Turecko má méně výhrad ke vstupu Finska do NATO než v případě Švédska

Turecko má méně výhrad ke vstupu Finska do Severoatlantické aliance než v případě Švédska. Dnes to řekl šéf turecké diplomacie Mevlüt Çavuşoglu, podle kterého ale Helsinky oficiálně nepožádaly, aby finská žádost byla hodnocena nezávisle na té švédské, píše agentura AP. Turečtí představitelé tvrdě kritizovali Švédsko za demonstrace, při nichž aktivista spálil korán před tureckým velvyslanectvím.

"Problémů, kterým čelíme s Finskem, je relativně méně ve srovnání se Švédskem," řekl dnes turecký ministr zahraničí. Podle něj však Ankara nedostala z Helsinek žádost, aby finskou žádost turečtí představitelé hodnotili nezávisle na té švédské.

Ankara tento týden tvrdě kritizovala švédskou vládu za tom, že umožnila prokurdské demonstrace a spálení svaté knihy islámu před tureckým velvyslanectvím. Prezident Recep Tayyip Erdogan pohrozil, že Švédsko nemůže počítat s tureckou podporou při vstupu do aliance, pokud nezaručí respekt k islámu v zemi.

Finsko podle tureckých médií tento týden udělalo další krok v plnění tureckých požadavků, když jeho úřady vydaly první licenci na zbrojní dodávku Turecku od roku 2019.

Švédští vládní činitelé včetně premiéra Ulfa Kristerssona pálení koránu odsoudili jako neuctivé, podle nich ale takový čin spadá pod svobodu projevu, kterou chrání švédská ústava. Kristersson se dnes snažil mírnit obavy ze zablokování rozhovorů. Připustil však, že v jednáních nastaly komplikace. "Je ale myslím důležité říct, že žádné dveře se nezavřely," uvedl.

Finsko tento týden oznámilo, že by mohlo usilovat o vstup do Severoatlantické aliance i bez Švédska, pro finskou vládou však zůstává prioritou společný vstup obou zemí. Společný vstup dává podle agentury Reuters smysl i z vojenského hlediska. Pokud by Finsko vstoupilo do NATO samo, tak by ho se zbytkem aliance spojoval jen úzký pohraniční pás s Norskem na severu země.

Turecko zrušilo únorové jednání ohledně naplňování memoranda, které uzavřelo s oběma severskými státy v červnu, což umožnilo zahájení vstupního procesu do NATO. Ankara neoznámila, kdy by se představitelé trojice zemí mohli sejít. Analytici, které oslovila agentura Reuters, ale neočekávají žádný větší průlom před tureckými prezidentskými a parlamentními volbami, které se uskuteční v druhé polovině května.

Turecko blokuje vstup Finska a Švédska do NATO od loňského jara, protože podle Ankary oba státy nedostatečně zakročily proti organizacím, které turecká stana pokládá za teroristické. Jde například o milice YPG, Stranu kurdských pracujících (PKK), či příznivce klerika Fethullaha Gülena.

Trojice zemí podepsala na summitu NATO v Madridu memorandum, kde se státy zavazují k větší spolupráci v boji proti terorismu a k dalším krokům. Podle Finska a Švédska se memorandum daří plnit, Ankara považuje postup zatím za nedostatečný. S vstupem nových členů musí souhlasit všechny státy NATO. Žádosti vedle Turecka neratifikovalo ještě Maďarsko.

Související

Do záchranných prací se zapojili i čeští hasiči.

Počet mrtvých po zemětřesení v Turecku podle úřadů překročil 50 tisíc

Počet mrtvých po zemětřesení ze začátku února v Turecku překročil 50.000, oznámily dnes turecké úřady. V Sýrii, jejíž severní část otřesy také silně zasáhly, zemřelo podle odhadů nejméně 6000 lidí. Podle tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana zemětřesení v jeho zemi způsobilo škody za více než 100 miliard dolarů (2,2 bilionu Kč), informovala agentura AFP.

Více souvisejících

Turecko Finsko Švédsko NATO

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Vláda Petra Fialy

Vládní koalice se údajně shodla na omezení podpory stavebního spoření

Ve vládní koalici je podle CNN Prima News shoda na omezení státní podpory stavebního spoření. U existujících smluv by se roční podpora snížila na polovinu ze současných 2000 korun, u nových smluv by se zcela zrušila. Podle Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS) ale jednání o podobě státního příspěvku zatím nejsou ukončené. Vláda chce podporu stavebního spoření omezit kvůli snížení schodku státního rozpočtu. Podle stavebních spořitelen ale omezení státní podpory zkomplikuje poskytování úvěrů především lidem s nižšími příjmy.

Aktualizováno před 17 minutami

Frank-Walter Steinmeier

Steinmeier ocenil při návštěvě Pavla přátelské vztahy Česka a Německa, chtějí se scházet každý rok

Českou republiku a Německo pojí velmi blízké přátelství. V Berlíně to dnes po jednání s novým českým protějškem Petrem Pavlem prohlásil německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Jejich dnešní rozhovor podle Steinmeiera ukázal, že vztahy mezi oběma zeměmi nejsou jen dvoustranné, ale spíše mnohostranné. Poukázal přitom na pevné zakotvení obou zemí v Evropské unii a Severoatlantické alianci. 

před 17 minutami

vejce, ilustrační fotografie

Nekula podal další podnět na UOHS kvůli cenám vajec, obchodníci prý zneužívají dominantní postavení

Ministerstvo zemědělství podalo další podnět na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (UOHS) kvůli cenám vajec. Novinářům to dnes řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) po jednání se zástupci ministerstva financí a obchodu. Zdražení v obchodech podle něj naznačuje, že obchodníci zneužívají dominantní postavení na trhu. Skupina se také podle Nekuly shodla na tom, že dozorové orgány jako například Česká obchodní inspekce (ČOI) mají zintenzivnit svou činnost a postupovat koordinovaně.

před 53 minutami

Teenageři

V Česku jsou tisíce mladých uprchlíků z Ukrajiny, kteří nestudují střední školu

V Česku je podle odhadů asi 4500 uprchlíků z Ukrajiny mezi 15 a 19 lety, kteří nestudují žádnou střední školu. Část z nich se snaží ukrajinské vzdělání dokončit na dálku. Asi 3500 uprchlíků české střední školy už studuje, dalších více než 2500 se podle ministerstva školství (MŠMT) na střední školy hlásí letos. Informace dnes zazněly na tiskové konferenci společnosti Meta, která spouští kampaň, která má za cíl aktivizovat mladé Ukrajince.

před 1 hodinou

Zdeněk Nekula

Nekula chce použít rezervy EU na podporu odvětví proti růstu cen

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) v pondělí na schůzce s eurokomisařem pro zemědělství Januszem Wojciechowskim požádal o použití zemědělské rezervy EU na podporu odvětví nejvíce zasažených růstem energií a dalších nákladů. Loni dostali mimořádnou podporu 831 milionů korun chovatelé prasat, krav nebo pěstitelé jablek a brambor. Ministerstvo zemědělství to uvedlo v tiskové zprávě.

před 1 hodinou

Boris Johnson

Johnson přiznal, že britskému parlamentu poskytl zavádějící informace v době covidových uzávěr

Bývalý britský premiér Boris Johnson uznal, že některá jeho prohlášení před parlamentem k aféře kolem večírků v době covidových uzávěr byla zavádějící. Dodal však, že jednal v dobré víře a odmítl, že by parlamentu lhal úmyslně. Johnson to napsal v 52stránkové obhajobě zaslané imunitnímu výboru parlamentu, který se zabývá Johnsonovým jednáním v aféře známé jako partygate.

před 1 hodinou

Patrik Tušl

Patrik Tušl si za vydírání, vyhrožování a nenávistné výroky ve vězení odpyká 15 měsíců

Podněcovač Patrik Tušl si ve vězení odpyká celkem 15 měsíců vězení. Souhrnný trest mu dnes potvrdil odvolací senát. Tušl totiž telefonicky vydíral ženu, která spravovala facebookovou skupinu namířenou proti dezinformátorům, a vyhrožoval strážníkovi, který po něm v autobuse vyžadoval nošení respirátoru. V trestu je zahrnuté i mužovo předchozí odsouzení za nenávistné výroky o Ukrajincích.

před 2 hodinami

Senioři, ilustrační foto

Česko stárne. Počet důchodců roste, důchodový systéme je neudržitelný, varují experti

Česká společnost dál stárne. Počet i podíl lidí nad 65 let loni rostl. Tvořili 20,9 procenta obyvatel. Bylo jich 2,2 milionu. Výrazně se prodloužila také průměrná doba života. U mužů to bylo o dva roky na 76,1 roku a už žen o 1,4 roku na 81,9 roku. Předběžné údaje za minulý rok zveřejnil dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Ekonomové a další experti poukazují na to, že důchodový systém je už teď v dluzích a není udržitelný. Vláda chystá změny v jeho nastavení.

před 2 hodinami

Německo, ilustrační foto

Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se výrazně zhoršila

Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v březnu výrazně zhoršila. V dnešní zprávě to uvedl německý hospodářský institut ZEW. Index ekonomické nálady klesl ve srovnání s minulým měsícem o 15,1 bodu na 13 bodů. Předtím se hodnota indexu pět měsíců po sobě zvyšovala. Analytici odhadovali, že hodnota za březen bude činit asi 15 bodů.

před 2 hodinami

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

V Česku začne v dubnu třetí cyklus výcviku ukrajinských vojáků

V Česku se od začátku dubna plánuje třetí cyklus výcviku ukrajinských vojáků. Zúčastní se ho asi 650 příslušníků ukrajinských ozbrojených sil. Čeští ženisté zároveň cvičí ukrajinské kolegy v Polsku. Ministerstvo obrany to dnes uvedlo na svém webu www.army.cz.

před 3 hodinami

Soud, ilustrační fotografie.

Soud potvrdil mladíkovi podmínku za přípravu bombových útoků v Praze

Olomoucký vrchní soud dnes potvrdil mladíkovi podmíněný trest za přípravu bombových útoků u tří velvyslanectví v Praze. Vyhověl však jeho odvolání a zmírnil mu ochrannou psychiatrickou léčbu z ústavní na ambulantní. Rozhodl tak poté, co vyslechl znalce z oboru psychologie a psychiatrie, podle kterých obžalovaný změnil svůj pohled na své jednání. 

Aktualizováno před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Po roce 2035 by se mohla prodávat auta na syntetická paliva, navrhuje EK

Evropská komise (EK) navrhuje, že po roce 2035 umožní prodej nových osobních aut se spalovacími motory, ale jen v případě, že budou využívat pouze syntetická paliva. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Ta se odvolává na dokument, který nastiňuje návrhy komise německému ministerstvu dopravy.

před 3 hodinami

Fumio Kišida

Japonský premiér Kišida dorazil do Kyjeva

Japonský premiér Fumio Kišida přicestoval do Kyjeva, uvedla japonská stanice NHK. Kišida podle ní na Ukrajinu přijel vlakem z polského příhraničního města Przemyślu. V ukrajinské metropoli se setká s prezidentem Volodymyrem Zelenským a podle dřívějšího oznámení japonské diplomacie ho ujistí o další podpoře Tokia a skupiny G7, které Japonsko aktuálně předsedá.

před 3 hodinami

ČEZ

ČEZ se domnívá, že nejhorší část krize je u konce. Ceny budou klesat

Nejhorší část energetické krize je u konce, trh se stabilizoval rychleji, než se čekalo. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl místopředseda představenstva energetické skupiny ČEZ Pavel Cyrani. Ceny energií na trhu budou podle něj dál klesat. U koncových odběratelů se snížení cen na trhu podle něj bude projevovat postupně.

Aktualizováno před 3 hodinami

Marian Jurečka

Jurečka se kvůli důchodům sejde i s opoziční SPD

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) se ve středu sejde se zástupci opozičního hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) na téma důchodů. ČTK to dnes sdělila mluvčí SPD Barbora Šťastná. Ministr minulý týden uvedl, že se chce v tomto a příštím týdnu sejít vedle opozice také se zástupci odborů a zaměstnavatelů kvůli novému nastavení valorizací důchodů a úpravě pravidel předčasných penzí. 

před 3 hodinami

Petr Hlubuček

Starostové a nezávislí vyloučili Hlubučka z kauzy Dozimetr

Vládní hnutí Starostové a nezávislí (STAN) vyloučilo bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka, uvedl dnes server Seznam Zprávy. Hlubuček patří mezi obviněné v kauze Dozimetr, která se týká korupce v pražském dopravním podniku. Proti vyloučení se může odvolat.

před 3 hodinami

Krym, ilustrační fotografie.

Exploze na Krymu jsou signálem, aby ho Rusové opustili, zní z Kyjeva

Pondělní exploze na poloostrově Krym jsou signálem pro Rusy, že mají oblast opustit, uvedla podle agentury Unian mluvčí ukrajinského jižního velitelství Natalija Humenjuková. Ve městě Džankoj na severu Krymu, kde byly v pondělí slyšet exploze, místní úřady zavedly mimořádný stav, informoval server BBC News. Ukrajinský poloostrov Krym v roce 2014 v rozporu s mezinárodním právem anektovalo Rusko.

Aktualizováno před 4 hodinami

ČEZ, ilustrační foto

Zisk ČEZu loni stoupl na rekordních 80 miliard, na energetické krizi vydělal osminásobek

Čistý zisk energetické skupiny ČEZ loni stoupl na rekordních 80,7 miliardy z předloňských 9,9 miliardy korun. Významný nárůst podle firmy odráží enormní růst cen v důsledku ruské invaze na Ukrajinu, rekordní zisk z obchodování s komoditami na zahraničních trzích a vysokou provozní spolehlivost elektráren ČEZ. Provozní výnosy byly meziročně vyšší o 27 procent, dosáhly 288,5 miliardy korun. 

Aktualizováno před 4 hodinami

Čínský prezident Si Ťin-pching

Si Ťin-pching pozval Putina, aby přijel na návštěvu do Číny

Čínský prezident Si Ťin-pching během své návštěvy Moskvy pozval šéfa Kremlu Vladimira Putina v letošním roce do Číny. Informovaly o tom dnes ruské agentury. Čínská hlava státu je v ruské metropoli druhým dnem, v pondělí Si jednal se svým ruským protějškem, se kterým se má setkat znovu i dnes. Dopoledne se sešel s premiérem Michailem Mišustinem.

před 4 hodinami

Slovenská policie zadržela osm lidí ve starém případu vraždy studenta

Elitní jednotka slovenské policie zadržela osm lidí v téměř 18 let starém případu vraždy studenta Daniela Tupého, která v zemi vyvolala protesty veřejnosti proti extremismu. Policie dnes o zátahu informovala na sociální síti, bližší informace k akci neuvedla. V minulosti v kauze před soudem stanulo pět osob, které soud zprostil obžaloby.

Zdroj: ČTK

Další zprávy