Nedělní pád syrského diktátora Bašára Asada znamená zásadní zlom v moderní historii země. Asad, který vládl více než dvě desetiletí, spolu se svou rodinou údajně uprchl do Ruska. Jeho odchod otevřel dveře k novým možnostem pro miliony Syřanů, kteří uprchli během občanské války.
Během prvních dnů po Asadově pádu byly zemi svědky euforie. Sochy jeho otce Háfize al-Asada, symboly represivního režimu, byly svrženy, a syrská prezidentská rezidence se otevřela veřejnosti. Přesto však země zůstává hluboce rozdělená a pod kontrolou různých ozbrojených frakcí, z nichž každá má podporu zahraničních mocností jako Rusko, Írán, Turecko, USA, státy Perského zálivu a Izrael.
Nejmocnější povstaleckou skupinou je Hayat Tahrir al-Šám (HTS), která se během posledních týdnů zmocnila klíčových syrských měst včetně Aleppa, Homsu, Hama a nakonec i Damašku. HTS, původně spojená s Al-Káidou pod názvem Al-Nusra, se od roku 2016 snaží prezentovat jako mírnější a více „syřská“ organizace. Odvrhla globální džihádistické ambice a zaměřila se na boj proti Asadovu režimu a íránským milicím.
Díky turecké podpoře a využití příměří mezi Ruskem a Tureckem v roce 2020 HTS vybudovala silnou organizační strukturu a zavedla prvky místní správy na dobytých územích, upozornil server The Conversation.
Turecko sehrálo klíčovou roli v ofenzivě proti Asadovu režimu. Ankara se rozhodla podpořit povstalce poté, co Asad odmítl její snahy o normalizaci vztahů. Turecko nyní usiluje o návrat milionů syrských uprchlíků na jejich domovskou půdu, avšak jeho hlavním cílem zůstává potlačení kurdských sil na severu, které vnímá jako bezpečnostní hrozbu.
Írán ztratil po Asadově pádu klíčovou pozici v regionu. Syrská zeměpisná poloha byla důležitou spojnici pro íránské spojence, jako je Hizballáh, a zároveň cestou pro přepravu zbraní do Libanonu. Oslabení této strategické hloubky představuje pro Írán velký problém, zejména v době, kdy čelí konfliktu s Izraelem.
Rusko, které vojensky zasáhlo do syrského konfliktu v roce 2015 na podporu Asadova režimu, utrpělo významnou geopolitickou porážku. Moskva, oslabená válkou na Ukrajině, již nebyla schopna udržet potřebnou podporu Asadovi. Nyní je budoucnost ruských vojenských základen v Sýrii nejistá.
Budoucnost země je však stále zahalena nejistotou. HTS není jediným významným hráčem na syrské scéně. Syrské demokratické síly (SDF), vedené Kurdy, kontrolují severovýchodní část země a využily kolapsu syrské armády k rozšíření svého vlivu. Tyto síly, podporované USA, se budou snažit své územní zisky udržet, což by mohlo vést ke konfliktům s tureckými zájmy.
Další významnou frakcí je Syrská národní armáda, kterou Turecko vytvořilo v roce 2017 a která ovládá části severozápadní Sýrie. Přestože tato skupina není jednotná, usiluje o vytvoření nárazníkové zóny poblíž tureckých hranic.
Pro syrský lid nyní nastává klíčový okamžik. Pokud různé frakce nedokážou vytvořit jednotnou přechodnou vládu, která by zaručila stabilitu, hrozí, že se zahraniční aktéři opět pokusí prosadit své vlastní zájmy. Budování nové Sýrie bude vyžadovat nejen návrat uprchlíků, ale i úsilí o překonání hlubokých etnických, náboženských a politických rozdílů, které válka prohloubila.
Související
Rusové prozradili, jak se má Asad po útěku ze Sýrie v Moskvě
Sýrie stále nemá klid. Izrael zničil celou námořní flotilu, Turecko bombarduje konvoje
Aktuálně se děje
včera
Princ William se vrátil na místo, které mu ukázala maminka Diana
včera
Češi cestující vlakem dostali důležité upozornění. Od neděle se zavádí velká novinka
včera
Na co v prosinci do kina? Nejlepší film roku, opičí životopis i ježčí návrat
včera
V Česku se má zlepšit pokrytí leteckou záchrankou. Vláda řešila i boj s korupcí
včera
Česko bude v Eurovizi reprezentovat vítěz SuperStar. ČT oznámila novinku k přenosům
včera
Rusové prozradili, jak se má Asad po útěku ze Sýrie v Moskvě
včera
VIDEO: Zákazu si nevšimli. Pendolino málem způsobilo velkou tragédii
včera
Politická krize v Jižní Koreji eskaluje: Exministr se pokusil o sebevraždu, v prezidentské kanceláři proběhla razie
včera
Lukašenko ruskými jadernými zbraněmi ohrožuje většinu Evropy. Na dostřel má Prahu i Reykjavík
včera
Macron chce nasadit na Ukrajině 40 tisíc vojáků ze Západu. Bude jednat s Tuskem
včera
Orbán jednal s Putinem o ukončení války na Ukrajině
včera
Sýrie stále nemá klid. Izrael zničil celou námořní flotilu, Turecko bombarduje konvoje
včera
Polsko si došlápne na Rusko. Bude požadovat vysvětlení
včera
Konec těžby ropy i uvolnění prastarých patogenů. Nová studie popsala, co způsobí změny počasí v Evropě
včera
O dalším osudu Sýrie nerozhodnou povstalci ani občané. Míč je na straně zbytku světa
včera
Trump: Priorita je ukrajinská krize, Blízký východ je jednodušší problém
včera
Sjednocená Sýrie zůstává nesplněným snem. Pád Asada na tom nic nemění
včera
Situace je skličující: Kdokoli se ujme vlády v Sýrii, dostane na starost zničenou armádu a občanskou válku
včera
Kim vyměnil lidské životy za stíhačky? Objevuje se důvod, proč poslal vojáky bojovat na Ukrajinu
včera
Lukašenko: Máme jaderné zbraně a chceme rakety Orešnik. Cíle si určíme sami
Autoritářský prezident Běloruska Alexandr Lukašenko oznámil, že jeho země již uchovává desítky ruských jaderných zbraní a připravuje zařízení pro plánované rozmístění nejnovější hypersonické balistické rakety Moskvy. Uvedla to agentura AP.
Zdroj: Libor Novák