Slovenský parlament dnes schválil návrh novely ústavy, který poslancům umožní vlastním rozhodnutím zkracovat volební období sněmovny. Ústavní změna je prvním krokem k uspořádání nových voleb po prosincovém pádu menšinové vlády premiéra Eduarda Hegera. Předlohu nepodpořila opozice, která prosazovala zavedení možnosti předčasně ukončit volební období parlamentu nejen rozhodnutím poslanců, ale také referendem.
Poslanci do ústavy doplnili ustanovení, že volební období Národní rady lze zkrátit usnesením parlamentu, které podpoří alespoň třípětinová většina poslanců. Dosluhující premiér Heger o víkendu ohlásil, že strany původní čtyřčlenné vládní koalice chtějí, aby se volby konaly 30. září, tedy zhruba pět měsíců před jejich řádným termínem.
"Schválení ústavní změny považuji za naplnění prvního kroku dohody o předčasných volbách. Věřím, že parlament v co nejkratší době určí i konkrétní termín předčasných voleb," uvedl Heger.
Z vyjádření šéfa sněmovny Borise Kollára vyplynulo, že o návrhu na samotné zkrácení stávajícího volebního období by sněmovna mohla začít jednat už ve čtvrtek.
Prezidentka Zuzana Čaputová naposledy minulý týden uvedla, že pokud do konce ledna nebudou schválena příslušná rozhodnutí ohledně vypsání nových voleb, tak jmenuje úřednickou vládu. Hegerův kabinet má v souladu s ústavou po vyslovení nedůvěry sněmovnou jen omezené pravomoci a s některými jeho rozhodnutími musí předem souhlasit hlava státu.
Změna ústavy byla potřebná po předloňském rozhodnutí ústavního soudu, který zablokoval konání referenda o předčasných volbách z důvodu, že taková možnost, stejně jako vyvolání voleb rozhodnutím sněmovny, není zakotvena v ústavě.
Část opozice, která prosazuje červnový termín konání voleb, novelu ústavy nepodpořila. Zdůvodnila to tím, že schválená předloha nepočítá s možností předčasného ukončení volebního období parlamentu také referendem. Taková ústavní změna byla předmětem sobotního plebiscitu, které ztroskotalo na nízké účasti. Podle slovenských odborníků na právo jen dvě evropské země umožňují rozpustit sněmovnu na základě referenda.
Poslanci v ústavě rovněž zakotvili stávající poměrný volební systém s jedním volebním obvodem pro parlamentní volby. Šéf nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) Igor Matovič to zdůvodnil tím, že opozice by po svém případném úspěchu ve volbách mohla volební pravidla změnit ve svůj prospěch. V současnosti lze volební systém v zemi měnit běžným zákonem, na což stačí souhlas nižšího počtu poslanců než na změnu ústavy. Například Matovič ještě před rokem obhajoval možnost většího počtu volebních obvodů v zemi.
Původní čtyřčlenná vládní koalice se rozpadla kvůli vnitřním sporům, a to hlavně mezi Matovičem a liberální stranou Svoboda a Solidarita (SaS).
Nejvyšší preference mají podle průzkumů veřejného mínění nyní strany Hlas-sociální demokracie (Hlas-SD) a Směr-sociální demokracie (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica. Hlas-SD založil v roce 2020 bývalý předseda vlády Peter Pellegrini, který spolu s několika poslanci odešel ze Směru-SD po jeho porážce v posledních volbách.
Slovenská opozice nezastává tak silné proevropské a proatlantické postoje jako nynější vláda. Například Fico se vyslovil proti dodávkám zbraní Ukrajině, která od loňského února čelí vojenské invazi Ruska.
Související

Slovenská policie bývalého slovenského ministra Kaliňáka z podplácení, tvrdí tisk

O víkendu skončí stálé hraniční kontroly na česko-slovenských hranicích
Slovensko , volby na Slovensku
Aktuálně se děje
včera

Kanada uvalila sankce na desítky lidí šířících ruskou propagandu a fake news
včera

Rusové si dál připomínají památku Ukrajinců zabitých při vzdušném útoku na Dnipro
Aktualizováno včera

Ukrajina by měla dostat maximální podporu, až na jaderné zbraně, míní Pavel. Může porazit Rusko
včera

Dada Revue v brněnském divadle Bolky Polívky je bláznivou komediální Pala Seriše
Aktualizováno včera

USA pošlou Ukrajině další vojenskou pomoc za dvě miliardy dolarů. Francie a Itálie se přidají
Aktualizováno včera

Větrné počasí bičuje Česko. Sníh komplikuje dopravu, tisíce lidí bez proudu, padají stromy, stojí vlaky i kamiony
včera

Diana Krall, Kurt Elling, Simon Phillips, či Melissa Aldana. JazzFestBrno představuje kompletní program
včera

Americká obchodní komise připravuje antimonopolní žalobu na Amazon
Aktualizováno včera

Členské země EU se dohodly na cenových stropech na ruské ropné produkty
včera

Škodí nejen tabák, ale i alkohol. Irsko chce na lahvích stejné nálepky jako na cigaretách
Aktualizováno včera

Svět řeší, zda pustit Rusko a Bělorusko na olympiádu. Stát chce jednat s olympijským výborem
včera

NSS eviduje už 50 stížností na prezidentské volby
včera

V Česku v lednu stoupl počet bankrotů firem i podnikatelů
včera

Některým školákům na dnešní den volna navážou jarní prázdniny
včera

Ford se vrací do Formule 1
včera

Lidé nejvíce věří Babišovi, Okamurovi a Zemanovi, ukázal průzkum
Aktualizováno včera

Nad USA se několik dní pohybuje čínský špionážní balón, nejde sestřelit
včera

Ve věku 88 zemřel Paco Rabanne, slavný španělský módní návrhář
včera

Zaměstnanost uprchlíků v Česku roste
včera
Kurýři rozvážkových firem si vydělají až 300 korun za hodinu, vliv má počet objednávek
Kurýři rozvážkových firem v ČR mohou vydělat v průměru až 300 Kč za hodinu. Pracují na základě partnerství se společnostmi a jejich výdělek se odvíjí hlavně od počtu vyřízených objednávek. Pracovní dobu si mohou kurýři určovat podle svých představ. Vyplývá to z vyjádření společností Wolt, Bolt Food a Dáme jídlo pro ČTK.
Zdroj: ČTK