Zabití Jahji Sinvára, jednoho z nejvyšších představitelů palestinského hnutí Hamás, přitáhlo globální pozornost a bylo označeno za klíčový bod v probíhajícím konfliktu mezi Izraelem a Palestinou. Sinvár, který byl vůdcem Hamásu od poloviny roku 2023, byl zabit během izraelské vojenské operace ve městě Rafah v jižní části Pásma Gazy. Jeho smrt představuje významný úder pro vedení Hamásu a byla oslavována jak izraelskými, tak i mezinárodními představiteli.
Krátce po potvrzení zpráv o zabití Sinvára hovořil americký prezident Joe Biden s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Podle prohlášení úřadů obou zemí byla hlavním tématem jejich rozhovoru otázka, jak využít Sinvárovy smrti k posílení tlaku na propuštění zbývajících izraelských rukojmích, které Hamás stále zadržuje v Pásmu Gazy.
Biden během hovoru s Netanjahuem vyjádřil spokojenost s výsledkem operace a podle agentury AFP uvedl: „Zavolal jsem Bibimu, abych mu pogratuloval k tomu, že dostali Sinvára. Měl na rukou hodně krve.“
Zabití Sinvára bylo pro Izrael významným vojenským úspěchem, zejména vzhledem k jeho roli ve vedení Hamásu a jeho zodpovědnosti za útok ze 7. října 2023, při kterém Hamas zaútočil na jižní Izrael. Tento útok způsobil obrovské ztráty mezi civilním obyvatelstvem a vedl k tomu, že Izrael zahájil rozsáhlou ofenzívu proti palestinským militantním skupinám v Pásmu Gazy.
Operace, která vedla k likvidaci Sinvára, byla čistě izraelskou záležitostí, jak uvedl mluvčí Pentagonu generálmajor Patrick Ryder. I přesto Spojené státy sehrály důležitou roli v poskytování zpravodajských informací, které pomohly při lokalizaci klíčových vůdců Hamásu.
„Byla to izraelská operace. Americké síly do ní nebyly přímo zapojeny,“ upřesnil Ryder. Spojené státy dlouhodobě podporují Izrael v jeho bezpečnostních snahách, a to nejen prostřednictvím vojenské a finanční podpory, ale také díky sdílení zpravodajských informací.
Podle izraelských médií byl Sinvár zabit při raketovém útoku na budovu v Rafahu, kde se skrýval. Po raketovém zásahu byl na místo vyslán dron, aby potvrdil jeho smrt. Zraněný Sinvár, který měl tvář zahalenou šátkem, se podle svědků pokusil dron zneškodnit, ale vzápětí byl zasažen dalšími střelami.
V době útoku izraelští vojáci údajně nevěděli, že cílí právě na Sinwára. Izraelská policie poté oznámila, že tělo Sinvára bylo převezeno do Národního centra pro forenzní medicínu v Tel Avivu k dalšímu přezkoumání.
Jahjá Sinvár byl jednou z klíčových osobností Hamásu. Do čela hnutí se dostal po likvidaci svého předchůdce Ismáíla Haníji, který byl zabit při atentátu v Teheránu koncem července 2023. Hamas je radikální palestinské islamistické hnutí, které dlouhodobě bojuje proti izraelské přítomnosti na územích, která považuje za historickou Palestinu. Sinvár byl považován za architekta mnoha útoků proti Izraeli, včetně krvavého útoku ze 7. října 2023, který vedl k masivní izraelské vojenské odpovědi.
Sinvárův konec ukazuje, jak obtížné je pro Hamás chránit své vůdce před izraelskými útoky, přesto však analytici varují, že jeho smrt nemusí zásadně změnit průběh konfliktu v Pásmu Gazy. Izraelské vojenské operace se zaměřují na destabilizaci Hamasu, ale konflikt má hluboké historické a politické kořeny, které nelze vyřešit pouhými vojenskými údery.
Zatímco Izrael a jeho spojenci smrt Sinvára oslavují, některé země Blízkého východu, jako například Írán, tuto událost vnímají jinak. Íránská mise při OSN uvedla, že zabití Sinvára jen posílí „duch odporu“ v regionu.
V prohlášení uvedli, že Sinvár se stane inspirací pro palestinskou mládež, která bude pokračovat v boji proti izraelské okupaci. „Duch odporu bude posílen. (Sinvár) se stane vzorem pro mládež a děti, které nadále půjdou jeho cestou až k osvobození Palestiny,“ uvedla mise ve svém prohlášení na platformě X (dříve Twitter).
Italská premiérka Giorgia Meloniová označila smrt Sinvára za „novou fázi“ konfliktu v Gaze. Podle ní již neexistuje osoba, která byla zodpovědná za říjnové útoky Hamásu na Izrael, což otevírá cestu pro příměří a propuštění všech rukojmích. Podobné vyjádření přišlo i od šéfa zahraniční politiky EU Josepa Borrella, který Sinvára označil za hlavní překážku pro dosažení příměří a propuštění rukojmích.
Smrt Jahji Sinvára představuje moment, který může výrazně ovlivnit budoucí vývoj konfliktu mezi Izraelem a Hamásem. Americký prezident Biden i další světoví lídři zdůraznili, že Sinvárova smrt nabízí příležitost pro dosažení příměří a propuštění všech izraelských rukojmích. Biden vyjádřil naději, že tato událost by mohla znamenat krok směrem k ukončení bojů v Gaze, přičemž vyzval k ukončení války a návratu palestinských uprchlíků domů.
Americký ministr obrany Lloyd Austin označil zabití Sinvára za významný úspěch a zdůraznil, že nyní existuje jedinečná šance na ukončení tohoto „strašného konfliktu“. Podle Austina by smrt lídra Hamásu mohla otevřít cestu k dosažení trvalého příměří, zvýšení humanitární pomoci pro civilisty v Gaze a k obnově zničených oblastí.
Francouzský prezident Emmanuel Macron rovněž vidí Sinvárovu smrt jako příležitost k ukončení vojenských operací a k diplomatickému řešení konfliktu. „Musíme se chopit této příležitosti k zajištění propuštění všech rukojmích a k tomu, aby tato válka konečně skončila,“ uvedl Macron při jednání s evropskými lídry.
Související
Míří Blízký východ k dohodě? Hamás bude požadovat Sinvárovo tělo
Izrael má plán, jak využít tělo zabitého vůdce Hamásu Sinvára
Jahjá Sinvár , Izrael , Hamás
Aktuálně se děje
před 41 minutami
Nejskloňovanější jméno týdne. Kdo je Jun Sok-jol?
před 1 hodinou
Jižní Korea na nohou. Politici i veřejnost chtějí prezidentovu hlavu, Sok-jol čelí impeachmentu
před 2 hodinami
Počasí o víkendu nebude tak teplé, jak se čekalo. Naopak
včera
Prezident Jižní Koreje Sok-jol zrušil stanné právo
včera
Krize v Jižní Koreji se stupňuje. Parlament stanné právo zrušil, na Sok-jola tlačí i vlastní strana
včera
Sok-jol se potácí na hranici politického kolapsu. Proč Jižní Korea vyhlásila stanné právo?
včera
EU sleduje s obavami dění ve Francii. Barnierova vláda se rozpadá
včera
NATO: Putin zneužívá zimu jako zbraň a Ukrajinu jako testovací pole. Nikdo nevěří, že Putin Kyjevu vrátí území
včera
Rusko použilo k deportaci dětí z Ukrajiny Putinova letadla. Zbavilo je identity a rozmístilo do rodin
včera
Jižní Korea vyhlásila výjimečný stav. Kvůli KLDR zavádí stanné právo
včera
Libanon není jen Hizballáh? Pokud příměří padne, bude nám to jedno, varuje Izrael
včera
Proč Biden omilostnil syna? Bílý dům odráží rostoucí kritiku
včera
Česku se zatykač na Netanjahua nelíbí. Zvažuje zastavení financování ICC
včera
Doprava v Praze zkolabovala. Policie řeší desítky nehod a přejetých chodců
včera
Merkelová: Trumpa fascinuje Putin a Kim. Chtěl po jejich vzoru vládnout sám
včera
Jak efektivní jsou vojáci z KLDR? Režim zadržuje jejich rodiny, aby se vůbec vrátili domů
včera
Rozpad Bašárova režimu je reálná alternativa. Turkům jde i o likvidaci životaschopné Sýrie, míní expert
včera
Vzdejte se území za příměří, navrhují Ukrajině. Jenže Putin o to vůbec nestojí, varují experti
včera
Valí se na nás neomezený počet Rusů. Jeden den je zabijeme, druhý den přijdou další, popisuje voják
včera
Trump přiletí do Evropy. Zúčastní se otevření katedrály Notre-Dame
Nově zvolený prezident Spojených států amerických se chystá na svou první zahraniční cestu od prezidentských voleb, a to do Paříže. V sobotu se zde zúčastní slavnostní ceremonie při příležitosti znovuotevření katedrály Notre-Dame, která byla vážně poškozena požárem v roce 2019.
Zdroj: Libor Novák