Ukrajina stáhla svou stížnost proti Slovensku u Světové obchodní organizace (WTO) týkající se zákazu dovozu ukrajinského obilí na území Slovenska. Informovala o tom slovenská média s odkazem na slovenského ministerstva zemědělství.
Zákaz dovozu ukrajinského obilí a dalších zemědělských produktů byl na jaře zaveden Bulharskem, Maďarskem, Polskem, Rumunskem a Slovenskem s podporou Evropské komise, uvedl server Politico.
Před několika dny ale Evropská komise uvedla, že díky konstruktivnímu přístupu všech účastníků koordinační platformy se podařilo vyřešit konkrétní problémy a zajistit, že exporty ukrajinského obilí do třetích zemí mimo EU se obnovily a dokonce zvýšily. Ukrajina se také zavázala k tomu, že podnikne zákonné kroky k zabránění zahlcení trhu obilím.
Zákaz byl tak zrušen, některé země, včetně Slovenska, ale uvedly, že plánují jednat v zájmu svých vlastních zemědělců, a proto budou i nadále uplatňovat zákaz dovozu ukrajinského obilí.
Slovensko prosazovalo evropské řešení v této otázce, ale zároveň se připravovalo na jednání na vlastní pěst, pokud nedojde k dohodě na evropské úrovni. Ukrajina následně podala u WTO proti Slovensku, Polsku a Maďarsku kvůli jejich rozhodnutí udržet embargo na dovoz ukrajinského obilí stížnost.
Ukrajinský ministr zemědělství Mykola Solskyj ale slíbil svému slovenskému protějšku Jozefu Bírešovi, že Ukrajina zastaví právní kroky proti Slovensku a zastaví také dovoz slovenských zemědělských komodit na Ukrajinu. Bratislava a Kyjev následně dosáhly dohody o systému obchodování s obilím, ale datum spuštění systému zatím není jasné.
"Ministr zemědělství a rozvoje venkova SR Jozef Bíreš zhodnotil středeční online jednání s ukrajinským ministrem jako konstruktivní, protože se dohodli na vytvoření systému obchodování s obilím na základě vydávání a kontrolování licencí," uvedl slovenský tisk.
"Než bude tento systém spuštěn a otestována jeho úplná funkčnost, nadále platí zákaz dovozu čtyř komodit z Ukrajiny, který slovenská vláda schválila od 16. září do konce roku 2023," dodal.
Související
Vzpoura proti Bruselu: Polsko, Maďarsko a Slovensko odmítají zrušit zákaz dovozu ukrajinského zboží
Turecko se snaží obnovit černomořskou obilnou iniciativu
obilí, pšenice , Slovensko , Ukrajina , zemědělství
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Ukrajinská armáda provedla rozsáhlý útok na ropný terminál v Petrohradu
před 2 hodinami
Evropa musí převzít větší odpovědnost za svou obranu, řekl Pavel tureckému tisku
před 3 hodinami
EU uvalila sankce na vědce podezřelé z otravy Navalného
před 5 hodinami
Opět ho vypískají? Klempíř dorazil na festival do Varů, i když tvrdil, že nepřijede
před 6 hodinami
Jak skončí válka na Ukrajině? Z pěti možných scénářů zbyly poslední dvě varianty
před 7 hodinami
Fotbalové MS v ohrožení. Kvůli počasí se mohou rušit zápasy, teploty porostou na 46 stupňů
před 8 hodinami
USA praží žhavé počasí. Kvůli vedru se ruší oslavy Dne nezávislosti
před 10 hodinami
Stovky letadel, největší ohňostroj v historii. Trump na dnešek slibuje mohutné oslavy Dne nezávislosti
před 11 hodinami
Do ulic Erfurtu vyšly tisíce extremistů, blokují vstup na sjezd AfD
před 12 hodinami
Putin po mohutném bombardování Kyjeva nařídil pokračování masivních úderů proti Ukrajině
před 13 hodinami
Proč byl nedávný útok na Kyjv tak zničující?
před 14 hodinami
Rusko shání vojáky kde se dá. Nově posílá na frontu mladé studenty
před 16 hodinami
Výhled počasí na další červencový týden. Teploty porostou
včera
Odstartoval filmový festival ve Varech. Hoffman si přišel pro Křišťálový glóbus
včera
Důchody dorazí kvůli svátkům později. Letos je to naposledy
včera
Hvězdy posunuly své týmy do osmifinále MS. Mexiko dál těší domácí fanoušky
včera
Tragická nehoda na Vysočině. Čelní střet kamionů nepřežil ani jeden z řidičů
včera
Policie prověřuje primáře z Děčína. Nahlásila ho nemocnice
včera
Je to tady zase. Lidé řeší, zda červencová volna ovlivní jejich nákupy
včera
Další překvapení na fotbalovém MS. Už v šestnáctifinále skončili Němci a Nizozemci
V rámci druhého hracího dne úvodního kola vyřazovací fáze právě probíhajícího mistrovství světa ve fotbale došlo k dalším překvapivým výsledkům. Postarali se o to favorizovaní Němci a Nizozemci. Zatímco Německo ve svém šestnáctifinále nestačilo na Paraguay poté, co nezvládlo penaltový rozstřel, Nizozemsko taktéž na penalty nepřešlo přes Maroko. Brazílie naopak žádné překvapení nepřipustila, i když první poločas s Japonskem se nevyvíjel zrovna podle jejích představ. Díky výrazně zlepšenému výkonu ve druhé půli ale favorizovaní Jihoameričané otočili skóre z 0:1 na 2:1.
Zdroj: David Holub