Unijní ekonomika opět stagnuje. Inflace v EU poklesla

Ekonomika Evropské unie zůstala ve druhém čtvrtletí letošního roku oproti předchozím třem měsícům podle sezonně přepočtených dat beze změny. Meziročně se hrubý domácí produkt (HDP) zvýšil o 0,5 procenta. V rychlém odhadu to dnes uvedl statistický úřad Eurostat. V prvním čtvrtletí stoupl HDP v EU o 0,2 procenta.

Ekonomika dvacítky zemí eurozóny podle dnešního odhadu Eurostatu přidala 0,3 procenta ve srovnání s prvním kvartálem a meziročně stoupla o 0,6 procenta. Analytici odhadovali, že HDP eurozóny ve srovnání s prvním čtvrtletím přidá 0,2 procenta a meziročně stoupne o 0,5 procenta.

V prvním čtvrtletí ekonomika eurozóny ještě stagnovala. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2022 se dokonce propadla o 0,1 procenta. Údaje se týkají 20 zemí eurozóny. Chorvatsko se připojilo na přelomu roku.

Ekonomický vývoj ve velkých zemích eurozóny vykazoval zřetelné rozdíly. Ekonomika ve Francii vzrostla o 0,5 procenta a ve Španělsku o 0,4 procenta. V Německu ekonomika stagnovala. Italská ekonomika klesla o 0,3 procenta.

Ze zemí, jejichž údaje má Eurostat už k dispozici, ve srovnání s předchozím kvartálem nejvíce vzrostla ekonomika Irska (3,3 procenta), následovaná Litvou (2,8 procenta), pokles pak zaznamenalo Švédsko (minus 1,5 procenta), Lotyšsko (minus 0,6 procenta), Rakousko (minus 0,4 procenta) a Itálie (minus 0,3 procenta). V meziročním srovnání nejvíce vzrostla ekonomika opět v Irsku (2,8 procenta) a pak v Portugalsku (2,3 procenta). Nejvýraznější meziroční pokles zaznamenala podle Eurostatu švédská (minus 2,4 procenta), česká (minus 0,6 procenta) a lotyšská ekonomika (minus 0,5 procenta).

Inflace v eurozóně v červenci podle rychlého odhadu klesla na 5,3 procenta

Míra inflace v eurozóně v červenci klesla o dvě desetiny bodu na 5,3 procenta, uvedl dnes v rychlém odhadu statistický úřad Eurostat. Ke zlepšení přispěl další pokles cen energií, inflace ale i tak zůstává výrazně nad dvouprocentním cílem Evropské centrální banky (ECB). V rychlém odhadu nejsou data za ty členské země, které nejsou zároveň v eurozóně. Tuto širší statistiku zveřejní Eurostat v srpnu.

Nejvíce se zvýšily ceny v kategorii potraviny, alkohol a tabák, kde meziroční nárůst dosáhl 10,8 procenta. Je to ale zpomalení proti červnovým 11,6 procenta. Druhý nejvýznamnější vliv na inflaci měly v červenci služby, kde růst cen zrychlil na 5,6 procenta z červnových 5,4 procenta. Ceny energií se meziročně snížily o 6,1 procenta, a navázaly tak na červnový pokles o 5,6 procenta.

Z dvaceti zemí eurozóny má nejvyšší červencovou inflaci Slovensko, kde činila 10,2 procenta. Snížila se tak z červnové hodnoty 11,3 procenta. Slovensko je zároveň jedinou zemí eurozóny, která má dvoucifernou inflaci. Výrazně nižší už je inflace i v pobaltských zemích, kde loni patřila k nejvyšším ze zemí platících eurem.

Nejnižší inflaci v eurozóně měla v červenci Belgie, a to 1,6 procenta. Míra inflace v Lucembursku činila dvě procenta, trojici zemí s nejnižší inflací pak uzavírá Španělsko s hodnotou 2,1 procenta.

ECB ve snaze bojovat s vysokou inflací od loňska zvyšuje základní úrokové sazby. Minulý týden zvýšila základní úrok o čtvrt procentního bodu na 4,25 procenta. Depozitní sazba, tedy ta, za kterou si mohou banky u ECB bezpečně uložit přebytečné peníze, se zvýšila rovněž o čtvrt procentního bodu na rekordních 3,75 procenta. V názoru na to, zda ECB zvýší úroky i v září, nebo zda je už měnit nebude, jsou analytici rozděleni.

Šéfka ECB Christine Lagardeová minulý týden signalizovala, že centrální banka by si v září mohla dát ve zvyšování úrokových sazeb přestávku. Zatímco inflační tlaky polevují, na vzestupu jsou obavy z hospodářské recese v eurozóně.

Analytici ze společnosti ING dnes uvedli, že vyhlídky pro vývoj inflace v eurozóně v příštích měsících jsou příznivé. "Očekáváme, že do konce roku inflace klesne na mnohem nižší úroveň," uvedli podle agentury Reuters. Předpověděli nicméně, že inflační tlaky v oblasti služeb zůstanou zvýšené delší dobu.

"Inflace ve službách je oblast, ve které by měla mít měnová politika největší vliv, protože služby odrážejí domácí poptávku," uvedl ekonom Dirk Schumacher ze společnosti Natixis. Představitelé ECB by se proto podle něj mohli dohodnout na zářijové přestávce ve zvyšování úroků, ale zároveň zdůraznit, že ve hře zůstává říjnové zvýšení sazeb.

Zastánci přísnější měnové politiky by mohli argumentovat ekonomickými daty, podle kterých se ekonomika eurozóny ve druhém čtvrtletí vrátila k růstu. Za tímto růstem nicméně z velké části stálo Irsko, kde ekonomický výkon podpořily velké nadnárodní podniky, které mají v této zemi svá evropská ústředí. V poslední době se navíc objevují slabé údaje o vývoji ekonomické nálady, což zvyšuje obavy z hospodářské recese v eurozóně.

Související

Evropa

Politico: Evropě hrozí ekonomická apokalypsa

Stagnace, klesající konkurenceschopnost a blížící se návrat Donalda Trumpa do Bílého domu vytvářejí existenční výzvu, která by mohla otřást základy prosperity kontinentu. Evropa se nachází ve zlomovém bodě, kdy musí čelit hlubokým hospodářským problémům, jež by mohly výrazně ovlivnit její budoucnost, uvedl server Politico.

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Ekonomika inflace EUR

Aktuálně se děje

včera

Čarovné jablko Prohlédněte si galerii

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

včera

včera

Královská rodina v Sandringhamu: Král, královna, William a Kate navštěvují bohoslužbu na Štědrý den Prohlédněte si galerii

Britské královské rodině začaly Vánoce v kostele. Králi zazpívali hymnu

Velká Británie na Boží hod vánoční bedlivě sleduje kroky členů královské rodiny. Král Karel III. či princ William se dnes zúčastnili bohoslužby v kostele svaté Máří Magdalény v Sandringhamu v hrabství Norfolk. Na královském sídle v Sandringhamu se rodina pravidelně schází každé Vánoce. 

Aktualizováno včera

Letoun, který havaroval v Kazachstánu, jen krátce před pádem.

V Kazachstánu spadl letoun s desítkami lidí na palubě

V Kazachstánu havaroval dopravní letoun Embraer ázerbajdžánských aerolinek s téměř sedmi desítkami lidí na palubě. Stroj začal po pádu hořet. Kazašské úřady informovaly o 38 obětech neštěstí. Zbylých 31 osob na palubě přežilo. Příčina nehody není v tuto chvíli známá. 

včera

Král Charles III. (Karel III.)

Karel III. ve vánočním projevu mluvil o svém boji s rakovinou

Britský král Karel III. ve svém vánočním projevu překvapil neobvyklou otevřeností, když se svěřil s osobním bojem proti rakovině, který letos sdílel s princeznou Kate. Vyjádřil hlubokou vděčnost zdravotníkům za jejich péči a podporu, která jim dodala sílu v těžkých chvílích.

včera

Robert Fico

Slováci mohou znovu vidět tajné nahrávky s Ficem z lesní chaty

Na Slovensku během Vánoc ožila kauza nahrávek tajných setkání na lesní chatě, jichž se účastnil i současný premiér Robert Fico (Smer-SD). Skupina žen se rozhodla nahrávky zveřejnit, upozornil web aktuality.sk. Fico už před třemi lety tvrdil, že na záznamech není nic zajímavého. 

včera

včera

včera

Finsko, ilustrační fotografie.

Finsko hlásí problém s kabelem do Estonska. Může jít o sabotáž

Elektrická síť mezi Finskem a Estonskem přes podmořské spojení Estlink 2 je v tuto chvíli přerušena. Informoval o tom server Yle. Zodpovědná společnost Fingrid v prohlášení uvedla, že příčina poruchy je předmětem vyšetřování. Nelze přitom vyloučit sabotáž. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Zimní počasí, ilustrační fotografie.

Povánoční počasí. Očekává se přechodné oteplení

Po vánočních svátcích se v Česku přechodně oteplí, když v pátek vyšplhají teploty až na osm stupňů. Na poslední víkend letošního roku se však znovu lehce ochladí, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

24. prosince 2024 21:57

24. prosince 2024 20:30

Tři princezny byly letošní premiérovou štědrovečerní pohádkou. Prohlédněte si galerii

RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci

Nové štědrovečerní pohádky České televize jsou každoročně pod ostrým drobnohledem a nejsledovanějším programem dne. Po několikaleté nadvládě režiséra Karla Janáka, i když s občasnými pauzami, se režie ujal svěží tvůrce stylizovaně autentických tragikomedií Tomáš Pavlíček. Jakkoli je jeho snaha dělat pohádku odlišně znatelná a sympatická, postupně se drolí do stereotypních cestiček.

24. prosince 2024 19:45

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Aktualizováno 24. prosince 2024 19:06

Velký požár v Bruntále: Hoří bývalé kasárny, dva hasiči se zranili

Moravskoslezští hasiči na Štědrý den od ranních hodin zasahují u velkého požáru v Bruntále. Hoří bývalé kasárny, vyhlášen byl třetí stupeň poplachu. Škoda jde do desítek milionů korun, dva hasiči utrpěli zranění. Událostí se zároveň zabývá policie. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy