Stoltenberg a Kišida varovali před vojenským sbližováním Ruska a Číny

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg a japonský premiér Fumio Kišida při své dnešní schůzce v Tokiu varovali před rostoucí vojenskou spoluprací Ruska a Číny. Slíbili zároveň posílení vztahů mezi NATO a Japonskem, napsala agentura Reuters.

"Ruská invaze na Ukrajinu a sílící vojenská spolupráce Moskvy a Pekingu vytvořily nejnapjatější bezpečnostní situaci ve světě od druhé světové války," uvedli Stoltenberg a Kišida ve společném prohlášení. Šéf NATO do Japonska přicestoval z Jižní Koreje, kterou vyzval k zesílení vojenské podpory Ukrajině.

Stoltenberg a Kišida v komuniké rovněž vyjádřili obavy z ruských jaderných hrozeb, ze společných vojenských cvičení Ruska a Číny v blízkosti Japonska a ze severokorejského vývoje nukleárních zbraní.

"Ruské vítězství na Ukrajině by povzbudilo Čínu v době, kdy posiluje svou armádu, zastrašuje své sousedy a ohrožuje Tchaj-wan," prohlásil Stoltenberg. "Toto není jen evropská krize, ale výzva pro světový řád," řekl.

"Peking vývoj podrobně sleduje a učí se z něj, což může ovlivnit jeho budoucí rozhodnutí. To, co se dnes děje v Evropě, by se mohlo zítra dít ve východní Asii," dodal.

V prosinci japonská vláda schválila novou bezpečnostní strategii, která počítá s razantním zvýšením výdajů na zbrojení i s rozmístěním střel delšího doletu. Světová média tehdy uvedla, že Japonsko se tímto krokem odchyluje od svého poválečného, výhradně sebeobranného postoje. Současná pacifistická ústava Japonska vznikla jako důsledek druhé světové války, v níž bylo Japonsko spojencem Německa a okupovalo velkou část Asie.

"Posílení spolupráce s NATO od námořní bezpečnosti přes kontrolu zbrojení po kyberbezpečnost dále pomůže reagovat na měnící se strategické prostředí," píše se ve společném prohlášení Stoltenberga a Kišidy.

V květnu bude Japonsko hostit summit skupiny G7, na němž bude podle očekávání ruská invaze na Ukrajinu hlavním tématem debaty. Předseda japonské vlády Kišida zvažuje, že by v únoru navštívil Kyjev, aby vyjádřil podporu Ukrajině v konfliktu, uvedla místní média.

Související

Jens Stoltenberg

Stoltenberg: NATO by se nemělo nechat zastrašit Putinem

Členské státy NATO by se neměly nechat zastrašit hrozbami ruského prezidenta Vladimira Putina o použití jaderných zbraní a měly by nadále poskytovat vojenskou podporu Ukrajině, prohlásil v pondělí odcházející generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Více souvisejících

Jens Stoltenberg Fumio Kišida Rusko Čína

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy