Turecko v noci zaútočilo na cíle na severu Sýrie a Iráku. Zahynulo 15 syrských vojáků

Turecko v noci na dnešek podniklo letecké útoky na cíle na severu Sýrie a Iráku. Podle aktuální informace Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) při nich zahynulo nejméně 31 lidí. Většina z nich jsou kurdští bojovníci a syrští vojáci. Údery jsou reakcí Ankary na teroristický útok v Istanbulu z minulého víkendu, který turecká vláda připisuje kurdským radikálům. Kurdové zapojení do činu odmítají.

Podle SOHR, která sídlí v Británii a situaci v Sýrii monitoruje prostřednictvím sítě dobrovolníků, turecké letectvo v noci na dnešek provedlo 25 útoků na cíle v syrských provinciích Halab, Hasaká a Rakka. Mezi mrtvými je 18 kurdských bojovníků a členů místních oddílů, 12 syrských vojáků a jeden civilista. Zranění utrpěly čtyři desítky osob.

Turecké letectvo se zaměřilo nejen na oblasti pod kontrolou Kurdů, ale i na ty, které ovládá centrální vláda v Damašku. Ministerstvo obrany uvedlo, že armáda při operaci zasáhla 89 cílů.

Podle informací agentury AFP v provincii Hasaká nálety mimo jiné zničily elektrárnu a bomby zasáhly i sklady s obilím. Mezi cíli útoků bylo i syrské město Kobani, v němž se podle tureckých představitelů rozhodlo o atentátu v Istanbulu, při kterém minulou neděli přišlo o život šest lidí. Kurdové zapojení do útoku popírají. Podle agentury Reuters dnes milice syrských Kurdů v reakci na nálety slíbily, že se za turecký útok pomstí.

V severoiráckém Kurdistánu si podle tamních úřadů turecké útoky nevyžádaly civilní oběti, uvedla agentura AFP. Turecké bojové letouny se zaměřily na oblasti, ve kterých operují ozbrojenci Strany kurdských pracujících (PKK), kterou Turecko považuje stejně jako milice syrských Kurdů YPG za teroristickou organizaci. PKK uvedla, že turecké nálety v severním Iráku nejsou žádnou novinkou. Za posledních sedm měsíců turecké letectvo podle PKK uskutečnilo v Iráku přes 3600 útoků.

Turecké ministerstvo obrany dnes ráno uvedlo, že turecké letectvo provedlo letecké útoky na základny PKK a YPG na severu Sýrie a Iráku. "Teroristická hnízda jsou ničena přímými útoky," uvedlo ministerstvo. Ankara podle svého prohlášení reaguje útoky na istanbulský atentát a jedná podle práva na sebeobranu zaručeného Chartou OSN. V noci na dnešek ministerstvo uvedlo, že "nadešel čas skládání účtů".

Vrchní velitel kurdsko-arabské koalice Syrské demokratické síly (SDF), která působí na severu Sýrie, Mazlúm Abdí označil bombardování za "agresivní a barbarské". "Turecké bombardování našich oblastí ohrožuje celý region," uvedl. Dodal, že "pokud vypukne válka, tak se dotkne všech".

Kurdská strana PKK vede od roku 1984 ozbrojené povstání proti tureckému státu. Skupina je v Turecku, Evropě a Spojených státech považována za teroristickou organizaci.

Kurdské milice YPG působí v Sýrii. V minulosti dostaly vojenskou podporu USA a dalších západních zemí, protože bojovaly proti teroristické organizaci Islámský stát (IS). Ankara je však považuje za součást PKK a tedy rovněž za teroristickou skupinu.

Související

Vladimír Putin a Donald Trump

V Istanbulu začalo klíčové jednání USA, Ukrajiny a Turecka. Trump se chce obratem setkat s Putinem

V pátek dopoledne začalo v paláci Dolmabahce v Istanbulu významné třístranné jednání mezi Spojenými státy, Ukrajinou a Tureckem. Hlavními tématy rozhovorů jsou vyhlídky na mírové řešení ruské invaze na Ukrajinu a koordinace mezi západními spojenci a Ankarou. Schůzka se koná za účasti klíčových diplomatických a bezpečnostních představitelů, zatímco v pozadí rezonuje snaha amerického prezidenta Donalda Trumpa osobně se setkat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Více souvisejících

Turecko Turecká armáda

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Jana Hynková

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy

Českou diplomacii zasáhla smutná zpráva. Zemřela významná diplomatka Jana Hynková, která celý profesní život zasvětila službě České republice a mezinárodní diplomacii. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí. Hynková zemřela ve čtvrtek po těžké nemoci. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Lodní doprava, ilustrační foto

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak

Evropská unie uvalila nové sankce na téměř dvě stě lodí stínové flotily, které Rusko využívá k obcházení ropných embarg a k nelegálnímu vývozu ukradeného ukrajinského obilí. Cílem je zasáhnout klíčový logistický nástroj Kremlu, jenž pomáhá financovat válku a zároveň ohrožuje mezinárodní bezpečnost i potravinové trhy.

včera

včera

Aktualizováno včera

V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025) Prohlédněte si galerii

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou

Česko se dnes rozloučilo s legendárním hercem Jiřím Bartoškou. Zemřel předminulý týden ve čtvrtek ve věku 78 let. Veřejné poslední rozloučení začalo v 10 hodin dopoledne v pražském Rudolfinu. Lidé mohli na místě uctít památku dlouholetého prezidenta karlovarského filmového festivalu až do 17:00. 

včera

včera

včera

včera

Moře, ilustrační foto

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo

Na pobřeží po celém světě se valí vlna za vlnou. Ale tentokrát nejde jen o přirozený rytmus moře, nýbrž o varovný signál. Vědci hlásí, že vlny v jižním oceánu rostou – jsou větší, silnější a rychlejší než kdykoli předtím. A zatímco pro surfaře může jít o vzrušující výzvu, pro pobřežní oblasti po celém světě představují zvyšující se vlny jedno z nejvážnějších rizik spojených s klimatickou krizí.

včera

včera

Sídlo Světové zdravotnické organizace

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou

Po třech letech složitých jednání přijali světoví lídři v Ženevě pandemickou dohodu, která má v budoucnu zajistit lepší koordinaci v boji proti šíření nakažlivých nemocí. Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ji označil za „vítězství pro veřejné zdraví, vědu a mezinárodní spolupráci“.

včera

Evropská unie

Putin mír nechce. Evropa dnes uvalila na Rusko nové, tvrdé sankce

Velká Británie a Evropská unie oznámily nové rozsáhlé sankce proti Rusku poté, co pondělní telefonát mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem nepřinesl žádné konkrétní výsledky. Moskva podle všeho odmítla učinit jakékoli ústupky směrem k míru.

včera

včera

Mekka, Saúdská Arábie

Arabské monarchie posilují americkou ekonomickou nadvládu. Darem letadla pro Trumpa to nekončí

Když Donald Trump podepsal s Saúdskou Arábií zbrojní dohodu v hodnotě 142 miliard amerických dolarů, prohlásil, že vztahy mezi Spojenými státy a královstvím jsou „silnější než kdy dřív“. Současně podle některých zpráv obdržel i soukromé letadlo jako dar od Kataru. I když ne každý prezident USA dostane soukromý tryskáč, tyto projevy štědrosti nejsou náhodné – jsou součástí dlouhodobého a hluboce zakořeněného vztahu mezi USA a státy Perského zálivu, který zásadně ovlivnil globální mocenskou rovnováhu posledních desetiletí.

včera

Může Trump dostat nobelovku za mír? Podle expertů to není úplný nesmysl

Navzdory neúspěchu při naplnění slibu ukončit válku na Ukrajině do 24 hodin zůstává pro amerického prezidenta Donalda Trumpa stále možnost zapsat se do historie jako mírotvůrce. Jak ale upozorňuje analytik Hudsonova institutu Daniel Kochis, šance na dosažení trvalého míru závisí na zásadní změně přístupu – od opakovaných dohod a návrhů k tlaku a donucení Kremlu k ústupkům.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy