Stagnace Německa skončila. Scholz slíbil rychlou modernizaci

Stagnace Německa způsobená předchozím konzervativním vedením skončila, zemi nyní čeká rychlá modernizace a přechod na klimaticky neutrální hospodářství. Dnes to před poslanci Spolkovému sněmu prohlásil německý kancléř Olaf Scholz.

"Naše země potřebuje rychlejší tempo, německé tempo," řekl Scholz na úvod prohlášení. Poukázal na to, že Německo po začátku ruské invaze na Ukrajinu velmi rychle vybudovalo první terminály na zkapalněný zemní plyn (LNG) a že tuto rychlost potřebuje i v dalších oblastech. Řekl, že jeho vláda sociálních demokratů (SPD), Zelených a liberálních svobodných demokratů (FDP) podobně rychle bude pokračovat v rozvoji železniční, silniční, energetické či výrobní infrastruktury.

"Ustrnutí posledních desetiletí, které jde na vrub konzervativní politice, konečně skončilo," řekl Scholz. Sociální demokrat Scholz vede Německo od prosince 2021, kdy vystřídal konzervativní kancléřku Angelu Merkelovou, která po 16 letech v čele německé vlády odešla z politiky. Merkelová byla kancléřkou po čtyři funkční období, ve třech z nich byli ale koaličním partnerem Scholzovi sociální demokraté.

Scholz se v debatě s poslanci věnoval i novým kompromisům, kterých koaliční strany ve sporných otázkách po třídenním jednání dosáhly. Jedním z nejdůležitějších témat koaličního výboru je dohoda, že pro stávající systémy topení nebude platit povinná výměna za ekologické varianty, jak původně Zelení požadovali. Podle kancléře bude k dispozici řada rozumných možností, jak v případě výměny topení pokračovat. Uvedl, že v prodeji zůstanou nadále i plynové kotle, pokud je bude možné v budoucnu přeměnit na spalování vodíku. V této souvislosti kancléř ujistil, že nikdo z obyvatel Německa nezůstane na změnu sám. O zásadě sociální spravedlnosti hovořila v úterý večer po jednání koaličního výboru také spolupředsedkyně Zelených Ricarda Langová.

Německo chce dosáhnout klimatické neutrality do roku 2045. Již v roce 2030 chce země vedle snížení emisí oproti roku 1990 o 65 procent výrazně zvýšit výrobu energie z obnovitelných zdrojů, cílem je takto získávat 80 procent elektřiny. Loni to podle údajů spolkového ministerstva hospodářství bylo okolo 44 procent.

Související

Více souvisejících

Olaf Scholz Německo

Aktuálně se děje

před 5 minutami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 27 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Řecko odmítá tlak EU a NATO: Ukrajině nedáme ani Patrioty, ani S-300

Řecko nemůže poslat Ukrajině systémy protivzdušné obrany Patriot nebo S-300. Uvedl to podle DPA řecký premiér Kyriakos Mitsotakis.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy