Slovenská sněmovna neodvolala ministra vnitra, opozice chce konec celé vlády

Slovenský ministr vnitra Roman Mikulec přečkal dnes další pokus části opozice o odvolání ve sněmovně, v níž vládní koalice premiéra Eduarda Hegera dříve ztratila většinu. Pro vyslovení nedůvěry ministrovi dnes hlasovalo ve 150členném parlamentu 71 poslanců, k prosazení návrhu byla potřebná podpora aspoň 76 zákonodárců. 

Předseda bývalé vládní strany Svoboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík následně ohlásil, že strana vyvolá hlasování o vyslovení nedůvěry celé vládě.

Hlavně opoziční sociální demokraté (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica chtěli nyní odvolat Mikulce za to, že podle nich nezvládl migrační krizi, během které Česká republika i Rakousko na konci září zavedly kontroly na hranicích se Slovenskem. Mikulec pochybení odmítl a tvrdil, že pro omezení nelegální migrace je třeba posílit ochranu vnější hranice schengenského prostoru volného pohybu osob. Ministr v naposledy v listopadu také řekl, že Česko zavedením kontrol na hranicích se Slovenskem porušila takzvaný schengenský kodex. Praha už předtím tuto výtku odmítla.

Návrh na Mikulcovo odvolání nepodpořila ani celá opozice ani všichni nezařazení poslanci. Naopak, odvolání ministra při hlasování podpořili i čtyři poslanci z klubu vládního hnutí Jsme rodina. Pokusům opozice o vyslovení nedůvěry čelil Mikulec už v minulosti, předchozí podobné hlasování sněmovny bylo v září.

Hegerova vláda po odchodu SaS z koalice sice přišla v září o většinu ve sněmovně, následně ale v parlamentu dokázala prosadit většinu svých návrhů, a to i díky podpoře některých nezařazených poslanců.

Šéf SaS a exministr hospodářství Sulík ohlásil podání návrhu na vyslovení nedůvěry celé vládě, kterou strana opustila po sporech s ministrem financí a šéfem nesilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLANO) Igorem Matovičem. "Tato vláda ztratila důvod existence, škodí Slovensku," řekl Sulík.

Ke svolání mimořádné schůze parlamentu o odvolání vlády pomohli SaS poslanci strany Hlas-sociální demokracie expremiéra Petera Pellegriniho; SaS totiž k takovému kroku nemá sama potřebný počet zákonodárců.

Stejně jako k odvolání ministra i k vyslovení nedůvěry celé vládě je potřeba, aby příslušný návrh při hlasování sněmovny podpořila většina z celkového počtu poslanců.

Sulík řekl, že pro případ odvolání kabinetu se může zformovat nová vládní koalice, případně prezidentka jmenuje takzvanou úřednickou vládu nebo budou vypsány nové parlamentní volby.

Související

Tomáš Dvorský Původní zpráva

Korčok se vrací do hry. Jeho úkolem bude změnit vnímaní Progresivního Slovenska, říká politolog pro EZ

Nejsilnější slovenské opoziční hnutí Progresívne Slovensko (PS) získalo do svých řad Ivana Korčoka, dlouholetého diplomata a bývalého ministra zahraničí, který letos neúspěšně kandidoval na prezidenta. Politolog Tomáš Dvorský z Univerzity Pavla Josefa Šafaříka pro EuroZprávy.cz hodnotí, zda Korčokův vstup může PS pomoci oslovit voliče i v konzervativních regionech, oslabit pozici vládních stran a jaké výzvy by přineslo sestavování nové vlády v případě volební porážky Roberta Fica.

Více souvisejících

Slovensko Eduard Heger (ministr SR)

Aktuálně se děje

před 41 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy