Trump chce Grónsko. Co ale chtějí ve skutečnosti sami Gróňané?

V roce 2018 byla v Grónsku provedena rozsáhlá anketa, která zkoumala veřejné mínění o klíčových tématech, včetně změny klimatu, ekonomických otázkách a možnosti nezávislosti na Dánsku. Výzkum probíhal ve 13 náhodně vybraných městech a osadách po celé zemi, přičemž byly provedeny rozhovory s reprezentativním vzorkem dospělých obyvatel. Výsledky ankety ukázaly, že dvě třetiny Gróňanů podporují myšlenku nezávislosti, ačkoliv se názory rozdělily na otázku, kdy by k tomu mělo dojít.

Grónsko, bývalá dánská kolonie, je v současnosti autonomní území v rámci Dánského království, které má rozsáhlou samosprávu a kontroluje většinu vnitřních záležitostí, včetně parlamentu a premiéra. Nicméně, Dánsko si zachovává pravomoci v oblasti zahraniční politiky, obrany a měnové politiky, uvedl server The Conversation.

Přestože výsledky výzkumu byly zveřejněny v grónských a dánských médiích, zůstaly téměř bez povšimnutí na mezinárodní scéně. To se změnilo 15. ledna, kdy nově zvolený prezident USA, Donald Trump, sdílel starší zprávu o výsledcích na svých sociálních sítích. Titulek uváděl, že dvě třetiny obyvatel Grónska podporují nezávislost.

Trump ve své publikaci nic nenapsal, ale naznačoval, že pokud Gróňané touží po nezávislosti, mohou být otevřeni jiným politickým nebo ekonomickým uspořádáním, například s USA. Trump v minulosti mluvil o možnosti „koupi“ Grónska, ale v poslední době začal mluvit v jasněji vyjádřených termínech o tom, že by mohl nad územím získat kontrolu.

V roce 2018, kdy jsme výzkum prováděli, Trump ještě neoznámil žádné plány na anexi tohoto ostrova. Tento scénář jsme si ani nedokázali představit a neptali jsme se na něj účastníky průzkumu. Výsledky tedy v žádném případě neznamenají, že by grónští obyvatelé toužili připojit se k USA.

Ve skutečnosti nedávný průzkum, který provedly grónské noviny Sermitsiaq a dánské noviny Berlingske, přímo řešil tuto otázku a ukázal, že pouze 6 % respondentů by chtělo, aby Grónsko opustilo Dánsko a stalo se součástí USA.

Výsledky výzkumu z roku 2018 ukázaly, že většina grónské populace touží po nezávislosti, přičemž dvě třetiny účastníků souhlasily s tím, že by Grónsko mělo být nezávislou zemí v budoucnu. Názory na načasování nezávislosti se však lišily. Když se účastníků zeptali, jak by hlasovali v referendu o nezávislosti, byli v této otázce rozděleni mezi „ano“ a „ne“.

Zákon o grónské samosprávě z roku 2009 uděluje grónské vládě právní pravomoc jednostranně vyhlásit referendum o oddělení od Dánska. Podle tohoto zákona „rozhodnutí o nezávislosti Grónska bude přijato lidmi Grónska“. Přes 15 let, které od přijetí zákona uplynuly, však tuto možnost Grónsko nevyužilo. To je pravděpodobně kvůli potenciálním ekonomickým důsledkům opuštění Dánska.

Každý rok Dánsko posílá Grónsku blokovou dotaci, která pokrývá přibližně polovinu rozpočtu této země. To podporuje sociální systém, který je rozsáhlejší než v mnoha jiných zemích, včetně USA. Kromě toho Dánsko spravuje mnoho nákladných veřejných služeb, včetně národní obrany.

Tato situace vytváří dilema pro mnoho Gróňanů, kteří touží po nezávislosti, protože musí vyvažovat sociální zabezpečení s politickou svrchovaností. To bylo vidět i v našem výzkumu, který ukázal, že ekonomické faktory ovlivňují preference ohledně nezávislosti.

Pro mnoho Gróňanů jsou bohaté přírodní zdroje ostrova mostem mezi ekonomickou soběstačností a plnou svrchovaností. Cizí investice a s nimi spojené daňové příjmy z těžby zdrojů jsou považovány za klíčové pro snížení ekonomické závislosti na Dánsku. Tyto přírodní zdroje, včetně vzácných zemin a dalších strategických minerálů, mohou také vysvětlit Trumpův zájem o Grónsko.

Jelikož budoucnost Grónska zůstává středem geopolitického boje, je klíčové si pamatovat, že pouze Gróňané mají právo rozhodnout o své vlastní cestě. Podle dostupných informací to naznačuje, že i když mnoho Gróňanů touží po nezávislosti, není to motivováno touhou připojit se k USA. 

Související

Více souvisejících

grónsko

Aktuálně se děje

před 15 minutami

Americká armáda, ilustrační fotografie

Evropa už s USA nepočítá. Chceme jasný plán pro případ stažení vojsk, varuje Finsko

Evropské státy potřebují jasnou strategii ze strany Spojených států, pokud se Washington rozhodne stáhnout část svých vojenských kapacit z Evropy. V rozhovoru pro server Politico to prohlásil finský ministr obrany Antti Häkkänen, který zároveň varoval před možnými bezpečnostními riziky, jež by takový krok mohl přinést, zejména pro státy sousedící s Ruskem.

před 56 minutami

Ilustrační foto

Co je to ekonomická recese a proč se jí obávat?

Ekonomická recese. Dvě slova, která dokážou rozvířit vody finančních trhů, otřást důvěrou spotřebitelů a vyvolat nervozitu ve vládních kruzích i mezi běžnými lidmi. Přestože se jedná o běžnou součást hospodářského cyklu, recese je obdobím, které s sebou téměř vždy přináší nejistotu, pokles životní úrovně a zásadní proměnu ekonomické atmosféry.

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Nejhorší začátek prezidentského období v moderní historii. Riziko recese prudce stoupá, EU chce zabránit válce

Spojené státy čelí historicky nejhoršímu začátku prezidentského období na akciových trzích. Od nástupu prezidenta Donalda Trumpa a jeho agresivní celní politiky se dříve rostoucí burza dostává na hranici medvědího trhu – tedy propadu o 20 % oproti nedávnému maximu. Pokud trh uzavře v tomto pásmu, půjde o nejrychlejší pád z býčího na medvědí trh v historii indexu S&P 500, který sahá až do roku 1957.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Švédsko, ilustrační foto

Stínová válka v Evropě je národní katastrofou. Jak Írán verbuje evropské děti k útokům?

Švédské bezpečnostní složky řeší alarmující nový trend: děti ve věku 14 a 15 let se stávají nástrojem v rukou organizovaného zločinu, údajně podněcovaného íránskou vládou. Podle vyšetřování CNN byly nezletilé osoby zapojeny do několika pokusů o útok na izraelské velvyslanectví ve Stockholmu, přičemž nejméně jeden z těchto útoků zahrnoval střelbu a jiný pokus o výbuch.

před 4 hodinami

Kyjev

Ukrajina usiluje o členství v EU i obnovu. Má šanci, pokud zahodí stará pravidla a reformy nebudou imitací, říká ekonomka

Ukrajina usiluje o vstup do Evropské unie, zároveň však čelí obrovské výzvě poválečné obnovy. Ekonomka Alisa Lapyhina z Evropské výzkumné univerzity v Ostravě připomíná, že bez skutečných reforem, potlačení korupce a masivních zahraničních investic to nepůjde. Budoucnost země závisí na stabilitě, transparentnosti a mezinárodní podpoře.

před 4 hodinami

Donald Trump

Moskva zabíjí malé děti a Trump mlčí. Svět čeká, kdy USA konečně začnou jednat

Zatímco válka na Ukrajině nadále eskaluje, Spojené státy se ocitají pod drobnohledem kvůli váhavému postoji prezidenta Donalda Trumpa vůči Rusku. Tři týdny poté, co Ukrajina s USA souhlasily s třicetidenním úplným příměřím, Moskva návrh odmítla a místo toho předložila vlastní požadavky. Na místo zklidnění fronty se Rusko vydalo opačnou cestou a pokračovalo v útocích na civilní cíle.

před 5 hodinami

Donald Trump

Cla drtí světové trhy, akcie v Evropě a Asii krvácí. Zaplaťte spoustu peněz, vzkazuje Trump

Britská burza zažila dnes ráno volný pád. Index FTSE 100 se během prvních minut obchodování propadl o 488 bodů, což představuje pokles o 6 %. Tím se dostal na úroveň 7566 bodů, nejnižší hodnotu od února 2024. Investoři se podle The Guardian obávají, že obchodní politika prezidenta USA Donalda Trumpa, konkrétně jeho tvrdé celní opatření, může světovou ekonomiku přivést do recese.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Starlink, Photo by Mariia Shalabaieva

Musk má pravdu. Ukrajina je na Starlinku závislá, náhrada neexistuje, shodují se experti

Ukrajina je i nadále plně závislá na satelitní síti Starlink, kterou provozuje technologický magnát Elon Musk. Tato služba je pro ukrajinskou armádu během války s Ruskem zcela zásadní, neboť zajišťuje komunikaci na frontě, v nemocnicích či na vojenských základnách. Podle odborníků ale v současnosti neexistuje žádná jiná alternativa, která by se Starlinku vyrovnala.

před 7 hodinami

před 9 hodinami

včera

Anna Slováčková

Zemřela Anna Slováčková. Rakovině podlehla v pouhých 29 letech

Český showbyznys zasáhla mimořádně smutná zpráva. V neděli 6. dubna zemřela zpěvačka, herečka a moderátorka Anna Slováčková, dcera herečky Dagmar Patrasové a hudebníka Felixe Slováčka. Všichni jí drželi palce, když znovu a znovu bojovala se zákeřnou nemocí. Rakovina, kterou v minulosti již jednou porazila, se jí vrátila a stala se jí osudnou. Anička Slováčková odešla v pouhých 29 letech.

včera

Marine Le Pen na pražské konferenci protiimigračních stran (16. 12. 2017)

Hon na čarodějnice, burácela Le Penová před podporovateli. Většina Francouzů ale verdikt soudu schvaluje

Lídr francouzské krajní pravice a předsedkyně strany Národní sdružení (Rassemblement National – RN) Marine Le Pen označila verdikt soudu, který jí na pět let zakázal kandidovat ve veřejných funkcích, za "čarodějnický hon". Podle ní se nejedná o spravedlnost, ale o politický akt. „Nevzdám se,“ prohlásila v neděli na demonstraci na náměstí Place Vauban nedaleko Eiffelovy věže před tisíci podporovatelů.

včera

HC Sparta Praha

Semifinálová série je srovnaná. HC Sparta Praha porazila Kometu Brno 1:0

Semifinálová série mezi hokejisty brněnské Komety a pražskou Spartou pokračuje ve velkém tempu a po čtyřech duelech je znovu srovnáno. Sparta totiž ve čtvrtém utkání na ledě soupeře vybojovala těsné vítězství 1:0 a stav série je tak 2:2 na zápasy. Hrdiny večera byli útočník Michal Řepík, který skóroval už v první třetině, a brankář Jakub Kovář, jenž si připsal čisté konto díky 19 úspěšným zákrokům.

včera

včera

Izraelské ozbrojené složky

Izraelci zadrželi dvě britské poslankyně. Vyhodili je ze země

Napětí mezi britskou a izraelskou politikou eskalovalo poté, co byly dvě labouristické poslankyně – Yuan Yang a Abtisam Mohamed – zadrženy po příletu do Izraele a následně deportovány. Izrael je obvinil z plánů „šířit protiizraelskou nenávist“ a zpochybnil oficiální charakter jejich návštěvy. Incident vyvolal ostré reakce mezi britskými politiky, včetně ministra zahraničí Davida Lammyho, který krok izraelských úřadů označil za „nepřijatelný a kontraproduktivní“.

včera

Dovoz a vývoz zboží

S USA chce o clech jednat 50 zemí. Rusko si pochvaluje, že na ně je Trump neuvalil

Nová obchodní politika amerického prezidenta Donalda Trumpa vyvolala po celém světě vlnu diplomatických reakcí. Poté, co vešly v platnost nové 10% cla na většinu dovozu do USA, oznámil ředitel Národní ekonomické rady Bílého domu Kevin Hassett, že více než 50 zemí již kontaktovalo americkou vládu s žádostí o jednání.

včera

včera

Konec levého oblečení a elektroniky? Svět jak ho známe skončil, připravme se na změny, varují Britové

Britská vláda i Evropská unie čelí novému obchodnímu otřesu, který vyvolala razantní cla zavedená americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Zatímco Spojené státy sáhly k ochranářským opatřením v podobě vysokých tarifů na dovoz z Evropy, Asie i rozvojových zemí, v Londýně i Bruselu se připravují reakce, které mohou znamenat zásadní zlom v dosavadních globálních obchodních vztazích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy