Směřujeme k další světové válce, varují experti. Popsali, jak velké je riziko, že vypukne

V nejnovějším vysílání podcastu Konkretan, který společně produkují portály Index a ATV, se experti zamýšleli nad aktuálními geopolitickými napětími a rizikem třetí světové války. 

Diskuze probíhala za účasti plukovníka ve výslužbě Józsefa Kis-Benedeka, bývalého důstojníka vojenské rozvědky, a Ference Kaisera, docenta katedry mezinárodních bezpečnostních studií na Národní univerzitě veřejných služeb. Oba odborníci hovořili o konfliktu na Blízkém východě, v Evropě i o napětí v Asii.

József Kis-Benedek zdůraznil, že události směřují ke světové válce. Ale ačkoliv se situace může zdát dramatická, zatím se nejedná o světovou válku. Podle Kaisera je pravděpodobnost třetí světové války pod jedno procento, neboť žádná z mocností o eskalaci nestojí. Rusko má dost problémů s válkou na Ukrajině a v případě konfliktu mezi asijskými mocnostmi experti nepředpokládají bezprostřední nebezpečí.

V souvislosti s rusko-ukrajinskou válkou Kaiser připomněl, že NATO má nad Ruskem konvenční vojenskou převahu, což je faktor, který snižuje riziko eskalace. Kis-Benedek dodal, že po celém světě momentálně probíhá více než čtyřicet ozbrojených konfliktů, přičemž mechanismy vyjednávání mezi USA a Ruskem jsou srovnatelné s dobou studené války.

Oba odborníci vyjádřili obavu, že se svět může opět přiblížit studenoválečnému rozdělení a že role jaderných zbraní opět nabývá na významu. Kaiser zmínil, že v 90. letech měly Kazachstán a Ukrajina po rozpadu Sovětského svazu více jaderných hlavic než Velká Británie, Francie a Čína dohromady. Tento stav ale ukončila dohoda z roku 1994, kdy Ukrajina předala svůj jaderný arzenál Rusku výměnou za příslib respektování svých hranic – což Moskva v posledních letech porušila.

Kaiser zdůraznil důležitost Indie, která má významné ekonomické i vojenské ambice a rozvíjí se rychlým tempem. Indie si buduje vliv nejen na poli vojenského průmyslu, ale také ve snaze hrát roli prostředníka v rusko-ukrajinském konfliktu a balancovat vztahy mezi USA a Čínou. Odborníci hovořili o možném rozdělení světa na tři mocenské bloky s dominancí USA, Indie a Číny, což by podle nich dlouhodobě mohlo změnit geopolitické uspořádání.

Dalším tématem diskuze byla Severní Korea, která by mohla sehrát nečekanou roli na ukrajinsko-ruské frontě, kde by se mohla aktivně zapojit do konfliktu. Podle Kis-Benedeka a Kaisera je angažmá Ruska v Severní Koreji znakem jeho vojenské slabosti a logistických problémů. Odborníci také upozornili na to, že nadcházející prezidentské volby v USA mohou zásadně ovlivnit i Evropu, přičemž cílem Donalda Trumpa by bylo udržet Čínu pod kontrolou.

Odborníci se shodli, že mír v ukrajinsko-ruském konfliktu je zatím vzdálenou možností. Podle Kaisera Rusko vnímá jako svůj strategický cíl zabránit Ukrajině, aby se stala členem NATO. Takový stav by mohl přetrvávat ve formě nízké intenzity bojů a bránit Ukrajině v připojení k západnímu vojenskému společenství.

Související

Ilustrační foto Původní zpráva

Rusové na NATO nemají, ale jaderné zbraně už zaměřili. Experti pro EZ popsali, jak by vypadala válka

EuroZprávy.cz se obrátily na přední české bezpečnostní experty, aby popsali, jak by mohl vypadat teoretický konflikt mezi Severoatlantickou aliancí a Ruskem. Z jejich slov vyplývá, že Rusko na tuto variantu není připravené a v konvenční rovině nemá mnoho šancí. Problém ale dělají jaderné zbraně; Rusové mají převahu a evropská města jsou zaměřená už dávno. 

Více souvisejících

válka

Aktuálně se děje

před 24 minutami

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská dominance na Ukrajině klesá. Rozdíly v dělostřelecké palbě téměř vymizely

Schopnost Ruska získávat převahu nad Ukrajinou pomocí dělostřeleckých útoků na bojišti je významně omezena, uvedli západní představitelé. Zatímco v minulosti Rusko odpálilo na každý ukrajinský granát minimálně pět svých, tento poměr nyní klesl na pouhých 1,5 ruského výstřelu na jeden ukrajinský. Tento posun naznačuje ztrátu někdejší dominance ruské dělostřelecké síly, i když Moskva nachází jiné způsoby, jak si svou palebnou převahu udržet.

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Policie zasahuje kvůli hlášené střelbě na ZČU v Plzni. (4.12.2024)

Policie našla výtržníky, kteří způsobili zásah na ZČU v Plzni. Jde o studenty

Policie po pouhých dvou dnech od incidentu oznámila, že našla a obvinila dvojici mladíků, kteří svým chováním vzbudili ve středu důvodnou obavu z útoku na Západočeské univerzitě v Plzni, kde v pozdních odpoledních hodinách došlo k rozsáhlému policejnímu zásahu. Mladíci čelí obvinění ze spáchání přečinu výtržnictví ve formě spolupachatelství. 

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Putin změnil zavedená pravidla. Obešel sankce USA

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil změnu pravidel pro platby za ruské fosilní palivo, aby obešel nové sankce uvalené Spojenými státy na Gazprombank, klíčovou banku pro platby za plyn a ropu. Tyto sankce ohrožují především dodávky zemního plynu do Maďarska a Slovenska, které jsou na ruském plynu silně závislé.

před 2 hodinami

Ursula von der Leyenová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Politico: EU tříští obchodní dohoda. Pro Německo je klíčová, Francie mobilizuje spojence

Evropská unie čelí vážnému rozkolu kvůli obchodní dohodě s jihoamerickým blokem Mercosur, která vyvolává ostré spory mezi Francií a Německem. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová odletěla do Uruguaye s cílem uzavřít tuto historickou dohodu, která je v jednání již několik desetiletí. Zatímco Berlín tuto dohodu považuje za klíčovou pro oživení průmyslu, Paříž ji vnímá jako hrozbu pro své zemědělství a národní suverenitu, uvedl server Politico.

před 3 hodinami

Syrští rebelové v Aleppu

Vůdce syrských rebelů potvrdil, co je cílem „revoluce“

Abú Mohammad al-Džolání, vůdce hlavní skupiny ozbrojené opozice v Sýrii Haját Tahrír aš-Šám (HTS), exkluzivně pro americkou stanici CNN promluvil o cílech současného konfliktu s vládními silami. „Když mluvíme o cílech, cílem revoluce zůstává svržení tohoto režimu. Je naším právem použít všechny dostupné prostředky k dosažení tohoto cíle,“ řekl.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

NASA zveřejnila unikátní snímky z misí Apollo

NASA stanovila nové datum, kdy se člověk vrátí na Měsíc

NASA oznámila další zpoždění v programu Artemis, který má poprvé za více než 50 let vrátit astronauty na Měsíc. Mise plánovaná na rok 2026 se nyní odkládá nejdříve na polovinu roku 2027. I průkopnická mise, během níž měli astronauti obletět Měsíc v září 2025, byla posunuta nejdříve na duben 2026.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 12 hodinami

včera

Bakterie, ilustrační foto

Afrikou se šíří nová záhadná nemoc. Počty mrtvých rostou, lékaři o ní nic netuší

Záhadné onemocnění, které zasáhlo Demokratickou republiku Kongo, vyvolává stále větší obavy nejen mezi místními úřady, ale i na mezinárodní úrovni. Dosud neznámá nemoc, která se projevuje chřipkovými příznaky, si v provincii Kwango na jihozápadě země vyžádala životy desítek lidí. Podle místních zpráv počet obětí dosahuje mezi 67 a 143, přičemž nejvíce postiženi jsou ženy a děti.

včera

Emmanuel Macron, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Neodstoupím. Macron v reakci na politickou krizi ve Francii promluvil k národu

Prezident Emmanuel Macron se obrátil na francouzský národ v reakci na politickou krizi, která otřásá zemí po pádu vlády vedené Michelem Barnierem. V desetiminutovém projevu zdůraznil své odhodlání zůstat v úřadu až do konce svého mandátu v roce 2027, přestože někteří političtí oponenti požadují jeho rezignaci.

včera

včera

Očkování, ilustrační foto

Smrtelná nemoc 19. století se vrátila. Závod o vakcínu proti černému kašli začíná

Závod o nalezení dlouhodobější ochrany proti černému kašli odstartoval. Vakcíny, které jsou v současnosti k dispozici, sice chrání před závažným průběhem nemoci, ale jejich účinnost časem klesá. Tento problém se stává stále naléhavějším, neboť černý kašel, kdysi smrtelná nemoc 19. století, se vrací v mnoha zemích světa. S epidemiologickými cykly této nákazy a s poklesem proočkovanosti zejména mezi těhotnými ženami je nutné hledat inovativní přístupy k prevenci.

včera

včera

Aktualizováno včera

Markéta Pekarová Adamová na sněmu TOP 09. (11.11.2023)

Pekarová Adamová ustála hlasování o odvolání z čela Sněmovny

Hnutí ANO neuspělo ve snaze odvolat Markétu Pekarovou Adamovou z čela Poslanecké sněmovny. Opozice ji kritizuje za nezvládnutí funkce a omezování opozičních iniciativ. Například podle Aleny Schillerové jedná proti pravidlům Poslanecké sněmovny a dokonce protiústavně.

včera

14letý terorista? V ruských věznicích končí i nezletilí, stačí aby kritizovali Putina

Během chladného listopadového rána si Irina Turbina balí tašky plné jídla, přidává dvě velká balení sprchového gelu, objemné balíky toaletního papíru, kleštičky na nehty, román a atlas geografie. Poté se vydává na vyčerpávající dvoudenní cestu. Tyto věci jsou pro jejího šestnáctiletého syna Arsenije. Možná je to její poslední šance ho spatřit, než bude poslán do nápravného zařízení pro mladistvé, kde má strávit pětiletý trest.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy