Zdravotnické systémy v Africe se v příštích letech mohou dostat na pokraj zhroucení kvůli rostoucímu počtu pacientů s chronickými nemocemi, jako je rakovina, cukrovka nebo hypertenze. Upozornil na to Dr. Githinji Gitahi, výkonný ředitel organizace Amref Health Africa, který kritizoval dlouhodobé zaměření zahraniční pomoci pouze na infekční choroby.
Podle údajů z roku 2019 připadalo v subsaharské Africe 37 % všech úmrtí na neinfekční nemoci, zatímco v roce 2000 to bylo pouze 24 %. Očekává se, že do roku 2030 se stanou hlavní příčinou úmrtí v regionu, a to především v důsledku změn životního stylu, nezdravé stravy a znečištění ovzduší.
Gitahi upozorňuje, že současný model zahraniční pomoci sleduje primárně zájmy dárcovských zemí, které se zaměřují na infekční nemoci, jež by se mohly rozšířit i na jejich území. Na neinfekční onemocnění přitom připadá méně než 3 % globálních zdravotnických investic. „Pokud udržíte HIV na nízké úrovni v Keni, znamená to, že ho nepřenesete do své země, protože lidé cestují a šíří nemoci. Ale rakovina, cukrovka nebo vysoký krevní tlak? To nejsou nakažlivé nemoci,“ vysvětluje Gitahi.
Současná situace přitom představuje obrovskou zátěž pro africké nemocnice. „Padesát procent všech hospitalizací v Africe souvisí s neinfekčními nemocemi, ale až 80 % péče si pacienti platí sami. Vlády na to jednoduše nemají finance,“ varuje odborník.
Podle něj je hlavní příčinou současného stavu honba nadnárodních korporací za zisky a selhání vlád, které nedokázaly zavést regulace omezující škodlivé produkty. „Politici myslí na další volby, ale toto je problém příští generace,“ zdůrazňuje Gitahi. Řešením by podle něj bylo zavedení daní na nezdravé výrobky, jako je tabák, alkohol nebo slazené nápoje, a přesměrování těchto příjmů do zdravotnictví. Africké země by se podle něj mohly inspirovat v západních státech a přijmout regulace omezující reklamu na nezdravé potraviny určené dětem.
Další komplikací je nejistá budoucnost americké rozvojové pomoci. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa nedávno rozhodla o zmrazení velké části zahraničního financování, což ovlivnilo i projekty organizace Amref Health Africa. „Ročně máme rozpočet asi 250 milionů dolarů, z toho 50 milionů pochází z USA,“ říká Gitahi a dodává, že kvůli výpadku financí museli někteří zaměstnanci organizace přejít na neplacenou dovolenou.
Gitahi přesto věří, že USA po 90denním přezkumu své pomoci opět obnoví financování některých projektů. „Pomoc nikdy nebyla charitou, vždy to byla strategická investice k ochraně vlastních zájmů. Slabý zdravotnický systém v jakékoli zemi představuje globální riziko, stejně jako nechráněný vzdušný prostor,“ upozorňuje.
Africké vlády podle něj musí převzít větší odpovědnost a efektivněji hospodařit se svými zdroji. Přesto ale připouští, že jejich ekonomická síla nestačí k plnému nahrazení zahraniční pomoci. „Afrika nemůže ze svého HDP pokrýt všechny sociální služby. Potřebuje mezinárodní solidaritu,“ uzavírá Gitahi s tím, že pokud se problém neinfekčních nemocí neřeší nyní, jeho důsledky budou mít dopad nejen na Afriku, ale i na celý svět.
Související

Budoucnost Palestinců z Gazy je i v rukou Trumpa. Američané ji údajně řeší v Africe

Dopad Trumpových škrtů: O život může přijít půl milionu lidí
Aktuálně se děje
před 16 minutami

Hasiči pokračují v zásahu po výbuchu v Poličce. Nasadili těžkou techniku
před 1 hodinou

Nové návrhy příměří v Gaze. Hamás je ochoten souhlasit, Netanjahu vyjednává
před 2 hodinami

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného
před 2 hodinami

Záhadná nemoc v Rusku. Pacienti mají vysokou horečku a kašlou krev
před 3 hodinami

Páteční zemětřesení v Asii nepřežilo nejméně 1600 lidí. Stovky osob se nadále pohřešují
před 5 hodinami

Aprílové počasí po víkendu. Meteorologové prozradili, co máme čekat
včera

Přechod na letní čas zpozdí víkendové noční vlaky, upozorňují ČD
včera

Český hokej se rozloučil s legendou. Extraligová kluziště definitivně opouští Milan Gulaš
Aktualizováno včera

Nová bilance tragického zemětřesení v Asii. Záchranné práce pokračují
včera

Elon Musk udělal nečekaný obchod se sítí X. Prodal ji sám sobě
včera

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností
včera

Albert stáhl z nabídky jeden konkrétní druh zeleniny. Zákazníkům vrátí peníze
včera

Tragédie při motokrosu na Svitavsku. Závodník nepřežil pád
včera

Ukrajina nemusí přijmout nerostnou dohodu, naznačil Zelenskyj
včera

Dnešní noc bude kratší kvůli změně času. Jak se s letním časem vyrovnat?
včera

V Amsterdamu útočil Ukrajinec. Lidé děkují Britovi, který se mu postavil
Aktualizováno včera

Policie vyšetřuje násilnou smrt muže v Pardubicích. V případu padne obvinění
včera

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů
včera

Toulová dostala Langmajera na vrchol
včera
Motol bude mít od příštího týdne nové vedení. Válek prozradil jméno nového šéfa
Fakultní nemocnice v pražském Motole bude mít po nedávné kauze kolem ředitele Miloslava Ludvíka nové vedení. Od 1. dubna se ředitelem nemocnice stane Petr Polouček, který dosud šéfuje v sousední Nemocnici Na Homolce. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví.
Zdroj: Jan Hrabě