Téměř 23 tisíc mrtvých a 58 tisíc zraněných. Počty obětí v Pásmu Gazy raketově rostou

Nejméně 22 835 lidí zahynulo na palestinských územích od vypuknutí války s Izraelem 7. října loňského roku, uvedlo v neděli palestinské ministerstvo zdravotnictví v Pásmu Gazy. 

Ministerstvo řízené palestinským radikálním hnutím Hamás v prohlášení upřesnilo, že za uplynulých 24 hodin zaznamenalo celkem 113 úmrtí. Za tři měsíce bojů také v této palestinské enklávě utrpělo zranění celkem 58 416 lidí, uvádí ministerstvo.

Asi 70 procent obětí způsobených izraelským masivním bombardováním a pozemními operacemi byly ženy, děti a nezletilí. Izraelská armáda dnes ohlásila úmrtí dalších dvou vojáků v Pásmu Gazy, čímž se počet padlých Izraelců v této operaci zvýšil na 172. 

Mezi oběťmi je i několik tisíc ozbrojenců z hnutí Hamás. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu už dříve prohlásil, že izraelská armáda v Pásmu Gazy zlikvidovala přibližně 8000 teroristů.

I přes složitou situaci v některých částech severního Pásma Gazy bylo možné omezeně obnovit provoz v několika zdravotnických zařízeních, včetně nemocnic al-Ahlí, al-arabí a al-Awda, stejně jako některých lékařských ordinací. OCHA také informovala, že místní úřady spolupracují s WHO a Agenturou OSN na pomoc palestinským uprchlíkům na Blízkém východě (UNRWA) na obnovení dalších zdravotnických zařízení.

Vzhledem k neustálým izraelským útokům jsou životy zaměstnanců v některých oblastech ohroženy. Desetitisíce civilistů se navíc snaží najít útočiště před válkou, a to především v nemocnicích. Uvedla to ve svém prohlášení Světová zdravotnická organizace. 

Doporučené články

Nemocnice Šifá ve městě Gaza je nyní přeplněna 50 000 lidmi, zatímco v nemocnici al-Amál na jižním konci Pásma Gazy se ukrývá 14 000 lidí, uvedla Světová zdravotnická organizace na platformě X, odvolávající se na výpovědi týmu působícího v terénu.

Tvrzení nebylo možné nezávisle ověřit. Z prohlášení WHO však vyplývá, že delegace byla úspěšná při dodání humanitární pomoci do nemocnic ve spolupráci s představiteli Dětského fondu OSN (UNICEF) a dalšími organizacemi.

Během cesty k těmto nemocnicím pozoroval tým WHO desetitisíce lidí, kteří utíkali před intenzivními izraelskými útoky pěšky, na mulách nebo v autech.

Personál WHO se v nemocnicích musel doslova prodrat pacienty a lidmi hledajícími útočiště. WHO uvádí, že v současné době v Pásmu Gazy částečně funguje 13 nemocnic a dvě na minimální úrovni, zatímco 21 nemocnic už vůbec není v provozu.

Doporučené články

Představitelé této světové organizace vyjádřili mimořádné znepokojení, že nový hromadný pohyb uprchlíků pouze dále zatíží zdravotnická zařízení v jižní části Pásma Gazy.

"Tento nucený masivní pohyb zároveň povede k ještě většímu přeplnění, zvyšuje riziko šíření infekčních onemocnění a komplikuje dodávky humanitární pomoci," uvedla zpráva WHO citující člena týmu působícího v terénu. 

O tom, že sever Pásma Gazy zůstal bez jediné funkční nemocnice kvůli nedostatku paliva, personálu a zásob, informovala WHO už minulý čtvrtek podle serveru France24. Richard Peepekorn, zástupce WHO pro Gazu, uvedl, že na severu Pásma Gazy aktuálně neexistují žádné funkční nemocnice.

Poslední nemocnicí na severu byla al-Ahlí, ale nyní poskytuje pouze minimální péči a nepřijímá nové pacienty. Těla obětí izraelských útoků jsou uložena v areálu této nemocnice kvůli nedostatku bezpečných pohřbů.

WHO už dříve uvedla, že v Pásmu Gazy může přijít o život více lidí v důsledku nemocí, než kvůli bombardování, pokud nedojde k obnovení tamního zdravotnického systému. 

Související

Více souvisejících

Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Pásmo Gazy

Aktuálně se děje

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump: Pokud prohraju volby, bude to vina i Židů

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump dnes prohlásil, že za jeho případnou prohru s demokratickou kandidátkou Kamalou Harrisovou ve volbách budou částečně zodpovědní američtí voliči židovského původu. Informoval o tom server CNN.

před 9 hodinami

Jak v nájmu řešit škody, které napáchaly rozsáhlé deště?

Letošní rozsáhlé deště nezasáhly formou povodně jenom domy, nevyhnuly se ani bytům, z nichž byla část i v nájmu. Jaké byly nejčastější škody v bytech a jak by měli nájemníci správně reagovat, aby získali náhradu vybavení z pojištění majitele, potažmo od své pojišťovny?

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy