 na Velikonoční pondělí v 7:35 místního času ve svém rezidenčním sídle Casa Santa Marta ve Vatikánu, uvedl server BBC.

před 3 hodinami

Volodymyr Zelenskyj, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Putin podle Zelenského tisíckrát porušil velikonoční příměří

Ruské síly během velikonočního příměří, které jednostranně vyhlásil prezident Vladimir Putin, opakovaně útočily na Ukrajinu, uvedl v neděli ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Na sociální síti Telegram napsal, že Rusko se snaží vyvolat dojem dodržování příměří, ale ve skutečnosti dál podniká útoky a snaží se postupovat na frontě.

před 4 hodinami

Pete Hegseth

Skandál se opakuje. Hegseth sdílel vojenské plány v konverzaci se svou rodinou

Americký ministr obrany Pete Hegseth sdílel podrobné plány vojenské operace proti povstalcům Húsíům v Jemenu v soukromé konverzaci na aplikaci Signal, která zahrnovala nejen jeho právníka a bratra, ale i jeho manželku. Informaci přinesla televize CNN s odvoláním na tři nezávislé zdroje obeznámené s obsahem chatu.

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Joe Biden

"Biden byl mimo, uprostřed jednání šel do bazénu." Spisovatel popsal, co se dělo v Bílém domě, sepsul i Trumpa

Kdysi uznávaný jako pozorovatel dění v Bílém domě a autor knihy The Fight of His Life, Chris Whipple nyní ve svém novém díle s názvem Uncharted ostře mění kurz. Exprezidenta Joea Bidena a jeho nejbližší spolupracovníky líčí v mnohem temnějších barvách, než tomu bylo ještě před dvěma lety. Zatímco dříve vyzdvihoval Bidenovu vytrvalost a mentální bystrost, dnes hovoří o „šokující únavě“, „ztrátě kontaktu s realitou“ a „nepřipravenosti vést kampaň“.

včera

včera

Giorgia Meloniová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

"To nejhorší, co se mohlo stát." Během jednání Trumpa s Meloniovou došlo k fatálnímu selhání

Tlumočnice italské premiérky Giorgie Meloniové Valentina Maiolini-Rothbacher se veřejně omluvila za nepříjemné selhání během důležité schůzky s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Incident, ke kterému došlo tento týden v Bílém domě, přiměl samotnou premiérku Meloniovou, aby svou odpověď na otázku ohledně NATO a obranných výdajů přeložila do angličtiny sama.

včera

Pentagon

Vlastní reaktor do každé základny? Pentagon v tichosti chystá energetickou revoluci

Vývoj umělé inteligence prudce zvyšuje poptávku po elektrické energii, včetně jaderné. I když zájem investorů roste, dosud jej brzdily praktické a regulační překážky. Pentagon nyní podnikl klíčový krok: jeho agentura Defense Innovation Unit (DIU) vybrala nové firmy, které mohou začít stavět malé jaderné elektrárny, takzvané mikrоrеaktory, na základnách amerického ministerstva obrany.

včera

včera

Země, pohled z Měsíce

Kde se na Zemi skutečně vzala voda? Nový objev otřásl vědeckou komunitou

Vědci z Oxfordské univerzity možná výrazně otřásli dosavadními představami o tom, odkud se na Zemi vzala voda. Podle nové studie, zveřejněné ve středu v odborném časopise Icarus, byl raný materiál, ze kterého se Země formovala, bohatší na vodík, než se dosud předpokládalo, píše CNN. Výzkum přináší možnost, že voda na naší planetě vznikla z jejích původních složek a nebyla „dovezena“ z vesmíru.

včera

včera

Soud v USA, ilustrační foto

Urychlil vyhošťování imigrantů, pak soud deportaci zakázal. Co se děje v USA?

Ve výjimečném rozhodnutí přijatém během noci z pátku na sobotu zablokoval Nejvyšší soud Spojených států deportaci skupiny venezuelských migrantů zadržovaných v Texasu. Tento krok přišel pouhých několik dní poté, co stejný soud umožnil prezidentu Donaldu Trumpovi využít kontroverzní zákon z 18. století – Alien Enemies Act – pro urychlení vyhošťování imigrantů.

včera

Hlavně nenaštvat Trumpa. Jak NATO mění rétoriku, aby USA neodešly

Státy Severoatlantické aliance (NATO) začaly mírnit svá tvrzení týkající se klimatu, genderu a diverzity ve svých interních dokumentech. Podle tří dobře informovaných zdrojů je cílem této změny vyhnout se možné odvetě ze strany administrativy prezidenta Donalda Trumpa, který v druhém funkčním období vede kampaň proti politice rozmanitosti a klimatických iniciativ.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy