Slovenský premiér Heger odchází z mateřského hnutí OLaNO

Slovenský premiér Eduard Heger necelých sedm měsíců před předčasnými parlamentními volbami v zemi oznámil odchod z mateřského hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO). Učinil tak v noci na dnešek v příspěvku na sociální síti. Novinářům pak řekl, že se stal lídrem neparlamentní strany Demokrati (Demokraté) a že spolu s ním součástí tohoto politického projektu s cílem spojit strany pravého středu budou mimo jiné ministři zahraničí, obrany, hospodářství a životního prostředí. 

Heger a ministr obrany Jaroslav Naď svůj odchod z OLaNO naznačovali už několik týdnů. Podle Hegera budou členové kabinetu, tedy i on sám, pokračovat ve svých vládních funkcích, ve kterých jsou po prosincovém pádu kabinetu z pověření prezidentky Zuzany Čaputové.

"Mám vlastní vizi o politice. Vím, že pokud ji chci naplnit, musím se vydat vlastní cestou," napsal Heger, který se stejně jako Naď či šéf diplomacie Rastislav Káčer netají svými prozápadními názory. Podle sondáží Heger nepatří k nejpopulárnějším politikům na Slovensku.

"Chceme aby na Slovensku pokračovaly reformy. Chceme, aby Slovensko bylo spolehlivou součástí demokratického světa, zodpovědným spojencem," řekl pak Heger při představení politického projektu Demokraté. Dodal, že hodlá přispět k vítězství Ukrajiny, která od loňského února čelí ruské vojenské invazi.

Důvody svého odchodu z OLaNO Heger nekomentoval; řekl pouze, že ve vládní koalici přetrvávaly napjaté vztahy a priority vládních stran neumožňovaly v některých otázkách dospět k dohodě.

Heger vyloučil spolupráci nejen s krajní pravicí, ale také se stranami Směr-sociální demokracie (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica a Hlas-sociální demokracie (Hlas-SD) bývalého premiéra Petera Pellegriniho; právě Směr-SD a Hlas-SD mají podle průzkumů veřejného mínění nejvyšší preference. Pellegrini založil Hlas-SD v roce 2020 poté, co po volební porážce Směru-SD z Ficovy strany spolu s několika dalšími poslanci odešel.

Strana Demokraté nezařazeného poslance Miroslava Kollára, která naposledy vystupovala pod názvem Modrá koalícia (Modrá koalice), původně plánovala spolupráci s někdejším dvojnásobným slovenském premiérem Mikulášem Dzurindou. Kvůli tomu se v lednu také přejmenovala z předchozího názvu Spolu právě na Modrou koalici; ze spolupráce s Dzurindou ale nakonec sešlo a Dzurinda v pondělí ohlásil založení nové strany pravého středu.

Někteří vládní politici dříve řekli, že Heger by měl zůstat v čele vlády i v případě svého odchodu z OLaNO.

"Edo, mnoho štěstí a dík za společnou cestu," napsal na facebooku šéf OLaNO Igor Matovič pod příspěvkem Hegera, který tímto způsobem oznámil svůj odchod z Matovičova hnutí.

Dosavadní člen předsednictva OLaNO Heger se stal předsedou vlády před dvěma roky po krizi ve vládní koalici, v zájmu jejíhož řešení z premiérské funkce odstoupil Matovič. Loni v prosinci po další koaliční krizi a po odchodu strany Svoboda a solidarita (SaS) z vlády sněmovna vyslovila už menšinové Hegerově vládě nedůvěru. Matovič po pádu vlády přišel o funkci ministra financí, což bylo součástí dohody Hegera s SaS o její podpoře například státního rozpočtu na tento rok. Předtím se Heger opakovaně Matoviče zastal, a to i v době, kdy SaS ještě jako vládní strana neúspěšně požadovala Matovičův odchod z kabinetu.

Ministr obrany Naď dříve hovořil o tom, že Matovičovy názory jsou příliš konzervativní a že voličům chybí alternativa, která má jasné směřování v zahraniční politice a je proreformní.

OLaNO se ziskem 25 procent hlasů v roce 2020 přesvědčivě vyhrálo parlamentní volby na Slovensku. Popularita hnutí i samotného Matoviče ale později začala klesat. Preference OLaNO se nyní pohybují na jednociferné hodnotě a Matovič se řadí k nejméně oblíbeným politikům v zemi.

Analytik: Slovenský premiér Heger má po změně strany šanci oslovit část voličů

Slovenský premiér Eduard Heger má po odchodu z hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) a přestupu do čela neparlamentní strany Demokraté šanci oslovit určitou část voličů. Vstup úřadujícího ministerského předsedy do nové strany před parlamentními volbami ale není standardní. ČTK to dnes řekl prezident bratislavského nevládního Institutu pro veřejné otázky (IVO) Grigorij Mesežnikov v reakci na Hegerovo oznámení o přestupu do jiné strany.

Předčasné volby na Slovensku jako řešení politické krize po prosincovém pádu menšinové Hegerovy vlády, které sněmovna vyslovila nedůvěru, budou 30. září.

"Tento projekt má šanci, aby oslovil část voličů. Bylo by ale silné tvrdit, že strhne masy," uvedl Mesežnikov.

Podle něj se Heger chce stát lídrem, kterým nebyl a ani se tak neprojevoval za svého působení v OLaNO někdejšího premiéra Igora Matoviče. "Byl v pozici, že nemohl prosadit, co chtěl. Neměl dostatečnou podporu ve své straně. Ta prosazovala, co chtěl Matovič," řekl Mesežnikov. Dodal, že OLaNO není standardní politickou stranou, ale seskupením malého počtu lidí bez stranické struktury.

Heger byl členem vedení OLaNO, podobně jako ministr obrany Jaroslav Naď, který spolu s ministry zahraničí, životního prostředí a hospodářství rovněž vstupují do strany Demokraté. Podle únorového průzkumu agentury Focus skončil Heger v žebříčku důvěryhodnosti slovenských politiků na osmém místě.

Odchod premiéra z OLaNO, o kterém se v zemi spekulovalo už delší dobu, Heger oznámil v noci na dnešek na sociální síti, během dne pak představil priority působení v novém politickém projektu. Mezi ně patří prosazování reforem, udržení prozápadní orientace Slovenska a snaha o propojování stran pravého středu, které jsou v zemi spíše rozdrobené.

Štěpení politických stran na Slovensku není ojedinělé. Například v roce 2020 opustil stranu Směr-sociální demokracie (Směr-SD) bývalého předsedy vlády Roberta Fica po její volební porážce a po odchodu do opozice expremiér Peter Pellegrini spolu s několika poslanci. Založili pak novou stranu Hlas-sociální demokracie, která se spolu se Směrem-SD nyní v průzkumech těší největší popularitě. V minulosti se vnitrostranickým rozkolům na Slovensku nevyhnuly ani jiné strany, které byly u moci.

Fico se v reakci na Hegerovo oznámení postavil proti tomu, aby členové vlády po přestupu do jiné strany zůstali ve svých funkcích. Opětovně také obhajoval návrh posunout kupředu termín předčasných voleb. Hlas-SD zase uvedl, že Heger chce obelhat lidi a že po třech letech sloužení Matovičovi už nemá do nabídnout.

Šéf bývalé vládní strany Svoboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík řekl, že pokud by se Heger k přestupu do nové strany odhodlal dříve, mohl mít zachovanou funkční vládu. Hegerův postup označil za projev jeho nerozhodnosti. SaS loni v září opustila kabinet, který tak přišel o většinu ve sněmovně a v prosinci nepřečkal hlasování parlamentu o vyslovení nedůvěry. Vláda zůstala v úřadu s omezenými kompetencemi z pověření prezidentky Zuzany Čaputové, která podle ústavy může v nynější situaci kdykoliv jmenovat nového premiéra. Čaputová dříve řekla, že úřednickou vládu by dosadila v případě, že byl Hegerův kabinet závažným způsobem selhal.

Související

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

Více souvisejících

Slovensko Eduard Heger (ministr SR)

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 1 hodinou

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 3 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 6 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 21 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy