Syrští rebelové se poučili z chyb jiných. Pád Asada může Sýrii přinést vytoužený klid

Asadův režim, jeden z nejbrutálnějších diktátorských režimů světa, se po desetiletích tvrdé vlády zhroutil. Ulice Sýrie zaplnily oslavy, zatímco občané, kteří dlouho trpěli pod jeho nadvládou, vítají tuto nečekanou politickou změnu.

Po více než padesát let vládla rodina Asadů Sýrii železnou rukou. Jejich vláda byla charakterizována rozsáhlými dokumentovanými případy masových věznění, mučení, mimosoudních poprav a zločinů proti vlastním občanům.

Občanská válka, která začala během Arabského jara v roce 2011, proměnila zemi v bojiště pro extremistické skupiny, jako je ISIS, a zároveň způsobila mezinárodní proxy konflikt i uprchlickou krizi, která vysídlila miliony lidí.

Po třinácti letech této války povstalci v neděli oficiálně vyhlásili hlavní město Damašek "osvobozeným" ve videoprohlášení na státní televizi. Syrský prezident a jeho rodina podle zpráv uprchli do Ruska, kde získali politický azyl. Obyvatelé se zmocnili prezidentského paláce a odhalili luxusní životní styl svrženého prezidenta, včetně jeho rozsáhlé sbírky automobilů.

Nově vytvořená rebelantská koalice, vedená skupinou Hayat Tahrir al-Sham (HTS), zahájila překvapivý útok, během kterého za pouhých 11 dní ovládla klíčová města jako Aleppo, Hamá a Homs. Po pádu Homsu se povstalci přesunuli na Damašek, kde prohlásili režim za svržený.

Syrští povstalci plánují vytvořit novou vládu založenou na demokratických institucích a výběru zástupců lidu. Přesto však zůstává otázka, zda tento pád diktatury nepovede k dalším konfliktům mezi různými frakcemi, které usilují o moc.

Prezident USA Joe Biden označil tuto událost za "historickou příležitost pro syrský lid," ale také varoval před riziky a nejistotou, která mohou následovat. Mezinárodní společenství teď bedlivě sleduje, zda se Sýrie dokáže vymanit z temné minulosti a vybudovat stabilní budoucnost.

Svržení Asada vyvolalo vlnu radosti nejen v ulicích Damašku, ale i mezi syrskými komunitami po celém světě. Přestože je pád dlouholetého diktátorského režimu důvodem k oslavám, budoucnost země zničené válkou zůstává nejasná. Rebelové, vedení islamistickou skupinou HTS, která je Spojenými státy označena za teroristickou organizaci, se nyní ocitli u moci. Otázka zní, jak se s touto odpovědností vypořádají.

Abu Mohammad al-Jolani, vůdce HTS, který v minulosti bojoval na straně al-Káidy proti USA v Iráku, tvrdí, že jeho skupina se změnila a nyní plánuje přinést Sýrii demokratické svobody. Jolaniho vyjádření vzbuzují u některých odborníků naději, že HTS dokáže zajistit lepší budoucnost pro Syřany, kteří desítky let trpěli pod represivní vládou.

Podle Kim Ghattas, libanonské novinářky a přispěvatelky časopisu The Atlantic, se zdá, že HTS „říká a dělá ty správné věci“, uvedl server CNN. Tato změna je patrná i v přístupu k náboženským menšinám, kterým jsou podle zpráv dány jistoty a ochrana.

Natasha Hall, odbornice na Blízký východ z Centra pro strategická a mezinárodní studia, upozornila na to, že HTS ponechává některé vládní struktury na místě, což může přispět ke stabilitě v oblastech dříve kontrolovaných režimem.

Hall také připomíná, že HTS se poučila nejen ze svých chyb, ale i z chyb minulých mezinárodních intervencí, například z Iráku po svržení Saddáma Husajna. Tento přístup naznačuje pragmatičnost, která by mohla pomoci při přechodu k nové vládě.

Přestože Syřané už více než deset let sní o této chvíli, úspěšný přechod k nové vládě si vyžádá podporu mezinárodního společenství. Ghattas zdůrazňuje, že klíčovou roli budou hrát regionální hráči, jako je Turecko, Spojené arabské emiráty, Saúdská Arábie, Izrael a Írán. Je nezbytné, aby tyto země přestaly využívat Sýrii jako arénu pro své mocenské hry a podpořily klidný přechod k novému uspořádání.

Ačkoli se mnoho Syřanů obává extremismu, který v minulosti poznamenal některé povstalecké skupiny, odborníci naznačují, že HTS může být schopno překonat tyto stíny a nabídnout zemi stabilitu. Zatímco radost z pádu režimu Asadů zůstává, cesta k trvalému míru bude vyžadovat jak trpělivost, tak širokou spolupráci. 

Související

Islámský stát (ISIS)

Na severovýchodě Sýrie tiká časovaná bomba. Tisíce bojovníků IS, na které svět zapomněl

Tisíce údajných bojovníků Islámského státu (IS) zůstávají uvězněny v detenčních zařízeních na severovýchodě Sýrie, zatímco svět na ně postupně zapomíná. Panorama, jedno z největších vězení tohoto druhu, skrývá za svými zdmi 4 500 mužů, kteří se ocitli v právním vakuu. Mnozí z nich nemají možnost obhajoby ani naději na spravedlivý proces. A přestože oficiální pád samozvaného chalífátu nastal již před šesti lety, jeho duch v těchto celách stále přežívá.
Bašár al-Asad Analýza

Sýrie po Asadovi. Panuje chaos, který se může přelít do celého regionu

Ačkoli prosincový převrat v Sýrii vyvolal vlnu optimismu, pád režimu Bašára Asada ještě zdaleka nezaručuje stabilitu v zemi – a podle vývoje v Egyptě ani v regionu. Moc převzaly islamistické frakce, které se sice snaží získat mezinárodní uznání, avšak jejich minulost spojená s nechvalně známou teroristickou organizací al-Káidou jim ničí reputaci. Přes snahy o prezentaci umírněnější politiky zůstávají mnohé státy vůči jejich vládě skeptické, což dále komplikuje cestu k obnově a stabilizaci Sýrie.

Více souvisejících

Sýrie Bašár Asad

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

Vladimir Putin

Jednání Putina s Witkoffem trvalo tři hodiny. Podle Kremlu bylo konstruktivní

Setkání ruského prezidenta Vladimira Putina s americkým podnikatelem a prostředníkem Stevem Witkoffem, které v Moskvě trvalo tři hodiny, bylo podle prezidentského poradce Jurije Ušakova „konstruktivní“. Kromě samotného prezidenta a Witkoffa se schůzky zúčastnili i šéf Ruského fondu národního bohatství Kirill Dmitrijev a Ušakov sám.

včera

Kometa Brno porazila Dynamo Pardubice 4:2

Kometa zvládla klíčový duel v Pardubicích, po výhře 4:2 je krok od titulu

Páté finále play-off hokejové extraligy přineslo pořádné drama, které nakonec lépe zvládli hráči Komety Brno. V pardubické enteria areně vyhráli 4:2, a ve finálové sérii proti Dynamu vedou 3:2 na zápasy. Přestože domácí ve třetí třetině mohutně dotahovali, brněnský celek si vítězství zkušeně pohlídal a v poslední sekundě zpečetil výhru gólem do prázdné brány. Kometa je tak jedinou výhru od zisku mistrovského titulu.

včera

včera

včera

Sergej Lavrov

Jsme ochotni uzavřít dohodu o ukončení války, prohlásil Lavrov

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že Moskva je stále ochotná uzavřít dohodu, která by ukončila válku na Ukrajině — navzdory čtvrtečnímu ničivému leteckému útoku na Kyjev, při němž zahynulo nejméně 12 lidí a dalších více než 70 bylo zraněno.

včera

včera

Donald Trump

Krym zůstane Rusku, Zelenskyj to chápe, prohlásil Trump, zatímco Witkoff jedná s Putinem

Ruský prezident Vladimir Putin se v pátek setkal v Kremlu s americkým podnikatelem a vyslancem prezidenta Donalda Trumpa Steveem Witkoffem. Informaci potvrdil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Jednání se podle státní agentury TASS zúčastnili i prezidentův poradce pro zahraniční politiku Jurij Ušakov a investiční zmocněnec Kirill Dmitrijev, který se s Witkoffem setkal již dříve v tomto měsíci.

včera

včera

Bachmut je Ukrajina.

USA předložily konečný návrh mírové dohody. Kyjev a Evropa s ním nesouhlasí, zveřejnily vlastní

Agentura Reuters dnes přinesla informace o důvěrném dokumentu, který má představovat „konečný návrh“ mírové dohody mezi Ruskem a Ukrajinou, jak jej Spojené státy nabídly oběma stranám. Obsah dokumentu odhaluje širokou škálu návrhů na ukončení války, především prostřednictvím okamžitého příměří, nových bezpečnostních garancí a komplexního politicko-teritoriálního uspořádání. 

včera

včera

Dovoz a vývoz zboží

Trumpových 15 vyvolených? Švýcaři prozradili, jak budou USA postupovat v řešení cel

Spojené státy plánují vést privilegovaná jednání o nových amerických clech se skupinou 15 zemí, mezi nimiž se nachází i Švýcarsko. Uvedla to švýcarská prezidentka Karin Keller-Sutter v rozhovoru pro veřejnoprávní televizi SRF s tím, že po návštěvě Washingtonu a setkání s americkým ministrem financí Scottem Bessentem je s průběhem jednání spokojená.

včera

včera

včera

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Papež František porušil tradici. Proč nebude pohřben ve Vatikánu?

Papež František, který zemřel na Velikonoční pondělí, se rozhodl porušit více než stoletou tradici a nebude pohřben ve Vatikánu, jak bývá u papežů obvyklé. Místo toho bude spočinout v bazilice Santa Maria Maggiore (Panny Marie Větší), která se nachází v centru Říma, několik kilometrů od Vatikánu.

včera

Dovoz a vývoz zboží

Čína v tichosti zrušila odvetná cla ve výši 125 % na některé zboží z USA

Čína zřejmě tiše zrušila odvetná cla ve výši 125 % na určité druhy polovodičů vyrobených ve Spojených státech, informovaly tři dovozní agentury působící v technologickém centru Šen-čen. Opatření, které dosud nebylo oficiálně oznámeno, se podle nich týká integrovaných obvodů – tedy mikročipů či polovodičů.

včera

Donald Trump

Trump přiznává, že je z chování Ruska nešťastný

Americký prezident Donald Trump se ostře vyjádřil k smrtícím ruským útokům na Kyjev, při nichž přišlo o život nejméně 12 lidí a dalších 90 bylo zraněno. Přestože útok označil za „zbytečný“ a vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina, aby přestal, zatím neuvedl, zda USA zvažují jakékoliv konkrétní kroky proti Moskvě.

včera

včera

Aktualizováno 24. dubna 2025 23:17

"Ne ruskému právu." Lidé po celém Slovensku protestují proti kontroverzní novele inspirované Moskvou

Ve čtvrtek večer se v několika slovenských městech i v zahraničí konají protestní shromáždění pod názvem Slovensko je Európa. Demonstrace se zaměřují zejména na odpor proti novele zákona o neziskových organizacích, kterou nedávno schválil slovenský parlament. Podle organizátorů tento zákon ohrožuje svobodu občanské společnosti a přibližuje Slovensko k autoritářskému modelu správy státu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy