Španělská společnost rekrutuje dobrovolníky pro ukrajinskou armádu. Na zájemce klade přísné nároky

Španělská společnost G.O.A. Tacticals rekrutuje dobrovolníky do války na Ukrajině. Má na ně vysoké požadavky a výcvik není jednoduchý ani pro zkušené vojáky či policisty. Jedním z hlavních benefitů jsou peníze – za vstup do elitních jednotek ukrajinského ministerstva obrany dostane rekrut v přepočtu 83 tisíc, za boj v první linii 68 tisíc korun. 

Nejtěžší zkouška pro tyto dobrovolníky sestává ze cvičného držení vybojované klíčové pozice. Kvůli tomu musí na strategickém bodu rekruti strávit dvě noci a tři dny beze spánku. „Z celého kurzu je to zkouška s největším počtem odpadlíků,“ uvedl ředitel a hlavní školitel společnosti Francisco Galván.

Dalšími „jednoduššími“ úkoly jsou běh s vojenskou technikou na ramenou, obsazování a čištění obsazených zákopů a zátěžové testy v „nepřátelském prostředí“. Tento výcvik dobrovolníka stojí sedm set eur a vyzkouší si, co se bude dít na bojišti.

Cena, kterou zájemce zaplatí, se podle společnosti zaplatí ve chvíli podpisu smlouvy s ukrajinským ministerstvem obrany. V přepočtu si bojovník přijde až na 83 tisíc měsíčně, pokud vstoupí do elitních jednotek. Asi 68 tisíc dostane za boj v první linii, za práci v zázemí pak 43 tisíc.

Uchazeč však musí mít minimálně dvouletou praxi v bezpečnostních složkách, ať už je to policie či armáda. „Tento kurz není určen pro lidi, kteří přicházejí od nuly, nebylo by možné někoho vyškolit za pouhých pět dní. To, co děláme, je, že hodnotíme, zda dotyčný skutečně umí a může bojovat na Ukrajině,“ upozornil ředitel G.O.A.. Uchazeč rovněž musí mít čistý trestní rejstřík.

Společnost ze Španělska ale necvičí bojovníky pouze na Ukrajinu. „Naše společnost má kontakty na ministerstva obrany po celém světě, včetně Ukrajiny. Děláme to tak, že vyhodnotíme člověka, který má zájem bojovat, a dáme mu kontakty, aby se s nimi mohl spojit,“ popsal Galván.

Musí ale jít o iniciativu dobrovolníka, jak upřesnil. „Je to dobrovolník, kdo jim musí zavolat přímo, ale naše kontakty na něj čekají. Pak se prokáže ověřovacím certifikátem a má práci.“

Tímto se společnost vyvaruje klasifikaci coby soukromý bezpečnostní a obranný dodavatel, jinými slovy soukromá vojenská společnost – službě podobné Wagnerově skupině. „Máme lidi, kteří bojují na Ukrajině. Jeden z nich se vrátil na několik měsíců do Španělska, aby si odpočinul, a tehdy se ho ukrajinští představitelé zeptali, zda by mohl verbovat lidi do války,“ dodal Galván.

Jak přiblížil server Euronews, ukrajinská armáda čerstvé vojáky nutně potřebuje. Řada jejích vojáků je vyčerpaná, vysoký je i počet obětí. Podle dostupných odhadů v současnosti v ukrajinských ozbrojených silách slouží 500 tisíc mužů – tedy dvakrát více než před válkou. Oběti nejsou vyčíslené, ale americká rozvědka spekuluje o 190 tisících včetně zraněných.

Program náboru do ukrajinské armády ze zahraničí probíhá už od března loňského roku. Počet osob, které opravdu nastoupily, není veřejný. „Přichází mnoho lidí bez výcviku, takže ministerstvo hledá specializovanější dobrovolníky,“ upozornil Galván.

Související

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

Více souvisejících

Španělsko válka na Ukrajině Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 1 hodinou

před 7 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy