V nejnovějším vysílání podcastu Konkretan, který společně produkují portály Index a ATV, se experti zamýšleli nad aktuálními geopolitickými napětími a rizikem třetí světové války.
Diskuze probíhala za účasti plukovníka ve výslužbě Józsefa Kis-Benedeka, bývalého důstojníka vojenské rozvědky, a Ference Kaisera, docenta katedry mezinárodních bezpečnostních studií na Národní univerzitě veřejných služeb. Oba odborníci hovořili o konfliktu na Blízkém východě, v Evropě i o napětí v Asii.
József Kis-Benedek zdůraznil, že události směřují ke světové válce. Ale ačkoliv se situace může zdát dramatická, zatím se nejedná o světovou válku. Podle Kaisera je pravděpodobnost třetí světové války pod jedno procento, neboť žádná z mocností o eskalaci nestojí. Rusko má dost problémů s válkou na Ukrajině a v případě konfliktu mezi asijskými mocnostmi experti nepředpokládají bezprostřední nebezpečí.
V souvislosti s rusko-ukrajinskou válkou Kaiser připomněl, že NATO má nad Ruskem konvenční vojenskou převahu, což je faktor, který snižuje riziko eskalace. Kis-Benedek dodal, že po celém světě momentálně probíhá více než čtyřicet ozbrojených konfliktů, přičemž mechanismy vyjednávání mezi USA a Ruskem jsou srovnatelné s dobou studené války.
Oba odborníci vyjádřili obavu, že se svět může opět přiblížit studenoválečnému rozdělení a že role jaderných zbraní opět nabývá na významu. Kaiser zmínil, že v 90. letech měly Kazachstán a Ukrajina po rozpadu Sovětského svazu více jaderných hlavic než Velká Británie, Francie a Čína dohromady. Tento stav ale ukončila dohoda z roku 1994, kdy Ukrajina předala svůj jaderný arzenál Rusku výměnou za příslib respektování svých hranic – což Moskva v posledních letech porušila.
Kaiser zdůraznil důležitost Indie, která má významné ekonomické i vojenské ambice a rozvíjí se rychlým tempem. Indie si buduje vliv nejen na poli vojenského průmyslu, ale také ve snaze hrát roli prostředníka v rusko-ukrajinském konfliktu a balancovat vztahy mezi USA a Čínou. Odborníci hovořili o možném rozdělení světa na tři mocenské bloky s dominancí USA, Indie a Číny, což by podle nich dlouhodobě mohlo změnit geopolitické uspořádání.
Dalším tématem diskuze byla Severní Korea, která by mohla sehrát nečekanou roli na ukrajinsko-ruské frontě, kde by se mohla aktivně zapojit do konfliktu. Podle Kis-Benedeka a Kaisera je angažmá Ruska v Severní Koreji znakem jeho vojenské slabosti a logistických problémů. Odborníci také upozornili na to, že nadcházející prezidentské volby v USA mohou zásadně ovlivnit i Evropu, přičemž cílem Donalda Trumpa by bylo udržet Čínu pod kontrolou.
Odborníci se shodli, že mír v ukrajinsko-ruském konfliktu je zatím vzdálenou možností. Podle Kaisera Rusko vnímá jako svůj strategický cíl zabránit Ukrajině, aby se stala členem NATO. Takový stav by mohl přetrvávat ve formě nízké intenzity bojů a bránit Ukrajině v připojení k západnímu vojenskému společenství.
Související
Rusové na NATO nemají, ale jaderné zbraně už zaměřili. Experti pro EZ popsali, jak by vypadala válka
Svět se změnil ve válečnou zónu. Zažil nejvíc konfliktu od druhé světové
Aktuálně se děje
před 24 minutami
Ruská dominance na Ukrajině klesá. Rozdíly v dělostřelecké palbě téměř vymizely
před 59 minutami
Ukrajina s jadernými zbraněmi: Jak mohla změnit geopolitiku a odvážila by se Moskva zaútočit?
před 1 hodinou
Poslední Bidenův hrdinský čin. Před odchodem z Bílého domu napumpuje do Ukrajiny zbraně i peníze
před 1 hodinou
Policie našla výtržníky, kteří způsobili zásah na ZČU v Plzni. Jde o studenty
před 1 hodinou
Putin změnil zavedená pravidla. Obešel sankce USA
před 2 hodinami
Politico: EU tříští obchodní dohoda. Pro Německo je klíčová, Francie mobilizuje spojence
před 3 hodinami
Vůdce syrských rebelů potvrdil, co je cílem „revoluce“
před 3 hodinami
Kolaps na D8: Husté sněžení a nehody uzavřely dálnici. Řidiči nedělají záchranářskou uličku
před 3 hodinami
NASA stanovila nové datum, kdy se člověk vrátí na Měsíc
před 4 hodinami
Počasí: Svět se otepluje mnohem rychleji, než se čekalo. Vědci konečně zjistili proč
před 4 hodinami
Počasí přinese o víkendu déšť, příští týden už Česko zasype sníh
před 12 hodinami
Sparta doma slaví výhru nad Hradcem Králové: V tabulce je nyní druhá
včera
Afrikou se šíří nová záhadná nemoc. Počty mrtvých rostou, lékaři o ní nic netuší
včera
Neodstoupím. Macron v reakci na politickou krizi ve Francii promluvil k národu
včera
Pošleme vám uprchlíky, které nechceme, vzkázal Trump zemím. Ani náhodou, reagují Bahamy
včera
Smrtelná nemoc 19. století se vrátila. Závod o vakcínu proti černému kašli začíná
včera
Syrští povstalci mají na kontě další úspěch. Po deseti letech sebrali Asadovi další klíčové město
včera
Atentát na šéfa největší americké pojišťovny: Vrah policii uniká, na nábojnicích zanechal vzkaz
Aktualizováno včera
Pekarová Adamová ustála hlasování o odvolání z čela Sněmovny
včera
14letý terorista? V ruských věznicích končí i nezletilí, stačí aby kritizovali Putina
Během chladného listopadového rána si Irina Turbina balí tašky plné jídla, přidává dvě velká balení sprchového gelu, objemné balíky toaletního papíru, kleštičky na nehty, román a atlas geografie. Poté se vydává na vyčerpávající dvoudenní cestu. Tyto věci jsou pro jejího šestnáctiletého syna Arsenije. Možná je to její poslední šance ho spatřit, než bude poslán do nápravného zařízení pro mladistvé, kde má strávit pětiletý trest.
Zdroj: Libor Novák