Nedělní pád syrského diktátora Bašára Asada znamená zásadní zlom v moderní historii země. Asad, který vládl více než dvě desetiletí, spolu se svou rodinou údajně uprchl do Ruska. Jeho odchod otevřel dveře k novým možnostem pro miliony Syřanů, kteří uprchli během občanské války.
Během prvních dnů po Asadově pádu byly zemi svědky euforie. Sochy jeho otce Háfize al-Asada, symboly represivního režimu, byly svrženy, a syrská prezidentská rezidence se otevřela veřejnosti. Přesto však země zůstává hluboce rozdělená a pod kontrolou různých ozbrojených frakcí, z nichž každá má podporu zahraničních mocností jako Rusko, Írán, Turecko, USA, státy Perského zálivu a Izrael.
Nejmocnější povstaleckou skupinou je Hayat Tahrir al-Šám (HTS), která se během posledních týdnů zmocnila klíčových syrských měst včetně Aleppa, Homsu, Hama a nakonec i Damašku. HTS, původně spojená s Al-Káidou pod názvem Al-Nusra, se od roku 2016 snaží prezentovat jako mírnější a více „syřská“ organizace. Odvrhla globální džihádistické ambice a zaměřila se na boj proti Asadovu režimu a íránským milicím.
Díky turecké podpoře a využití příměří mezi Ruskem a Tureckem v roce 2020 HTS vybudovala silnou organizační strukturu a zavedla prvky místní správy na dobytých územích, upozornil server The Conversation.
Turecko sehrálo klíčovou roli v ofenzivě proti Asadovu režimu. Ankara se rozhodla podpořit povstalce poté, co Asad odmítl její snahy o normalizaci vztahů. Turecko nyní usiluje o návrat milionů syrských uprchlíků na jejich domovskou půdu, avšak jeho hlavním cílem zůstává potlačení kurdských sil na severu, které vnímá jako bezpečnostní hrozbu.
Írán ztratil po Asadově pádu klíčovou pozici v regionu. Syrská zeměpisná poloha byla důležitou spojnici pro íránské spojence, jako je Hizballáh, a zároveň cestou pro přepravu zbraní do Libanonu. Oslabení této strategické hloubky představuje pro Írán velký problém, zejména v době, kdy čelí konfliktu s Izraelem.
Rusko, které vojensky zasáhlo do syrského konfliktu v roce 2015 na podporu Asadova režimu, utrpělo významnou geopolitickou porážku. Moskva, oslabená válkou na Ukrajině, již nebyla schopna udržet potřebnou podporu Asadovi. Nyní je budoucnost ruských vojenských základen v Sýrii nejistá.
Budoucnost země je však stále zahalena nejistotou. HTS není jediným významným hráčem na syrské scéně. Syrské demokratické síly (SDF), vedené Kurdy, kontrolují severovýchodní část země a využily kolapsu syrské armády k rozšíření svého vlivu. Tyto síly, podporované USA, se budou snažit své územní zisky udržet, což by mohlo vést ke konfliktům s tureckými zájmy.
Další významnou frakcí je Syrská národní armáda, kterou Turecko vytvořilo v roce 2017 a která ovládá části severozápadní Sýrie. Přestože tato skupina není jednotná, usiluje o vytvoření nárazníkové zóny poblíž tureckých hranic.
Pro syrský lid nyní nastává klíčový okamžik. Pokud různé frakce nedokážou vytvořit jednotnou přechodnou vládu, která by zaručila stabilitu, hrozí, že se zahraniční aktéři opět pokusí prosadit své vlastní zájmy. Budování nové Sýrie bude vyžadovat nejen návrat uprchlíků, ale i úsilí o překonání hlubokých etnických, náboženských a politických rozdílů, které válka prohloubila.
Související
"Chceme domů, ale jen se podívat." Syrští uprchlíci čelí zásadní výzvě
Rok 2024 byl jedním z nejvýznamnějších v globálním bezpečnostním dění. Rok 2025 ho může strčit do kapsy
Aktuálně se děje
před 54 minutami
CIA: Covid zřejmě skutečně unikl z čínské laboratoře
před 2 hodinami
Počasí bude příští týden bude nezvykly teplé
včera
Zvýšení výdajů NATO, které prosazuje Trump, má smysl. Pomohlo by nejen Ukrajině
včera
Slovákům nehrozí převrat podle plánů opozice, ale Kremlu. Fico lidem odepře práva rád
včera
Severokorejci nejsou jedinými zahraničními bojovníky na straně Ruska v ukrajinské válce
včera
Trump: Za to, že válka pokračuje, může Putin. Stačil by jediný krok a okamžitě skončí
včera
Ropná krize vyvolaná válkou odeznívá. Kdo na ni vydělal nejvíce?
včera
Politico: Slováky vyhnala do ulic hrozba odchodu z EU. Chtějí konec Fica, ne bratříčkování s Putinem
včera
Podmínky dohody se naplňují. Hamás propustil rukojmí, Izrael stovky vězňů
včera
Orbán si rázně dupnul: Sankce proti Rusku podpoříme, máme ale podmínku
včera
Hamás začal na základě dohody s Izraelem propouštět rukojmí
včera
Proč se na Slovensku nezatýká? Fico v případě podezření na převrat musí konat, nemá ale důvod
včera
Evropa neví, jak dál. Je vyslání vojáků na Ukrajinu reálné?
včera
Severní Korea zakázala rozvody. Příliš západní jsou i párky v rohlíku
včera
Spojené státy zastavily veškerou zahraniční pomoc
včera
Počasí bude o víkendu velmi teplé. Teploty vyrostou na 11 stupňů
24. ledna 2025 22:13
Slovenskem prošly největší demonstrace za poslední roky. Lidé požadují pád Fica
24. ledna 2025 21:44
WHO čelí po odchodu USA velkým problémům. Začala masivně škrtat
24. ledna 2025 20:53
Trump nařídil zveřejnění tajných dokumentů. Svět se dozví podrobnosti o vraždě Kennedyů
24. ledna 2025 19:18
„Slovensko je Európa“. Lidé po celé zemi se bouří proti Ficovi, vyrazili do ulic
Nespokojení občané na Slovensku míří do ulic, aby vyjádřili svůj názor se směrováním země pod vedením čtyřnásobného premiéra Roberta Fica. Organizátoři protestů předpokládají velkou účast.
Zdroj: Patrik Bohačiak