Účinná vakcína proti covid-19 vzniknout nemusí. Odborníci chtějí mít "plán B"

Celý svět netrpělivě čeká, až bude k dispozici nová a účinná vakcína proti covid-19. Politici volí pozitivní postoje a zaníceně hovoří o klinických pokusech na lidech a o dostupnosti vakcíny do jednoho roku. Jeden ze šesti zvláštních vyslanců OSN, který má za úkol reagovat na pandemii covid-19, je jiného názoru.

Mnoho odborníků se domnívá, že místo úplného vyhlazení onemocnění covid-19 se společnost bude muset naučit žít s ním. Města se začnou pomalu otevírat, ale stále budou muset být dodržována ochranná opatření, výjimkou nebude ani povinné testování. Ohniska viru SARS-CoV-2 se můžou objevovat každoročně a globální počet obětí by se náhle zvyšoval. Odborníci čerpají ze zkušeností, které již lidstvo zažilo v minulosti, například s virem HIV.

Ačkoliv jsou někteří odborníci přesvědčeni, že vakcína bude vyvinuta, protože na rozdíl od viru HIV a malárie vir SARS-CoV-2 nemutuje tak rychle. Lékař David Nabarro, jeden ze šesti zvláštních vyslanců OSN, který má za úkol reagovat na pandemii covid-19, nabádá svět, aby byl schopný fungovat i v případě, že vakcína nebude k dispozici. Podle Nabarra je nezbytné, aby se země byly schopné bránit a pokračovat v hospodářské činnosti i s hrozbou viru. „Existují viry, proti kterým nemáme žádná očkování, takže nemůžeme předpokládat, že se vakcína proti covid-19 objeví a pokud se objeví, nevíme, zda bude účinná a bezpečná,“ uvedl Nabarro pro CNN.

Podle mnoha politiků a odborníků, včetně Anthonyho Fauciho, ředitele Národního ústavu pro alergie a infekční nemoci v USA, bude vakcína k dispozici nejpozději do 18 měsíců. Tento verdikt však vyvrací Peter Hotez, děkan na National School of Tropical Medicine v Houstonu. „Nikdy jsme neurychlili vývoj vakcíny na rok až 18 měsíců. Sice to neznamená, že je to nemožné, ale bude to hrdinský čin“, uvedl Hotez pro CNN. Podle Hoteze je důležité mít v záloze plán B, pokud nebude k dispozici očkování.

V roce 1984 byl identifikovaný nový typ viru, který se později stal známým jako virus HIV. Tehdejší ministryně zdravotnictví a sociálních služeb USA Margaret Hecklerová na tiskové konferenci uvedla, že očkování proti HIV bude připraveno v průběhu dvou let. Téměř po 40 letech a 32 milionech úmrtí není vakcína stále k dispozici. HIV má ve srovnání s covid-19 vyšší úroveň mutace, takže odborníci jsou díky tomu mnohem optimističtější při hledání nové vakcíny proti covid-19.Testování na lidech již probíhá v Anglii a v USA. Podle Hoteze je to testování, nikoliv vývoj, který zabraňuje výrobě vakcíny. „Zabýváme se biologickými systémy a ne mechanickými. Skutečně záleží na tom, jak tělo reaguje,“ dodává.

Současně se testují léky, které by mohli potlačit virus SARS-CoV-2 jako v případě HIV, který se potlačuje antivirotiky. Všechny studie jsou velmi čerstvé, spadají sem experimentální léky proti ebole nebo léčba krevní plazmou. Pomalu se upouští od antimalarika hydroxychlorochin, které doporučoval americký prezident Donald Trump, protože vedlejší účinky ohrožují činnost srdce.

Léčba jako plán B nezabrání infekcím, aby se nadále šířily ve společnosti. Sice by to znamenalo, že by pandemie byla ukončena, ale virus SARS-CoV-2 by byl stále mezi námi v dlouhodobém horizontu a zcela by nikdy nevymizel. „Je naprosto nezbytné, aby se svět připravil na covid-19,“ říká Nabarro a dodává, že svět potřebuje kolektivní smlouvu, ve které bude každý občan zodpovědný za své chování, pokud projeví příznaky nebo přijde do kontaktu s pozitivním na covid-19.

Paul Offit, pediatr a specialista na infekční choroby, který vynalezl rotavirovou vakcínu, je přesvědčený, že vakcína bude k dispozici. „Myslím, že vakcína bude. Je tu spousta peněz, zájmů a cíl je jasný,“ uvedl. Pokud se ale podíváme do minulosti, je jasné, že v případě komerčně dostupných vakcín je časový horizont dostupnosti nepředvídatelný. „Byl bych opravdu ohromen, kdyby byla vakcína k dispozici za 18 měsíců“ dodal Offit.

Související

Světová zdravotnická organizace

Dětskou obrnu jsme za 36 let nevymýtili. Teď hrozí její návrat

V roce 1988 vyhlásila Světová zdravotnická organizace (WHO) ambiciózní cíl – globální eradikaci poliomyelitidy, známé jako dětská obrna. Tento závažný a vysoce nakažlivý virus, který napadá nervový systém, může během několika hodin způsobit úplné ochrnutí. Uvedl to server The Conversation.
Očkování, ilustrační foto

Smrtelná nemoc 19. století se vrátila. Závod o vakcínu proti černému kašli začíná

Závod o nalezení dlouhodobější ochrany proti černému kašli odstartoval. Vakcíny, které jsou v současnosti k dispozici, sice chrání před závažným průběhem nemoci, ale jejich účinnost časem klesá. Tento problém se stává stále naléhavějším, neboť černý kašel, kdysi smrtelná nemoc 19. století, se vrací v mnoha zemích světa. S epidemiologickými cykly této nákazy a s poklesem proočkovanosti zejména mezi těhotnými ženami je nutné hledat inovativní přístupy k prevenci.

Více souvisejících

očkování věda nemoci zdraví Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 46 minutami

Požár v Kalifornii

10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii

Lesní požáry v Kalifornii, které se během posledních dnů rozhořely v oblasti Los Angeles, způsobily dosud nepředstavitelné škody. Společnost AccuWeather výrazně navýšila svůj předběžný odhad celkových ztrát, které nyní mohou dosáhnout až 150 miliard dolarů, což je výrazný nárůst oproti původnímu odhadu ve výši 57 miliard dolarů. Podle BBC jde o jednu z nejhorších katastrof na území USA.

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

Petr David Josek s vítěznou fotografií roku 2024 v soutěži Czech Press Photo. Prohlédněte si galerii

Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO

Fotograf Petr David Josek z agentury AP si odnáší hlavní cenu Czech Press Photo 2024. Jeho vítězný snímek zachycuje dramatický okamžik překážkového běhu na olympiádě, který dokonale vystihuje napětí a odhodlání sportovců. Již druhý rok po sobě zvítězil v juniorské kategorii také fotograf fotografické agentury INCORP images.

včera

Grónsko

Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět

Myšlenka, že by Donald Trump mohl koupit Grónsko, může znít absurdně, ale technicky to není zcela nemožné. Pokud by Spojené státy skutečně usilovaly o získání kontroly nad největším ostrovem na světě, nabízí se několik možností, jak by tento proces mohl proběhnout. Nicméně každý z těchto scénářů čelí zásadním právním, politickým a etickým výzvám, uvedl server Politico.

Aktualizováno včera

včera

včera

Ilustrační foto

Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?

Los Angeles čelí jednomu z nejničivějších požárů ve své historii. Počet evakuovaných obyvatel přesáhl 130 000, přičemž pět lidí přišlo o život. Kromě zničených domovů a spálené krajiny přináší požáry další příběh – příběh evakuace provázené chaosem, dopravními zácpami a zoufalými rozhodnutími.

včera

Ilustrační foto

Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení

Lidský metapneumovirus (HMPV) je virové onemocnění respiračního traktu, které se obvykle projevuje příznaky podobnými běžnému nachlazení. Objeven byl v roce 2001 v Nizozemí, ale retrospektivní analýzy naznačují jeho přítomnost v lidské populaci již od roku 1958. V posledních týdnech je aktivní především v Číně, ale i český Státní zdravotní ústav zveřejnil podstatné informace o této nemoci.

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit

V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.

včera

Dmitrij Peskov

Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči

Plán prezidenta USA Donalda Trumpa na potenciální získání Grónska, autonomního území Dánska, vyvolal vlnu reakcí na mezinárodní scéně. Trump naznačil, že by Spojené státy mohly využít ekonomický nebo vojenský nátlak k zajištění kontroly nad touto strategickou arktickou oblastí. Jeho výroky však vyvolaly ostré odsouzení ze strany evropských lídrů i znepokojení Kremlu, který označil situaci za "dramatickou".

včera

včera

Dron Šáhid-136 ve službách agresora - Ruské armády.

Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak moc se změnila válka. Prim už nehrají tanky ani pěchota

V roce 2024 Rusko nasadilo na Ukrajině více než 8 000 dronů Šáhid-136, které vyvinul jeho dlouholetý spojenec Írán. Tento bezprecedentní rozsah využití bezpilotních letounů (UAV) zdůrazňuje měnící se povahu moderního válečnictví, kde se drony stávají klíčovým prvkem jak ofenzivních, tak defenzivních operací. Drony Šáhid-136, známé také jako „Witness“ nebo v ruštině „Geran-2“, se ukázaly být zvláště obtížní soupeři pro Ukrajinu a další země, které se staly cílem těchto útoků, včetně konfliktů s Hútíji v Jemenu. 

včera

včera

včera

Donald Trump

Trumpova touha po Grónsku dokazuje, že se v otázce počasí spletl

Zatímco prohlášení bývalého prezidenta Donalda Trumpa o koupi Grónska mohlo působit jako absurdní návrat do dob koloniální expanze, bližší pohled odhaluje, že jde spíše o reakci na rychle se měnící svět formovaný klimatickou změnou. Tání ledovců v Arktidě a strategické soupeření mezi USA, Ruskem a Čínou ukazují, že Grónsko hraje v tomto globálním zápase klíčovou roli. Uvedl to server Politico.

včera

Rusko, ilustrační foto

Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024

Rok 2024 měl být podle mnohých ruských elit rokem ukončení války na Ukrajině. Místo toho však konflikt trvá dál a únavu střídá frustrace z ekonomických potíží a pokračujících sankcí. Informace od zdrojů blízkých Kremlu ukazují, že rozčarování se šíří jak mezi vládními představiteli, tak mezi byznysovými kruhy. 

včera

včera

Výhled počasí do konce ledna. Meteorologové zmiňují vliv tlakové výše

Leden sice ukrojil z roku 2025 teprve prvních pár dní, ale lidé už mají k dispozici výhled počasí na celý zbytek měsíce. Meteorologové slibují typické lednové počasí a nevylučují sněžení i v těch nejnižších polohách. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy