Svět řeší infekce, ale ne rakovinu. Na jihu hrozí kolaps zdravotnictví

Zdravotnické systémy v Africe se v příštích letech mohou dostat na pokraj zhroucení kvůli rostoucímu počtu pacientů s chronickými nemocemi, jako je rakovina, cukrovka nebo hypertenze. Upozornil na to Dr. Githinji Gitahi, výkonný ředitel organizace Amref Health Africa, který kritizoval dlouhodobé zaměření zahraniční pomoci pouze na infekční choroby.

Podle údajů z roku 2019 připadalo v subsaharské Africe 37 % všech úmrtí na neinfekční nemoci, zatímco v roce 2000 to bylo pouze 24 %. Očekává se, že do roku 2030 se stanou hlavní příčinou úmrtí v regionu, a to především v důsledku změn životního stylu, nezdravé stravy a znečištění ovzduší.

Gitahi upozorňuje, že současný model zahraniční pomoci sleduje primárně zájmy dárcovských zemí, které se zaměřují na infekční nemoci, jež by se mohly rozšířit i na jejich území. Na neinfekční onemocnění přitom připadá méně než 3 % globálních zdravotnických investic. „Pokud udržíte HIV na nízké úrovni v Keni, znamená to, že ho nepřenesete do své země, protože lidé cestují a šíří nemoci. Ale rakovina, cukrovka nebo vysoký krevní tlak? To nejsou nakažlivé nemoci,“ vysvětluje Gitahi.

Současná situace přitom představuje obrovskou zátěž pro africké nemocnice. „Padesát procent všech hospitalizací v Africe souvisí s neinfekčními nemocemi, ale až 80 % péče si pacienti platí sami. Vlády na to jednoduše nemají finance,“ varuje odborník.

Podle něj je hlavní příčinou současného stavu honba nadnárodních korporací za zisky a selhání vlád, které nedokázaly zavést regulace omezující škodlivé produkty. „Politici myslí na další volby, ale toto je problém příští generace,“ zdůrazňuje Gitahi. Řešením by podle něj bylo zavedení daní na nezdravé výrobky, jako je tabák, alkohol nebo slazené nápoje, a přesměrování těchto příjmů do zdravotnictví. Africké země by se podle něj mohly inspirovat v západních státech a přijmout regulace omezující reklamu na nezdravé potraviny určené dětem.

Další komplikací je nejistá budoucnost americké rozvojové pomoci. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa nedávno rozhodla o zmrazení velké části zahraničního financování, což ovlivnilo i projekty organizace Amref Health Africa. „Ročně máme rozpočet asi 250 milionů dolarů, z toho 50 milionů pochází z USA,“ říká Gitahi a dodává, že kvůli výpadku financí museli někteří zaměstnanci organizace přejít na neplacenou dovolenou.

Gitahi přesto věří, že USA po 90denním přezkumu své pomoci opět obnoví financování některých projektů. „Pomoc nikdy nebyla charitou, vždy to byla strategická investice k ochraně vlastních zájmů. Slabý zdravotnický systém v jakékoli zemi představuje globální riziko, stejně jako nechráněný vzdušný prostor,“ upozorňuje.

Africké vlády podle něj musí převzít větší odpovědnost a efektivněji hospodařit se svými zdroji. Přesto ale připouští, že jejich ekonomická síla nestačí k plnému nahrazení zahraniční pomoci. „Afrika nemůže ze svého HDP pokrýt všechny sociální služby. Potřebuje mezinárodní solidaritu,“ uzavírá Gitahi s tím, že pokud se problém neinfekčních nemocí neřeší nyní, jeho důsledky budou mít dopad nejen na Afriku, ale i na celý svět. 

Související

Donald Trump

Dopad Trumpových škrtů: O život může přijít půl milionu lidí

Rozsáhlé škrty v americkém financování programů zaměřených na boj proti HIV a AIDS v Africe vyvolaly vlnu obav mezi odborníky i zdravotnickými organizacemi. Po oznámení trvalého ukončení finanční podpory přicházejí organizace o klíčové prostředky, což může podle odborníků vést k drastickému nárůstu úmrtnosti a zastavení důležitých výzkumů i preventivních opatření.

Více souvisejících

afrika lékaři

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Policie SR, ilustrační fotografie.

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného

Slovensko řeší případ podezřelého úmrtí krajského prokurátora v Banské Bystrici. Jessyho Hassana našli v sobotu večer zastřeleného, o jeho úmrtí informoval i generální prokurátor. Policie pracuje s verzí, že Hassan mohl spáchat sebevraždu.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Elon Musk

Elon Musk udělal nečekaný obchod se sítí X. Prodal ji sám sobě

Elon Musk, miliardář se značným vlivem na současnou administrativu amerického prezidenta Donalda Trumpa, oznámil nečekaný krok. Sociální síť X (dříve Twitter) prodal za 33 miliard dolarů společnosti xAI, kterou také vlastní. Jde o firmu věnující se oblasti umělé inteligence. 

včera

Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností.

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností

Do široké distribuce se po bohaté festivalové štaci dostává celovečerní debut dokumentaristiky Marie-Magdaleny Kochové. Ta druhá zaostřuje na osmnáctiletou protagonistku, která je takzvaným „skleněným dítětem“. Film však ústřední problematiku přesahuje a nabízí mnohem víc. Jde o jeden z emočně nejsilnějších zážitků roku.

včera

včera

včera

včera

Změna času na letní

Dnešní noc bude kratší kvůli změně času. Jak se s letním časem vyrovnat?

Každé jaro a podzim se musíme přizpůsobit změně času – jednou posouváme hodiny vpřed, podruhé zpět. Letní čas, který začíná právě dnes v noci, nám sice přináší delší světlé večery, ale zároveň ubírá hodinu spánku. Jaké důvody stojí za touto změnou? Jak ovlivňuje naše zdraví a který čas by nám prospíval nejvíce?

včera

Aktualizováno včera

včera

Aleš Michal

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů

Politolog Aleš Michal z Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz komentuje aktuální dění na české politické scéně v době, kdy naplno startují kampaně před podzimními parlamentními volbami. Věnuje se proměně rétoriky hnutí ANO, stabilní pozici SPD, rostoucí roli sociálních sítí v mobilizaci mladých voličů i proměnám tradičního pravolevého dělení. Vysvětluje také, proč čelit populismu neznamená kopírovat jeho jazyk.

včera

Deník shopaholičky, natáčení v oblacích Prohlédněte si galerii

Toulová dostala Langmajera na vrchol

Natáčení nového filmu Deník shopaholičky režisérky Evy Toulové se vyšplhalo doslova do nebeských výšin. Štáb se usadil v restauraci Oblaca na Žižkovské věži, 66 metrů nad zemí. Když si Bára Seidlová užívala filmové rande s Lukášem Langmajerem, režisérka čelila nečekanému problému – Langmajerovo tříchodové menu mizelo tak rychle, že filmaři sotva stihli spustit kameru.

včera

Motol bude mít od příštího týdne nové vedení. Válek prozradil jméno nového šéfa

Fakultní nemocnice v pražském Motole bude mít po nedávné kauze kolem ředitele Miloslava Ludvíka nové vedení. Od 1. dubna se ředitelem nemocnice stane Petr Polouček, který dosud šéfuje v sousední Nemocnici Na Homolce. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy