Stoltenberg a Kišida varovali před vojenským sbližováním Ruska a Číny

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg a japonský premiér Fumio Kišida při své dnešní schůzce v Tokiu varovali před rostoucí vojenskou spoluprací Ruska a Číny. Slíbili zároveň posílení vztahů mezi NATO a Japonskem, napsala agentura Reuters.

"Ruská invaze na Ukrajinu a sílící vojenská spolupráce Moskvy a Pekingu vytvořily nejnapjatější bezpečnostní situaci ve světě od druhé světové války," uvedli Stoltenberg a Kišida ve společném prohlášení. Šéf NATO do Japonska přicestoval z Jižní Koreje, kterou vyzval k zesílení vojenské podpory Ukrajině.

Stoltenberg a Kišida v komuniké rovněž vyjádřili obavy z ruských jaderných hrozeb, ze společných vojenských cvičení Ruska a Číny v blízkosti Japonska a ze severokorejského vývoje nukleárních zbraní.

"Ruské vítězství na Ukrajině by povzbudilo Čínu v době, kdy posiluje svou armádu, zastrašuje své sousedy a ohrožuje Tchaj-wan," prohlásil Stoltenberg. "Toto není jen evropská krize, ale výzva pro světový řád," řekl.

"Peking vývoj podrobně sleduje a učí se z něj, což může ovlivnit jeho budoucí rozhodnutí. To, co se dnes děje v Evropě, by se mohlo zítra dít ve východní Asii," dodal.

V prosinci japonská vláda schválila novou bezpečnostní strategii, která počítá s razantním zvýšením výdajů na zbrojení i s rozmístěním střel delšího doletu. Světová média tehdy uvedla, že Japonsko se tímto krokem odchyluje od svého poválečného, výhradně sebeobranného postoje. Současná pacifistická ústava Japonska vznikla jako důsledek druhé světové války, v níž bylo Japonsko spojencem Německa a okupovalo velkou část Asie.

"Posílení spolupráce s NATO od námořní bezpečnosti přes kontrolu zbrojení po kyberbezpečnost dále pomůže reagovat na měnící se strategické prostředí," píše se ve společném prohlášení Stoltenberga a Kišidy.

V květnu bude Japonsko hostit summit skupiny G7, na němž bude podle očekávání ruská invaze na Ukrajinu hlavním tématem debaty. Předseda japonské vlády Kišida zvažuje, že by v únoru navštívil Kyjev, aby vyjádřil podporu Ukrajině v konfliktu, uvedla místní média.

Související

Více souvisejících

Jens Stoltenberg Fumio Kišida Rusko Čína

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Jana Hynková

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy

Českou diplomacii zasáhla smutná zpráva. Zemřela významná diplomatka Jana Hynková, která celý profesní život zasvětila službě České republice a mezinárodní diplomacii. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí. Hynková zemřela ve čtvrtek po těžké nemoci. 

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

Lodní doprava, ilustrační foto

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak

Evropská unie uvalila nové sankce na téměř dvě stě lodí stínové flotily, které Rusko využívá k obcházení ropných embarg a k nelegálnímu vývozu ukradeného ukrajinského obilí. Cílem je zasáhnout klíčový logistický nástroj Kremlu, jenž pomáhá financovat válku a zároveň ohrožuje mezinárodní bezpečnost i potravinové trhy.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025) Prohlédněte si galerii

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou

Česko se dnes rozloučilo s legendárním hercem Jiřím Bartoškou. Zemřel předminulý týden ve čtvrtek ve věku 78 let. Veřejné poslední rozloučení začalo v 10 hodin dopoledne v pražském Rudolfinu. Lidé mohli na místě uctít památku dlouholetého prezidenta karlovarského filmového festivalu až do 17:00. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Moře, ilustrační foto

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo

Na pobřeží po celém světě se valí vlna za vlnou. Ale tentokrát nejde jen o přirozený rytmus moře, nýbrž o varovný signál. Vědci hlásí, že vlny v jižním oceánu rostou – jsou větší, silnější a rychlejší než kdykoli předtím. A zatímco pro surfaře může jít o vzrušující výzvu, pro pobřežní oblasti po celém světě představují zvyšující se vlny jedno z nejvážnějších rizik spojených s klimatickou krizí.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Sídlo Světové zdravotnické organizace

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou

Po třech letech složitých jednání přijali světoví lídři v Ženevě pandemickou dohodu, která má v budoucnu zajistit lepší koordinaci v boji proti šíření nakažlivých nemocí. Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ji označil za „vítězství pro veřejné zdraví, vědu a mezinárodní spolupráci“.

před 8 hodinami

Evropská unie

Putin mír nechce. Evropa dnes uvalila na Rusko nové, tvrdé sankce

Velká Británie a Evropská unie oznámily nové rozsáhlé sankce proti Rusku poté, co pondělní telefonát mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem nepřinesl žádné konkrétní výsledky. Moskva podle všeho odmítla učinit jakékoli ústupky směrem k míru.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Mekka, Saúdská Arábie

Arabské monarchie posilují americkou ekonomickou nadvládu. Darem letadla pro Trumpa to nekončí

Když Donald Trump podepsal s Saúdskou Arábií zbrojní dohodu v hodnotě 142 miliard amerických dolarů, prohlásil, že vztahy mezi Spojenými státy a královstvím jsou „silnější než kdy dřív“. Současně podle některých zpráv obdržel i soukromé letadlo jako dar od Kataru. I když ne každý prezident USA dostane soukromý tryskáč, tyto projevy štědrosti nejsou náhodné – jsou součástí dlouhodobého a hluboce zakořeněného vztahu mezi USA a státy Perského zálivu, který zásadně ovlivnil globální mocenskou rovnováhu posledních desetiletí.

před 10 hodinami

Donald Trump

Může Trump dostat nobelovku za mír? Podle expertů to není úplný nesmysl

Navzdory neúspěchu při naplnění slibu ukončit válku na Ukrajině do 24 hodin zůstává pro amerického prezidenta Donalda Trumpa stále možnost zapsat se do historie jako mírotvůrce. Jak ale upozorňuje analytik Hudsonova institutu Daniel Kochis, šance na dosažení trvalého míru závisí na zásadní změně přístupu – od opakovaných dohod a návrhů k tlaku a donucení Kremlu k ústupkům.

před 10 hodinami

Půl milionu lidí na pokraji smrti: Každý pátý obyvatel Pásma Gazy čelí hladomoru, varuje zpráva OSN

Situace v Pásmu Gazy se dál dramaticky zhoršuje. Podle nejnovější zprávy pod záštitou OSN čelí každý pátý obyvatel Gazy akutnímu hladovění, přičemž celý region směřuje k plnohodnotnému hladomoru. Tato varování přicházejí téměř tři měsíce po izraelském zablokování přístupu k humanitární pomoci, která je pro přežití více než dvou milionů Palestinců naprosto klíčová.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy