Tusk zesměšnil Orbána po jeho setkání s Putinem

Polský premiér Donald Tusk se na sociálních sítích dotázal, zda se někdo cítí bezpečněji po setkání maďarského premiéra Viktora Orbána s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. 

Tusk se na platformě X zeptal: "Cítí se někdo bezpečněji po rozhovoru Viktora Orbána s Vladimirem Putinem o 'poválečné bezpečnostní architektuře v Evropě'?"

Orbán po pátečním setkání s Putinem v Kremlu uvedl, že názory Ruska a Ukrajiny na ukončení války jsou stále velmi rozdílné. Zdůraznil, že za svou nejdůležitější úlohu během maďarského předsednictví v Radě EU považuje boj za mír, a uvedl, že bez diplomacie a komunikace není možné dosáhnout míru.

Orbán prohlásil, že Maďarsko je jednou z mála zemí v Evropě, které mohou jednat s oběma stranami konfliktu, a že se pomalu stává jedinou zemí, která může vést dialog se všemi. Putin označil Orbánovu návštěvu za pokus o obnovení dialogu.

Po jednání oba politici na společné tiskové konferenci v Moskvě oznámili výsledky své schůzky a Putin sdělil podmínky ukončení války proti Ukrajině. Uvedl to server Euroactiv.com.

Po jednání oba politici na společné tiskové konferenci v Moskvě oznámili výsledky své schůzky a Putin sdělil podmínky ukončení války proti Ukrajině. Uvedl to server Euroactiv.com.

Kyjev byl obviněn z nepřipravenosti ukončit válku a neochoty uzavřít příměří, což by vedlo k ukončení stanného práva a nutnosti konání prezidentských voleb. Putin uvedl, že by nemělo dojít pouze k dočasnému příměří, které by umožnilo Ukrajině znovu se vyzbrojit, ale k definitivnímu ukončení konfliktu.

Putin zopakoval, že návrhy Moskvy jsou klíčem k vyřešení konfliktu. Ukrajina by podle něj měla odstoupit čtyři oblasti na východě a jihu, které si Moskva nárokuje. "Mluvíme o úplném stažení všech vojáků z Doněcké a Luhanské lidové republiky a ze Záporožské a Chersonské oblasti," řekl Putin.

Putin označil jednání s Orbánem za upřímné a přínosné a poděkoval mu za návštěvu Ruska. Diskutovali také o aktuálních otázkách bilaterální spolupráce a o naléhavých mezinárodních a regionálních tématech. Moskva považuje Orbánovu návštěvu za snahu obnovit dialog.

Putin řekl, že s Orbánem si vyměnil názory na stav vztahů mezi Ruskem a Evropskou unií, které jsou podle něj na historicky nejnižší úrovni. Orbán uvedl, že s Putinem hovořil v době, kdy je mír pro Evropu nejdůležitější, ale že o mír je třeba usilovat, protože nepřijde sám od sebe.

"Chtěl jsem slyšet Putinův názor na tři klíčové otázky – příměří, mírová jednání a co bude s Evropou po válce – a slyšel jsem ho. Děkuji mu za upřímný rozhovor," konstatoval Orbán.

Po návštěvách Kyjeva a Moskvy si Orbán uvědomil, že postoje obou stran jsou velmi odlišné. "Udělali jsme však nejdůležitější krok: navázali jsme kontakt a budu v této práci pokračovat," řekl Orbán.

Maďarský premiér zdůraznil, že jeho země patří mezi pár evropských států, které udržují kontakty s oběma stranami konfliktu. "Proto jsem navštívil Kyjev a proto jsem nyní v Moskvě. Vnímám, že jejich pozice jsou daleko od sebe. Bude potřeba mnoho kroků, které nás přiblíží ke konci války," poznamenal

Maďarsko převzalo 1. července šestiměsíční předsednictví Rady EU. Orbán navštívil Kyjev, kde se setkal s prezidentem Volodymyrem Zelenským, a následně zamířil do Ruska.

Orbánovu návštěvu Moskvy kritizovalo mnoho evropských politiků. Předseda Evropské rady Charles Michel uvedl, že rotující předsednictví EU, které nyní zastává Maďarsko, nemá mandát k navazování kontaktů s Ruskem jménem Unie.

Šéf evropské diplomacie Josep Borrell a generální tajemník NATO Jens Stoltenberg rovněž vyjádřili nesouhlas s Orbánovou cestou do Moskvy. 

Související

Donald Tusk

Právo a spravedlnost? Zloději a darebáci. Tusk jde soupeřům po krku, budí to obavy

Polská vláda pod vedením Donalda Tuska pokračuje ve snaze o pohnání někdejší vládnoucí strany Práva a Spravedlnost (PiS) k zodpovědnosti za korupční praktiky. V nedávné době došlo k několika zatčením kvůli zneužívání Fondu spravedlnosti určeného pro oběti trestných činů. Peníze z něj měly tehdy vládnoucí strany použít na kampaň. 
Ve Varšavě proběhlo setkání Volodymyra Zelenského s Donaldem Tuskem (8. července 2024). Prohlédněte si galerii

Zelenskyj v Polsku. Ukrajina se sousedy podepsala bezpečnostní dohodu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí přijel do sousedního Polska, aby se setkal s tamním protějškem Andrzejem Dudou a polským premiérem Donaldem Tuskem. Hlavním účelem návštěvy je podpis bezpečnostní dohody mezi oběma zeměmi, ke kterému došlo v odpoledních hodinách. Informoval o tom server Wiadomości. 

Více souvisejících

Donald Tusk Viktor Orbán Vladimír Putin

Aktuálně se děje

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Joe Biden

Biden má obavy o průběh prezidentských voleb

Americký prezident Joe Biden si není jistý, zda nadcházející volby prezidenta USA proběhnou v klidu, a to kvůli kontroverzním vyjádřením republikánského kandidáta Donalda Trumpa. Uvedla to televize ABC News.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

Eva Pavlová a Petr Pavel

První dáma by mohla dostávat peníze od státu. Návrh už je na stole

Eva Pavlová i její nástupkyně či nástupci v roli partnera prezidenta nebo prezidentky si mají z nuly výrazně polepšit. Na stole totiž leží návrh, který by jí a jejím následovnicím přiklepl měsíční náhrady ve výši 95 250 korun na reprezentační údaje. Už přišla i reakce z Pražského hradu. 

včera

Dostihy

Velká pardubická bude i s esy ze zahraničí. Nejslavnější dostih slaví 150 let

Konkrétní podobu dostala startovní listina 134. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou na zámku Karlova koruna v Chlumci nad Cidlinou. Bude na ní šestnáct koní, kterým startovní čísla vylosovali operní pěvkyně Andrea Kalivodová s hrabětem Francescem Kinskym dal Borgo. Zájem startovat v českém dostihu projevil kvartet koní ze zahraničí.

včera

včera

včera

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropská unie směřuje k ekonomické studené válce s Čínou, varoval Orbán

Maďarský premiér Viktor Orbán varoval před tím, že Evropská unie směřuje k „ekonomické studené válce“ s Čínou v souvislosti s návrhem na uvalení cel na čínské elektromobily. Orbán to uvedl během rozhovoru pro státní rozhlasovou stanici, kde vyjádřil své obavy o negativní dopady tohoto kroku na evropskou ekonomiku a upozornil, že Maďarsko chce zachovat hospodářskou neutralitu a pokračovat v obchodování jak s Čínou, tak se Západem.

včera

včera

včera

včera

Rakety na Izrael byly jen minimální trest. Chameneí se po pěti letech objevil na veřejnosti

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v pátek prohlásil, že nedávný raketový útok na Izrael byl „zcela legální a legitimní“. Uvedl, že šlo o minimální trest za „zločiny“ spáchané Izraelem. Chameneí se tak vyjádřil při svém prvním veřejném vystoupení na pátečních modlitbách po pěti letech, uvedl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy