V nejnovějším vysílání podcastu Konkretan, který společně produkují portály Index a ATV, se experti zamýšleli nad aktuálními geopolitickými napětími a rizikem třetí světové války.
Diskuze probíhala za účasti plukovníka ve výslužbě Józsefa Kis-Benedeka, bývalého důstojníka vojenské rozvědky, a Ference Kaisera, docenta katedry mezinárodních bezpečnostních studií na Národní univerzitě veřejných služeb. Oba odborníci hovořili o konfliktu na Blízkém východě, v Evropě i o napětí v Asii.
József Kis-Benedek zdůraznil, že události směřují ke světové válce. Ale ačkoliv se situace může zdát dramatická, zatím se nejedná o světovou válku. Podle Kaisera je pravděpodobnost třetí světové války pod jedno procento, neboť žádná z mocností o eskalaci nestojí. Rusko má dost problémů s válkou na Ukrajině a v případě konfliktu mezi asijskými mocnostmi experti nepředpokládají bezprostřední nebezpečí.
V souvislosti s rusko-ukrajinskou válkou Kaiser připomněl, že NATO má nad Ruskem konvenční vojenskou převahu, což je faktor, který snižuje riziko eskalace. Kis-Benedek dodal, že po celém světě momentálně probíhá více než čtyřicet ozbrojených konfliktů, přičemž mechanismy vyjednávání mezi USA a Ruskem jsou srovnatelné s dobou studené války.
Oba odborníci vyjádřili obavu, že se svět může opět přiblížit studenoválečnému rozdělení a že role jaderných zbraní opět nabývá na významu. Kaiser zmínil, že v 90. letech měly Kazachstán a Ukrajina po rozpadu Sovětského svazu více jaderných hlavic než Velká Británie, Francie a Čína dohromady. Tento stav ale ukončila dohoda z roku 1994, kdy Ukrajina předala svůj jaderný arzenál Rusku výměnou za příslib respektování svých hranic – což Moskva v posledních letech porušila.
Kaiser zdůraznil důležitost Indie, která má významné ekonomické i vojenské ambice a rozvíjí se rychlým tempem. Indie si buduje vliv nejen na poli vojenského průmyslu, ale také ve snaze hrát roli prostředníka v rusko-ukrajinském konfliktu a balancovat vztahy mezi USA a Čínou. Odborníci hovořili o možném rozdělení světa na tři mocenské bloky s dominancí USA, Indie a Číny, což by podle nich dlouhodobě mohlo změnit geopolitické uspořádání.
Dalším tématem diskuze byla Severní Korea, která by mohla sehrát nečekanou roli na ukrajinsko-ruské frontě, kde by se mohla aktivně zapojit do konfliktu. Podle Kis-Benedeka a Kaisera je angažmá Ruska v Severní Koreji znakem jeho vojenské slabosti a logistických problémů. Odborníci také upozornili na to, že nadcházející prezidentské volby v USA mohou zásadně ovlivnit i Evropu, přičemž cílem Donalda Trumpa by bylo udržet Čínu pod kontrolou.
Odborníci se shodli, že mír v ukrajinsko-ruském konfliktu je zatím vzdálenou možností. Podle Kaisera Rusko vnímá jako svůj strategický cíl zabránit Ukrajině, aby se stala členem NATO. Takový stav by mohl přetrvávat ve formě nízké intenzity bojů a bránit Ukrajině v připojení k západnímu vojenskému společenství.
Související

Hrozba války roste, přiznává EU. Nachystejte si zásoby potravin, vody i léků, vyzvala půl miliardy občanů

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Umělá inteligence se stává vážným problémem pro celý svět. Jen jinak, než si lidé myslí
před 1 hodinou

EU pozastavuje odvetná cla vůči USA
před 2 hodinami

Číňané nejsou ten největší problém. Ten leží ve způsobu, jakým ruská armáda rekrutuje lidi
před 3 hodinami

Americká demokracie nad propastí? Brzy se můžeme klanět králi Trumpovi, varuje Sanders
před 4 hodinami

Trump tlačí svět na pokraj recese. Lze ji ještě odvrátit?
před 4 hodinami

Kriminalisté zasahují v Pardubicích kvůli podezření na manipulace s veřejnými zakázkami
před 5 hodinami

Čína schválila stavbu projektu, který nemá na světě obdoby. Největší elektrárna na Zemi zbytek Asie děsí
před 5 hodinami

Jednání USA a Íránu startují. USA a Izrael mohou odstartoval válku, varuje Salem
před 6 hodinami

Zahraniční vojáci na Ukrajině? Kyjev představil plán na mírovou misi, USA mlčí
před 6 hodinami

Proč Čína Trumpovi neustoupí? Nemá důvod, USA drží v kleštích
před 7 hodinami

Špatné zprávy o počasí před Velikonocemi. Z výhledu je zřejmé, co přijde
včera

Policie vyšetřuje, co se stalo s účtem premiéra. Fialu napadli hackeři
včera

Sparta je nad propastí. Kometa podruhé vykradla O2 arenu, rozhodlo se v prodloužení
včera

Trump mění cla. Číně to osolil, dalším zemím je snížil kvůli ochotě jednat
včera

Ovečkin se stal nejlepším kanonýrem NHL. Překonal Jágra i Gretzkého, Hašek negratuluje
včera

Vyhnout se celní válce. Česko si stanovilo, jakou reakci EU na Trumpovy kroky si přeje
včera

Velká loupež v Praze. Pryč je přes sto milionů, případ šetří i mordparta
včera

Předpověď slibuje teplé počasí. Do Velikonoc se máme na co těšit
včera

Cimického odvolání se oproti plánu řešit nezačalo. Kvůli absencím
včera
EU odpovídá na americká cla: Zavádí odvetná opatření ve třech fázích, dotknou se zboží za miliardy
Evropská unie oficiálně schválila zavedení odvetných cel na dovoz zboží ze Spojených států. Rozhodnutí je reakcí na jednostranné kroky prezidenta Donalda Trumpa, který v březnu uvalil plošná 25% cla na dovoz oceli a hliníku, a to nejen na EU, ale i na další země po celém světě.
Zdroj: Libor Novák