Ekonomika Evropské unie zůstala ve druhém čtvrtletí letošního roku oproti předchozím třem měsícům podle sezonně přepočtených dat beze změny. Meziročně se hrubý domácí produkt (HDP) zvýšil o 0,5 procenta. V rychlém odhadu to dnes uvedl statistický úřad Eurostat. V prvním čtvrtletí stoupl HDP v EU o 0,2 procenta.
Ekonomika dvacítky zemí eurozóny podle dnešního odhadu Eurostatu přidala 0,3 procenta ve srovnání s prvním kvartálem a meziročně stoupla o 0,6 procenta. Analytici odhadovali, že HDP eurozóny ve srovnání s prvním čtvrtletím přidá 0,2 procenta a meziročně stoupne o 0,5 procenta.
V prvním čtvrtletí ekonomika eurozóny ještě stagnovala. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2022 se dokonce propadla o 0,1 procenta. Údaje se týkají 20 zemí eurozóny. Chorvatsko se připojilo na přelomu roku.
Ekonomický vývoj ve velkých zemích eurozóny vykazoval zřetelné rozdíly. Ekonomika ve Francii vzrostla o 0,5 procenta a ve Španělsku o 0,4 procenta. V Německu ekonomika stagnovala. Italská ekonomika klesla o 0,3 procenta.
Ze zemí, jejichž údaje má Eurostat už k dispozici, ve srovnání s předchozím kvartálem nejvíce vzrostla ekonomika Irska (3,3 procenta), následovaná Litvou (2,8 procenta), pokles pak zaznamenalo Švédsko (minus 1,5 procenta), Lotyšsko (minus 0,6 procenta), Rakousko (minus 0,4 procenta) a Itálie (minus 0,3 procenta). V meziročním srovnání nejvíce vzrostla ekonomika opět v Irsku (2,8 procenta) a pak v Portugalsku (2,3 procenta). Nejvýraznější meziroční pokles zaznamenala podle Eurostatu švédská (minus 2,4 procenta), česká (minus 0,6 procenta) a lotyšská ekonomika (minus 0,5 procenta).
Inflace v eurozóně v červenci podle rychlého odhadu klesla na 5,3 procenta
Míra inflace v eurozóně v červenci klesla o dvě desetiny bodu na 5,3 procenta, uvedl dnes v rychlém odhadu statistický úřad Eurostat. Ke zlepšení přispěl další pokles cen energií, inflace ale i tak zůstává výrazně nad dvouprocentním cílem Evropské centrální banky (ECB). V rychlém odhadu nejsou data za ty členské země, které nejsou zároveň v eurozóně. Tuto širší statistiku zveřejní Eurostat v srpnu.
Nejvíce se zvýšily ceny v kategorii potraviny, alkohol a tabák, kde meziroční nárůst dosáhl 10,8 procenta. Je to ale zpomalení proti červnovým 11,6 procenta. Druhý nejvýznamnější vliv na inflaci měly v červenci služby, kde růst cen zrychlil na 5,6 procenta z červnových 5,4 procenta. Ceny energií se meziročně snížily o 6,1 procenta, a navázaly tak na červnový pokles o 5,6 procenta.
Z dvaceti zemí eurozóny má nejvyšší červencovou inflaci Slovensko, kde činila 10,2 procenta. Snížila se tak z červnové hodnoty 11,3 procenta. Slovensko je zároveň jedinou zemí eurozóny, která má dvoucifernou inflaci. Výrazně nižší už je inflace i v pobaltských zemích, kde loni patřila k nejvyšším ze zemí platících eurem.
Nejnižší inflaci v eurozóně měla v červenci Belgie, a to 1,6 procenta. Míra inflace v Lucembursku činila dvě procenta, trojici zemí s nejnižší inflací pak uzavírá Španělsko s hodnotou 2,1 procenta.
ECB ve snaze bojovat s vysokou inflací od loňska zvyšuje základní úrokové sazby. Minulý týden zvýšila základní úrok o čtvrt procentního bodu na 4,25 procenta. Depozitní sazba, tedy ta, za kterou si mohou banky u ECB bezpečně uložit přebytečné peníze, se zvýšila rovněž o čtvrt procentního bodu na rekordních 3,75 procenta. V názoru na to, zda ECB zvýší úroky i v září, nebo zda je už měnit nebude, jsou analytici rozděleni.
Šéfka ECB Christine Lagardeová minulý týden signalizovala, že centrální banka by si v září mohla dát ve zvyšování úrokových sazeb přestávku. Zatímco inflační tlaky polevují, na vzestupu jsou obavy z hospodářské recese v eurozóně.
Analytici ze společnosti ING dnes uvedli, že vyhlídky pro vývoj inflace v eurozóně v příštích měsících jsou příznivé. "Očekáváme, že do konce roku inflace klesne na mnohem nižší úroveň," uvedli podle agentury Reuters. Předpověděli nicméně, že inflační tlaky v oblasti služeb zůstanou zvýšené delší dobu.
"Inflace ve službách je oblast, ve které by měla mít měnová politika největší vliv, protože služby odrážejí domácí poptávku," uvedl ekonom Dirk Schumacher ze společnosti Natixis. Představitelé ECB by se proto podle něj mohli dohodnout na zářijové přestávce ve zvyšování úroků, ale zároveň zdůraznit, že ve hře zůstává říjnové zvýšení sazeb.
Zastánci přísnější měnové politiky by mohli argumentovat ekonomickými daty, podle kterých se ekonomika eurozóny ve druhém čtvrtletí vrátila k růstu. Za tímto růstem nicméně z velké části stálo Irsko, kde ekonomický výkon podpořily velké nadnárodní podniky, které mají v této zemi svá evropská ústředí. V poslední době se navíc objevují slabé údaje o vývoji ekonomické nálady, což zvyšuje obavy z hospodářské recese v eurozóně.
Související

Evropská závislost na amerických zbraních neskončí přes noc, varuje přední výrobce raket

Izrael porušuje lidská práva, zjistila EU. Je jí to k něčemu a má možnost to zastavit?
EU (Evropská unie) , Ekonomika , inflace , EUR
Aktuálně se děje
před 27 minutami

V hlubinách Francie tiká časovaná bomba. Může zasáhnout miliony lidí ve střední Evropě
před 1 hodinou

Íránská zbraň proti USA: Co by nastalo, kdyby Teherán uzavřel Hormuzský průliv?
před 1 hodinou

"Neexistuje větší špína než Trump." Íránci žádají tvrdou odvetu po amerických úderech
před 2 hodinami

Další masivní ruský útok na Kyjev: Při nočním bombardování zemřeli nejméně čtyři lidé
před 4 hodinami

Počasí dnes: Česko zasáhnou silné bouřky, hrozí i supercely
včera

Pentagon mírní Trumpovo nadšení: Jestli jsme zničili íránský jaderný program nevíme
včera

Trump ukončil Hlas Ameriky. Nechal propustit stovky novinářů
včera

Ukrajinská armáda čelí masivní ruské ofenzivě na východě, drží ale pozice v Kurské oblasti
včera

Mimořádná zpráva Íránská odveta na americký útok je tady. Zasáhněte, žádají USA Čínu
včera

Vance: USA nejsou ve válce s Íránem, Trump o útoku rozhodl pár minut před ním
včera

Írán hrozí tvrdou odvetou za americké údery, USA posilují bezpečnostní opatření
včera

USA zveřejnili podrobný plán útoku. Mise "Půlnoční kladivo" trvala 18 hodin
včera

Hegseth: Americký útok zdevastoval íránský jaderný program, Trump zasadil Teheránu rozhodující úder
včera

Počasí: Meteorologové vydali varování, tropy vystřídají silné bouřky
včera

Izrael opět zachraňuje svět. Před čtyřiceti lety se mu to povedlo se Saddámem, teď se pokouší o totéž proti Íránu
včera

Budeme se bránit, vzkázal Írán USA. Kvůli útoku žádá o zasedání RB OSN
včera

"Snad si to dobře rozmyslel." Česko reaguje na americký útok na Írán, Fiala jej hájí, Babiš varuje
včera

Trump hrozí Íránu dalšími útoky. Washington přitom tvrdí, že šlo o jednorázový úder
včera

Napětí v USA stoupá. Trump slaví, Bílý dům se ale obává odvety Íránu
včera
Jaká bude odveta Íránu? Hizballáh, Irák či Sýrie, Teherán může proti USA povolat spojence
Dnešní ráno v Jeruzalémě nezačalo obvyklým proslovem v hebrejštině. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu místo toho usedl za pultík a v angličtině se obrátil přímo na amerického prezidenta Donalda Trumpa, kterému vysekl bezprecedentní poklonu. Důvodem bylo rozhodnutí Spojených států provést letecký útok na několik klíčových jaderných zařízení Íránu – vývoj, který může dramaticky změnit průběh probíhající války.
Zdroj: Libor Novák