Polský premiér Donald Tusk se na sociálních sítích dotázal, zda se někdo cítí bezpečněji po setkání maďarského premiéra Viktora Orbána s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
Tusk se na platformě X zeptal: "Cítí se někdo bezpečněji po rozhovoru Viktora Orbána s Vladimirem Putinem o 'poválečné bezpečnostní architektuře v Evropě'?"
Orbán po pátečním setkání s Putinem v Kremlu uvedl, že názory Ruska a Ukrajiny na ukončení války jsou stále velmi rozdílné. Zdůraznil, že za svou nejdůležitější úlohu během maďarského předsednictví v Radě EU považuje boj za mír, a uvedl, že bez diplomacie a komunikace není možné dosáhnout míru.
Orbán prohlásil, že Maďarsko je jednou z mála zemí v Evropě, které mohou jednat s oběma stranami konfliktu, a že se pomalu stává jedinou zemí, která může vést dialog se všemi. Putin označil Orbánovu návštěvu za pokus o obnovení dialogu.
Po jednání oba politici na společné tiskové konferenci v Moskvě oznámili výsledky své schůzky a Putin sdělil podmínky ukončení války proti Ukrajině. Uvedl to server Euroactiv.com.
Po jednání oba politici na společné tiskové konferenci v Moskvě oznámili výsledky své schůzky a Putin sdělil podmínky ukončení války proti Ukrajině. Uvedl to server Euroactiv.com.
Kyjev byl obviněn z nepřipravenosti ukončit válku a neochoty uzavřít příměří, což by vedlo k ukončení stanného práva a nutnosti konání prezidentských voleb. Putin uvedl, že by nemělo dojít pouze k dočasnému příměří, které by umožnilo Ukrajině znovu se vyzbrojit, ale k definitivnímu ukončení konfliktu.
Putin zopakoval, že návrhy Moskvy jsou klíčem k vyřešení konfliktu. Ukrajina by podle něj měla odstoupit čtyři oblasti na východě a jihu, které si Moskva nárokuje. "Mluvíme o úplném stažení všech vojáků z Doněcké a Luhanské lidové republiky a ze Záporožské a Chersonské oblasti," řekl Putin.
Putin označil jednání s Orbánem za upřímné a přínosné a poděkoval mu za návštěvu Ruska. Diskutovali také o aktuálních otázkách bilaterální spolupráce a o naléhavých mezinárodních a regionálních tématech. Moskva považuje Orbánovu návštěvu za snahu obnovit dialog.
Putin řekl, že s Orbánem si vyměnil názory na stav vztahů mezi Ruskem a Evropskou unií, které jsou podle něj na historicky nejnižší úrovni. Orbán uvedl, že s Putinem hovořil v době, kdy je mír pro Evropu nejdůležitější, ale že o mír je třeba usilovat, protože nepřijde sám od sebe.
"Chtěl jsem slyšet Putinův názor na tři klíčové otázky – příměří, mírová jednání a co bude s Evropou po válce – a slyšel jsem ho. Děkuji mu za upřímný rozhovor," konstatoval Orbán.
Po návštěvách Kyjeva a Moskvy si Orbán uvědomil, že postoje obou stran jsou velmi odlišné. "Udělali jsme však nejdůležitější krok: navázali jsme kontakt a budu v této práci pokračovat," řekl Orbán.
Maďarský premiér zdůraznil, že jeho země patří mezi pár evropských států, které udržují kontakty s oběma stranami konfliktu. "Proto jsem navštívil Kyjev a proto jsem nyní v Moskvě. Vnímám, že jejich pozice jsou daleko od sebe. Bude potřeba mnoho kroků, které nás přiblíží ke konci války," poznamenal.
Maďarsko převzalo 1. července šestiměsíční předsednictví Rady EU. Orbán navštívil Kyjev, kde se setkal s prezidentem Volodymyrem Zelenským, a následně zamířil do Ruska.
Orbánovu návštěvu Moskvy kritizovalo mnoho evropských politiků. Předseda Evropské rady Charles Michel uvedl, že rotující předsednictví EU, které nyní zastává Maďarsko, nemá mandát k navazování kontaktů s Ruskem jménem Unie.
Šéf evropské diplomacie Josep Borrell a generální tajemník NATO Jens Stoltenberg rovněž vyjádřili nesouhlas s Orbánovou cestou do Moskvy.
Související
Tusk řekl, na čem závisí budoucnost demokracie v Evropské unii
Polskem hýbe otázka migrační politiky. Tusk chce zastavit právo na azyl
Donald Tusk , Viktor Orbán , Vladimír Putin
Aktuálně se děje
před 12 minutami
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
před 43 minutami
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
před 1 hodinou
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
před 1 hodinou
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
před 2 hodinami
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
před 2 hodinami
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
před 2 hodinami
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
před 3 hodinami
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
před 3 hodinami
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
před 4 hodinami
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
před 4 hodinami
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
před 4 hodinami
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
před 4 hodinami
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
před 5 hodinami
Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí
před 5 hodinami
Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka
před 6 hodinami
Biden poslal Ukrajině další silnou zbraň. Je zakázaná a vysoce kontroverzní
před 7 hodinami
Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?
před 7 hodinami
Rusko odpálilo mezikontinentální balistickou raketu. Poprvé v historii
před 8 hodinami
Ukrajinská fronta by mohla brzy zkolabovat, varují odborníci
před 8 hodinami
Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?
Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.
Zdroj: Libor Novák