Slovenský premiér Eduard Heger necelých sedm měsíců před předčasnými parlamentními volbami v zemi oznámil odchod z mateřského hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO). Učinil tak v noci na dnešek v příspěvku na sociální síti. Novinářům pak řekl, že se stal lídrem neparlamentní strany Demokrati (Demokraté) a že spolu s ním součástí tohoto politického projektu s cílem spojit strany pravého středu budou mimo jiné ministři zahraničí, obrany, hospodářství a životního prostředí.
Heger a ministr obrany Jaroslav Naď svůj odchod z OLaNO naznačovali už několik týdnů. Podle Hegera budou členové kabinetu, tedy i on sám, pokračovat ve svých vládních funkcích, ve kterých jsou po prosincovém pádu kabinetu z pověření prezidentky Zuzany Čaputové.
"Mám vlastní vizi o politice. Vím, že pokud ji chci naplnit, musím se vydat vlastní cestou," napsal Heger, který se stejně jako Naď či šéf diplomacie Rastislav Káčer netají svými prozápadními názory. Podle sondáží Heger nepatří k nejpopulárnějším politikům na Slovensku.
"Chceme aby na Slovensku pokračovaly reformy. Chceme, aby Slovensko bylo spolehlivou součástí demokratického světa, zodpovědným spojencem," řekl pak Heger při představení politického projektu Demokraté. Dodal, že hodlá přispět k vítězství Ukrajiny, která od loňského února čelí ruské vojenské invazi.
Důvody svého odchodu z OLaNO Heger nekomentoval; řekl pouze, že ve vládní koalici přetrvávaly napjaté vztahy a priority vládních stran neumožňovaly v některých otázkách dospět k dohodě.
Heger vyloučil spolupráci nejen s krajní pravicí, ale také se stranami Směr-sociální demokracie (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica a Hlas-sociální demokracie (Hlas-SD) bývalého premiéra Petera Pellegriniho; právě Směr-SD a Hlas-SD mají podle průzkumů veřejného mínění nejvyšší preference. Pellegrini založil Hlas-SD v roce 2020 poté, co po volební porážce Směru-SD z Ficovy strany spolu s několika dalšími poslanci odešel.
Strana Demokraté nezařazeného poslance Miroslava Kollára, která naposledy vystupovala pod názvem Modrá koalícia (Modrá koalice), původně plánovala spolupráci s někdejším dvojnásobným slovenském premiérem Mikulášem Dzurindou. Kvůli tomu se v lednu také přejmenovala z předchozího názvu Spolu právě na Modrou koalici; ze spolupráce s Dzurindou ale nakonec sešlo a Dzurinda v pondělí ohlásil založení nové strany pravého středu.
Někteří vládní politici dříve řekli, že Heger by měl zůstat v čele vlády i v případě svého odchodu z OLaNO.
"Edo, mnoho štěstí a dík za společnou cestu," napsal na facebooku šéf OLaNO Igor Matovič pod příspěvkem Hegera, který tímto způsobem oznámil svůj odchod z Matovičova hnutí.
Dosavadní člen předsednictva OLaNO Heger se stal předsedou vlády před dvěma roky po krizi ve vládní koalici, v zájmu jejíhož řešení z premiérské funkce odstoupil Matovič. Loni v prosinci po další koaliční krizi a po odchodu strany Svoboda a solidarita (SaS) z vlády sněmovna vyslovila už menšinové Hegerově vládě nedůvěru. Matovič po pádu vlády přišel o funkci ministra financí, což bylo součástí dohody Hegera s SaS o její podpoře například státního rozpočtu na tento rok. Předtím se Heger opakovaně Matoviče zastal, a to i v době, kdy SaS ještě jako vládní strana neúspěšně požadovala Matovičův odchod z kabinetu.
Ministr obrany Naď dříve hovořil o tom, že Matovičovy názory jsou příliš konzervativní a že voličům chybí alternativa, která má jasné směřování v zahraniční politice a je proreformní.
OLaNO se ziskem 25 procent hlasů v roce 2020 přesvědčivě vyhrálo parlamentní volby na Slovensku. Popularita hnutí i samotného Matoviče ale později začala klesat. Preference OLaNO se nyní pohybují na jednociferné hodnotě a Matovič se řadí k nejméně oblíbeným politikům v zemi.
Analytik: Slovenský premiér Heger má po změně strany šanci oslovit část voličů
Slovenský premiér Eduard Heger má po odchodu z hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) a přestupu do čela neparlamentní strany Demokraté šanci oslovit určitou část voličů. Vstup úřadujícího ministerského předsedy do nové strany před parlamentními volbami ale není standardní. ČTK to dnes řekl prezident bratislavského nevládního Institutu pro veřejné otázky (IVO) Grigorij Mesežnikov v reakci na Hegerovo oznámení o přestupu do jiné strany.
Předčasné volby na Slovensku jako řešení politické krize po prosincovém pádu menšinové Hegerovy vlády, které sněmovna vyslovila nedůvěru, budou 30. září.
"Tento projekt má šanci, aby oslovil část voličů. Bylo by ale silné tvrdit, že strhne masy," uvedl Mesežnikov.
Podle něj se Heger chce stát lídrem, kterým nebyl a ani se tak neprojevoval za svého působení v OLaNO někdejšího premiéra Igora Matoviče. "Byl v pozici, že nemohl prosadit, co chtěl. Neměl dostatečnou podporu ve své straně. Ta prosazovala, co chtěl Matovič," řekl Mesežnikov. Dodal, že OLaNO není standardní politickou stranou, ale seskupením malého počtu lidí bez stranické struktury.
Heger byl členem vedení OLaNO, podobně jako ministr obrany Jaroslav Naď, který spolu s ministry zahraničí, životního prostředí a hospodářství rovněž vstupují do strany Demokraté. Podle únorového průzkumu agentury Focus skončil Heger v žebříčku důvěryhodnosti slovenských politiků na osmém místě.
Odchod premiéra z OLaNO, o kterém se v zemi spekulovalo už delší dobu, Heger oznámil v noci na dnešek na sociální síti, během dne pak představil priority působení v novém politickém projektu. Mezi ně patří prosazování reforem, udržení prozápadní orientace Slovenska a snaha o propojování stran pravého středu, které jsou v zemi spíše rozdrobené.
Štěpení politických stran na Slovensku není ojedinělé. Například v roce 2020 opustil stranu Směr-sociální demokracie (Směr-SD) bývalého předsedy vlády Roberta Fica po její volební porážce a po odchodu do opozice expremiér Peter Pellegrini spolu s několika poslanci. Založili pak novou stranu Hlas-sociální demokracie, která se spolu se Směrem-SD nyní v průzkumech těší největší popularitě. V minulosti se vnitrostranickým rozkolům na Slovensku nevyhnuly ani jiné strany, které byly u moci.
Fico se v reakci na Hegerovo oznámení postavil proti tomu, aby členové vlády po přestupu do jiné strany zůstali ve svých funkcích. Opětovně také obhajoval návrh posunout kupředu termín předčasných voleb. Hlas-SD zase uvedl, že Heger chce obelhat lidi a že po třech letech sloužení Matovičovi už nemá do nabídnout.
Šéf bývalé vládní strany Svoboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík řekl, že pokud by se Heger k přestupu do nové strany odhodlal dříve, mohl mít zachovanou funkční vládu. Hegerův postup označil za projev jeho nerozhodnosti. SaS loni v září opustila kabinet, který tak přišel o většinu ve sněmovně a v prosinci nepřečkal hlasování parlamentu o vyslovení nedůvěry. Vláda zůstala v úřadu s omezenými kompetencemi z pověření prezidentky Zuzany Čaputové, která podle ústavy může v nynější situaci kdykoliv jmenovat nového premiéra. Čaputová dříve řekla, že úřednickou vládu by dosadila v případě, že byl Hegerův kabinet závažným způsobem selhal.
Související
Fico se čertí kvůli rozhodnutí Bidena. Jde o militantní krok USA, prohlásil
Korčok se vrací do hry. Jeho úkolem bude změnit vnímaní Progresivního Slovenska, říká politolog pro EZ
Slovensko , Eduard Heger (ministr SR)
Aktuálně se děje
před 32 minutami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 54 minutami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 1 hodinou
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 1 hodinou
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 2 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 2 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 2 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 3 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 3 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 4 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 4 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 5 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.
Zdroj: Libor Novák