Ve Spojených státech roste počet nákaz koronavirem, varují před tím tamní úřady. Organizátoři cyklistického závodu Tour de France kvůli několika nakaženým cyklistům museli zavést nová opatření.
Počty nákaz onemocněním covid-19 podle americké stanice CNN ve Spojených státech stoupají. „Na základě údajů CDC se zdá, že se nacházíme uprostřed letní vlny infekcí vyvolaných virem covid-19. To by nemělo být překvapením. Od začátku pandemie jsme každoročně svědky několika vln infekcí, včetně jedné, která vrcholí v létě,“ vylíčila lékařka Leana Wenová.
Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je ale situace poměrně stabilní. Celosvětové statistiky vykazují 22 800 nakažených lidí za týden od 30. června do 7. července. Kritická se zdála situace loni v srpnu, kdy WHO zaznamenala 708 tisíc případů.
Přesto ale každý týden po celém světě na covid-19 zemře zhruba 1700 lidí, jak už psaly EuroZprávy.cz. Generální ředitel WHO Tedros Adhanem Ghebreyesus varoval před snižující se proočkovaností. Navzdory vysokému počtu úmrtí „data ukazují, že proočkovanost mezi zdravotnickými pracovníky a lidmi nad 60 let, kteří patří mezi nejrizikovější skupiny, klesla,“ uvedl Tedros na tiskové konferenci.
Na zhoršující se situaci reagovali pořadatelé slavného cyklistického závodu Tour de France. „Organizátoři závodu, média a hosté nyní musí nosit roušky všude tam, kde přijdou do styku s jezdci a zaměstnanci týmů během závodu,“ píše server Cycling News.
V pelotonu se za několik posledních dnů totiž objevilo několik případů nákazy covidem-19. Závody opustili Tom Pidcock, Juan Ayuso a Michael Mørkøv. I přes pozitivní test stále závodí Geraint Thomas.
K posílení opatření vyzval například belgický cyklista Remco Evenepoel. „Na startu a v cíli je tolik lidí. Covid se nedostává jen do pelotonu, ale přichází i zvenčí. Chceme ho udržet mimo závod a být co nejbezpečnější. Opravdu nechceme nijak riskovat. Myslím, že bychom se měli vrátit k pravidlům z let 2021, 2022,“ popsal.
Deník Le Monde upozornil, že pro současné lídry Tour Tadeje Pogačara a Jonase Vingegaarda jsou „dalšími překážkami v jejich souboji Pyreneje a covid-19“.
Světová zdravotnická organizace oznámila, že na covid-19 zemřelo více než sedm milionů lidí, i když skutečný počet obětí pandemie bude pravděpodobně mnohem vyšší.
V květnu 2023 vyhlásil prezident WHO konec stavu mezinárodního ohrožení. Organizace však nadále vyzývá vlády, aby pokračovaly v monitorování a sekvenování viru a zajistily přístup k cenově dostupným a spolehlivým testům, léčbě a vakcínám.
Covid-19 je onemocnění způsobené novým koronavirem SARS-CoV-2, který byl poprvé identifikován koncem roku 2019 ve městě Wu-chan v Číně. Tento virus se rychle rozšířil po celém světě a způsobil jednu z největších pandemických krizí moderní doby.
Mezi běžné příznaky patří horečka, kašel, únava, ztráta chuti nebo čichu, bolest v krku, bolest svalů a kloubů, dušnost a v závažných případech zápal plic nebo respirační selhání. Příznaky se mohou lišit a onemocnění může být asymptomatické nebo velmi závažné.
Virus se šíří především kapénkami, které se uvolňují, když infikovaná osoba kašle, kýchá, mluví nebo dýchá. Možný je také přenos dotykem povrchů kontaminovaných virem, následným dotykem obličeje, nosu nebo úst.
Související

CIA: Covid zřejmě skutečně unikl z čínské laboratoře

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , WHO (Světová zdravotnická organizace) , USA (Spojené státy americké) , Cyklistika , Tour de France
Aktuálně se děje
před 2 minutami

MS v hokeji 2025 ONLINE: Česko – Dánsko 0:0 po první třetině. Gól domácích neplatil
před 7 minutami

Požár domu v Jablonci nad Jizerou způsobil mnohamilionovou škodu
před 40 minutami

Letoun z Istanbulu musel opakovat přistání v Praze. Drama popsala cestující
před 1 hodinou

Setrvalý stav. Meteorologové prozradili, kdy by se mohlo změnit počasí
před 2 hodinami

Pavel poslal telegram do Vatikánu. Lva XIV. zve na návštěvu Česka
před 2 hodinami

Francouzi byli blízko senzace. Finové ale v závěru vyrovnali a vyhráli v prodloužení
před 3 hodinami

Poslední rozloučení s Jiřím Bartoškou bude příští týden v Rudolfinu
před 3 hodinami

Zabili ji nacisté. Před 80 lety zemřela Klára Červenková, vědkyně a bojovnice za práva žen
před 4 hodinami

USA a Čína uzavřely příměří v obchodní válce: Co to znamená pro svět?
před 4 hodinami

Neexistuje rozumný důvod, proč očekávat mír. Indie a Pákistán se nenávidí
před 5 hodinami

Rusku se schůzka se Zelenským nelíbí. Příměří, které má platit ode dneška, taky ne
před 6 hodinami

Přejmenování Perského zálivu, připojení Grónska či změna Mexického zálivu. Proč je Trump posedlý mapami?
před 6 hodinami

"Čas běží..." Německo dalo Rusku jasné ultimátum, do půlnoci se Kreml musí rozhodnout
před 7 hodinami

Konec byrokracie v EU? Brusel chce konkurovat USA, na stole jsou zásadní změny
před 8 hodinami

EU představí tento týden nové sankce proti Rusku. Jsou tak slabé, že je schválí i Maďaři, tvrdí zdroje
před 9 hodinami

Začínám o příměří pochybovat, Putin je zaneprázdněn oslavami. Sejděte se, hned, vzkázal Trump Kyjevu a Moskvě
před 10 hodinami

Napětí sílí. EU stupňuje nátlak a čeká, zda Putin dnes schválí příměří
před 10 hodinami

Oči Evropy se upínají k von der Leyen: Soud rozhodne o tajných zprávách v jedné z největších smluv v EU
před 11 hodinami

Spojené státy a Čína se dohodly na 90denním příměří. Clo klesne o 115 %
před 11 hodinami
Pákistán vs Indie: Kdo vlastně krátký konflikt vyhrál?
Oba jaderní rivalové, Indie a Pákistán, vyšli z nejnovějšího konfliktu s těžkými ztrátami – a přesto se obě země předhánějí ve vyhlašování vítězství. Skutečnost je však jiná: ačkoli příměří drží, tento konflikt zanechal za sebou více otázek než odpovědí, píše CNN.
Zdroj: Libor Novák